Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOpuszcza Radę Pożytku Publicznego, ale będzie służył radą

Opuszcza Radę Pożytku Publicznego, ale będzie służył radą

Dodano:
Opuszcza Radę Pożytku Publicznego, ale będzie służył radą

Dzisiaj prezes Akcji Konin - Waldemar Duczmal złożył prezydentowi Konina swoją rezygnację z członkostwa w Konińskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego. 

Koniński działacz, założyciel Akcji Konin Waldemar Duczmal zrezygnował z członkostwa w Konińskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego.

Rezygnację złożył dzisiaj na ręce prezydenta Konina, Józefa Nowickiego. - W moim odczuciu Rada ma zbyt mały wpływ na rzeczywistość konińskiego III sektora – tak uzasadnia swoją rezygnację. - W ciągu ostatniej kadencji, poza dwukrotnym konsultowaniem Programu Współpracy Miasta z Organizacjami Pozarządowymi i regulaminu Konińskiego Budżetu Obywatelskiego, ani Prezydent, ani wydziały Urzędu Miejskiego, ani Rada Miasta nie zwracały się w żadnej sprawie do Konińskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, mimo, że Rada jest przecież organem organem konsultacyjno - opiniodawczym, mającym na celu kreowanie współpracy samorządu Miasta Konina z organizacjami pozarządowymi.

W dodatku większość moich działań nie spotyka się z akceptacją części członkiń i członków Rady - np. wniosek o nagrywanie posiedzeń Rady, celem sporządzenia z nich dokładnych protokołów i większej transparentności działań Rady lub zaproszenia wysyłane przeze mnie do konińskich NGO, zachęcające do uczestnictwa w posiedzeniach Rady. Inaczej także postrzegamy rolę III sektora w Koninie - marzą mi się silne, niezależne organizacje, nie sprowadzone do roli wynajętych przez Miasto usługodawców, czekające tylko na ogłoszenie miejskich konkursów, które zmuszają je do wpasowania się w sztywne ramy w myśl “Miasto płaci, Miasto wymaga”. To właśnie dlatego rozpocząłem w Radzie dyskusję o “inicjatywie lokalnej”, która zwiększyłaby w znaczny sposób niezależność organizacji i grup nieformalnych, pozwoliłaby im realizować własne pomysły, rozwijać ich kreatywność. Mimo dwukrotnego już przedstawienia opracowania na ten temat Radzie, moja propozycja jest cały czas w sferze jej “konsultacji”. Równie wolno przebiega w Radzie proces odpowiadania na pytania organizacji i grup nieformalnych na istotne, z ich punktu widzenia, pytania. Wspomnieć też tutaj muszę o uszczypliwościach na ich temat wymienianych między niektórymi członkiniami i członkami Rady, a przecież Rada ma być organem bezstronnym i służyć wszystkim organizacjom, nie zważając na osobiste odczucia osób w niej zasiadających.

Były członek uważa, że Rada nie jest organem niezależnym. - Przykładem tutaj może być usunięcie z protokołu naszego posiedzenia mojej informacji o niezgodnym z prawem kontrolowaniu przez Urząd Miejski w Koninie organizacji pozarządowych. Notatka została przywrócona dopiero po mojej zdecydowanej interwencji. Rada nie powinna też bać się oceny ze strony środowiska, które ją wybrało - niestety odstąpiono od zaplanowanej na początku naszej kadencji ewaluacji prac Rady wraz z indeksem samooceny, mimo przyjęcia przez Radę standardów Rad Działalności Pożytku Publicznego, którego jest elementem.

O rezygnacji przesądziła sprawa tzw. “małych grantów” poruszona na spotkaniu Rady w dniu 11.02.2016 r. - Zamiast skupić się na próbie zastanowienia się, jak zwiększyć środki na to popularne, jak się okazuje, narzędzie finansowania projektów naszych organizacji, członkinie i członkowie Rady oraz niektórzy zaproszeni goście skupili się na żądaniu ode mnie wyjaśnień, dlaczego wysłałem informację o konkursie dotyczącym “małych grantów” z adresu elektronicznego KRDPP. W treści maila zawarłem tylko link do ogłoszenia o naborze ofert. W moim odczuciu to właśnie jedną z ról Rady jest informowanie o takich możliwościach wszystkich zainteresowanych. Niestety, w rezultacie tej dyskusji, dostałem zakaz przesyłania informacji dotyczących konkursów dla NGO, umieszczanych w Biuletynie Informacji Publicznej, do konińskich organizacji pozarządowych.

Mimo rezygnacji, W. Duczmal deklaruje wsparcie we wszystkich działaniach mających na celu dobrą współpracę konińskiego samorządu z organizacjami pozarządowymi. Deklaruje także pomoc we wprowadzeniu “inicjatywy lokalnej”. - Ten projekt zamierzam zakończyć bez względu na przeszkody, które przed tym staną. Zapewniam też, że dalszą kadencję Rady będę obserwował z taką samą wnikliwością z jaką pełniłem funkcję sekretarza.

Obecny skład rady: Piotr Pęcherski (TPK) - przewodniczący, Ewa Jeżak (Koniński Kongres Kobiet) - wiceprzewodnicząca, Elżbieta Streker-Dembińska (Rada Miasta Konina), Krystian Majewski (Rada Miasta Konina, Zuzanna Janaszek-Maciaszek (Fundacja Podaj Dalej), Maria Cybulska (UM Konin), Marta Romaniszyn (UM Konin).

Opuszcza Radę Pożytku, ale chętnie będzie służył radą
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole