LM.plWiadomościPolicja przypomina. O zmierzchu z elementami odblaskowymi

Policja przypomina. O zmierzchu z elementami odblaskowymi

Dodano:
Policja przypomina. O zmierzchu z elementami odblaskowymi

Nadchodząca jesień, a wraz z nią zapadający wcześniej zmierzch to czas, kiedy piesi są mniej widoczni dla kierujących pojazdami. Każda osoba, która o świcie czy zmierzchu porusza się po drodze powinna mieć przy sobie elementy odblaskowe.

Pieszy, który porusza się po drodze bez odblasków zarówno po zmierzchu, jak i wczesnym ranem jest dla kierowcy mało widoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć pieszego dopiero z odległości około 40 metrów, ale podczas opadów deszczu czy mgły ta odległość jest jeszcze mniejsza. Jeśli osoba ma przy sobie elementy odblaskowe, kierowca dostrzega ją z odległości nawet 150 metrów. Ważne jest także, aby piesi unikali ciemnych ubrań, ponieważ są w nich praktycznie niewidoczni dla kierowców. Nośmy elementy odblaskowe na rękawach kurtek, przy kieszeniach i torebkach. Nawet najdrobniejszy element odblaskowy, taki jak smycz do kluczy, czy zawieszka sprawia, że jesteśmy lepiej widoczni. Zadbajmy także, o bezpieczeństwo naszych dzieci i wyposażmy je w odblaski.

Policjanci przypominają, że od 31 sierpnia 2014 r. piesi, którzy poruszają się po drodze o zmierzchu poza obszarem zabudowanym, mają obowiązek noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Osoby, które nie stosują się do tego przepisu muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Za popełnione wykroczenie grozi mandat w wysokości do 100 złotych.

Nie tylko piesi muszą pamiętać, by być widocznym na drodze to samo dotyczy rowerzystów i motorowerzystów. Każdy rower powinien być wyposażony w oświetlenie - z przodu w jedno białe światło pozycyjne, z tyłu w jedno czerwone i dodatkowo w światło odblaskowe barwy czerwonej w kształcie innym niż trójkąt.

Czytaj więcej na temat:
policja Konin, elementy odblaskowe,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole