WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Kiedy ulicą Przemysłową maszerowały słonie i olbrzymie jelenie

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 28.05.2018 23:55

Ponad sto tysięcy lat temu nie było nie tylko ulicy Przemysłowej i Konina, ale nawet jednego człowieka, przynajmniej takiego, jakiego znamy dzisiaj, czyli homo sapiens.

Za to na pewno spacerowały tędy, reprezentujące megafaunę plejstocenu, słonie leśne, nosorożce czy jelenie olbrzymie. Zaświadczają o tym chociażby kości trąbowców, znalezione w 1967 r. w Marantowie, a więc blisko dzisiejszej ulicy Przemysłowej.

Myśleliśmy, że to jakiś potwór

Ale nasza wiedza na temat obecności tych zwierząt w okolicach Konina była niewielka i głównie teoretyczna. Do 24 lutego 1984 r., kiedy pracujący na odkrywce Jóźwin Grzegorz Nowak i Kazimierz Kordylasiński dostrzegli jakieś duże kształty, wystające ze skarpy, z której koparka SRs 1200 zbierała nadkład (fot. 1). - Widząc tak potężne kości (fot. 2-9), myśleliśmy, że to jakiś potwór – wspominał ćwierć wieku później Bronisław Włodarczyk, wtedy kierownik robót górniczych odkrywki Jóźwin, którego jako pierwszego zawiadomiono o znalezisku. Jeszcze tego samego dnia na miejscu pojawili się Krzysztof Gorczyca i Mirosław Ciesielski z konińskiego muzeum. - Na początku nie wiedzieliśmy, co to za zwierzę, o słoniu leśnym nikt jeszcze nie słyszał. Zorientowaliśmy się dopiero następnego dnia – pamięta Bronisław Włodarczyk.

Do przenoszeniu kości zaangażowano między innymi pracowników brygady, zajmującej się wulkanizacją przenośników taśmowych. – Akurat nie mieliśmy wtedy nic do roboty, więc nas wzięli do przenoszenia tego wszystkiego do samochodu – wspomina Józef Durka, który został uwieczniony na jednym ze zdjęć z wielką kością na ramieniu (fot. 10). Przez kontrast z drobną postacią niosącego ją człowieka, ta akurat fotografia najlepiej ilustruje rozmiary prehistorycznego zwierzęcia.

Słoń sprzed 110 000 lat

Część kości tkwiła jeszcze w skarpie, kiedy następnego dnia archeolodzy przystąpili do dokładnych badań. - Warunki atmosferyczne, a szczególnie groźba mrozu, który mógł spowodować rozsadzenie wilgotnych kości, wymusiły szybkie tempo prac wykopaliskowych – napisał w sprawozdaniu Krzysztof Gorczyca. - Brak czasu na konieczne przygotowania, spowodował, że niezabezpieczone odpowiednio ciosy w pół godziny po odsłonięciu popękały i rozsypały się. Nie udało się również wydobyć w całości odsłoniętych fragmentów czaszki, które uległy połamaniu.

następna
strona 1/2
slajd 1 z 17
NASTĘPNY SLAJD

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

Kiedyś to się chodziło po naszym mieście, nie to co teraz, kawałka dobrego chodnika trudno poszukać, ścieżki rowerowej z prawdziwego zdarzenia, a o mostach już nie wspomnę!!!
Dodano: 29.05.2018 01:21    Przez: ~Przed wyborami
Kolejna porcja ciekawych historii i uświadamiająca jak bardzo nasz Okręg Przemysłowy jest związany z górnictwem.. Ciekawa praca, pozdrawiam.
Dodano: 29.05.2018 00:51    Przez: ~Ela
Ta, a może nawet Wielki "mały" pra-Lech, który szerzył prawo i sprawiedliwość.
Dodano: 29.05.2018 12:16    Przez: ~Ktoś
Tak to na pewno ten uznany potomek lepszych Piastów z Żoliborza. Uznana marka na całym świecie - na San Escobar też już mu pomnik postawili.
Dodano: 29.05.2018 12:23    Przez: ~Kórcze pieczone
Do ekologów jedzcie szlakiem słonia leśnego i powiedzcie szczerze czy widać że tam kiedyś była kopalnia moim zdaniem nie !!! To dajcie w końcu spokój z tym ościsłowem i dębami szlacheckim !!!
Dodano: 29.05.2018 03:51    Przez: ~Xdf

KOMENTARZE

Witam jak ci ludzie żyli wiele tysięcy lat temu bez wiary bez facetów w sukienkach przez wiele tysięcy lat nie myśleli o diable i innych p***rołach i byli szczęśliwi największą zarazą ludzkości jest religia ona niszczy ludzki umysł a wystarczy być tylko dobrym człowiekiem .
Dodano: 30.05.2018 13:21    Przez: ~Wiarakoń
Chójnacki z POkemonowa, leź na szczaw i mirabelki...
Dodano: 30.05.2018 18:50    Przez: ~antysystemowiec
2 z 2
<<12
Copyright © 1999 - 2019 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO