Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wybór prezydenta Konina zależy od tych, którzy... pozostaną w domach

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKoniński szpital w trybie kryzysowym. Personel na zwolnieniach

Koniński szpital w trybie kryzysowym. Personel na zwolnieniach

Dodano:
Koniński szpital w trybie kryzysowym. Personel na zwolnieniach

Koniński szpital pracuje na zwolnionych obrotach. Zaczyna brakować personelu, zwłaszcza po tym, gdy 40 pielęgniarek i położnych od poniedziałku, 18 czerwca, udało się na zwolnienia lekarskie.

Prawdopodobnie chodzi o wynagrodzenia. Czy dla szpitala to już kryzys? Pytamy Leszka Sobieskiego, dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie.

- Absencja chorobowa w szpitalu jest zjawiskiem normalnym – mówi Leszek Sobieski, dyrektor WSZ. - Ale w miniony poniedziałek ta absencja wzrosła o kolejne 40 osób. Mogę przyjmować do wiadomości tylko jedną okoliczność, czyli nagłe pogorszenie stanu zdrowia tych osób. Oczywiście nie pozostaje to neutralnym dla szpitala. Jeżeli osoby, które były w grafiku, nie przyszły do pracy to wpływa to na działalność i jakość szpitala, stan zabezpieczenia pacjenta. W szpitalu pracuje 635 osób pielęgniarek i położnych w formule umowy o pracę. Jeśli 10 procent personelu jest na „chorobowym” ma to wpływ na funkcjonowanie poszczególnych oddziałów. Problem dotyczy ortopedii, chirurgii, bloku operacyjnego.

Niewykluczona jest weryfikacja zasadności wystawienia zwolnień przez ZUS. - Nie jest to straszak, ale moja powinność - mówi L. Sobieski. -  Związki zawodowe, które reprezentują pracowników mają bowiem swój arsenał środków, którymi mogą rozmawiać z dyrekcją szpitala. Spotykamy się regularnie, omawiamy możliwości szpitala, czy też braki, jeśli takie występują. Każda ze stron wie, jaką mamy obecnie sytuację. Uważam, że to, co teraz prezentuje i oferuje szpital to jest optymalne rozwiązanie.

W jakim zakresie nieobecność personelu ma wpływ na funkcjonowanie szpitala? - Wprowadza to szpital w funkcjonowanie w trybie ostrodyżurowym, ograniczamy do minimum przyjęcia planowe. To się przełoży na działania szpitala - mówi dyrektor. - Finalnie będziemy musieli pomyśleć czy możemy sobie pozwolić na funkcjonowanie szpitala w takim rozmiarze, w jakim jest obecnie? Konin ma ogromną wartość, że na jego terenie jest szpital o trzecim stopniu referencji. Są takie cztery w województwie, koniński obok Kalisza jest w tym regionie. Przeogromne pieniądze zainwestowano dotąd w budynki, sprzęt, wyposażenie, leczenie. Byłoby ogromną stratą gdybyśmy mieli ten status utracić. Musimy bowiem raportować naszemu płatnikowi czyli NFZ, jakim dysponujemy potencjałem. Absencja personelu odbija się w raporcie do NFZ, który jest zainteresowany tym, czy szpital ma potencjał, czy też utracił potencjał do wykonywania zadań umownych. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole