LM.plWiadomościChoruje coraz więcej młodszych pacjentów, dzieci. Punkty szczepień czekają

Choruje coraz więcej młodszych pacjentów, dzieci. Punkty szczepień czekają

Dodano:
Choruje coraz więcej młodszych pacjentów, dzieci. Punkty szczepień czekają

Choruje coraz więcej młodszych pacjentów, także dzieci. Przebieg COVID-19 coraz cięższy.

Rośnie liczba młodych pacjentów, a także dzieci z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. - Niestety, w wielu przypadkach przebieg infekcji jest ciężki, a nawet bardzo ciężki. Pojawia się ostra duszność. Dochodzi do zgonów. A przecież mogliśmy temu zapobiec szczepiąc najmłodszą populację. Jest jeszcze szansa. Czekamy w punktach szczepień – zaprasza Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Ostatnie dane dotyczące poziomu wyszczepialności wśród najmłodszych w Wielkopolsce biją na alarm. Wprawdzie 50-procentowy próg zaszczepionych przekroczyły wszystkie „starsze” grupy wiekowe (co daje nam drugie miejsce po Mazowszu), to wśród dzieci i młodzieży wynosi on zaledwie 32 procent (tu Wielkopolska plasuje się dopiero na czwartym miejscu w kraju!). - Jako lekarze rodzinni jesteśmy przerażeni tym, co się dzieje. Z danych NFZ w Wielkopolsce wynika, że zakażenie koronawirusem odnotowano już w ponad 300 szkołach. Kolejne klasy trafiają na kwarantanny, rodzice muszą zapewnić opiekę dzieciom przechodzącym na zdalne nauczanie. Coraz więcej najmłodszych pacjentów trafia do szpitali w ciężkim stanie. Dzieci się duszą, a przecież można było temu zapobiec szczepieniami, które są jedyną drogą ochrony przed ciężkim przebiegiem COVID-19 – podkreśla Bożena Janicka i przypomina, że od czerwca w Polsce przeciwko COVID-19 mogą się szczepić osoby już od 12. roku życia.

- Czwarta fala pandemii w całej Polsce przybiera na sile. I jak widać jest ona bezlitosna także dla naszej młodzieży. Apelujemy do rodziców i opiekunów. Szczepmy dzieci. Niezaszczepienie skazuje je na cierpienia, a w najgorszym przypadku na śmierć. Bardzo groźne są także powikłania. Już po kilku tygodniach od zakażenia COVID-19 może wystąpić u dziecka PIMS, czyli wieloukładowy zespół zapalny, niosący za sobą ryzyko zapalenia mięśnia sercowego i innych wielonarządowych powikłań. Stwierdza się m.in.: nawracające bóle głowy, zmęczenie, znużenie, obniżenie nastroju, czy zdolności intelektualnych – wymienia Bożena Janicka.

Pocieszającym jest fakt, że na tle pozostałych województw mieszkańcy Wielkopolski najlepiej wypadają w trzech kategoriach wiekowych: 50-59, 60-69 i od trzech tygodni – 70 plus (w pełni zaszczepionych jest 84 proc. z nich). - Najwyższy czas na najmłodszych, na których nadal czekamy w punktach szczepień – apelują lekarze PPOZ.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole