Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCzy e-nauka (zajęcia przez internet) jest efektywna?

Czy e-nauka (zajęcia przez internet) jest efektywna?

Materiał promocyjny

Dodano:
Czy e-nauka (zajęcia przez internet) jest efektywna?

Nauczanie z wykorzystaniem sieci komputerowych i Internetu to inaczej e–learning .Oznacza wspomaganie procesu nauczania za pomocą komputerów,  smartfonów, tabletów i Internetu. Umożliwia to ukończenie szkoły lub kursu bez uczestnictwa w ćwiczeniach i wykładach na sali wykładowej. Pomaga również w tradycyjnym nauczaniu.

Służy to nauczaniu na odległość oraz elastycznemu nauczaniu. Szczególnie ta metoda jest popularna w szkolnictwie wyższym. Studenci zobowiązani są do uczęszczania na zajęcia ale część ćwiczeń opracowana jest w formie online. Często też uczelnie prowadzają e-doradztwo. Możliwość nabywania - podręczników przez Internet itp. Jest wiele badań określających skuteczność nauczania online. Wyniki tych badań są różne, raczej niejednoznaczne. Panuje jednak powszechna opinia, że kursy online mają znaczny wpływ na wyniki nauczania uczniów.

Powszechnie uważa się, że e-learning to narzędzie innowacyjne i bardzo nowoczesne. Pierwsze próby nauki na odległość pojawiły się już w wieku XVIII. Uniwersytet w Krakowie pierwszy kurs na odległość rozpoczął w 1776 r. Był to kurs rzemieślniczy. Najważniejszy przełom jednak dokonał się w chwili upowszechnienia telewizji i radia a głównie komputera i Internaetu. Obecnie uważa się, że e-learning dotyczy nauczania w całości przez komputer i Internet. Dotyczy uczenia się za pomocą e-szkoleń a także na sprawdzaniu się podczas konsultacji on-line z opiekunami tych szkoleń.

W Stanach Zjednoczonych i Europie ta metoda nauczania stosowana jest powszechnie. Przeprowadzono na ten temat wiele badań. Jedno z nich przeprowadzono w 2009 r. przez firmę niemiecką. Na podstawie badań okazało się, że w Niemczech e-nauczanie obecne jest w 55 % największych przedsiębiorstw. W 5 % firm planuje się wprowadzenie tego nauczania w bardzo bliskim czasie a w 8 % w dalszym okresie czasu. Równie dużą popularnością e-learning cieszy się w USA. Spada tam ilość tradycyjnych szkoleń a rośnie ilość e-szkoleń. Prognozy wykazują bardzo duży wzrost środków przeznaczanych na tą formę nauczania w kontaktach biznesowych, głównie w Azji.

Zupełnie inna sytuacja jest w Polsce. Ta metoda nauczania rozwija się nadal bardzo wolno. Nie ma na ten temat dokładnych danych. Wg danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego ok.3 % polskich firm wprowadziło e-learning. Zdaniem wielu fachowców tak niska popularność tej metody nauczania może wynikać z niedoceniania przez kadrę kierowniczą wpływu szkoleń na kondycję finansową firmy.

Niektóre uczelnie wypracowują sobie odpowiednie metody nauczania języków obcych metodą e-learning. Dużym problemem podczas nauki języka obcego jest potrzeba zapamiętania mnóstwa słówek z danego tematu. Jest wiele sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Uczniowie ciągle powtarzają, uczą się całych zwrotów i zdań. Metody wykorzystujące Internet a także telefony komórkowe są o wiele bardziej ciekawsze dla uczniów i dają lepsze efekty.

Naukę przez Internet wybierają w szczególności osoby młode. Uważa się, że jest to najbardziej efektywna forma zdobywania wiedzy o języku a także najbardziej popularna. E-nauka języków jest urozmaicona , pozwala uczyć się przy każdej okazji, często przybiera formę rozrywki. Dzisiejszy świat stawia przed nami wysokie wymagania – szczególnie w obrębie znajomości języków obcych. Wymusza to rozpoczęcie nauki już w dzieciństwie. Specjaliści w tej dziedzinie opracowują coraz to nowe sposoby gwarantujące aktywną formę nauki. Nie trzeba już kupować książek i słowników oraz ćwiczeń słownikowych. Wystarczy do tego dostęp online (internet aż roi się od stron oferujących naukę online- nowością jest np. platforma preply.com). W sieci możemy znaleźć wiele blogów językowych oraz serwisów edukacyjnych. Dużą popularnością cieszą się mobilne aplikacje – quizy i gry online szybko nauczą nas nowych słówek w języku obcym. Ucząc się języka nie lubimy długo czekać na efekty. Oczekujemy szybkich postępów w nauce. Bardzo ważne jest dopasowanie metod nauczania do własnych potrzeb. To na pewno zapewnia nauka indywidualna. Mamy możliwość np. korzystać z indywidualnych lekcji przez skype. Kiedyś były to tylko konwersacje, teraz już są możliwe korepetycje z lektorami. Można ustalić z korepetytorem zakres materiału, metodę oraz czas zajęć. To świetny sposób na nadrabianie zaległości, przygotowanie się do egzaminów. Możemy dzięki tej metodzie pokonać trudności językowe z jakimi nie potrafimy sobie sami poradzić.

Wiele osób uważa, że nie ma zdolności językowych. Nie jest to prawda ponieważ aby nauczyć się języka obcego nie trzeba mieć wyjątkowych predyspozycji. Potrzebna jest odpowiednia metoda i wytrwałość. Możemy to osiągnąć dzięki nauce online. Powinniśmy czytać o nowych metodach, testować je i dopasowywać do swoich możliwości. Przyjdzie taki czas kiedy nauka będzie nam sprawiała przyjemność. Bardzo ważna w nauce jest systematyczność a także stworzenie sobie dogodnych warunków do nauki. Część osób lubi bowiem naukę w pracy, w podroży a inna grupa docenia naukę w domu. Podczas nauki przez skype możemy robić to też anonimowo, przy podłączenie video albo dźwięku. Skype ma również dodatkową funkcję przesyłania plików i linków. Możemy uczyć się nie tylko przy okazji ale otoczyć się językiem co daje duże efekty. Metody online przyniosą efekty pod warunkiem, że będziemy mieli dużo dyscypliny i samozaparcia. Wszystko jedno jaką metodę wybierzemy musimy jak najlepiej wykorzystać tą inwestycję, ciągle się rozwijać i poszerzać własne horyzonty. Bardzo dobre efekty przynosi połączenie metod tradycyjnych i online. Większość ankietowanych osób uważa, że nauka przez Internet jest efektywna. Nigdy w historii nie było tylu możliwości i metod nauki języków obcych. Epoka komputera i Internetu zmieniła całkowicie podejście do nauki i możliwości człowieka.

Czy e-nauka (zajęcia przez internet) jest efektywna?
Czy e-nauka (zajęcia przez internet) jest efektywna?
Czy e-nauka (zajęcia przez internet) jest efektywna?
Czy e-nauka (zajęcia przez internet) jest efektywna?
Czytaj więcej na temat:nauka, e-learning
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole