Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plImprezy"Cenzura w sztuce polskiej po 1989 r."

"Cenzura w sztuce polskiej po 1989 r."

Dodano:
"Cenzura w sztuce polskiej po 1989 r."

Gdzie: Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie

Kiedy: 29 grudnia, g. 18.00

Wstęp wolny

Gdzie: Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie

Kiedy: 29 grudnia, g. 18.00

Wstęp wolny

Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie zaprasza 29 grudnia (g. 18.00) na spotkanie z Jakubem Dąbrowskim - autorem książki „Cenzura w sztuce polskiej po 1989 roku". Spotkanie prowadzi historyczka sztuki Monika Marciniak.

Dyptyk książkowy „Cenzura w sztuce polskiej po 1989 roku” to pierwsze opracowanie na rynku polskim, w którym w sposób kompleksowy poddano analizie problematykę ograniczania wolności ekspresji artystycznej w III RP.

Publikacja obejmuje dwa uzupełniające się ujęcia – prawne oraz historyczne (z uwzględnieniem politycznych i społecznych aspektów zjawiska). W pierwszym tomie opisane i przeanalizowane zostały procesy „o sztukę”, wśród których najwięcej uwagi poświęcono sprawom Adama Darskiego „Nergala” oraz Krzysztofa Kuszeja. W uzupełnieniu zarysowano szersze, międzynarodowe tło prawnej ochrony wolności wypowiedzi artystycznej, zwłaszcza w sytuacjach konfliktu z wolnością religijną.

W części drugiej najpierw krytyce poddana została problematyka immunitetu artystów i sztuki, następnie podjęto próbę narratywizacji dziejów cenzury w sztuce polskiej w latach 1989 – 2010. Na podstawie zgromadzonego materiału faktograficznego autor wychwytuje charakterystyczne jakościowe i ilościowe cechy badanego w czasie zjawiska.

W opisy cenzorskich przypadków wplata analizy porównawcze, wskazuje precedensy, symboliczne przełomy, ciągi lub korelacje wydarzeń, podkreśla także ich implikacje prawne (uwzględniając ustalenia z tomu 1). W detaliczny sposób omówiona została również sprawa Doroty Nieznalskiej. Narracji historycznej towarzyszy, oparta głównie na prasie codziennej, refleksja nad polskim dyskursem medialnym o sztuce współczesnej. Książkę zamyka spis wypadków cenzorskich.

Dr Jakub Dąbrowski - absolwent Wydziału Prawa i Administracji oraz historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Odbył staże w Tate Modern Gallery oraz Victoria & Albert Museum w Londynie.
W 2013 roku w Instytucie Historii Sztuki UAM pod kierunkiem prof. Piotra Piotrowskiego obronił dysertację doktorską pt. Swoboda wypowiedzi artystycznej w Polsce po 1989 roku, która stała się punktem wyjścia dla niniejszej książki.
Pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Historii Sztuki Polskiej Najnowszej na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureat nagrody Stowarzyszenia Historyków Sztuki im. Szczęsnego Dettloffa.

spotkanie poświęcone książce
spotkanie poświęcone książce
Czytaj więcej na temat:książka, CKiS, spotkanie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole