Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKonin. Mieszkańcy o planowanej sieci szkół. Oto wyniki konsultacji

Konin. Mieszkańcy o planowanej sieci szkół. Oto wyniki konsultacji

Dodano: , Żródło: LM.pl
Konin. Mieszkańcy o planowanej sieci szkół. Oto wyniki konsultacji

Pomysły przedstawione w planowanej sieci konińskich szkół w zdecydowanej większości spotkały się z akceptacją mieszkańców. Nie brakuje jednak uwag.

Pomysły przedstawione w planowanej sieci konińskich szkół w zdecydowanej większości spotkały się z akceptacją mieszkańców. Nie brakuje jednak uwag.

Zgodnie z koncepcją władz Konina gimnazja będą włączane, bądź przekształcane. Konsultacje społeczne w tej sprawie trwały od 1 do 10 lutego. Jak się okazało z ponad 61 tysięcy osób uprawnionych do udziału w konsultacjach, ankiety oddało 397 osób, z tego ważnych było 375 ankiet.

Włączenie Gimnazjum nr 1 do Szkoły Podstawowej nr 1 podoba się mieszkańcom. Większość ze 119 opinii było pozytywnych. Jedyne uwagi dotyczyły uwzględnienia kierunków artystycznych i technicznych w klasach 6-8, zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym jeśli szkoła będzie działała w dwóch budynkach. Pojawiło się też zastrzeżenie, że dyrektorem głównym powinien być dotychczasowy dyrektor gimnazjum.

„Jestem za”, „Idealny pomysł”, „Dobre rozwiązanie” - takie wpisy pojawiły się w ankiecie pod włączeniem Gimnazjum nr 2 do Szkoły Podstawowej nr 15. Mieszkańcy postulują tylko przeniesienie klas starszych do budynku gimnazjum, gdzie pracownie ułatwią naukę przedmiotów przyrodniczych, informatycznych i ścisłych. Przy propozycji włączenia Gimnazjum nr 2 pojawiło się sporo próśb o wzięcie pod uwagę dobra pracowników administracji i obsługi. Wśród 146 opinii pojawiła się też taka, której autor proponował z racji wielkości szkół stworzenie szkoły średniej.

Najwięcej emocji wśród osób biorących udział w konsultacjach wzbudził pomysł przekształcenia Gimnazjum nr 3 w VII Liceum Ogólnokształcące. Tutaj pojawiło się aż 287 opinii. Część z nich pomysł stworzenia nowego liceum się podoba: „Wspaniali nauczyciele poświęcający czas swoim uczniom”, „Potencjał nauki do języków obcych”, „LO na Chorzniu będzie dobrą ofertą dla miasta i okolicznych wsi”, „Liceum może przyciągnąć młodzież z innych osiedli i ożywić ruch na osiedlu, co może wpłynąć na rozwój lokalnych przedsiębiorstw”. Są i tacy, którym nowe liceum się nie podoba: „Kolejne liceum jest zbędne i lepiej inwestować w szkoły już istniejące”, „Lepsze wydaje się przekształcenie w Szkołę Podstawową nr 9”.

Co do Gimnazjum nr 4 w Zespole Szkół nr 1, które ma być przekształcone w Szkołę Podstawową nr 10 uwag większych nie było. Spośród 108 opinii większość była na „tak”, a kilka osób nie miało zdania. 133 opinie zebrało Gimnazjum nr 5, które ma zostać włączone do Szkoły Podstawowej nr 12. Tutaj część mieszkańców proponuje włączenie do III Liceum. Pojawiają się też obawy co do dwuzmianowości i liczby etatów dla nauczycieli z gimnazjum. Przekształcenie Gimnazjum nr 7 w Szkołę Podstawową nr 7 zgromadziło 116 opinii, wśród których nie brakuje uwag co do włączenia gimnazjum do dwóch istniejących już na piątym osiedlu podstawówek.

Sporo emocji jest też w ankiecie dotyczącej Gimnazjum nr 6 Szkoły Mistrzostwa Sportowego, które ma zostać włączone do V Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych. Koninianie proponują tu stworzenie klasy sportowe, albo liceum o profilu sportowym. Pomysł na 159 opinii dostał ponad 20 negatywnych.

Wśród innych uwag mieszkańcy wskazują, że obecny rynek szkół średnich jest wystarczający. Brak zdaniem koninian szkół branżowych. Oburzający ich zdaniem był też termin konsultacji, który obejmował zimowe ferie.Wszystkie ankiety zostały przeanalizowane przez urzędników.

Jutro, tj. w czwartek, nową siecią szkół zajmą się konińscy radni.  

Konin. Mieszkańcy o planowej sieci szkół. Oto wyniki konsultacji
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole