LM.plWiadomościBudynek po domu talmudycznym jednak wyższy? Komisja jest za

Budynek po domu talmudycznym jednak wyższy? Komisja jest za

Dodano: , Żródło: LM.pl
Budynek po domu talmudycznym jednak wyższy? Komisja jest za

Nie dziewięć, jak chcieli mieszkańcy, a dwanaście metrów będzie mógł mieć budynek postawiony na terenie po wyburzonym domu talmudycznym - taką rekomendację Radzie Miasta dała komisja infrastruktury.

We wtorek na komisji infrastruktury podnoszona była sprawa terenu przy zbiegu ulic Mickiewicza i Obrońców Westerplatte, czyli miejsca po wyburzonym w 2016 roku domu talmudycznym. Inwestor planujący budowę tam hotelu wnioskował o możliwość postawienia budynku wysokiego na dwanaście metrów (od frontu) z dziewięciometrową oficyną.

Na to nie zgadzają się mieszkańcy miasta, martwiący się o estetyczną spójność starówki. W kwietniu tego roku zorganizowali akcję zbierania podpisów pod wnioskiem w tej sprawie. Łącznie do konińskiego magistratu wpłynęło około 200 wniosków (nie tylko związanych ze zorganizowaną akcją). Większości z nich konińscy urzędnicy nie uwzględnili. - Uznaliśmy te wnioski za bezzasadne, bo wokół zabudowa jest w granicach dwunastu metrów. Będzie to działanie na szkodę inwestora - tłumaczyli we wtorek podczas posiedzenia komisji.

Dyskutujący nad sprawą radni byli podzieleni. Część z nich wyrażała nieufność wobec poczynań inwestora. - A czy nie było działaniem na szkodę miasta działanie inwestora polegające na wyburzeniu szkoły? - pytał Piotr Korytkowski. - Wszystkie działania tego inwestora zawsze były przeciwne miastu. Składane wnioski były kłamstwem i obłudą. Nie mam do niego żadnego zaufania - grzmiał Janusz Zawilski.

Inni wskazywali natomiast, że ważniejsze od blokady działań jest umożliwienie inwestorowi rozpoczęcia budowy na nieużytkowanym dziś terenie. - Jeżeli jest to zgodne z planem zagospodarowania to nie widzę powodu, by walczyć o jakąś wysokość. Będzie to prowadziło do tego, że zdewastowane będą i synagoga, i cały kwartał - mówił Kazimierz Lipiński.

Ostatecznie zdecydowaną większością głosów radni z komisji infrastruktury pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Konina dla rejonu ulic Adama Mickiewicza i Obrońców Westerplatte. Jutro sprawą zajmie się również Rada Miasta na sesji, spodziewać można się więc dalszej dyskusji nad tą sprawą. Jeżeli Rada Miasta przyjmie uchwałę, inwestor będzie miał możliwość postawienia budynku o wysokości dwunastu metrów. 

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole