Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościNoc Kultury 2017 - tego nie można przegapić!

Noc Kultury 2017 - tego nie można przegapić!

Materiał promocyjny

Dodano:
Noc Kultury 2017 - tego nie można przegapić!

Zarezerwujcie trzeci wrześniowy weekend na 18 różnorodnych wydarzeń w 3 miejscach należących do Centrum Kultury i Sztuki w Koninie: DK Oskard, Galeria Wieża Ciśnień i CKiS przy Okólnej.

Zarezerwujcie trzeci wrześniowy weekend na 18 różnorodnych wydarzeń w 3 miejscach należących do Centrum Kultury i Sztuki w Koninie: DK Oskard, Galeria Wieża Ciśnień i CKiS przy Okólnej. Noc Kultury, która odbędzie się po raz piąty zachęca do czynnego udziału w życiu kulturalnym, ułatwia spotkanie ze sztuką oraz prezentuje artystów związanych z Koninem i regionem.

Planujcie, przybywajcie, bądźmy razem blisko kultury od 15 do 17 września!

WIEŻA WIECZOROWĄ PORĄ

Noc Kultury w Galerii CKiS Wieży Ciśnień rozpocznie się 15 września (piątek) o g. 18.00 wernisażem Magdaleny Gryski „Obrazy mesmeryczne”. Artystka pochodzi z Konina, obecnie pracuje w Instytucie Sztuk Wizualnych, Wydział Artystyczny, UZ w Zielonej Górze. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i wideo. Projekt wystawy odnosi się m.in. do oddziaływania malarstwa na rozmaite zmysły. To refleksja nad doświadczeniem w byciu tu i teraz. Artystka tworzy struktury barw, które poprzez interakcję z otoczeniem: światłem, przestrzenią, czasem, podlegają metamorfozom. Abstrakcyjne obrazy są wyrazem harmonii duchowego poznania, dla którego język bezprzedmiotowy jest najlepszym środkiem artystycznego wyrazu.

O g. 20.00 w Galerii pojawi się gitarzysta i kompozytor zafascynowany odkrywaniem dawnych światów. Michał Zygmunt zbiera dźwięki i wykorzystuje w muzyce równorzędnie obok gitar i innych instrumentów. Chętnie sampluje z archiwalnych nagrań i przy ich pomocy ożywia duchy z przeszłości. Łączy najlepsze cechy różnych gatunków muzyki, „wsiowych” i światowych, awangardy z tradycją. Michał Zygmunt jest pomysłodawcą serii Odra Guitars - instrumentów zbudowanych z drzew rosnących nad Odrą. Jest autorem 6 płyt, muzyki teatralnej, filmowej i ilustracyjnej, jak również twórcą słuchowisk. Na koncert „ODER / SOLO ACT” wstęp wolny.

Kolejna muzyczna indywidualność pojawi się w Wieży o g. 22.00. Przestrzeń wypełnią dźwięki w wykonaniu koninianina Andy’ego Pendeho. A. Pendeho jest DJ radiowym, członkiem eksperymentalnego dubowego sound-systemu Korporacja Ucho-Echo. W produkcjach wykorzystywał różne rodzaje muzyki – reggae, dub, elektro, minimal. Zapraszamy na kolejny muzyczny projekt pt. ANHAD SOUND. Wstęp wolny.

W OSKARDZIE EMOCJE BUDZĄ SIĘ NOCĄ

Wszystko zaczyna się już w teatralnym foyer. Poprzebierani aktorzy rzucają się nam na szyję, częstują wódką oraz kiszonymi ogórkami. Jesteśmy bowiem traktowani jak goście na weselu Zuni zwanej Maciorą i Siutka zwanego Szczochem. Na scenie trwa szalona zabawa w rytm skocznej muzyki, a widzowie już za chwilę poznają straszną historię wsi Kamyk, w której cisza trwa nieprzerwanie. Nie słychać w niej ani brzęczenia much, ani wiatru poruszającego kłosami zbóż na polach, ani nadjeżdżającego wozu… Czy przygotowywane z wielką pompą wesele Zuni i Siutka przerwie panowanie ciszy, ożywi lokalną społeczność i zakończy martwy sezon tradycyjnym „…i żyli długo i szczęśliwie”? A może postępującej apokalipsy nie da się już powstrzymać? Jedno jest pewne: nadciąga nieproszony gość weselny: zło. „Będzie Pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk”, to spektakl w reżyserii Agaty Dudy-Gracz z Teatru Nowego w Poznaniu, którym CKiS – DK Oskard rozpoczyna Noc Kultury w piątek 15 września o g. 18.30. Wejściówki w cenie 10 zł do nabycia w kasie CKiS-DK Oskard.

Podczas piątkowej nocy nie zabraknie lokalnych akcentów. W Koninie zagości zespół Bezsensu, który istnieje od 2006 r., założony został przez Arkadiusza Tydę, a jego wokalistą jest koninianin Krzysztof Garbaciak. Zespół  wydał dwie płyty: „Co tam myślisz?” oraz „Wszystko i nie tylko wszystko”. Pierwszy album ukazał się w 2013, drugi w 2015 r. Pieniądze na drugą płytę grupa zebrała m.in. poprzez wsparcie fanów w akcji crowdfundingowej „Polak Potrafi”. Bezsensu grało na takich festiwalach jak Open'er Festival 2012, Slot Art Festival, Festiwal im. Grzegorza Ciechowskiego. Zespół koncertował też m.in. z Myslovitz, T.Love, Pogodno, Tymonem Tymańskim. Zielonogórzanie mają za sobą już ponad 100 koncertów. W 2016 r. zespół został laureatem festiwalu Hej Fest, wygrywając fundusze na nagranie trzeciego albumu. Bezsensu zagra o g. 21.30 w sali klubowej. Wstęp wolny.

Pochodząca z Konina Soniamiki i Julia Marcell, to wokalistki, które usłyszymy podczas sobotniego spotkania w ramach Nowych Brzmień MSTR o g. 20.30. Soniamiki, dla przyjaciół Zosia Mikucka, to multiutalentowana artystka, która oferuje bajkowy synth pop w surowym wydaniu przyprawiony nutami melancholijnej afirmacji. Mieszkająca obecnie w Łodzi wokalistka wydała do tej pory dwie płyty. Inspiracją dla nowego krążka był, ukochany przez Soniamiki, Federico Fellini. Jego wiara w potęgę ludzkiej wyobraźni, wolność wyboru i możliwość wpływania na swoje życie jest niezmiennie pożywką dla twórczości Zosi.

W nagraniu debiutanckiej płyty Julii Marcell pomogli fani, którzy posłuchali jej nagrań w Internecie. Jako pierwsza artystka z Europy Wschodniej, skorzystała też z serwisu Sellaband.com i zgromadziła 50 tys. euro na profesjonalne nagranie i wydanie płyty. W 2011 r. artystka została nagrodzona Paszportem „Polityki” 2011 w kategorii „Muzyka popularna”, została uhonorowana „za w pełni autorskie i nowoczesne podejście do tworzenia muzyki”. W ubiegłym roku ukazała się najnowsza płyta wokalistki „Proxy”. Dziś Marcell jest jedną z najciekawszych gwiazd nowego polskiego popu.

Wstęp na koncerty jest wolny.

O g. 22.30 w sobotę przygotowaliśmy coś dla miłośników filmów dokumentalnych i kotów. „Kedi - sekretne życie kotów” to fenomenalny dokument o życiu stambulskich kotów, który odkrywa przed nami fascynujący świat widziany z kociej perspektywy. Stambuł to miasto z niezwykłą historią i zarazem jedyne w swoim rodzaju najprawdziwsze kocie imperium. Koty są nieodłączną częścią lokalnej społeczności. Żyją na styku dwóch światów - dzikiego i cywilizowanego: nie mają swoich właścicieli, ale każdego dnia towarzyszą mieszkańcom w chwilach smutku i radości. Bywają drapieżne. Uparte, zdeterminowane, ale też wdzięczne, radosne i wierne.

O g. 24.00 zapraszamy na kolejny dokument doceniony przez krytyków i widzów: „Ostatni w Aleppo”. Pięć lat od rozpoczęcia wojny w Syrii mieszkańcy opustoszałego i zniszczonego Aleppo, kiedyś największego syryjskiego miasta, przygotowują się na oblężenie. Khalid, Subhi i Mahmoud, główni bohaterowie filmu, to członkowie Białych Hełmów, czyli tzw. Syryjskiej Obrony Cywilnej. Uratowali do tej pory ponad 60 tys. osób, najczęściej wyciągając ludzi spod gruzów gołymi rękami. W filmie Ferasa Fayyada poznajemy nie tylko ogrom zniszczeń, jakich dokonała wojna, ale również osobistą historię zwykłych ludzi, którzy stają się prawdziwymi bohaterami. „Ostatni w Aleppo” otrzymał aż cztery nagrody na 14. edycji festiwalu Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Złotówka z każdego sprzedanego biletu przeznaczana jest na działania Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii.

Wejściówki na filmy w cenie 5 zł.

16 września w przestrzeni foyer CKiS-DK Oskard, Fundacja Vlepvnet oraz Galeria V9 zaprezentują najnowszy projekt obejmujący kolekcję sztuki ulicznej. To zbiór obiektów gromadzonych przez ponad 14 lat. Przez ten czas Vlepvnet animował, organizował i popularyzował sztukę uliczną w Polsce, współpracując z najciekawszymi jej reprezentantami.

Vlepvnet stale poszukuje możliwości prezentacji zbiorów. Z tej potrzeby narodził się projekt „VIA”, który zakładał stworzenie objazdowej ekspozycji, zbudowanej z kolekcyjnych prac. Wystawa ta to kuratorski rzut oka na 15-letnią historię street artu w naszym kraju.

W ramach wystawy zaprezentowane zostaną  zarówno prace studyjne artystów związanych ze sztuką ulicy, jak i bogata dokumentacja miejskiej tkanki. Wystawa angażuje również odbiorców. Razem z Vlepvnet będzie podróżować wymienialnia vlepek i szkicowniki, na których każdy chętny będzie mógł zostawić swój ślad.

strona 1 z 2
strona 1/2
Noc Kultury 2017 - tego nie można przegapić!
Czytaj więcej na temat:kultura, sztuka, ckis, noc kultury
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole