WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Młodzi koninianie szukają swojego miejsca. Wspólnie tworzą M-Lab

Dodano: 13.03.2018 07:38
Źródło: LM.pl

Uciekają, wyjeżdżają, nie identyfikują się z miastem. Co zrobić, żeby młodzież została w Koninie? Rozwiązaniem może być M-Lab.

Laboratoria innowacji działają od kilku lat w różnych miejscach Europy, m.in. w Barcelonie. Można je też spotkać w Polsce (Gdynia, Poznań). Tym tropem podążyła też grupa inicjatywna z Konina, która pod przewodnictwem Agnieszki Gołębiewskiej z Młodzieżowego Domu Kultury rozpoczęła projektowanie M-Lab, czyli Młodzieżowe Laboratorium. Jak mówią inicjatorzy, będzie to miejsce, w którym nastolatkowie będą czuli się bezpiecznie i gdzie będą mogli wdrażać w życie swoje pomysły.

- Trzy lata temu w foresighcie Konin 2050, w czasie spotkań między innymi z uczniami w szkołach pojawiła się duża potrzeba wysłuchania młodzieży. Do tej pory niewielu pytało o ich zdanie, zwłaszcza w kwestiach przyszłości miasta, przez co nie czują, że mają na nie realny wpływ. Ta potrzeba, jak i kilka innych wyzwań związanych z młodzieżą wyewaluowały nam to do pomysłu stworzenia miejsca, gdzie młodzież będzie czuła, że to ich przestrzeń – mówi Agata Kuźmińska z Pracowni Miejskiej. - Nasze pomysły opierają się na inspiracjach z kraju i ze świata. Jednym z naszych celów jest stworzenie przestrzeni, w której młodzi będą się rozwijali w zakresie kompetencji jakich nie zawsze są w stanie zdobyć w szkole, żeby poznali możliwości i osoby, które pokażą im szersze horyzonty. I żeby wiedzieli, że życie w Koninie nie musi być gorsze od życia w Poznaniu czy w innym mieście – dodaje.

Grupa około 30-40 osób zawiązała się w styczniu. Wśród aktywnie działających członków M-Lab znaleźli się: Alan Woźniak i Karolina Kozłowicz.

- Mamy place zabaw dla dzieci, kluby seniora, ale nie ma nic dodatkowego dla nas, gdzie moglibyśmy się spotkać i zrobić coś fajnego. Potrzeba nam przestrzeni i chemy, żeby to miejsce było stworzone przez nas, żebyśmy sami zdecydowali co tam ma być i czego potrzebujemy – mówi Alan Woźniak.

- Wiemy, że młodzież w Koninie potrzebuje rozwoju, nabywania doświadczenia w bezpiecznych warunkach. Miejsca ciepłego, przyjaznego, w którym będzie można zrobić coś twórczego – mówi Karolina Kozłowicz. - To wymaga czasu, żeby młodzi dostrzegli, że są słuchani – dodaje.

Młodych wspierają aktywni dorośli. Poza Pracownią Miejską jest też fundacja „Miasto Prowincjonalne”.

- Im więcej jest w Koninie aktywnych osób, tym dla wszystkich lepiej. Chodzi nam o miejsce, które nie jest związane z przestrzenią domu i szkoły. Dziś tę lukę wolnego czasu pomiędzy szkołą i domem wypełniają centra handlowe, czy Mc Donald's. Chcielibyśmy stworzyć takie centrum młodzieżowe, w którym młodzi mogliby brać udział warsztatach, spotkać się pokoleniowo, spędzić czas twórczo i rozwijająco-mówi Jarosław Koźlarek z fundacji "Miasto Prowincjonalne".

Po pierwszym etapie, czyli M-Lab Mityng, planowane jest kolejne działanie. Będzie to mapowanie „młodzieżowych miejsc”. Uczniowie szkół średnich będą na nich zaznaczać w jakich miejscach przebywają i jakich unikają. To pozwoli poznać przyzwyczajenia młodych i wyznaczyć miejsca do dalszych badań. Projekt ma skończyć się przed wakacjami.

fot. M-Lab

  • Młodzi koninianie szukają swojego miejsca. Wspólnie tworzą M-Lab
  • Młodzi koninianie szukają swojego miejsca. Wspólnie tworzą M-Lab
  • Młodzi koninianie szukają swojego miejsca. Wspólnie tworzą M-Lab

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Tacy młodzi, a już przesiąknięci pustym gadaniem i modnymi słówkami dorosłych - "innowacyjne rozwiązania", "budowanie kapitału społecznego". Wiem, że to nie młodzieży wina, ale to typowy nudny opis o niczym - bez konkretów.
Dodano: 13.03.2018 08:15    Przez: ~Matka Marysia
czyli co tam beda robic?
Dodano: 13.03.2018 08:41    Przez: ~asd
cała prawda - ględzenie właściwie o niczym,novomowa,i z tego - zero,a nawet mniej.....czyli młody narybek na politykierów.
Dodano: 13.03.2018 08:47    Przez: ~zx
Mogliby zagospodarować świetlice osiedlowe.
Dodano: 13.03.2018 09:54    Przez: ~Zzz
nic
Dodano: 13.03.2018 08:47    Przez: ~zx

KOMENTARZE

Karla jesteś piękna.
Dodano: 13.03.2018 14:35    Przez: ~zielone okocim
proponuje dolaczyc do morsow w goslawicach.
Dodano: 13.03.2018 17:39    Przez: ~mloda
Projekt jak rozumiem jest w fazie koncepcyjnej ale zapowiada się obiecująco. Życzę powodzenia i proponuję podejrzeć jak działa WYMIENNIKOWNIA w Gdyni. Wydaje mi się, że właśnie o takie miejsce wam chodzi.
Dodano: 13.03.2018 17:56    Przez: ~Krok
Brawo!!! Może w końcu coś w tym naszym mieście się zmieni. Póki co nie zmienia się nic, a jeśli nie weźmiemy sprawy w swoje ręce to władza będzie prowadzić Konin jak prowadzi. Świetna inicjatywa, czekam na ciąg dalszy i życzę powodzenia.
Dodano: 13.03.2018 19:47    Przez: ~Magda
W innych miastach są podobne inicjatywy, dlaczego Konin miałby go nie mieć. A fakt faktem jest taki że młodzież nie za bardzo ma co ze sobą zrobić. Jeśli jest ciepło - ok- można iść na siłownię na dworze, barpark czy po prostu spędzić czas na świeżym powietrzu. Jednak jesienią i zimą jest to trudne, ponieważ nie każdego młodego człowieka stać by wyjść i spędzić czas w kinie, kawiarni itd. Trzymam kciuki
Dodano: 13.03.2018 19:52    Przez: ~Taka możliwość
Ludzie nie rozumiem dlaczego jesteście tak negatywnie nastawieni.... Najlepiej usiąść z tylkiem przed ekranem komputera i narzekać, ale samemu nie zrobić nic - bo działanie wymaga wysiłku. I dlatego sytuacja w Koninie wygląda jak wygląda.
Dodano: 13.03.2018 19:55    Przez: ~Mania
Jak finansowane są takie spotkania?
Dodano: 13.03.2018 20:03    Przez: ~bolek
Zapewniam Cię, że spotkanie się ludzi, którzy chcą coś zrobić nic nie kosztuje.
Dodano: 13.03.2018 21:05    Przez: ~Jaja
A mi się marzy fajne miejsce z prawdziwego zdarzenia,które będzie otoczone ogrodem społecznym z ławkami i stanowiskiem do organizowania ognisk. A w środku mnóstwo stanowisk, miejsce żeby organizować warsztaty z różnych dziedzin oraz gdzie będzie można wejść i poćwiczyć w okresie zimowym, ponieważ ludzie trenujący parkour, street workout oraz korzystający ze skate parku też u nas w mieście są. Trzymam kciuki, a hejtami się nie przejmować, tylko działać i robić swoje.
Dodano: 13.03.2018 20:08    Przez: ~Marta
Sady dzikie są, łąki, lasynad Wartą pełno miejsca...potzreba Wam Młodym tabliczki z zaproszeniem? Ja nie rozumiem tych wszystkich Organizacji i Fundacji.Jak chce malować nad brzegiem jeziora to poprostu ruszam d..r, jak chce wypić kawę z kupelą idę do kawiarni. Nie róbcie z Konina wiochy, którą nie jest. Młodzi wyjeżdzają bo BRAK PRACY a nie bo nie mają gdzie wyjść z piwerem. Już nie wspomnę o ilości siłowni.Bez przesady - chyba następna fundacja się szykuje z panem i panią Prezes. Kreatywna osoba nie potrzebuje kartki gdzie iść. Sorki teraz w necie musi być reklama, żeby powidzieć co masz robić:-)
Dodano: 13.03.2018 21:56    Przez: ~go
Do go: Odpowiem zatem w ten sam sposób, praca jest - tylko jak ktoś szuka i modli się by jej nie znalazł, to jej nie będzie mieć. I raczej ogród społeczny to nie jest to samo co sad czy łąka, proszę zaczerpnąć wiedzy na ten temat, bo takim gadaniem strzelasz sobie w kolano. A z takim podejściem jakie mają nasi mieszkańcy Konin robi się wiochą czy Ci się to podoba czy nie. Pytasz czy młodzi potrzebują tabliczki z zaproszeniem??? Możliwe że potrzebują, ponieważ miasto umiera, co widać na ulicach, parkach, słynnym bulwarze czy w innych miejscach, które z reguły są puste. A nie każdego stać, by co chwilę biegał do kawiarni, na pizze, do kina itd.
Dodano: 13.03.2018 22:10    Przez: ~Marta
Tak swoją drogą w Koninie jest wystarczająco dużo fundacji stowarzyszeń i organizacji, więc nie trzeba nam tego więcej. Jeśli się chce to można działać, bez tego. Wystarczy chcieć.
Dodano: 13.03.2018 22:16    Przez: ~Marta
Szacunek za pomysł i życzę wytrwałości w walce z naszym opornym systemem i jeszcze gorszymi ludźmi.
Dodano: 13.03.2018 20:13    Przez: ~Stefan
Żeby młodzi NIE wyjeżdżali z miasta potrzeba dla nich wiele rozrywkowych atrakcji, dostępnych mieszkań (w miarę tanich), możliwość wyboru pracy z dobrymi zarobkami i możliwością awansu - A nie " Laboratoriów Innowacji M-Lab" i innych bezsensownych dziwadeł.
Dodano: 13.03.2018 20:49    Przez: ~Luniu
Tak, a do czasu awansu niech siedzą na klatce w bloku 😂🤣😉
Dodano: 13.03.2018 21:06    Przez: ~Pfdd
dokładnie!
Dodano: 13.03.2018 21:58    Przez: ~emi
Twierdzisz, że młodym potrzeba wielu atrakcji rozrywkowych, a negujesz ludzi, którzy dla tych młodych chcą coś zrobić. Może tam będą rozrywki, może tam będzie miejsce żeby usiąść i pogadać, może będą tam przestrzenie gdzie młodzi będą mogli poszerzać swoje zainteresowania i pasje, może będzie tam miejsce, gdzie się czegoś nauczą...tego póki co nie wiemy, wszystko wyjdzie już niedługo, po mapowaniu i dalszych spotkaniach,co powiedzą młodzi i im dajmy wybór, co chcą tam mieć. A Twój komentarz jest jakimś absurdem..... Twierdzisz, że potrzeba młodym atrakcji, a negujesz ten pomysł.
Dodano: 14.03.2018 09:22    Przez: ~Marta
2 z 3
<<123>>
Copyright © 1999 - 2019 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO