WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Naziści wymordowali Żydów, inni niszczą ich ślady w Koninie

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 25.07.2016 14:40

Jesienią 1941 r. sonderkommando Herberta Lange wymordowało około 4,5 tys. Żydów z powiatu konińskiego. Niemal dokładnie w 75. rocznicę tych tragicznych wydarzeń zburzono jeden z nielicznych śladów, jakie po sobie pozostawili w Koninie.

Sonderkommando nadkomisarza Herberta Lange przyjechało do Konina we wrześniu 1941 r. Jego zadaniem było „oczyszczenie” powiatu konińskiego z Żydów. W lesie pod Rudzicą ludzie Langego wymordowali spalinami w mobilnych komorach gazowych około 1500 osób, głównie mieszkańców Konina, a pod Kazimierzem Biskupim ok. 3 tys. pozostałych mieszkańców powiatu wyznania mojżeszowego. Popioły ofiar zakopano w dwóch zbiorowych mogiłach (fot. nr 1 i 2). Nie mają swoich indywidualnych grobów, nie znamy nawet ich nazwisk.

Pozostały po nich domy modlitw

Po konińskich Żydach pozostały nieliczne pamiątki, wśród nich dwie świątynie. Synagoga (fot. nr 3) powstała w latach 1825-1829, w miejscu gdzie wcześniej stała jej drewniana poprzedniczka. Do budowy wykorzystano między innymi materiał z rozbieranych wówczas murów, zrujnowanego konińskiego zamku z czasów Kazimierza Wielkiego. Pierwotny, mniejszy niż obecnie, budynek miał kształt prostokąta, do którego po 1882 r. dobudowano tak zwany babiniec. Nieco wcześniej, bo około 1870 roku zbudowano tuż obok synagogi dom modlitwy i studiów talmudycznych (bejt ha-midrasz, w jidysz: bes medresz), który w latach międzywojennych stanowił centrum życia duchowego i intelektualnego konińskich Żydów (fot. nr 4).

Wnętrza obu świątyń zostały w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej zdewastowane, a większość mebli i wszystkie księgi spalono na stosie przed synagogą.

Świątynie książek i kultury

Oba budynki były wykorzystywane podczas wojny na magazyny, a po 1945 roku, kiedy stały się własnością Skarbu Państwa, znajdowało się tam między innymi przedsiębiorstwo remontowo-budowlane i PSS Społem.

W 1973 r. budynek szkoły talmudycznej został wyremontowany i zaadaptowany na bibliotekę, a 15 lat później zakończyła się kosztowna konserwacja synagogi, w której umieszczono księgozbiór dziecięcy. Oba budynki były siedzibą Wojewódzkiej a później Miejskiej Biblioteki Publicznej. W pomieszczeniach synagogi odbywały się również imprezy popularyzujące między innymi historię i kulturę żydowską.

strona 1 z 3
1 2 3
  • Zydzi1
  • Zydzi2
  • Zydzi3
  • Zydzi4
  • Zydzi5
  • Zydzi6
  • Zydzi7
  • Zydzi8
  • Zydzi9
  • Zydzi10
  • Zydzi11

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

POPULARNE KOMENTARZE

Chyba lekka przesada! Dziennikarz chciał się popisać? Mi osobiście żal jest budynku, bo to dla nas kawałek historii, ale pisać to co w tytule to skandal! Poza tym Żydzi mogli nie sprzedawać i dbać o swój budynek. Woleli jednak pieniążki. Ach, jakie to znamienite!
Dodano: 25.07.2016 14:53    Przez: ~lidka
zgadzam się,przecież te budynki sprzedała Gmina Żydowska osobie prywatnej
Dodano: 25.07.2016 16:13    Przez: ~Alina
Chyba trochę poniosło "kontynuatorzy dzieła niemieckich nazistów". Ktoś musiał wydać zgodę na rozbiórkę tego obiektu, są od tego odpowiednie służby, by chronić tę resztkę konińskich zabytków, a władze miasta?
Dodano: 25.07.2016 15:02    Przez: ~Ando
Powstanie kolejny market. Szkoda, że niszczone są nieliczne , pozostałe zabytki.
Dodano: 25.07.2016 15:13    Przez: ~koninianka
Nie Naziści tylko NIEMCY
Dodano: 25.07.2016 16:48    Przez: ~kłamstwu stop!!!

KOMENTARZE

Chyba lekka przesada! Dziennikarz chciał się popisać? Mi osobiście żal jest budynku, bo to dla nas kawałek historii, ale pisać to co w tytule to skandal! Poza tym Żydzi mogli nie sprzedawać i dbać o swój budynek. Woleli jednak pieniążki. Ach, jakie to znamienite!
Dodano: 25.07.2016 14:53    Przez: ~lidka
Dokładnie
Dodano: 25.07.2016 15:01    Przez: ~KajetanRuchaKoty
Tez tak myślę..
Dodano: 25.07.2016 15:09    Przez: ~Olala
Żydzi nie są w stanie utrzymać wszystkich swoich synagog to my mieszkańcy Konin powinniśmy pamiętać, że kiedyś tacy ludzie żyli wśród nas i wiele wnieśli do rozwoju Konina, teraz to My musimy pamiętać i dbać o ten dorobek, więc przestańcie non stop wygadywać bzdury o Żydach...wcale nie jesteście lepsi...
Dodano: 25.07.2016 15:22    Przez: ~......
zgadzam się,przecież te budynki sprzedała Gmina Żydowska osobie prywatnej
Dodano: 25.07.2016 16:13    Przez: ~Alina
Nie Naziści tylko NIEMCY
Dodano: 25.07.2016 16:48    Przez: ~kłamstwu stop!!!
Polska należy do nas Polaków, a Żydzi u nas zamieszkiwali gościnnie i powinni być nam wdzięczni, a są ? Opluwają nas wszędzie, TVN, Gazeta Wyborcza. Oni nas nienawidzą za to,że daliśmy im schronienie.
Dodano: 25.07.2016 18:28    Przez: ~Polak
do nicku : Polak - coś mi się zdaje, że za długo w prezerwatywie na parapecie leżałeś.
Dodano: 25.07.2016 21:06    Przez: ~Perfect
Ależ naziści to właśnie niemieccy narodowcy
Dodano: 27.07.2016 13:02    Przez: ~historyk
Chyba trochę poniosło "kontynuatorzy dzieła niemieckich nazistów". Ktoś musiał wydać zgodę na rozbiórkę tego obiektu, są od tego odpowiednie służby, by chronić tę resztkę konińskich zabytków, a władze miasta?
Dodano: 25.07.2016 15:02    Przez: ~Ando
wszyscy oni są współwinni
Dodano: 25.07.2016 15:07    Przez: ~qwer
Jaki "dziennikarz"? Tak kalecznie zbudowanych zdań nie czytałem od dawna. Wstyd! Tytuł fatalny i tekst beznadziejny.
Dodano: 25.07.2016 16:20    Przez: ~Analfabeta!
Podaj "Analfabeto" jakiś przykład "kalecznie zbudowanego zdania", by uwiarygodnić, że... nie jesteś tym za kogo się podajesz.
Dodano: 25.07.2016 16:23    Przez: ~:D
oni tu sami maja pokaleczone mózgi jak sami o historie swojego miasta nie dbają
Dodano: 26.07.2016 16:29    Przez: ~cebulą wali z daleka
Powstanie kolejny market. Szkoda, że niszczone są nieliczne , pozostałe zabytki.
Dodano: 25.07.2016 15:13    Przez: ~koninianka
Czyje zabytki ? Dbaj o nasze, o polskie, nos masz garbaty, uszy wielkie ?
Dodano: 25.07.2016 18:33    Przez: ~Koniniak
Ależ to było nasze, polskie!
Dodano: 27.07.2016 13:00    Przez: ~historyk
w urzedach są lepsi zydzi jak w izraelu zyd z izralela to czlowiek jak my i gościnny pomocny w kazdej chwili —TO TE CO W URZEDACH SIEDZĄ KRADNA NAS W SZCZEGŁŁACH KAZDEGO DNIA ZYD NIE OKRADA CZŁOWIEKA LUBI CHANDEL zlodzieje przecz z urzedów a dziady z palacy przychodzi nawas czas zlodzieje
Dodano: 25.07.2016 16:17    Przez: ~żyd
dziadek pracował u niemca w czasie wojny, i u żyda przed i stwierdził że niemiec lepszy
Dodano: 25.07.2016 16:24    Przez: ~ur. 1 maja
niestety współczuję Wam jeżeli tak było. moi dziadkowie też niestety mieli przymusowe prace w Niemczech w czasie wojny. i co ? nie chcieli za dużo rozmawiać o tym, z racji tego jak ich traktowano. coś źle wykonane = strzał w tył głowy .... :-(
Dodano: 26.07.2016 09:56    Przez: ~:-(
A wiecie , ile Polaków skazali na śmierć żydowscy sędziowie i prokuratorzy, po 1945 roku w Polsce ?
Dodano: 25.07.2016 16:37    Przez: ~60-latek
Tysiące, ale o tym cichosza bo żydzi są niepokalani
Dodano: 25.07.2016 19:51    Przez: ~Adaś
Mnie interesuje jedno kto za to odpowie.
Dodano: 25.07.2016 17:04    Przez: ~K-ka
Rabiny z USrAela !!!
Dodano: 25.07.2016 20:44    Przez: ~beduin
NIEMCY mordowali, a nie beznarodowi naziści ...
Dodano: 25.07.2016 18:02    Przez: ~killgryll
Tylko o niemieckich nacjonalistach mówimy: naziści, bo tak właśnie w rodzimym języku sami się nazywali.
Dodano: 27.07.2016 12:21    Przez: ~historyk
I bardzo dobrze że zburzyli. Teraz czas na kamienice po Esse.
Dodano: 25.07.2016 19:03    Przez: ~Zburzyć Esse!
a po drodze twoja chalupe.....
Dodano: 25.07.2016 21:06    Przez: ~xxxx
taaa jak on w klatkach mieszka.. wtedy by trza tylko jego mieszkanie heh
Dodano: 26.07.2016 09:59    Przez: ~hrh
Boże ludzie już przestancie robić igły widły skoro żydzi to sprzedali widocznie im na tym nie zależało ! Więc dlaczego mu mamy dbać o ich zabytki ? Dla miasta najwidoczniej też nie był to zbyt ważny zabytek skoro nie kupił tego budynku kiedy mogli miasto czekalo aż dostanie ocZywiście za Free a następnie jak już by ucichlo to by sprzedali więc przestańcie się podniecać trzeba było sobie kupić i utrzymywać ciekawe czy wtedy też byście znicze palili....
Dodano: 25.07.2016 19:40    Przez: ~mm
Ale nam zależy.
Dodano: 25.07.2016 21:06    Przez: ~Sąsiedzi z Konina
1 z 5
12345>>