Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJaka będzie przyszłość odkrywek węgla brunatnego? Czy powstaną?

Jaka będzie przyszłość odkrywek węgla brunatnego? Czy powstaną?

Dodano:
Jaka będzie przyszłość odkrywek węgla brunatnego? Czy powstaną?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę KWB Konin na uchwałę Rady Gminy Babiak o przyjęciu Studium bez kopalni odkrywkowej.

Najpierw 21 czerwca 2015 mieszkańcy gminy Babiak w referendum gminnym opowiedzieli się przeciw planowanej odkrywce węgla brunatnego Dęby Szlacheckie (ponad 91% głosów, przy frekwencji 42,94%). W kolejnych miesiącach zmieniono gminne Studium - wykreślono planowaną odkrywkę z mapy. Wówczas PAK KWB Konin zaskarżyła uchwałę Rady Gminy Babiak o zmianie Studium i zażądała przywrócenia odkrywki w dokumencie. Jako argument kopalnia podała, że odkrywka jest ujęta w Wielkopolskim Wojewódzkim Planie Zagospodarowania Przestrzennego, zatem musi znaleźć się w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy Babiak W minionym tygodniu, 7 czerwca 2018, WSA w Poznaniu odrzucił argumenty kopalni i utrzymał w mocy uchwałę radnych – odkrywka nie wróci do Studium. To kolejna porażka ZE PAK S.A. przed WSA w ostatnich dniach (odkrywka Tomisławice).

Wcześniej spółka PAK KWB “Konin” przegrała przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie sprawę dotyczącą konieczności przygotowania nowego raportu środowiskowego dla planowanej rozbudowy odkrywki Tomisławice. WSA przyznał rację Greenpeace, który będąc stroną w postępowaniu argumentował, że nie można rozbudowywać kopalni w oparciu o prognozy z raportu środowiskowego z 2007 r.

ZE PAK poskarżył się do WSA w Warszawie na postanowienie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, nakazujące przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenie raportu środowiskowego. Zdaniem spółki wpływ odkrywki Tomisławice na środowisko został już kompleksowo oceniony przed jej uruchomieniem 10 lat temu i nie ma potrzeby dokonywania nowej oceny oddziaływania na środowisko, by wydać zgodę na rozbudowę kopalni. Tymczasem ekolodzy wykazali, że skutki działalności odkrywki Tomisławice, takie jak negatywny wpływ na obszary Natura 2000 Jeziora Gopło czy wyschnięcie rzeki Noteci, nie zostały przewidziane w raporcie z 2007 r., na który powołuje się PAK.

W kwietniu 2017 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu nakazała PAK-owi przeprowadzenie nowej oceny oddziaływania na środowisko. W listopadzie 2017 roku zażalenie PAK na to postanowienie odrzuciła Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. 

Tymczasem Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu zawiadomił o przesunięciu terminu wydania decyzji środowiskowej dla odkrywki „Ościsłowo” uzasadniając to skomplikowanym charakterem sprawy i oczekiwaniem na zwrot akt sprawy. Nowy termin wydania decyzji środowiskowej wyznaczony został na 6 sierpnia bieżącego roku. 

 

 

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole