WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Kiedy ulicą Przemysłową maszerowały słonie i olbrzymie jelenie

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 28.05.2018 23:55

Ponad sto tysięcy lat temu nie było nie tylko ulicy Przemysłowej i Konina, ale nawet jednego człowieka, przynajmniej takiego, jakiego znamy dzisiaj, czyli homo sapiens.

Za to na pewno spacerowały tędy, reprezentujące megafaunę plejstocenu, słonie leśne, nosorożce czy jelenie olbrzymie. Zaświadczają o tym chociażby kości trąbowców, znalezione w 1967 r. w Marantowie, a więc blisko dzisiejszej ulicy Przemysłowej.

Myśleliśmy, że to jakiś potwór

Ale nasza wiedza na temat obecności tych zwierząt w okolicach Konina była niewielka i głównie teoretyczna. Do 24 lutego 1984 r., kiedy pracujący na odkrywce Jóźwin Grzegorz Nowak i Kazimierz Kordylasiński dostrzegli jakieś duże kształty, wystające ze skarpy, z której koparka SRs 1200 zbierała nadkład (fot. 1). - Widząc tak potężne kości (fot. 2-9), myśleliśmy, że to jakiś potwór – wspominał ćwierć wieku później Bronisław Włodarczyk, wtedy kierownik robót górniczych odkrywki Jóźwin, którego jako pierwszego zawiadomiono o znalezisku. Jeszcze tego samego dnia na miejscu pojawili się Krzysztof Gorczyca i Mirosław Ciesielski z konińskiego muzeum. - Na początku nie wiedzieliśmy, co to za zwierzę, o słoniu leśnym nikt jeszcze nie słyszał. Zorientowaliśmy się dopiero następnego dnia – pamięta Bronisław Włodarczyk.

Do przenoszeniu kości zaangażowano między innymi pracowników brygady, zajmującej się wulkanizacją przenośników taśmowych. – Akurat nie mieliśmy wtedy nic do roboty, więc nas wzięli do przenoszenia tego wszystkiego do samochodu – wspomina Józef Durka, który został uwieczniony na jednym ze zdjęć z wielką kością na ramieniu (fot. 10). Przez kontrast z drobną postacią niosącego ją człowieka, ta akurat fotografia najlepiej ilustruje rozmiary prehistorycznego zwierzęcia.

Słoń sprzed 110 000 lat

Część kości tkwiła jeszcze w skarpie, kiedy następnego dnia archeolodzy przystąpili do dokładnych badań. - Warunki atmosferyczne, a szczególnie groźba mrozu, który mógł spowodować rozsadzenie wilgotnych kości, wymusiły szybkie tempo prac wykopaliskowych – napisał w sprawozdaniu Krzysztof Gorczyca. - Brak czasu na konieczne przygotowania, spowodował, że niezabezpieczone odpowiednio ciosy w pół godziny po odsłonięciu popękały i rozsypały się. Nie udało się również wydobyć w całości odsłoniętych fragmentów czaszki, które uległy połamaniu.

następna
strona 1/2
slajd 1 z 17
NASTĘPNY SLAJD

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Kiedyś to się chodziło po naszym mieście, nie to co teraz, kawałka dobrego chodnika trudno poszukać, ścieżki rowerowej z prawdziwego zdarzenia, a o mostach już nie wspomnę!!!
Dodano: 29.05.2018 01:21    Przez: ~Przed wyborami
Kolejna porcja ciekawych historii i uświadamiająca jak bardzo nasz Okręg Przemysłowy jest związany z górnictwem.. Ciekawa praca, pozdrawiam.
Dodano: 29.05.2018 00:51    Przez: ~Ela
Ta, a może nawet Wielki "mały" pra-Lech, który szerzył prawo i sprawiedliwość.
Dodano: 29.05.2018 12:16    Przez: ~Ktoś
Tak to na pewno ten uznany potomek lepszych Piastów z Żoliborza. Uznana marka na całym świecie - na San Escobar też już mu pomnik postawili.
Dodano: 29.05.2018 12:23    Przez: ~Kórcze pieczone
Do ekologów jedzcie szlakiem słonia leśnego i powiedzcie szczerze czy widać że tam kiedyś była kopalnia moim zdaniem nie !!! To dajcie w końcu spokój z tym ościsłowem i dębami szlacheckim !!!
Dodano: 29.05.2018 03:51    Przez: ~Xdf

KOMENTARZE

Witam jak ci ludzie żyli wiele tysięcy lat temu bez wiary bez facetów w sukienkach przez wiele tysięcy lat nie myśleli o diable i innych p***rołach i byli szczęśliwi największą zarazą ludzkości jest religia ona niszczy ludzki umysł a wystarczy być tylko dobrym człowiekiem .
Dodano: 30.05.2018 13:21    Przez: ~Wiarakoń
Chójnacki z POkemonowa, leź na szczaw i mirabelki...
Dodano: 30.05.2018 18:50    Przez: ~antysystemowiec
2 z 2
<<12
Copyright © 1999 - 2019 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO