WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

KSS w obronie sołtysów. Musi być nowelizacja prawa łowieckiego

Dodano: 22.05.2018 14:24

Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów stanęło w obronie sołtysów, którzy wraz z nowymi zapisami w prawie łowickim, zobowiązani zostali do szacowania szkód.

Stanowisko w tej sprawie przedstawił Ireneusz Niewiarowski, prezes KSS, z siedzibą w Koninie. - Bez konsultacji, wprowadzono rozwiązanie, że to sołtys ma szacować szkody – powiedział I. Niewiarowski. - Chcemy jednak nowelizacji ustawy łowieckiej. Wyrażamy bowiem oburzenie z powodu nałożenia na sołtysów nowych obowiązków, do spełnienia których sołtysi nie są przygotowani, tak ze strony prawnej, jak i czasowej. Znowelizowana ustawa budzi nasze zastrzeżenia, jej projekt nie był konsultowany, a nawet nie był opiniowany ze środowiskiem sołtysów. Biuro KSS zasypywane jest pytaniami przez urzędy gmin i sołtysów domagających się informacji i wyjaśnień. Pojawiają się zapowiedzi rezygnacji z funkcji sołtysa – mówił I. Niewiarowski. - Największe obawy budzą zapisy, w myśl których sołtys ma obowiązek zasiadania w komisji szacującej straty w uprawach spowodowanych przez dziką zwierzynę na terenie swojego sołectwa oraz szacowanie strat.

Kolejne zastrzeżenia do nowych zapisów są następujące: kto miałby pokrywać koszty pracy sołtysów w tych zespołach, jakie narzędzia mieliby do dyspozycji, czy mogliby korzystać z pracy biegłych lub innych instytucji? - Sołtys nie jest pracownikiem etatowym w gminie – wyjaśnia prezes KSS. - Nie podlega wójtowi. Naszym zdaniem ustawa, która miała pomóc rolnikom, wprowadziła zamieszanie. Sołtysi nie będą w stanie oszacować rzetelnie i kompetentnie szkód w ciągu siedmiu ustawowych dni. Jednocześnie ustawodawca nie sprecyzował jak będzie egzekwował od sołtysów wykonywanie nowych obowiązków.

Tymczasem, według prezesa KSS, urzędy gmin są już zarzucane wnioskami o szacowanie strat w płodach rolnych, a może ich być wg Polskiego Związku Łowieckiego 80 – 100 tys. rocznie. Stowarzyszenie sołtysów, w ich imieniu, domaga się nowelizacji ustawy o prawie łowieckim i służy pomocą w opiniowani i  konsultowaniu szczegółowych zapisów. - Ustawodawca musi znaleźć inne rozwiązanie – mówi I. Niewiarowski.

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:sołtysi,   prawo łowieckie,   KSS,   Ireneusz Niewiarowski,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Ireneusz Niewiarowski jest z PO, a jeżeli ktoś jest z PO to nic dobrego.
Dodano: 22.05.2018 15:51    Przez: ~Tylko nie PO

KOMENTARZE

Bardzo dobrze, że sołtys szacowałby by straty. Zna miejscowe środowisko, ludzi, do pól mu niedaleko. A jak mu brak wiedzy to niech się dokształci w zakresie ile metrów kukurydzy i ile metrów pyrów zniszczyły dziki i ile główek kapusty zjadły zające. Żeby byli aż takimi głąbami żeby pójść w odstawkę ze stanowiska, bo tego nie podołają ogarnąć?
Dodano: 22.05.2018 14:39    Przez: ~Arjawarta
KSS a jest nim p. Niewiarowski jest za demokratyzacją i postępem ale tylko wtedy kiedy spełniają one podporządkowane państwa oczekiwaniom. Tymczasem to właśnie sołectwo jest konstytucyjnym organem uprawnionym do obrony interesów środowisk wiejskich. Współpraca z kołami łowieckimi to spadek pogłowia dzikich psów i innych tworów cywilizacyjnych.
Dodano: 22.05.2018 19:49    Przez: ~mikst
Startowałem z listy Samoobrony ale mi się nie udało jeszcze sprubuje
Dodano: 22.05.2018 14:44    Przez: ~Marcin z Kraśnicy
Próbuj ...masz ,,muj,, głos.
Dodano: 22.05.2018 14:58    Przez: ~Mietek z Koniowa
Spróbuj, mój, ale głąby kapuściane.
Dodano: 22.05.2018 15:49    Przez: ~Polonistka
czy widzisz ten cudzysłów głąbie???!
Dodano: 26.05.2018 08:11    Przez: ~polonista
Ireneusz Niewiarowski jest z PO, a jeżeli ktoś jest z PO to nic dobrego.
Dodano: 22.05.2018 15:51    Przez: ~Tylko nie PO
Pn, bez twoich "trzech groszy" żaden komentarz się nie ostoi, musisz dokopać.
Dodano: 22.05.2018 18:23    Przez: ~PO co ?
Nie chodzivo dokopanie ttylko o równowagę i prawdę.
Dodano: 22.05.2018 20:14    Przez: ~Pn
P.S. Zresztą mądrych komentarzy nigdy za wiele.
Dodano: 22.05.2018 20:18    Przez: ~Pn
LM usuwa komentarze wiec napisze TYLKO NIE PISIEWICZE!
Dodano: 23.05.2018 09:06    Przez: ~Pn
Pn zacznij zamieszczać merytoryczne komentarze, a nikt ci go nie usunie.
Dodano: 23.05.2018 17:25    Przez: ~Tak myślę
Zabawny artykuł skoro sołtys nie ma żadnych obowiązków to po co ta instytucja...
Dodano: 22.05.2018 18:30    Przez: ~Zen
To jest "dobre": "Posłanka Joanna Lichocka podczas spotkania z wyborcami pozwoliła sobie na dosyć koszmarny - jak sama deklaruje - żart. W kontekście ustawy o dekoncentracji mediów (czy też, mówiąc wprost - próbie podporządkowania sobie prywatnych mediów), posłanka powiedziała:Ja też najchętniej bym wszystko pozamykała, powsadzała do więzień, zrobiła porządek raz, dwa, trzy i wprowadziła najlepiej jednowładztwo Jarosława Kaczyńskiego.Wtedy byłabym spokojna, że jest dobrze. Ale niestety nie możemy sobie na to pozwolić, bo jesteśmy krajem demokratycznym i obowiązują nas prawa i zasady państw demokratycznych."
Dodano: 22.05.2018 20:20    Przez: ~Pn
Pn ale tobie wali na dekiel,zapewne śni Ci się jedno władztwo twojego ulubionego rudego volksdeutza.
Dodano: 22.05.2018 21:12    Przez: ~zx
@zx - nie mi wali tylko pisiorkom, ktorzy takie jak powyzej kwiatki mnoza.
Dodano: 23.05.2018 06:53    Przez: ~Pn
Pn weż tabletki, bo jest ci coraz gorzej i trzymaj się POpaprańcu tematu.
Dodano: 23.05.2018 17:27    Przez: ~Sołtys
Nie patrząc na przynależność polityczną, bo nie o to tu chodzi. Jeśli wdraża się coś nowego to powinno być to robione z głową, nieważne czy robi to PO czy PIS czy inna rządząca. Sołtys to organ pomocniczy gminy. Tak naprawdę społeczny, przynajmniej tak jest w gminie, w której mieszkam. Sołtys dostaje za uczestnictwo w sesji rady gminy ok. 120 zł., średnio co ok. 1,5 miesiąca. Jest też inkasentem w swoim sołectwie przy zbieraniu podatków z czego ma swój procent. W 1/3 sołectw już przestali zbierać bo są to osoby pierwszego kontaktu przy wysłuchiwaniu żali i wyzwisk niezadowolonych mieszkańców czy poprostu malkontentów, ponadto większość wpłaca już przez Internet. Droga do naprawy - do SOŁTYSA, odśnieżanie- do SOŁTYSA, zdechły czy bezpański pies na drodze - do SOŁTYSA. Teraz będzie jeszcze przy nadmiarze wolnego czasu w nagrodę szacował szkody łowieckie. Przy ostatnich wyborach w części sołectw trzeba było mocno namawiać kogokolwiek by zgodził się zostać sołtysem. Życzę powodzenia!
Dodano: 26.05.2018 08:37    Przez: ~popieram!
Copyright © 1999 - 2019 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO