LM.plWiadomościIle można zaoszczędzić na pompie ciepła?

Ile można zaoszczędzić na pompie ciepła?

Materiał Partnera

Dodano:
Ile można zaoszczędzić na pompie ciepła?
materiał partnera

O pompach ciepła mówi się nie tylko w kontekście ich ekologiczności, ale też opłacalności. Choć montaż pomp ciepła zwykle bywa bardziej kosztowny niż ich tradycyjne alternatywy, to wydatki te szybko się zwracają. Jak wygląda ogrzewanie pompą ciepła pod względem ekonomicznym? Na czym jeszcze możemy oszczędzić, oprócz ogrzewania? Czy jest szansa na zmniejszenie kosztów zakupu lub montażu pompy ciepła?

Ekonomia eksploatacji pomp ciepła a innych metod ogrzewania [1]

Jeśli chodzi o eksploatację pomp ciepła, warto przyjrzeć się temu dwutorowo. Pierwszym i najbardziej oczywistym faktem, który musimy mieć na uwadze, jest to, że pompy ciepła nie korzystają z tradycyjnych źródeł energii, charakterystycznych dla kotłów węglowych czy gazowych. Gaz ziemny czy węgiel kamienny są nieodnawialnymi źródłami energii, których cena z roku na rok wzrasta. Jest to między innymi spowodowane faktem, że aby mogły trafić jako energia grzewcza do naszych instalacji, najpierw muszą zostać wydobyte, a naturalne źródła, takie jak złoża węgla kamiennego, coraz bardziej się kurczą. Pompy ciepła korzystają z darmowych, praktycznie nieskończonych źródeł energii, takich jak powietrze, wody gruntowe czy ziemia, a wydobywanie ich to praca samej pompy, nie człowieka.

Drugi fakt jest taki, że do samego działania pompy ciepła potrzebna jest energia elektryczna. Jeżeli w domu zamontowane są panele solarne, które umożliwiają czerpanie darmowej energii prosto ze słońca, to otrzymujemy najlepsze możliwe połączenie - system ogrzewania bazujący jedynie na odnawialnych źródłach energii, całkowicie naturalnych i bez kosztowych. Jeśli dom nie jest wyposażony w tego typu panele, pompa ciepła będzie generowała koszty wykorzystania prądu. Jakiego rzędu są to koszty? Przyjrzyjmy się temu na konkretnych przykładach. Przyjmijmy, że za ogrzewanie kotłem kondensacyjnym za pomocą oleju opałowego zapłacilibyśmy w perspektywie roku średnio około 5.500 zł (brutto). Jeżeli zamiast oleju opałowego wykorzystalibyśmy gaz ziemny, musielibyśmy zapłacić średnio 3.500 zł. Jeśli ten sam kocioł ogrzewalibyśmy tzw. płynnym gazem LPG, koszt diametralnie podniósłby się do aż 6.700 zł. Ogrzewanie węglem generowałoby koszty rzędu 2600-3000 zł. Grzejniki akumulacyjne zasilane energią elektryczną to koszt ponad 5.000 zł rocznie. Natomiast gruntowa pompa ciepła, zasilana prądem, wygeneruje roczny koszt około 1.500 zł. W porównaniu więc z alternatywnymi metodami ogrzewania, pompa ciepła w eksploatacji jest jedną z najbardziej opłacalnych instalacji grzewczych.

Dodatkowy bonus: Tańsza ciepła woda użytkowa

Firma Thermia opatentowała tzw. Technologię Gorącego Gazu (HGW). Dzięki technologii tej możliwe jest uzyskanie sporych ilości c.w.u. - najlepsze modele, np. Thermia Atlas 18, produkują nawet 545 litrów c.w.u. o temperaturze dochodzącej do 40 st. C przy jednorazowym poborze. Nowoczesne modele pomp ciepła nie tylko zatem ogrzeją dom, ale zapewnią mieszkańcom ciepłą wodę użytkową po znacznie niższych kosztach. Produkcja c.w.u przez pompę powietrzną od temperatury wody wodociągowej do około 40 stopni C zajmuje ok. 30-40 minut a koszt takiej produkcji waha się między 50- 70 zł miesięcznie przy 4-osobowej rodzinie.

Ile kosztuje zakup pompy ciepła i jak można na nim zaoszczędzić?

Na koniec przeanalizujmy koszt zakupu pompy ciepła. To tutaj bowiem powstaje najwięcej kontrowersji wokół tych nowoczesnych metod ogrzewania budynków. Rzeczywiście, pod względem kosztów tego rodzaju instalacji, pompy ciepła wydają się rozwiązaniem drogim. Koszty inwestycyjne tradycyjnego kotła gazowego oscylują w granicach kilkunastu tysięcy złotych, kocioł kondensacyjny najczęściej jest niewiele droższy. Gruntowa pompa ciepła obciąża nasz budżet zaś kwotą przekraczającą 50.000zł. Niech jednak ta suma nie przeraża, bowiem wciąż trwa rządowy program Czyste Powietrze, który pomaga zminimalizować wydatek nawet o 37.000, a wszystko to dzięki możliwości uzyskania dotacji. Dofinansowanie przyznawane jest tym, którzy chcieliby wymienić stare, tradycyjne urządzenia grzewcze na instalacje idące z ekologicznym duchem czasu, wykorzystujące energię grzewczą z OZE. Pompy ciepła w Koninie i wielu innych polskich miastach popularne stają się właśnie z powodu OZE, które nie generują jednocześnie żadnych spalin, dymu czy popiołu. Dofinansowanie to nie wszystko, bowiem pozostaje jeszcze tzw. ulga termomodernizacyjna, z której skorzystać mogą podatnicy. Ulga polega na odliczeniu od podatku tej części kosztów pokrywających prace termomodernizacyjne, które nie zostały objęte dofinansowaniem Programu.

Podsumowując, choć kupno i instalacja pompy ciepła jest drogą inwestycją, to koszty późniejszej eksploatacji zdecydowanie przemawiają na jej korzyść. Wysoki koszt inwestycji może być w sporej części dofinansowany i, dodatkowo, objęty ulgą podatkową, ponieważ dofinansowanie i ulgę podatkową można łączyć. Pompa ciepła zapewni nie tylko optymalną temperaturą w domu, ale też ciepłą wodę użytkową, co jest dodatkową korzyścią. Gruntowa pompa ciepła jest też szczególnie wytrzymała - potrafi działać bezawaryjnie przez ponad dwie dekady.

[1] Wszystkie podane w artykule kwoty są kwotami orientacyjnymi i mogą różnić się w zależności od kubatury budynku, stanu izolacji czy też konkretnego modelu urządzenia grzewczego. Rzeczywiste koszty mogą być inne.

[2] Stan na dzień: 20.09.2021

Czytaj więcej na temat:
dom, ogrzewanie, pompy ciepła
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole