Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportJak Polacy znają języki obce? Preply raport

Jak Polacy znają języki obce? Preply raport

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak Polacy znają języki obce? Preply raport

Do nauki języków obcych skłania nas niepopularność polskiego. Niestety nasz ojczysty, język polski nie jest językiem poszukiwanym na świecie

Do nauki języków obcych skłania nas niepopularność polskiego. Niestety nasz ojczysty, język polski nie jest językiem poszukiwanym na świecie. Chcąc coś znaczyć, być doinformowanym polski nam nie wystarczy. Znając angielski stajemy się bardziej konkurencyjni. Co prawda jeszcze kilka lat temu można było znaleźć oferty pracy w Anglii, Niemczech, Francji bez znajomości języka, to dziś wymagany jest co najmniej angielski. Również jeśli patrząc na zarobki, to osoby znające języki mogą liczyć na więcej. Czy inwestycja w naukę języka jest opłacalna? Oczywiście, że tak. Po pierwsze znajomość języka to okno na świat. Dzięki niej możemy wyjechać na zagraniczne studia, do pracy za granicą, więcej zarabiać i czerpać z życia garściami. Polacy szybko zauważyli jak bardzo ważna w życiu jest znajomość języków obcych i tłumnie rzucili się na naukę angielskiego już w latach 90tych szybko ucząc się angielskiego.

Angielski stał się standardową umiejętnością u osób wykształconych
Dziś również w warstwach niższych społecznie angielski na poziomie podstaw jest znany. Coraz więcej osób zna angielski na poziomie biegłym, dzięki czasowej emigracji, czy pracy w międzynarodowej firmie. Przybywa osób, które inwestują w kolejny lub kolejne języki. Znajomość języków obcych wśród Polaków nie pozwala się wstydzić, bowiem coraz więcej Polaków włada już nie tylko angielskim, ale kilkoma językami obcymi i to w stopniu bardzo dobrym. Na arenie międzynarodowej Polacy uchodzą za społeczeństwo najlepiej wykształcone w kierunku języków obcych. Dzięki temu wiele zagranicznych firm podejmuje współpracę z polskimi naukowcami, firmami, jak również inwestuje w Polsce. Polacy nie są tylko tanią siłą roboczą z językiem angielskim, ale także aktywnymi uczestnikami rynku, poza biorcami są także dawcami. Wpływ na tę sytuację ma rozwój możliwości, internetu i projektów realizowanych zdalnie. Na tym polu dzięki językom Polacy odnoszą wiele sukcesów. Także w projektach badawczych wielu młodych Polaków uczestniczy z powodzeniem. Do tej sytuacji przyczyniło się wprowadzenie obowiązkowej nauki języka angielskiego w szkołach podstawowych. Mimo wszystko, nie brakuje osób, które szkołę mają dawno za sobą, a mimo to sięgają po kursy językowe i inne możliwości poszerzania wiedzy językowej, nie tylko z języka angielskiego.

Najpopularniejszym językiem, którym się posługujemy i którego się uczymy jest angielski, jednakże nie brakuje też uczniów języka niemieckiego. Powodów zainteresowania niemieckim jest co najmniej dwa, po pierwsze niemiecki należy do czołówki najpopularniejszych języków Europy, a nawet świata, jak również jest językiem naszego zachodniego sąsiada, potęgi gospodarczej Europy. Wciąż wiele osób uczy się języka rosyjskiego wychodząc z założenia podobnego, co w  przypadku niemieckiego, chociaż schłodzenie stosunków gospodarczych z Rosją i rynkami wschodnimi sprawiło, iż na rosyjski spadł znacząco popyt na rynku.

Niestety po zapałem do nauki języków, w czym Polacy wiodą prym w Europie, zwłaszcza wśród krajów Europy Środkowo Wschodniej, Polacy nie znają języków biegle, a często poprzestają na znajomości podstawowej i komunikatywnej. Sytuacja dynamicznie się zmienia wraz z rosnącym dostępem do wiedzy online i tańszą nauką, a często i zupełnie bezpłatną poprzez blogosferę, media zagraniczne, czy media społecznościowe.

Najczęstszą mobilizacją do nauki i podszkolenia języka jest praca, awans i wyższe wynagrodzenie. Młodsze pokolenie samodzielnie inwestuje w naukę języków i to w innowacyjny sposób, poprzez wyjazdy zagraniczne, znajomości międzynarodowe i naukę przez Skype, jak np. korepetycje z angielskiego, Poznań. Osoby starsze wciąż są bardzo konserwatywne i wybierają klasyczne lekcje jeżyka w szkole językowej. Nauka indywidualna to domena biznesmenów, przedsiębiorców, którzy z uwagi na swoją ograniczona dyspozycyjność wolą spotkania z lektorem wedle własnego grafiku.

Preply oferując setki ofert korepetytorów wielu języków obserwuje trend do nauki języków niszowych
Najwięcej korepetytorów i native speakerów w Preply to nauczyciele angielskiego. Również analizując grupę użytkowników Preply należy podkreślić, iż najwięcej osób sięga po angielski. Angielskiego Polacy uczą się i stacjonarnie i online z przewagą nauki zdalnej. Dotąd skutecznie hamowany przez ograniczony dostęp do nauczycieli takich języków jak szwedzki, czy portugalski. Co więcej Polacy uczą się chętnie języków krajów, do których wyjeżdżają za pracą. To właśnie z tego powodu pojawił się na rynku polskiej edukacji językowej holenderski, duński, czy norweski, szwedzki. Znając tak unikalne języki mamy szanse pracować w swoim zawodzie, awansować i być traktowanym na równi z rodzimymi pracownikami. Dodatkowo wymienić warto zróżnicowanie regionalne. Zachodnia część kraju oraz zachodnio-południowe regiony Śląska Dolnego i Górnego zdominowane są przez język niemiecki, względnie holenderski, zaś wschodnie rejony prezentują szczególny nacisk na naukę języka angielskiego. Nie znaczy to jednak, że we Wrocławiu, czy Zielonej Górze nie znajdziemy osób władających angielskim, a w Lublinie niemieckim, jednakże statystycznie zainteresowanie językami rozkłada się jak wyżej. Na północy kraju występuje dość duża mieszanka języków, jakie znają i jakich się uczą Polacy. Zarówno w ofercie stacjonarnej, jak i zdalnej znajdziemy język duński, holenderski, szwedzki, jak również niemiecki, francuski, czy hiszpański. Stosunkowo dużo rodaków uczy się języka francuskiego, który nie rzadko wykładany jest w  szkołach jako język fakultatywny, podobnie jak i hiszpański. Inwestując w edukację najmłodszych również można spotkać szereg ofert nauki języka hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego dla dzieci.

Poza karierą i finansami do nauki języków skłaniają nas potrzeby samorealizacji
Znajomość języka dodaje pewności siebie, znajomych, kontaktów towarzyskich, dzięki czemu czujemy się bardziej spełnieni i szczęśliwi. Wiele osób podejmuje naukę języków obcych z nudów, dla własnej satysfakcji, poszerzenia horyzontów. Również kiedy nie wiemy, co nas w życiu czeka imamy się różnych języków obcych, które mogą się nam w przyszłości przydać. Wśród języków, które wybierane są w celach rozrywkowych pierwsze miejsce zajmuje hiszpański oraz włoski, a coraz częściej także języki Dalekiego Wschodu jak japoński, czy też Bliskiego Wschodu z arabskim na czele. Popularność zyskują także języki sąsiadów Polski, począwszy od czeskiego, na litewskim skończywszy. Znajomość tak rzadkiego języka jak estoński, czy ukraiński może być atutem dającym nam szansę rozwoju i atrakcyjnej pracy, wyjazdu.

Rosnący popyt na osoby władające j. skandynawskimi czy chińskim powodują zainteresowanie nauka mandaryńskiego. Niestety niewielu Polaków sięga po ten skomplikowany dla europejczyka język. Nie jest to ani nauka powszechna, a  tym bardziej znajomość. Znajomość chińskiego jest popularna wśród kadry zarządzającej, zwłaszcza w handlu, przemyśle i produkcji.

W porównaniu z Francuzami, Brytyjczykami, czy Niemcami Polacy wypadają bardzo korzystnie pod kątem znajomości języków. Mniej imponująco wypadamy na tle Hiszpanów, Portugalczyków, czy Greków, jednak trend edukacji językowej sprawia, że nie pozostajemy w tyle. Utrzymując poziom zainteresowania językami mamy szansę za kilkanaście lat osiągnąć efekt dwujęzyczności społeczeństwa w sposób naturalny.

Jak Polacy znają języki obce? Preply raport
language-8
language-9
languages-apps
lingua-apps-learn-english-750x400
p
quote-1
Czytaj więcej na temat:języki obce, nauka, raport
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole