Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plImprezyMediations Biennale 2014

Mediations Biennale 2014

Materiał promocyjny

Dodano:
Mediations Biennale 2014

Tegoroczna, 4 edycja Mediations Biennale zatytułowana When nowhere becomes here (Kiedy nigdzie staje się tutaj), zawita do Poznania 21 września i trwać będzie do 26 października.

Tegoroczna, 4 edycja Mediations Biennale zatytułowana When nowhere becomes here (Kiedy nigdzie staje się tutaj), zawita do Poznania 21 września i trwać będzie do 26 października.

baner_FMB.jpgMediations Biennale poprzez swoja nazwę odnosi się do refleksji nad ideą mediacji. Ta myśl towarzyszy wszystkim kolejnym edycjom tego wydarzenia, począwszy od pierwszego Mediations Biennale w 2008 roku. Mediacje z łac. mediare oznaczają pośredniczenie. W tym przypadku mediatorem stała się sztuka współczesna. Język komunikacji jakiego używa stanowi platformę dialogu dla różnorodnych kultur i znaczeń, zachęcając bądź prowokując do dyskusji, poszukiwań i analiz kondycji współczesnego świata, naszego „ tu i teraz”.

Tegoroczna, 4 edycja Mediations Biennale zatytułowana When nowhere becomes here (Kiedy nigdzie staje się tutaj), zawita do Poznania 21 września i trwać będzie do 26 października. Tym razem przewodnia idea mediacji nabierze znaczenia szczególnie w odniesieniu do przestrzeni, zarówno w makro, jak i mikro skali. Na osi współpracy Poznań-Berlin powstanie główna wystawa Berlin Heist. Jej kuratorzy Shaheen Merali i Kerimcan Guleryuz zaprosili artystów pochodzących z rożnych krajów, a mieszkających i pracujących w Berlinie od czasu ponownego zjednoczenia tego miasta. Relacje stanowiące przedmiot badań artystów Berlin Heist wyrażone zostaną za pomocą wszelkich dostępnych mediów sztuki: malarstwa, fotografii, prac video, instalacji, rzeźby i działań performatywnych. W wizji kuratora Shaheena Merali „Chodzi o tworzenie wystawy z Berlina, o Berlinie , z daleka od wszechobecnej ambiwalencji, która nawiedza tzw. modne wystawy.  Chcemy by Berlin Heist powstał właśnie od środka, żeby ta nowa praktyka, która nie kieruje się kryteriami rynku, na nowo zdefiniowała cele i sposób działania”.

Z dala od bliskiego geograficznie Poznaniowi wielokulturowego Berlina sytuuje się przedmiot artystycznych poszukiwań trzeciego z kuratorów Harro Schmidta. Dzięki niemu, początkowy dialog Europy z Azją, poszerzony w 2012 roku o kontekst Ameryki Północnej i Południowej, obejmie swym zasięgiem nowy dla wystaw Mediation Biennale kontynent - Afrykę.  Wystawa Shifting Afryka zaprezentuje prace afrykańskich artystów, niejednokrotnie będą to obiekty i  instalacje tworzone do określonej przestrzeni wystawienniczej. W ramach Shifting Afryka pokazany zostanie Black.Light, opowieść o traumie, wyrażonej za pomocą języka wypowiedzi artystycznej połączonego z reporterskim spojrzeniem na ludzką tragedię.

Poszczególne wystawy 4 edycji biennale ulokowane zostaną w miejscach nieprzypadkowych, tworzących nową dla miasta płaszczyznę przestrzennych znaczeń. Aleja Marcinkowskiego zmieni się w Al. Sztuki. Wzorem nowojorskiej Museum Mile czy też Museumsmeile z Bonn, na jeden miesiąc sztuka pozyska dla siebie terytorium skupione wokół jednej z poznańskich arterii komunikacyjnych. Museum Mile w Nowym Jorku wzdłuż Piątej Alei to najznamienitsze muzea i galerie: Museum of the City of New York, Metropolitan Museum of Art, Solomon R. Guggenheim Museum, National Academy Museum and School of Fine Arts, El Museo del Barrio, Jewish museum, Cooper-Hewitt National Museum of Design. Z kolei w Bonn znajdziemy: Kunst-und Ausstellungshalle der Bundesrepublik Deutschland, Haus der Geschichte der Bundesrepublik Deutschland, Zoologisches Forschungsmuseum Alexander Koenig, Deutsches Museum Bonn. Poznańska Al. Sztuki swoje znaczenia czerpać będzie z tradycji i historii tego miejsca umiejętnie łączonych z teraźniejszością wybiegającą myślą ku przyszłości. Albowiem każde z miejsc, które stanowić będzie główne przestrzenie wystawiennicze jest połączeniem historycznej budowli z nowoczesną formą architektoniczną, zarówno Muzeum Narodowe, jak i Biblioteka Raczyńskich oraz Bazar Poznański. Bliskość tych miejsc, płynne zintegrowanie zarówno na poziomie fizycznym, jak i mentalnym stanowić będzie doskonałą bazę dla prezentacji sztuki. Poza wystawami, w kliku punktach wzdłuż całej Al. Sztuki mieć będą miejsce wydarzenia towarzyszące biennale. Dynamicznym dopełnieniem całości stanie się Klub Festiwalowy, usytuowany na Placu Wolności, czyniąc to miejsce otwartym, mobilnym centrum spotkań ludzi i sztuki. Poza Al. Sztuki biennale zagości w Galerii U Jezuitów oraz salach wystaw Centrum Kultury Zamek.

Istota działań mediacyjnych w czasie rozegra się głównie w otwarciu na przyszłość.
Z inicjatywy Mediations Biennale w 14 krajach na całym świecie odbędą się wystawy, gdzie za pomocą sztuki  podjęta zostanie próba odkrywania i definiowania wizji postglobalnej przyszłości. Przyszłości, którą podsumuje konferencja Postglobal Future, wieńcząca zarazem Mediations Biennale 2014.

Z kolei kierunki i strategie oddziaływania w przyszłości  polskiej myśli twórczej, swoistą mapę rozwoju sztuki postara się nakreślić projekt Polish Art Tomorrow (PAT). Projekt badawczy, którego celem jest nowe zdefiniowanie sztuki polskiej powstałej po 2000 roku w kontekście lokalnym i światowym. Próba redefinicja tożsamości sztuki polskiej rozpoczęta wraz z Konferencją Polska Biennale w 2012 roku jest dynamicznym procesem w toku, a w ramach Mediations Biennale 2014 powstanie wystawa kuratorowana przez Sławomira Sobczaka, będącą prezentacją części wyników badań projektu Polish Art Tomorrow.

4 edycja, 4 kuratorów, nowe przestrzenie, spojrzenie ku przyszłości.

Zapraszamy!

Mediations Biennale 2014
Mediations Biennale 2014
Czytaj więcej na temat:mediations biennale, poznań
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole