WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Młodzi koninianie szukają swojego miejsca. Wspólnie tworzą M-Lab

Dodano: 13.03.2018 07:38
Źródło: LM.pl

Uciekają, wyjeżdżają, nie identyfikują się z miastem. Co zrobić, żeby młodzież została w Koninie? Rozwiązaniem może być M-Lab.

Laboratoria innowacji działają od kilku lat w różnych miejscach Europy, m.in. w Barcelonie. Można je też spotkać w Polsce (Gdynia, Poznań). Tym tropem podążyła też grupa inicjatywna z Konina, która pod przewodnictwem Agnieszki Gołębiewskiej z Młodzieżowego Domu Kultury rozpoczęła projektowanie M-Lab, czyli Młodzieżowe Laboratorium. Jak mówią inicjatorzy, będzie to miejsce, w którym nastolatkowie będą czuli się bezpiecznie i gdzie będą mogli wdrażać w życie swoje pomysły.

- Trzy lata temu w foresighcie Konin 2050, w czasie spotkań między innymi z uczniami w szkołach pojawiła się duża potrzeba wysłuchania młodzieży. Do tej pory niewielu pytało o ich zdanie, zwłaszcza w kwestiach przyszłości miasta, przez co nie czują, że mają na nie realny wpływ. Ta potrzeba, jak i kilka innych wyzwań związanych z młodzieżą wyewaluowały nam to do pomysłu stworzenia miejsca, gdzie młodzież będzie czuła, że to ich przestrzeń – mówi Agata Kuźmińska z Pracowni Miejskiej. - Nasze pomysły opierają się na inspiracjach z kraju i ze świata. Jednym z naszych celów jest stworzenie przestrzeni, w której młodzi będą się rozwijali w zakresie kompetencji jakich nie zawsze są w stanie zdobyć w szkole, żeby poznali możliwości i osoby, które pokażą im szersze horyzonty. I żeby wiedzieli, że życie w Koninie nie musi być gorsze od życia w Poznaniu czy w innym mieście – dodaje.

Grupa około 30-40 osób zawiązała się w styczniu. Wśród aktywnie działających członków M-Lab znaleźli się: Alan Woźniak i Karolina Kozłowicz.

- Mamy place zabaw dla dzieci, kluby seniora, ale nie ma nic dodatkowego dla nas, gdzie moglibyśmy się spotkać i zrobić coś fajnego. Potrzeba nam przestrzeni i chemy, żeby to miejsce było stworzone przez nas, żebyśmy sami zdecydowali co tam ma być i czego potrzebujemy – mówi Alan Woźniak.

- Wiemy, że młodzież w Koninie potrzebuje rozwoju, nabywania doświadczenia w bezpiecznych warunkach. Miejsca ciepłego, przyjaznego, w którym będzie można zrobić coś twórczego – mówi Karolina Kozłowicz. - To wymaga czasu, żeby młodzi dostrzegli, że są słuchani – dodaje.

Młodych wspierają aktywni dorośli. Poza Pracownią Miejską jest też fundacja „Miasto Prowincjonalne”.

- Im więcej jest w Koninie aktywnych osób, tym dla wszystkich lepiej. Chodzi nam o miejsce, które nie jest związane z przestrzenią domu i szkoły. Dziś tę lukę wolnego czasu pomiędzy szkołą i domem wypełniają centra handlowe, czy Mc Donald's. Chcielibyśmy stworzyć takie centrum młodzieżowe, w którym młodzi mogliby brać udział warsztatach, spotkać się pokoleniowo, spędzić czas twórczo i rozwijająco-mówi Jarosław Koźlarek z fundacji "Miasto Prowincjonalne".

Po pierwszym etapie, czyli M-Lab Mityng, planowane jest kolejne działanie. Będzie to mapowanie „młodzieżowych miejsc”. Uczniowie szkół średnich będą na nich zaznaczać w jakich miejscach przebywają i jakich unikają. To pozwoli poznać przyzwyczajenia młodych i wyznaczyć miejsca do dalszych badań. Projekt ma skończyć się przed wakacjami.

fot. M-Lab

  • Młodzi koninianie szukają swojego miejsca. Wspólnie tworzą M-Lab
  • Młodzi koninianie szukają swojego miejsca. Wspólnie tworzą M-Lab
  • Młodzi koninianie szukają swojego miejsca. Wspólnie tworzą M-Lab

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Tacy młodzi, a już przesiąknięci pustym gadaniem i modnymi słówkami dorosłych - "innowacyjne rozwiązania", "budowanie kapitału społecznego". Wiem, że to nie młodzieży wina, ale to typowy nudny opis o niczym - bez konkretów.
Dodano: 13.03.2018 08:15    Przez: ~Matka Marysia
czyli co tam beda robic?
Dodano: 13.03.2018 08:41    Przez: ~asd
cała prawda - ględzenie właściwie o niczym,novomowa,i z tego - zero,a nawet mniej.....czyli młody narybek na politykierów.
Dodano: 13.03.2018 08:47    Przez: ~zx
Mogliby zagospodarować świetlice osiedlowe.
Dodano: 13.03.2018 09:54    Przez: ~Zzz
nic
Dodano: 13.03.2018 08:47    Przez: ~zx

KOMENTARZE

Karla jesteś piękna.
Dodano: 13.03.2018 14:35    Przez: ~zielone okocim
proponuje dolaczyc do morsow w goslawicach.
Dodano: 13.03.2018 17:39    Przez: ~mloda
Projekt jak rozumiem jest w fazie koncepcyjnej ale zapowiada się obiecująco. Życzę powodzenia i proponuję podejrzeć jak działa WYMIENNIKOWNIA w Gdyni. Wydaje mi się, że właśnie o takie miejsce wam chodzi.
Dodano: 13.03.2018 17:56    Przez: ~Krok
Brawo!!! Może w końcu coś w tym naszym mieście się zmieni. Póki co nie zmienia się nic, a jeśli nie weźmiemy sprawy w swoje ręce to władza będzie prowadzić Konin jak prowadzi. Świetna inicjatywa, czekam na ciąg dalszy i życzę powodzenia.
Dodano: 13.03.2018 19:47    Przez: ~Magda
W innych miastach są podobne inicjatywy, dlaczego Konin miałby go nie mieć. A fakt faktem jest taki że młodzież nie za bardzo ma co ze sobą zrobić. Jeśli jest ciepło - ok- można iść na siłownię na dworze, barpark czy po prostu spędzić czas na świeżym powietrzu. Jednak jesienią i zimą jest to trudne, ponieważ nie każdego młodego człowieka stać by wyjść i spędzić czas w kinie, kawiarni itd. Trzymam kciuki
Dodano: 13.03.2018 19:52    Przez: ~Taka możliwość
Ludzie nie rozumiem dlaczego jesteście tak negatywnie nastawieni.... Najlepiej usiąść z tylkiem przed ekranem komputera i narzekać, ale samemu nie zrobić nic - bo działanie wymaga wysiłku. I dlatego sytuacja w Koninie wygląda jak wygląda.
Dodano: 13.03.2018 19:55    Przez: ~Mania
Jak finansowane są takie spotkania?
Dodano: 13.03.2018 20:03    Przez: ~bolek
Zapewniam Cię, że spotkanie się ludzi, którzy chcą coś zrobić nic nie kosztuje.
Dodano: 13.03.2018 21:05    Przez: ~Jaja
A mi się marzy fajne miejsce z prawdziwego zdarzenia,które będzie otoczone ogrodem społecznym z ławkami i stanowiskiem do organizowania ognisk. A w środku mnóstwo stanowisk, miejsce żeby organizować warsztaty z różnych dziedzin oraz gdzie będzie można wejść i poćwiczyć w okresie zimowym, ponieważ ludzie trenujący parkour, street workout oraz korzystający ze skate parku też u nas w mieście są. Trzymam kciuki, a hejtami się nie przejmować, tylko działać i robić swoje.
Dodano: 13.03.2018 20:08    Przez: ~Marta
Sady dzikie są, łąki, lasynad Wartą pełno miejsca...potzreba Wam Młodym tabliczki z zaproszeniem? Ja nie rozumiem tych wszystkich Organizacji i Fundacji.Jak chce malować nad brzegiem jeziora to poprostu ruszam d..r, jak chce wypić kawę z kupelą idę do kawiarni. Nie róbcie z Konina wiochy, którą nie jest. Młodzi wyjeżdzają bo BRAK PRACY a nie bo nie mają gdzie wyjść z piwerem. Już nie wspomnę o ilości siłowni.Bez przesady - chyba następna fundacja się szykuje z panem i panią Prezes. Kreatywna osoba nie potrzebuje kartki gdzie iść. Sorki teraz w necie musi być reklama, żeby powidzieć co masz robić:-)
Dodano: 13.03.2018 21:56    Przez: ~go
Do go: Odpowiem zatem w ten sam sposób, praca jest - tylko jak ktoś szuka i modli się by jej nie znalazł, to jej nie będzie mieć. I raczej ogród społeczny to nie jest to samo co sad czy łąka, proszę zaczerpnąć wiedzy na ten temat, bo takim gadaniem strzelasz sobie w kolano. A z takim podejściem jakie mają nasi mieszkańcy Konin robi się wiochą czy Ci się to podoba czy nie. Pytasz czy młodzi potrzebują tabliczki z zaproszeniem??? Możliwe że potrzebują, ponieważ miasto umiera, co widać na ulicach, parkach, słynnym bulwarze czy w innych miejscach, które z reguły są puste. A nie każdego stać, by co chwilę biegał do kawiarni, na pizze, do kina itd.
Dodano: 13.03.2018 22:10    Przez: ~Marta
Tak swoją drogą w Koninie jest wystarczająco dużo fundacji stowarzyszeń i organizacji, więc nie trzeba nam tego więcej. Jeśli się chce to można działać, bez tego. Wystarczy chcieć.
Dodano: 13.03.2018 22:16    Przez: ~Marta
Szacunek za pomysł i życzę wytrwałości w walce z naszym opornym systemem i jeszcze gorszymi ludźmi.
Dodano: 13.03.2018 20:13    Przez: ~Stefan
Żeby młodzi NIE wyjeżdżali z miasta potrzeba dla nich wiele rozrywkowych atrakcji, dostępnych mieszkań (w miarę tanich), możliwość wyboru pracy z dobrymi zarobkami i możliwością awansu - A nie " Laboratoriów Innowacji M-Lab" i innych bezsensownych dziwadeł.
Dodano: 13.03.2018 20:49    Przez: ~Luniu
Tak, a do czasu awansu niech siedzą na klatce w bloku 😂🤣😉
Dodano: 13.03.2018 21:06    Przez: ~Pfdd
dokładnie!
Dodano: 13.03.2018 21:58    Przez: ~emi
Twierdzisz, że młodym potrzeba wielu atrakcji rozrywkowych, a negujesz ludzi, którzy dla tych młodych chcą coś zrobić. Może tam będą rozrywki, może tam będzie miejsce żeby usiąść i pogadać, może będą tam przestrzenie gdzie młodzi będą mogli poszerzać swoje zainteresowania i pasje, może będzie tam miejsce, gdzie się czegoś nauczą...tego póki co nie wiemy, wszystko wyjdzie już niedługo, po mapowaniu i dalszych spotkaniach,co powiedzą młodzi i im dajmy wybór, co chcą tam mieć. A Twój komentarz jest jakimś absurdem..... Twierdzisz, że potrzeba młodym atrakcji, a negujesz ten pomysł.
Dodano: 14.03.2018 09:22    Przez: ~Marta
2 z 3
<<123>>
Copyright © 1999 - 2019 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO