Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plImprezywystawa fotografii "Obrazki z przedmieścia"

wystawa fotografii "Obrazki z przedmieścia"

Dodano:
wystawa fotografii "Obrazki z przedmieścia"

Gdzie: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Kiedy: od 12 stycznia do 6 lutego

Wstęp wolny

Gdzie: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Kiedy: od 12 stycznia do 6 lutego

Wstęp wolny

Od 12 stycznia do 6 lutego w Galerii Za Progiem w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie można oglądać wystawę „Obrazki z przedmieścia”.

Zainteresowanych zapraszamy 13 stycznia na spotkanie Konińskiego Klubu Fotograficznego do CKiS przy Okólnej na godz. 17.00.

17 maja 2013 roku w ramach Kolskich Spotkań z Fotografią zorganizowany został plener fotograficzny na kolskich przedmieściach. Pomysłodawcą tematu i autorem wykładu poprzedzającego wyjście w plener był Krzysztof Szymoniak – poeta, fotograf i wykładowca UAM w Poznaniu.

W tekście wprowadzającym do tematyki warsztatów napisał: „Dzisiaj, gdy na przedmieściach zwłaszcza dużych miast dzieje się wiele różnych spraw (przemysł, polityka, handel, sport, religia, rozrywka, imprezy masowe) zaglądają tam głównie fotoreporterzy prasowi i czasem dokumentaliści lub wysłannicy agencji fotograficznych. W naszym przypadku interesują nas wyłącznie fotografie przedmieść Koła, miasta pod tym względem bardzo interesującego, ale i niemal dziewiczo nietkniętego okiem obiektywu. Koło jest miastem małym, raczej płaskim, raczej – w swej przedziwnej fotogeniczności – pozbawione wyrazistego centrum, czegoś na kształt City. Jest jednak Koło miastem o niezwykłej urodzie, w którym na każdym niemal kroku stare miesza się z nowym i młodym, brzydkie z ładnym (w potocznym znaczeniu tych słów), miejskie z wiejskim, tradycyjne z nowoczesnym. Różne estetyki i siły natury zmagają się tu w nieustającej walce o prawo głosu, w nieustających zapasach sacrum z profanum i postu z karnawałem.

A zatem, z fotograficznego i antropologicznego punktu widzenia – temat rzeka, upstrzony w dodatku wizualnymi samograjami, które aż proszą się... o reporterski decydujący moment. ... Interesuje nas bogactwo form i planów tego, co trwa na styku miasta i wsi, interesują nas miejsca, gdzie żywe splata się z martwym, sztuczne z naturalnym i gdzie teraźniejszość współistnieje z przeszłością. Interesuje nas przestrzeń, gdzie kultura splata się z naturą, gdzie industria wrasta w tkankę pejzażu rustykalnego, gdzie sylwetka człowieka pozostaje na dalszym planie, na zawsze wtopiona w krajobraz i napierające zewsząd wytwory jego umysłu i rąk...

I jeszcze jedno – zamierzamy powołać się w swoich pracach (na etapie przygotowywania odbitek lub wydruków) do pięknej, „starodawnej“ tradycji, kiedy to powstawały pierwsze, odziane w zgaszoną sepię, odkrywcze obrazy miast i zawsze nieco tajemniczych przedmieść.

Na koniec tylko proponuję zapamiętać, że sepiowanie fotografii nie wzięło się z pomysłów i potrzeb estetycznych. Sepia – jedna z technik barwienia (tonowania) odbitek fotograficznych, pierwotnie stosowana była głównie w celu zwiększana ich trwałości. Odbitka tonowana w ten sposób ma charakterystyczne, brązowe zabarwienie. Obecnie, co nikogo nie dziwi, coraz powszechniejsza jest symulacja sepii przy użyciu programów komputerowych.”

Organizator: Kolski Klub Fotograficzny Fakt
Komisarz wystawy: Adam Wilk

autorzy zamieszczonych zdjęć: Beata Mazurek, Andrzej Sokołowski, Eugeniusz Przybyłko, Kamila Dąbrowska, Robert Andre.

wystawa fotografii
wystawa fotografii
wystawa fotografii
wystawa fotografii
wystawa fotografii
Czytaj więcej na temat:fotografia, wystawa, CKiS
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole