Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościTrzy razy więcej spółdzielni socjalnych w regionie konińskim

Trzy razy więcej spółdzielni socjalnych w regionie konińskim

Dodano:
Trzy razy więcej spółdzielni socjalnych w regionie konińskim

Z sześciu do osiemnastu wzrosła liczba spółdzielni socjalnych w regionie konińskim przez dwa i pół roku realizacji projektu „Koniński Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej”.

Z sześciu do osiemnastu wzrosła liczba spółdzielni socjalnych w regionie konińskim przez dwa i pół roku realizacji projektu „Koniński Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej”.

Realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych projekt powoli dobiega końca. - Kończymy projekt, ale nie rezygnujemy z działalności w Koninie – podkreślają zgodnie przedstawiciele Stowarzyszenia. Projekt objął swoim zasięgiem Konin oraz powiaty: kolski, koniński, słupecki i turecki. Jego celem było wzmocnienie spółdzielczości socjalnej w regionie. - Rezultaty widać gołym okiem – opowiada Ewa Rybicka, specjalistka ds. ekonomii społecznej. - Przed rozpoczęciem projektu w subregionie konińskim działało sześć spółdzielni socjalnych. Aktualnie jest ich osiemnaście.

Dziesięć z nich powstało dzięki wsparciu inwestycyjnemu w wysokości 100 tys. zł na założenie spółdzielni socjalnej. Te spółdzielnie to: Aktywni, Blues Hostel, Inspiracja, Ośrodek Klara, Kraśnica, Poryw, Powrócisz Tu, Piekiełko, Spektrum oraz Tuderos. Spółdzielcy działają w różnych branżach i zmagają się z różnymi przeciwnościami losu, ale zgodnie twierdzą, że decyzja o rozpoczęciu własnej działalności była słuszna.

W ich ślady poszli następni. Tylko w tym roku w subregionie powstały dwie nowe spółdzielnie: Aktyw i Edukacja Praca Rozwój. Wszyscy mogli liczyć na wsparcie szkoleniowo-doradcze. Pracownicy Ośrodka to bowiem specjaliści z zakresu prawa, finansów, ekonomii społecznej i marketingu. W ciągu ostatnich lat współpracowali z ponad 700 osobami i prawie 100 podmiotami ekonomii społecznej.- Wspieramy nie tylko spółdzielnie – mówi Ewa Rybicka – ale też fundacje, stowarzyszenia, izby gospodarcze, organizacje harcerskie czy kluby sportowe. Do naszego Ośrodka może przyjść każdy.

Specjaliści Ośrodka wzięli też udział w ponad 100 spotkaniach promocyjnych w jednostkach samorządu terytorialnego, podczas których przekonywali przedstawicieli samorządów do idei spółdzielczości. Często z dobrym skutkiem – samorządy z Rychwała czy Ślesina wspierają niezwykle mocno spółdzielnie działające na ich terenie.

Kolejnym elementem upowszechniania wiedzy o ekonomii społecznej były wizyty studyjne. Uczestnicy planujący założenie własnego przedsiębiorstwa społecznego mogli poznać specyfikę już działających spółdzielni i zobaczyć, jak teoria sprawdza się w praktyce. Skorzystali z tego zarówno przyszyli spółdzielcy, jak i studenci konińskiego PWSZ, którzy do tej pory nie mieli okazji zetknąć się z tego rodzaju działalnością. W ramach projektu odbyły się również dwa Konińskie Fora Ekonomii Społecznej dla spółdzielców z całej Wielkopolski 

Czytaj więcej na temat:spółdzielnie socjalne w Koninie, KOWES
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole