Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKonin. Lekarze rodzinni przeciwko obowiązkowym e-zwolnieniom

Konin. Lekarze rodzinni przeciwko obowiązkowym e-zwolnieniom

Dodano: , Żródło: LM.pl
Konin. Lekarze rodzinni przeciwko obowiązkowym e-zwolnieniom

Burza wokół e-zwolnień. Lekarze rodzinni nie zgadzają się na obligatoryjne wprowadzenie elektronicznych zwolnień, bo jak podkreślają, nie ma takich możliwości organizacyjnych oraz kadrowych.

Teraz e-zwolnienia funkcjonują, ale nie są obowiązkowe. Mają być obligatoryjne od lipca. Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej twierdzą, że przygotowywane zmiany nie są dopracowane.

- Wypisujemy najwięcej zaświadczeń, orzeczeń, informacji medycznych i zezwoleń już prawie na wszystko. Piszemy na to, żeby dziecko mogło iść do żłobka, przedszkola, na basen, czy aerobik. Wszędzie jest potrzebny kwitek. Pacjent, który potrzebuje dotacje na węgiel – zaświadczenie od lekarza. Na pralkę, bo by się przydała ze względu na ból stawów – zaświadczenie od lekarza. Na to nakładają się oczekiwania ZUS-u, że te zmiany będą ad hoc wprowadzone – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. - Od kilku miesięcy podnosimy, że organizacyjnie i kadrowo nie jesteśmy dzisiaj przygotowani do wprowadzenia obligatoryjnie e-zwolnień. Nadal mamy białe plamy, jeśli chodzi o dostępność internetową. Problem jest też z funkcjonowaniem baz danych – dodaje.

Zgodnie z wytycznymi ministerstwa, wystawianiem e-zwolnień ma zajmować się sekretarka, lub asystent medyczny. Lekarze nie wiedzą w związku z tym jak to ma funkcjonować? Czy taki pracownik będzie też mógł zajmować się innymi czynnościami administracyjnymi?

- Jak ministerstwo będzie na to wszystko patrzyło? - dopytują lekarze.

Kolejnym problemem jest już drastyczne ograniczenie bloczków do wystawiania zwolnień.

- Dzisiaj mamy trzy bloczki. W kwietniu harmonogram ZUS mówi o dwóch, a od maja o jednym. Ile przerw w pracy trzeba będzie robić, żeby jechać po kolejny bloczek? Mówimy temu dość! - mówi Bożena Janicka.

Na poświąteczną środę przedstawiciele Porozumienia Pracodawców Ochrony zdrowia mają w tej sprawie odbyć spotkanie z prezesem ZUP i minister Elżbietą Rafalską.

- Oczekujemy diametralnej zmiany postępowania z lekarzami w zakresie e-zwolnień i druków papierowych. Oczekujemy wydawania bloczków zwolnień w ilości, którą wymaga prowadzenie codziennej praktyki oraz oczekujemy, że e-zwolnienie będzie nadal fakultatywne, nie obowiązkowe i pozwoli z czasem doposażyć placówki, kadrę i systematycznie powoli wprowadzać e-zwolnienie – podkreśla Bożena Janicka.

Konin. Lekarze rodzinni przeciwko obowiązkowym e-zwolnieniom
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole