Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCzy wydarzy się kiedyś cud? Kolejna rocznica z politycznymi podziałami

Czy wydarzy się kiedyś cud? Kolejna rocznica z politycznymi podziałami

Dodano:
Czy wydarzy się kiedyś cud? Kolejna rocznica z politycznymi podziałami
Święto

Święto Wojska Polskiego i 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej obchodzono w Koninie podwójnie. I choć tak wiele mówi się przy tych wzniosłych okazjach o jedności i wspólnocie, w praktyce podziały są wyraźne i czytelne.

Od rana przedstawiciele Wojska Polskiego, kombatanci, poseł Leszek Galemba, samorządowcy, prezydent Piotr Korytkowski, z-ca Witold Nowak i przewodniczący Rady Miasta - Tadeusz Wojdyński, a także członkowie organizacji politycznych, reprezentanci spółek miejskich, członkowie Jednostki Strzeleckiej 4150, harcerze i seniorzy złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

- Oddajemy hołd tym, którzy tworzyli szeregi naszej armii przed nami i tworzą ją współcześnie w czasach niełatwych, obciążonych ryzykiem utraty pokoju - mówiono pod pomnikiem Marszałka.

Zwycięstwo odniesione przez Polaków w sierpniu 1920 roku pozwoliło obronić, dopiero co odzyskaną niepodległość i dało blisko dwie dekady pokoju przed kolejną konfrontacją z Rosją Radziecką. Bitwa Warszawska często nazywana jest 18. decydującą bitwą w dziejach świata, która obroniła Europę przed sowiecką tyranią i porównywana jest z równie przełomowymi bitwami pod Maratonem (490 r. p. n. e.) czy Waterloo (1815 r.).

Ciąg dalszy obchodów nastąpił po mszy w konińskiej farze. Z kościoła, w kierunku pomnika, udały środowiska prawicowe, które w porannych uroczystościach nie brały udziału. Poza posłem Leszkiem Galembą, który był na jednych i drugich, mówiąc w międzyczasie o jedności. Podczas prawicowych obchodów, uczestnicy podkreślali, jak ważna jest wspólnota. Krystyna Leśniewska przytoczyła słowa Jarosława Kaczyńskiego, następnie poseł PiS, który zaliczył pełne obchody rocznicowe, gorąco zachęcał do współnoty. 

- Wszyscy jesteśmy Polakami i dzisiaj potrzebna jest nam jedność we wzmacnianiu przyszłości naszej ojczyzny – mówił parlamentarzysta i podkreślał rolę armii, która zapewnia bezpieczeństwo na granicach. - Możemy dzisiaj dumnie świętować.

Następnie Robert Popkowski z Solidarnej Polski wyraził zadowolenie z tego, że prawica trzyma się razem.

- Jest co świętować, bo wojsko jest gwarantem naszej suwerenności. Aby nie doszło do rozlania się tej rosyjskiej agresji.

Słowa od wojewody wielkopolskiego  przekazała zebranym Mariola Rakiewicz.

- Ta pamięć historyczna to wyraz prawdziwego, polskiego patriotyzmu. 

Następnie radna wojewódzka Zofia Itman wyraziła niezadowolenie z tego, że brakuje młodych ludzi i wskazała na potrzebę edukacji historycznej. W imieniu związkowców przemówił Artur Skieresz, przewodniczący konińskiej Solidarności.

- Musimy bronić się przed tym samy agresorem, który w 1920 przyszedł do naszego kraju. Mentalność rosyjska się nie zmienia. To jest naród, który ma władze zawsze agresywną politykę, dążącą do podboju innych krajów. Świetnie, że możemy dzisiaj stać pod obeliskiem Marszałka. Cud nad Wisłą dał wolność dla całej Europy.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole