WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Wywóz śmieci co dwa tygodnie, a nie co tydzień. Opłata ta sama.

Dodano: 4.07.2015 11:22

Dlaczego zmieniono częstotliwość odbioru zmieszanych odpadów komunalnych z raz na tydzień na raz na dwa tygodnie.? Oto wyjaśnienie z Urzędu Miejskiego w Koninie. 

Dwa pierwsze lata funkcjonowania nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi pozwoliły wyciągnąć wnioski i rekomendacje dotyczące wprowadzenia ewentualnych zmian na terenie miasta Konina. W wyniku przeprowadzonej analizy oraz zgłoszeń mieszkańców i firm odbierających odpady zaszła potrzeba zmniejszenia częstotliwości odbioru zmieszanych (niesegregowanych) odpadów komunalnych z "jeden raz na tydzień" na "raz na dwa tygodnie".

Dlaczego? Otóż, przychody systemu w 2014 r. wyniosły 10 128 679,80 zł, natomiast koszty wyniosły 11 420 948,43 zł, co daje w efekcie wynik finansowy minus 1 292 268,63 zł (ok. 15 proc. przychodów). Miasto Konin musiało z tego względu zrezygnować z wielu wydatków i inwestycji, aby pokryć powyższy deficyt. A co szczególnie istotne - środki z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą być wykorzystane wyłącznie na cele związane z pokrywaniem kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, które określa ustawa.

System powinien się jednak bilansować. W sytuacji ujemnego wyniku finansowego gmina zobowiązana jest podwyższyć stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub wprowadzić rozwiązania, które wpłyną na zmniejszenie kosztów. Rozwiązaniem takim jest m. in.: zmniejszenie częstotliwości odbierania odpadów zmieszanych w zabudowie jednorodzinnej do dwóch odbiorów w miesiącu, co zachęci również mieszkańców do efektywniejszej segregacji odpadów. Obecnie za liczbą osób deklarujących segregację nie idzie ilość odpadów. Znacznie więcej osób zobowiązuje się do segregowania, niż segreguje faktycznie. Kluczowe znaczenie ma jednak w tym przypadku to, że liczba mieszkańców Konina - według danych z ewidencji ludności na dzień 31.12.2014 r. - wynosi 76.519 osób, natomiast liczba mieszkańców zadeklarowana przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych - 64.967 osób. Brakuje, jak łatwo policzyć - 11.552 koninian!

Warto zauważyć, że odbiór "raz na dwa tygodnie" nie jest niczym wyjątkowym. Podobny system funkcjonuje chociażby w Białymstoku, Gnieźnie, Golinie, Kaliszu, Kazimierzu Biskupim, Kole, Kramsku, Krzymowie, Kutnie, Lesznie, Ostrowie Wlkp., Płocku, Poznaniu (Aglomeracja), Starym Mieście, Strzałkowie, Turku, Wrześni czy Wilczynie. Dodajmy, że w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właściciel nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, na której zamieszkują mieszkańcy otrzymają od 01.07.2015.r. większą ilość worków koloru żółtego na tworzywa sztuczne metale i opakowania wielomateriałowe: w miesiącach IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI: 1 szt. - nieruchomości, na których zamieszkuje 1 - 2 mieszkańców; 3 szt. - nieruchomości, na których zamieszkuje 3 - 5 mieszkańców; 4 szt. - nieruchomości, na których zamieszkuje 6 i więcej mieszkańców; w miesiącach I, II, III, XII: 1 szt. - nieruchomości, na których zamieszkuje 1 - 2 mieszkańców; 2 szt. - nieruchomości, na których zamieszkuje 3 - 5 mieszkańców; 3 szt. - nieruchomości, na których zamieszkuje 6 i więcej mieszkańców.

Podkreślmy, że zmniejsza się częstotliwość odbioru tylko zmieszanych odpadów komunalnych. Częstotliwość odbioru pozostałych odpadów nie ulega zmianie. Co ważne, odbierana jest każda ilość odpadów. Właściciel może wystawić jeden, dwa, a nawet więcej pojemników lub worków z odpadami i wszystkie zostaną odebrane.

Co ważne, Miasto będzie dokładnie przyglądać się temu, jak nowa częstotliwość odbioru śmieci sprawdza się w praktyce. Jeżeli okaże się, że nie wszystko funkcjonuje nie wykluczone, że trzeba będzie pochylić się nad sprawą raz jeszcze i być może pomyśleć o zmianie metody naliczania opłaty.

 

  • Wywóz śmieci co dwa tygodnie, a nie co tydzień. Opłata ta sama.

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:śmieci w Koninie,   wywożenie odpadów w Koninie,   PGKiM Konin,   odpady,   kubły,   harmonogram,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

UWAGA jak komu się smieci nie mieszczą to może je wyrzucać pod urzędem. Nie ma kłopotu.
Dodano: 4.07.2015 13:04    Przez: ~śmieciami zabujany
Takie wyjaśnienia to mogły być wcześniej, a nie po kryjomu zmiany na niekorzyść mieszkańców. Teraz należy obniżyć opłaty o połowę! Wyjdzcie z twarza!
Dodano: 4.07.2015 11:47    Przez: ~Arek
szczury będą miały raj.
Dodano: 4.07.2015 12:07    Przez: ~kuniniok
śmierdzący przekręt...
Dodano: 4.07.2015 13:01    Przez: ~wtf
Takie wyjaśnienia świadczą przede wszystkim o:1) Błędnym oszacowaniu wstępnym wcześniejszych kosztów odbioru odpadów.2) Złym zarządzaniu gospodarką komunalną, w tym odpadami.3) Założeniu nieprawdziwych danych statystycznych4) Przerzucaniu odpowiedzialności za niegospodarność urzędników na mieszkańców5) Źle skonstruowanej ustawie o gospodarowaniu odpadami6) Udowodnieniu wyższości efektywności podmiotów prywatnych nad publicznymi7) Braku wyobraźni radnych miejskich
Dodano: 4.07.2015 13:04    Przez: ~Mieszkaniec

KOMENTARZE

Takie wyjaśnienia to mogły być wcześniej, a nie po kryjomu zmiany na niekorzyść mieszkańców. Teraz należy obniżyć opłaty o połowę! Wyjdzcie z twarza!
Dodano: 04.07.2015 11:47    Przez: ~Arek
najwięcej na ŚWIĘTOJAŃSKIEJ
Dodano: 04.07.2015 12:02    Przez: ~mieszkaniec
szczury będą miały raj.
Dodano: 04.07.2015 12:07    Przez: ~kuniniok
czyli problem ogólnokrajowy,a urzędasy w sejmie mają to gdzieś,ważne że unia nam nakazała
Dodano: 04.07.2015 12:09    Przez: ~he he
Te zmiany, to prezent dla Koninian z Okazji Dni Konina. Platformo nie chcemy juz ciepłej wody w kranach, chcemy ciepłej wody w klozetach !!!Wtedy naprawdę poczujemy zapach Platformy.
Dodano: 04.07.2015 12:19    Przez: ~spieniony
mieszkancy domkow jednorodzinnych wywozą smieci sobiscie gdzie popadnie więc oczywistym jest ze co dwa tygodnie wystarczy
Dodano: 04.07.2015 12:38    Przez: ~real
ZGADZAM SIE TAK JEST DOKŁADNIE JAK PISZESZ A NA BLOKOWISKA MÓWIĄ ZE IM ŚMIERDZI JAK SAMI ROBIA JESZCZE GORZEJ
Dodano: 04.07.2015 15:05    Przez: ~DO SMIERDZIELI
w blokowych śmietnikach smierdzi podwojnie wlasnie z owych domkow smieci podrzucane są jako prezent od tych niby kulturalnych ludzi
Dodano: 04.07.2015 22:30    Przez: ~widzialem
śmierdzący przekręt...
Dodano: 04.07.2015 13:01    Przez: ~wtf
Miastu brakuje około 11 tyś ludzi.Podam pewien przekład na fakcie.Pewne małżeństwo mieszka w Starym Koninie,a w Nowym Koninie ma sklep.przy owym sklepie brakuje pojemnika na śmieci które wywalane są do śmietników Wspólnoty Mieszkaniowej,żeby było śmieszniej raz na tydzień przywożone są duże worki ze śmieciami które również wywala się do śmietników WM.Wniosek jeden w miejscu zamieszkania mówi się że płaci tam gdzie prowadzi się działalność,a w miejscu działalności że wywozi do domu bo tam płaci.A prawda jest taka że wszystko ląduje w pojemnikach WSPÓLNOT MIESZKANIOWYCH.
Dodano: 04.07.2015 13:03    Przez: ~MIESZKANIEC kONINA
UWAGA jak komu się smieci nie mieszczą to może je wyrzucać pod urzędem. Nie ma kłopotu.
Dodano: 04.07.2015 13:04    Przez: ~śmieciami zabujany
Takie wyjaśnienia świadczą przede wszystkim o:1) Błędnym oszacowaniu wstępnym wcześniejszych kosztów odbioru odpadów.2) Złym zarządzaniu gospodarką komunalną, w tym odpadami.3) Założeniu nieprawdziwych danych statystycznych4) Przerzucaniu odpowiedzialności za niegospodarność urzędników na mieszkańców5) Źle skonstruowanej ustawie o gospodarowaniu odpadami6) Udowodnieniu wyższości efektywności podmiotów prywatnych nad publicznymi7) Braku wyobraźni radnych miejskich
Dodano: 04.07.2015 13:04    Przez: ~Mieszkaniec
1 z 6
123456>>
Copyright © 1999 - 2019 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO