Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościNowy prezes elektrowni o sytuacji finansowej w spółce

Nowy prezes elektrowni o sytuacji finansowej w spółce

Dodano: , Żródło: LM.pl
Nowy prezes elektrowni o sytuacji finansowej w spółce

Niska cena energii i wzrost cen uprawnień emisyjnych. To zdaniem nowego prezesa Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin przyczyna kiepskiej sytuacji spółki.

Niska cena energii i wzrost cen uprawnień emisyjnych. To zdaniem nowego prezesa Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin przyczyna kiepskiej sytuacji spółki.

Kilka dni temu związkowcy z kopali i elektrowni zapowiedzieli pikietę w Warszawie. Wszystko to w związku z ultimatum postawionym im przez zarząd ZE PAK: albo zawieszenie układu zbiorowego na 2 lata, albo zwolnienia i upadłość. Związkowcy stwierdzili, że zostali oszukani. W ubiegłym roku zgodzili się bowiem na cięcia, zrezygnowali z nagród jubileuszowych i 20 procent funduszu socjalnego. W zamian mieli dostać gwarancję, że układ zbiorowy nie będzie zmieniany przez 3 lata.

Zarząd ZE PAK zareagował dopiero teraz. Prezes Wojciech Piskorz wydał oświadczenie, którego treść prezentujemy poniżej.

"Kryzys panujący na polskim rynku energii elektrycznej, który dotknął przede wszystkim sektor wytwórców energii, w ostatnim roku pogłębił się i ma poważny wpływ na wyniki finansowe Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A. Sytuacja ta jest wynikiem braku długoterminowej polityki państwa wspierającej energetykę konwencjonalną. Negatywnym elementem tej polityki jest utrzymująca się od dłuższego czasu niska cena energii elektrycznej na poziomie, który nie zawsze pozwala na pokrycie pełnych kosztów jej produkcji. Jeszcze dwa - trzy lata temu ceny energii elektrycznej kształtowały się na poziomie bliskim 200 PLN/MWh, dziś natomiast cena z dostawą energii w 2016 roku to około 165 PLN/MWh, a na 2017 rok 161 PLN/MWh.

Do pogłębienia się kryzysu w znacznym stopniu przyczynia się również wzrost cen uprawnień emisji CO2. Ceny te urosły z poziomu 6 euro/tonę w 2014 roku do ponad 8,5 euro/tonę obecnie i według prognoz mogą dalej wzrastać. Niskie ceny za energię i wciąż rosnące ceny uprawnień do emisji CO2 powodują pogorszenie sytuacji finansowej Spółki.

W obecnych warunkach Zarząd ZE PAK S.A. zmuszony jest do natychmiastowego podjęcia trudnych, ale koniecznych decyzji w sprawie restrukturyzacji spółki i optymalizacji kosztów jej działalności. Ma to pozwolić na dalsze, opłacalne funkcjonowanie Grupy Kapitałowej ZE PAK z korzyścią dla pracowników, regionu i akcjonariuszy spółki.

Wśród działań podejmowanych przez Zarząd jest m. in. szukanie oszczędności we wszystkich elementach działalności Firmy, np. poprzez czasowe zawieszenie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy czy obniżanie kosztów produkcji, jak również szukanie rozwiązań mogących przynieść dodatkowe przychody (np. poprzez sprzedaż niektórych spółek zależnych). Nie jest jednak prawdą, że chcemy obniżyć pracownikom ich wynagrodzenia o połowę – jak donosiły media... Zarząd będzie starał się ochronić przed skutkami restrukturyzacji pracowników najmniej zarabiających. Przedstawiciele związków zawodowych i pracownicy Grupy Kapitałowej ZE PAK powinni mieć świadomość, że wszystkie działania podejmowane przez Zarząd ZE PAK S.A. związane są z niezwykle trudnym okresem i złymi prognozami dla energetyki na najbliższy okres.

Należy podkreślić, że począwszy od 1999 roku, w ramach strategii Spółki, na rozbudowę i modernizację aktywów produkcyjnych ZE PAK S.A przeznaczono ponad 4,5 mld zł. W tym czasie zrealizowano m. in.:

- budowę bloku energetycznego o mocy 464 MW w Elektrowni Pątnów II,

- szereg inwestycji modernizacyjnych w Elektrowni Pątnów I (np. budowę instalacji odsiarczania spalin, inwestycje zwiększające moc i sprawność dwóch bloków, budowę instalacji NOX),

- modernizację Elektrowni Konin, w ramach której oddano do eksploatacji blok energetyczny opalany biomasą o mocy 55 MWe wraz z infrastruktura towarzyszącą, .

Zwracamy również uwagę, że w roku 2015, pomimo trwających trudności, zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy Zarządem ZE PAK S.A. oraz związkami zawodowymi, wypłacono pracownikom ZE PAK S.A. ponad 15 milionów złotych w formie jednorazowych wypłat w zamian za rezygnację z nagród jubileuszowych w przyszłości. Dodać należy, że średnie wynagrodzenie w ZE PAK S.A. w 2014 roku wynosiło 6368 zł. znacznie przekraczając krajowe przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (bez wypłat nagród z zysku) podawane przez GUS w listopadzie 2015r.

Mimo tej trudnej, kryzysowej sytuacji priorytetem obecnego zarządu Spółki jest kontynuacja rozsądnej i przemyślanej polityki finansowej, realizacja możliwie najkorzystniejszej dla PAK-u strategii działania oraz niedopuszczenie do nieuzasadnionej utraty miejsc prac".

Nowy prezes elektrowni o sytuacji finansowej w spółce
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole