Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościNowe miejsca pracy - w spółdzielniach socjalnych

Nowe miejsca pracy - w spółdzielniach socjalnych

Materiał promocyjny

Dodano:
Nowe miejsca pracy - w spółdzielniach socjalnych

Spółdzielnie socjalne to podmioty, które stwarzają możliwość zatrudnienia osobom z trudnościami na rynku pracy.

Spółdzielnie socjalne to podmioty, które stwarzają możliwość zatrudnienia osobom z trudnościami na rynku pracy. To właśnie w spółdzielniach osoby, które doświadczają na co dzień barier utrudniających podjęcie zatrudnienia, np. z powodu niepełnosprawności, długotrwałego bezrobocia czy braku doświadczenia zawodowego, mogą spróbować swoich sił. Często są to osoby o wysokim poziomie motywacji, zdeterminowane i bardzo chętne do pracy. Fakt ten potwierdza Prezeska kolskiej Spółdzielni Socjalnej „Aktywni”, Monika Karkus-Kowalska, która od niedawna kieruje spółdzielnią oferującą usługi pakowania materiałów ściernych dla branży przemysłowej. Napisany przez nią biznes plan spotkał się z uznaniem ekspertów Konińskiego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej, którzy zdecydowali o przyznaniu spółdzielni dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W „Aktywnych” pracować będą osoby z niepełnosprawnością intelektualną, w tym także w stopniu znacznym. Spółdzielnia przyjmuje do pracy również osoby z autyzmem. Osoby z tego typu niepełnosprawnościami doświadczają szczególnych barier na rynku pracy. Większość pracowników kolskiej spółdzielni nie pracowała nigdy. Praca w spółdzielni to dla nich prawdziwa szansa, przede wszystkim na usamodzielnienie się, szczególnie w wymiarze finansowym – w spółdzielni czeka ich praca etatowa, z wynagrodzeniem, dla niektórych pierwszym w życiu.

Założenie spółdzielni jest szansą na połączenie sił w obliczu zagrożenia długotrwałym bezrobociem. Wiele osób zgłaszających się do Konińskiego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej (KOWES) doszło do takiego samego wniosku – skoro na lokalnym rynku jest tak ciężko, to po co ze sobą konkurować, skoro można zyskać więcej, współpracując. Motywacja i determinacja połączyły w drodze do celu członków założycieli dwóch kolejnych spółdzielni, które otrzymały wsparcie inwestycyjne w KOWES – Spółdzielni „Kraśnica” i „Piekiełko”. Spółdzielcy z „Kraśnicy” ruszają z działalnością produkcyjną wyrobów garmażeryjnych oraz gotowych posiłków kuchni polskiej przygotowywanych na bazie polskiego ziemniaka. „Piekiełko” z kolei świadczyć będzie usługi cateringowe i gastronomiczne. W ofercie ma również organizację imprez okolicznościowych. Jak podkreślają spółdzielcy, żadnego z nich nie byłoby stać na uruchomienie własnej działalności, gdyby chciał startować na rynku samodzielnie. Dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu w KOWES i wzajemnej współpracy, praca na własny rachunek stała się możliwa.

Jak pokazują doświadczenia KOWES, z możliwości założenia spółdzielni socjalnych chętnie korzystają również organizacje pozarządowe, które w spółdzielniach tworzą miejsca pracy dla swoich podopiecznych, wolontariuszy i współpracowników. Tym samym działalność gospodarcza spółdzielni przy stowarzyszeniu czy fundacji może doskonale uzupełniać jej misję społeczną. Przykładem takiego przedsięwzięcia jest Spółdzielnia Socjalna „Blues Hostel”, która uruchomi pierwszy w Koninie hostel. W hostelu pracować będą podopieczni Fundacji „Podaj Dalej”, która jest inicjatorem przedsięwzięcia. Będą to głównie osoby niepełnosprawne. Jest to drugie tego typu przedsięwzięcie Fundacji. Pierwsza Spółdzielnia założona przez „Podaj Dalej” – Spółdzielnia Socjalna „Sport i Rehabilitacja” prowadzi w Koninie sklep stacjonarny i internetowy ze specjalistycznym sprzętem dla osób niepełnosprawnych. Pracują w nim fachowcy związani z Fundacją, którzy o potrzebach osób z niepełnosprawnościami wiedzą najwięcej z własnych doświadczeń.

Spółdzielnie socjalne tworzone przez stowarzyszenia i fundacje nierzadko realizują bowiem usługi na rzecz swoich podopiecznych, których brakuje na lokalnym rynku lub które charakteryzowały się dotąd niską jakością. Przykładem takiej Spółdzielni jest „Spectrum”, założone przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem "Gepetto”. „Spectrum” postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce i odpowiedzieć na potrzeby rodziców dzieci autystycznych, z którymi pracuje. Z dotacji z KOWES otworzy specjalistyczne przedszkole dla dzieci z autyzmem. Jak podkreśla Anna Leśna-Szymańska, jedna z inicjatorek przedsięwzięcia, bardzo ważne jest stworzenie miejsca umożliwiającego wczesne rozpoznanie autyzmu i odpowiednie dostosowanie metod edukacji do indywidulanych potrzeb dziecka. Wczesna diagnoza i reagowanie pozwolą zapobiec wielu problemom, z którymi w tej chwili zgłaszają się do „Gepetto” rodziny z dziećmi autystycznymi.

Koniński Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej wspiera powstałe spółdzielnie, oferując im bezpłatne usługi szkoleniowe i doradcze w zakresie prawa, księgowości, marketingu, finansów i zarządzania. Chętnie podejmuje współpracę z nowymi osobami mającymi pomysł na własną działalność gospodarczą lub społeczną. Wszystkie osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z ekonomią społeczną mogą zgłosić się bezpośrednio do KOWES:

Koniński Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej
ul. 3 maja 26, 62-500 Konin, I piętro
tel. 63 245 58 29 mail: kowes@spoldzielnie.org
www.kowes.spoldzielnie.org  www.spoldzielnie.org

Projekt "Koniński Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej" realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII „Promocja Integracji Społecznej", Działanie 7.2. „Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej", Poddziałanie 7.2.2. „Wsparcie ekonomii społecznej".

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Człowiek – najlepsza inwestycja!
Nowe miejsca pracy - w spółdzielniach socjalnych
Czytaj więcej na temat:praca, spółdzielnie socjalne, kowes, biznes, dotacje
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole