WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Kiedy ulicą Przemysłową maszerowały słonie i olbrzymie jelenie

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 28.05.2018 23:55

Ponad sto tysięcy lat temu nie było nie tylko ulicy Przemysłowej i Konina, ale nawet jednego człowieka, przynajmniej takiego, jakiego znamy dzisiaj, czyli homo sapiens.

Za to na pewno spacerowały tędy, reprezentujące megafaunę plejstocenu, słonie leśne, nosorożce czy jelenie olbrzymie. Zaświadczają o tym chociażby kości trąbowców, znalezione w 1967 r. w Marantowie, a więc blisko dzisiejszej ulicy Przemysłowej.

Myśleliśmy, że to jakiś potwór

Ale nasza wiedza na temat obecności tych zwierząt w okolicach Konina była niewielka i głównie teoretyczna. Do 24 lutego 1984 r., kiedy pracujący na odkrywce Jóźwin Grzegorz Nowak i Kazimierz Kordylasiński dostrzegli jakieś duże kształty, wystające ze skarpy, z której koparka SRs 1200 zbierała nadkład (fot. 1). - Widząc tak potężne kości (fot. 2-9), myśleliśmy, że to jakiś potwór – wspominał ćwierć wieku później Bronisław Włodarczyk, wtedy kierownik robót górniczych odkrywki Jóźwin, którego jako pierwszego zawiadomiono o znalezisku. Jeszcze tego samego dnia na miejscu pojawili się Krzysztof Gorczyca i Mirosław Ciesielski z konińskiego muzeum. - Na początku nie wiedzieliśmy, co to za zwierzę, o słoniu leśnym nikt jeszcze nie słyszał. Zorientowaliśmy się dopiero następnego dnia – pamięta Bronisław Włodarczyk.

Do przenoszeniu kości zaangażowano między innymi pracowników brygady, zajmującej się wulkanizacją przenośników taśmowych. – Akurat nie mieliśmy wtedy nic do roboty, więc nas wzięli do przenoszenia tego wszystkiego do samochodu – wspomina Józef Durka, który został uwieczniony na jednym ze zdjęć z wielką kością na ramieniu (fot. 10). Przez kontrast z drobną postacią niosącego ją człowieka, ta akurat fotografia najlepiej ilustruje rozmiary prehistorycznego zwierzęcia.

Słoń sprzed 110 000 lat

Część kości tkwiła jeszcze w skarpie, kiedy następnego dnia archeolodzy przystąpili do dokładnych badań. - Warunki atmosferyczne, a szczególnie groźba mrozu, który mógł spowodować rozsadzenie wilgotnych kości, wymusiły szybkie tempo prac wykopaliskowych – napisał w sprawozdaniu Krzysztof Gorczyca. - Brak czasu na konieczne przygotowania, spowodował, że niezabezpieczone odpowiednio ciosy w pół godziny po odsłonięciu popękały i rozsypały się. Nie udało się również wydobyć w całości odsłoniętych fragmentów czaszki, które uległy połamaniu.

następna
strona 1/2
slajd 1 z 17
NASTĘPNY SLAJD

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

Kiedyś to się chodziło po naszym mieście, nie to co teraz, kawałka dobrego chodnika trudno poszukać, ścieżki rowerowej z prawdziwego zdarzenia, a o mostach już nie wspomnę!!!
Dodano: 29.05.2018 01:21    Przez: ~Przed wyborami
Kolejna porcja ciekawych historii i uświadamiająca jak bardzo nasz Okręg Przemysłowy jest związany z górnictwem.. Ciekawa praca, pozdrawiam.
Dodano: 29.05.2018 00:51    Przez: ~Ela
Ta, a może nawet Wielki "mały" pra-Lech, który szerzył prawo i sprawiedliwość.
Dodano: 29.05.2018 12:16    Przez: ~Ktoś
Tak to na pewno ten uznany potomek lepszych Piastów z Żoliborza. Uznana marka na całym świecie - na San Escobar też już mu pomnik postawili.
Dodano: 29.05.2018 12:23    Przez: ~Kórcze pieczone
Do ekologów jedzcie szlakiem słonia leśnego i powiedzcie szczerze czy widać że tam kiedyś była kopalnia moim zdaniem nie !!! To dajcie w końcu spokój z tym ościsłowem i dębami szlacheckim !!!
Dodano: 29.05.2018 03:51    Przez: ~Xdf

KOMENTARZE

Kolejna porcja ciekawych historii i uświadamiająca jak bardzo nasz Okręg Przemysłowy jest związany z górnictwem.. Ciekawa praca, pozdrawiam.
Dodano: 29.05.2018 00:51    Przez: ~Ela
avatar Co tu gadać ,cały czas po Przemysłowej jeździ dinozaur Józef i wielkie jelenie które na POkomunę głosowali😂😂😂😂😂
Dodano: 29.05.2018 10:20    Przez: Tomasz Kobrzycki
Wybrac piSSmatola to trzeba byc albo pijanym albo niespełna rozumu...
Dodano: 29.05.2018 10:42    Przez: ~Pn
Po raz pierwszy dałem Kobrzyckiemu lajka - to mu sie udało!
Dodano: 29.05.2018 11:53    Przez: ~Ha, ha, ha!
I znów pod ciekawym artykułem tłuką swe puste podniety i spazmatyczne gnioty garstki nieszczęśliwych i niedowartościowanych w dwudniowych pampersach w spodniach.
Dodano: 29.05.2018 12:26    Przez: ~Duszan
@Duszan - jsk widzę siebie też do tej garstki dorzuciłes "lepszy" sorcie...
Dodano: 29.05.2018 14:06    Przez: ~Pn
@Kobrzysiu, gdyby stale jeździł ten dinozaur po Przemyslowej to bylaby ona gladka kak stol, czyli wyremontowana...
Dodano: 29.05.2018 14:31    Przez: ~Pn
Kobrzycki mały karakanie spieprzaj do Wa-wy chronić te śmieszne schodki .Załóż słomkowy kapelusz może cię kurdupel do szpitala zaprosi.
Dodano: 29.05.2018 15:06    Przez: ~chojnacki z PiSdy
A skąd wiadomo że słoń jest sprzed 110 000 lat? Znaleziono dowód osobisty przy nim?
Dodano: 29.05.2018 16:19    Przez: ~Hej hej
Kiedyś to się chodziło po naszym mieście, nie to co teraz, kawałka dobrego chodnika trudno poszukać, ścieżki rowerowej z prawdziwego zdarzenia, a o mostach już nie wspomnę!!!
Dodano: 29.05.2018 01:21    Przez: ~Przed wyborami
Zgłoś to tym na których glosowales a nie nam tu narzekasz
Dodano: 29.05.2018 09:48    Przez: ~Dom
Do ekologów jedzcie szlakiem słonia leśnego i powiedzcie szczerze czy widać że tam kiedyś była kopalnia moim zdaniem nie !!! To dajcie w końcu spokój z tym ościsłowem i dębami szlacheckim !!!
Dodano: 29.05.2018 03:51    Przez: ~Xdf
Łał i co ja mam z taką wiedzą zrobić
Dodano: 29.05.2018 07:02    Przez: ~xd
Ludzie czy nie chodziliście religię? Nie słyszeliście o Noe? Ile lat upłynęło od stworzenia świata? Ja was katechezy wyuczę.
Dodano: 29.05.2018 08:21    Przez: ~katecheta
wg. Biblii świat ma ok. 6tys. lat no ale znajdziesz multum ludzi , którzy ślepo wierzą w tą książkę i bez zastanowienia klepią bzdury
Dodano: 29.05.2018 20:32    Przez: ~hiena
A rtykule jest mowa o SchRs 800 a na zdjeciu SRs1200 to spora roznica Panie redaktorze...To tak jakby Pan porownał fiata 126 i tira.Pozdrawiam
Dodano: 29.05.2018 08:35    Przez: ~Wtopa
W owych czasach Ziemia była zaludniona przez ogromne jaszczury (dinozaury). By mógł na niej zamieszkać człowiek należało "pozbyć" się jej pierwotnych władców (dinozaurów). Dokonano więc ich zagłady. Wtedy zaczęli przybywać na Ziemię ludzie z innych planet. Pierwsi przybyli biali - Arianie. Gdy inne rasy (żółta, czerwona i czarna) dowiedziały, że można zaludnić Ziemię też zaczęły tu przybywać. Nie mamy więc wspólnego przodka, tym bardziej darwinowskiej małpy. Zaczęły się wojny o panowanie nad światem. Trwają one do dzisiaj. Opisują to eposy Mahabharatha i Ramajana. Szczególne boje toczyli biali z czarnymi.
Dodano: 29.05.2018 10:09    Przez: ~Arjawarta
A o Żydach ani słowa? Tracisz formę, samozwańczy wernyhoro!
Dodano: 29.05.2018 10:20    Przez: ~ja
"Ziemia była zaludniona przez ogromne jaszczury"? Chyba zazwierzona albo zajaszczurzona :)
Dodano: 29.05.2018 12:32    Przez: ~zaludniający jaszczur
Ty, ty, Żydzi to zupełnie odrębna rasa, tak jak ich bóg. Trzeba też szczerze przyznać, że niestety udało im się opanować większość planety i decydujące państwa jak np USA. A historia pokazuje, że tam gdzie byli, wspaniałe kraje uległy rozkładowi :starożytny Egipt, Kraj Filistynów, Babilon, Persja, starożytny Rzym, Europa czyli tam gdzie biali.
Dodano: 29.05.2018 22:24    Przez: ~Arjawarta
Ich bóg to i twój bóg, chyba że nie uważasz się za chrześcijanina.
Dodano: 30.05.2018 09:22    Przez: ~ja
A co do rasy, to Żydzi są z tego samego plemienia co Arabowie - semickiego. Są z nimi podobnie blisko spokrewnieni jak Polacy z Rosjanami czy Czechami.
Dodano: 30.05.2018 11:00    Przez: ~:)
za czasów Wielkiej Lechii tych słoni dosiadali Prapolacy
Dodano: 29.05.2018 11:40    Przez: ~husarz
Ta, a może nawet Wielki "mały" pra-Lech, który szerzył prawo i sprawiedliwość.
Dodano: 29.05.2018 12:16    Przez: ~Ktoś
Tak to na pewno ten uznany potomek lepszych Piastów z Żoliborza. Uznana marka na całym świecie - na San Escobar też już mu pomnik postawili.
Dodano: 29.05.2018 12:23    Przez: ~Kórcze pieczone
Panie redaktorze, napisałeś Pan: "Słoń był duży, bo mierzył nieco ponad cztery metry, a więc tyle, ile największe współczesne słonie afrykańskie, mógł więc ważyć około 10 ton." Na Wikipedii są takie dane: Słoń afrykański: długość ciała (z trąbą): 6–7,5 m,wysokość (w kłębie): 3–4 mmasa: 5-7,5 ton. Natomiast Słoń leśny: Wysokość: samiec – od 1,7 do 2,8 m, samica – 1,6 do 2,4 m Długość: samiec – od 4 do 6 mWaga: samiec – od 1200 do 3500 kg, samica – od 900 do 3000 kg.Więc skąd te 10 ton? I te "nieco ponad cztery metry" to miał na długość, czy na wysokość?
Dodano: 29.05.2018 12:26    Przez: ~Cios
Proszę poszukać informacji o słoniu leśnym palaeoloxodon antiquus.
Dodano: 29.05.2018 12:32    Przez: ~Robert Olejnik
Według Wikipedii Słoń leśny to Loxodonta cyclotis. To ja już nie wiem komu wierzyć.
Dodano: 29.05.2018 12:38    Przez: ~Cios
Nie wystarczy czytać, trzeba jeszcze rozumieć