WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka
PILNE:

IMGW: Oblodzenie od godz. 22.00 dzisiaj do godz. 9.00 jutro. Temperatura min. -1°C do -0°C

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O odkrywkach i węglu brunatnym. Rozpoczął się Obóz dla Klimatu

Dodano: 18.07.2018 14:46
Źródło: LM.pl

Kopalnie odkrywkowe to rak naszej ziemi – powiedział Józef Drzazgowski ze Stowarzyszenia „Eko Przyjezierze” podczas spotkania inaugurującego Obóz dla Klimatu.

Już ponad 50 osób przyjechało do miejscowości Świętne w gm. Wilczyn, by wziąć udział w spotkaniach, warsztatach i dyskusjach dotyczących zmian klimatu.

- Głównym celem obozu jest edukacja, ale mamy nadzieję, że to też początek jakiegoś ruchu. Brakuje w Polsce takiego oddolnego ruchu klimatycznego – mówi Mateusz Jaworski z „Obozu dla Klimatu”. - Ideą obozu jest łączenie różnych środowisk. Jesteśmy otwarci i zapraszamy wszystkich do udziału w prelekcjach. A dziać będzie się dużo. Będą wykłady prowadzone przez naukowców zajmujących się zmianami klimatu, ekonomistów, ludzi związanych z energią odnawialną, aktywistów, środowisk anarchistycznych i  ludzi zajmujących się komunikacją – dodaje.

Pierwsze spotkanie dotyczyło węgla brunatnego i działalności konińskiej kopalni. W dyskusji wzięli udział samorządowcy, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych.

- Nie walczymy z rządem, czy z kopalnią, ale walczymy z mafią paliwowo-energetyczną – mówili uczestnicy obozu.

O odkrywce Ościsłowo i 12-letnich przepychankach z KWB „Konin” zebranym ekologom z różnych stron Polski, a także z Niemiec, mówił Józef Drzazgowski.

- Kopalnia ciągle coś obiecuje i nie robi nic. Można było naprawić szkody górnicze, zrobić rekultywacje. Węgla mamy jeszcze na 10 lat i w tym czasie można wymyślić coś innego. Nikt nie mówi, że trzeba odejść od węgla z dnia na dzień. Ale potem jest alternatywa - to odnawialne źródła energii – mówi Józef Drzazgowski.

Przedstawiciel „Eko Przyjezierza” podkreśla, że w sprawie odkrywki Ościsłowo sprawa ciągle nie jest przesądzona. Po umorzeniu przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu postępowania w sprawie szkodliwego wpływu odkrywki Jóźwin IIB na wody jeziora Wilczyńskiego, ekolodzy nie zamierzają kopalni odpuścić.

- Jeśli chodzi o Jóźwin IIB sprawa nie jest zamknięta – twierdzi Józef Drzazgowski. - Na pewno będą też dalsze kroki, żeby zapobiec odkrywce Ościsłowo. Wykorzystamy wszystkie drogi w Polsce i skończy się to w Komisji Europejskiej. Mamy od pół roku przygotowaną skargę i myślę, że w ciągu dwóch tygodni zostanie ona wysłana. Niech przedstawiciele Komisji Europejskiej przyjadą i zobaczą jaki wpływ oraz oddziaływanie mają te odkrywki – dodaje.

Obóz Klimatyczny potrwa do niedzieli. Jego uczestnicy na najbliższy piątek zamierzają zorganizować happening przed elektrownią Pątnów.

slajd 1 z 35
NASTĘPNY SLAJD

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Ekolodzy, Jedźcie do Niemiec, tam jest największa kopalnia odkrywkowa w Europie i wydobywa więcej węgla niż wszystkie kopalnie w Polsce! Nie pojedziecie? Aha, zapomniałem, że jesteście przez nich opłacani.
Dodano: 18.07.2018 15:06    Przez: ~Detektyw ds. ekologów
skoro nie chcą energii na bazie węgla, to wyłączyć im prąd w tym obozie.
Dodano: 18.07.2018 15:07    Przez: ~Żubr
Czy obóz sra po polach? Jeśli tak to zanieczyszczają środowisko bakteriami kałowymi i działają na szkodę przyrody.
Dodano: 18.07.2018 15:11    Przez: ~Tylko nie srac po polach
Jak tak ma wyglądać zielona Polska wg ekologów jak ten obóz, to ja dziękuję. nie chcę żyć w zacofanym państwie, gdzie rządzą ludzie, którzy maja problemy z higieną.
Dodano: 18.07.2018 15:10    Przez: ~Zając
Dokładnie, tak wygląda prawda
Dodano: 18.07.2018 15:21    Przez: ~Arekon

KOMENTARZE

Ekolodzy, Jedźcie do Niemiec, tam jest największa kopalnia odkrywkowa w Europie i wydobywa więcej węgla niż wszystkie kopalnie w Polsce! Nie pojedziecie? Aha, zapomniałem, że jesteście przez nich opłacani.
Dodano: 18.07.2018 15:06    Przez: ~Detektyw ds. ekologów
Dokładnie, tak wygląda prawda
Dodano: 18.07.2018 15:21    Przez: ~Arekon
Związki zawodowe z elektrowni i kopalni wilk będzie u waszych bram w piątek jak tu jest napisane 50 osób i w tych 50 są jeszcze ściągnięte posiłki z Niemczech choć raz proszę was o to pokażcie im ile rodzin karmi ta firma stańcie na przeciwko nim zdziwia się jak 2000 osób wyjdzie przed zakład choć raz pokażcie że macie jaja zobaczcie ile 50 osób potrafi namieszać górników energetyków i ludzi w społkach jest tysiące związki pokażcie że wy też umiecie być związkami a nie tylko biórem turystycznym!!!!!
Dodano: 18.07.2018 16:21    Przez: ~🤔
Ktoś powinien pogonić tych ekoterrorystów, oni ciągle mącą, opłacani przez obcy kapitał.
Dodano: 18.07.2018 16:45    Przez: ~Energetyk
Czytając powyższe komentarze odnosi się wrażenie, że zostały one przepisane ze instrukcji opracowanej dla terenowych działaczy jedynie słusznej partii. Takich bzdur wynikających z niewiedzy, celowych przekłamań oraz infantylnej propagandy nie powstydziłby się wygłosić nikt kto ma lun miał kontakt z zagadnieniami energii odnawialnej oraz technologii redukcji odpadów spalania paliw kopalnych. Ale cóż dojna zmiana ma swych hunwejbinów gotowych wygłosić każdy idiotyzm z pełnym przekonaniem o swej mądrości.
Dodano: 18.07.2018 19:00    Przez: ~Zdzich@
Do ~Detektyw ds. ekologów: skąd masz takie informacje? Podaj źródła? Zdajesz sobie sprawę, że publiczne pomówienia są karalne a ciebie można namierzyć po IP?
Dodano: 18.07.2018 20:24    Przez: ~ant-torfiarz
@ant-torfiarz - chlopcze czy wiesz ile Niemcy pobudowali odkrywek wegla brunatnego w ciagu ostatnich 10 lat (od 2008 r)? I dlaczego tam pseudoeko nie protestowali??
Dodano: 18.07.2018 20:56    Przez: ~Pn
Przecież już dawno zostaliście sprzedani do krajów zachodnich jako niewolnicy. Tak mówią pomiędzy słowami można było zrozumieć od wykładowców UAM WNPID. I się z tego nieźle bawili
Dodano: 18.07.2018 20:59    Przez: ~ODP
Przecież już dawno zostaliście sprzedani do krajów zachodnich jako niewolnicy. Tak mówią pomiędzy słowami można było zrozumieć od wykładowców UAM WNPID i zamożni studenci i studentki. I się z tego nieźle bawili. Chcę dodać iż śmiali się z zwolnienia mojej matki z KWB Konin. O wyjazdach sezonowych do niemiec.
Dodano: 18.07.2018 21:17    Przez: ~ODP
Zdzich. Jak taki jesteś mądry to pisz co dokładnie w komentarzu powyżej jest kłamliwego. Wyborca tzw. dobrej zmiany to nie PO. Tu nie błyśniesz ogólnikiem. Zapomniałeś w wypowiedzi podać haseł: demokracja, tolerancja, Unia. Wyborca rozumny z prawicy zna fakty a nie banialuki a są one takie, że Niemcy sa najwiekszym wydobywcą wegla brunatnego w UE, najwiekszym palaczem i maja najwiecej emiscji CO2 w UE per kraj i per obywatel! Do tego buduja wszędzie gdzie sie da kopalnie w tym dwie koło granicy polski a nasza PGE skutecznie zablokowali. Walcza z CO2 tylko w węglu a zapominaja ze ich motoryzacja i gospodarka ich truje na potege. Jedyne co sluszne to walczyc z weglem w domach. Zacznijmy od wyższych pensji i gazu przy każdym domu.
Dodano: 18.07.2018 21:20    Przez: ~Lo
Innych z tego regionu do niemiec jako sprzątające. Moja matka nie wyjechała do niemiec. I innych regionów polski śląska itd
Dodano: 18.07.2018 21:32    Przez: ~ODP
Panie Lo do 2030 roku produkcja prądu z węgla spadnie w Niemczech o połowę. Ma pan piękną umiejętność wybierania wygodnych dla siebie liczb.
Dodano: 18.07.2018 23:29    Przez: ~Krok
@Krok - o jakim i jak wuekkim spadku mówisz?
Dodano: 19.07.2018 06:43    Przez: ~Pn
O bożęęęę jak .....lobbbyyy kopalniane sięę ujawniło...Jak chcecie odcinać prąd ludziom utrzymujących waszych 50-letnich emerytów i przywileje to wyprowadzimy was z konina i osiedlimy w sąsiedztwie Kopalni.BEDZIECIE MIEĆ BLISKO DO PRACY :)))) No i kopalnia wam nie przeszkadza hhehehe
Dodano: 19.07.2018 08:35    Przez: ~Józek
A ja zapytam czy Konin.lm ma z nimi jakąś umowę na PR? To jest już bodaj 3 artykuł na ich temat. Piszcie o sprawach ważnych dla NAS, mieszkańców regionu a nie o imprezie jaką sobie zorganizowali zblazowani chłopaczki i dziewczynki z Wrocławia, Warszawy itd. Kogo to obchodzi?
Dodano: 19.07.2018 09:07    Przez: ~Lasy Państwowe
Pani Krok. Prognozy to każdemu na papierze wychodzą. Niech napisze coś Pan Climate Action Plan i powołaniu w 06.2018 specjalnej komisji badającej brak dekarbonizacji Niemiec! DE zakładali spadki udziału węgla w produkcji energii a spadków nie ma! Uczciwie pisząc: spadki są zbyt małe i zbyt powolne. Jak piszą eksperci w samej DE: "w sektorze energetycznym spadek emisji jest ledwie zauważalny (a przy tym rażąco niewspółmierny do poniesionych kosztów), a np. emisyjność sektora transportu rośnie, co, całościowo patrząc, niweczy wysiłki Energiewende na tym polu". Na dziś DE dobrze idzie odwrót od kopalń ale głownie małych i kamiennych. Odkrywkowe budują. Czego sami nie wydobywają to importują i są największym importerem węgla w całej UE.
Dodano: 19.07.2018 09:37    Przez: ~lo 1
Ja też chętnie z węglem powalczę na papierze. Czy Pan Krok pomyślał, że inne są plany Niemiec mających kilka % złóż węgla całej UE a inne Polski mającej 89% złóż. No ludzie UE rezygnuje z węgla bo Polska ma go blisko 90% a na pozostałe 25 Państw przyopada średnio po 0,4% (tak mniej niż pół procenta). Mam,y swoje technologie budowy maszyn i kotłów i całych elektrowni, mamy swoje złoża ... Ku... czego chcecie więcej !! Kupować prąd w Euro od Niemca z nadwyżki i likwidować prace w przemyśle a w zamian kasa w Lidlu? Kupować technologie OZE od Niemiec, Szwecji, Francji bo to z Chin blokują? Płacić miliardy na zachód a u siebie zamykać przemysł? Ja też chce zmniejszyć CO2!!! Zatem zaczynajmy od kominów 12mb wysokich co robią 50% smogu, aut robiących 20% smogu. Przemysł to 30% a węgiel w nim to tylko 8-9%. Wydajmy pieniądze w domu na nasze technologie wali z CO2. Budujmy polskie firmy od OZE a potem kupujmy u Nas coś co zastępować będzie ...
Dodano: 19.07.2018 09:43    Przez: ~lo 2
Kopalnia mogłaby być,tylko niech nie dopuszcza do takich zniszczeń jak np. w okół odkrywki Tomisławice,a jeśli już doprowadziła do degradacji środowiska i zniszczyła wszystko wokól to niech to naprawi albo wypłaci odszkodowania,niech samorządy ją do tego nakłonią a nie tylko liczą dochody z kopalni podnosząc sobie wynagrodzenia.Kompromituje kopalnie chamski sposób traktowania mieszkańców którzy zostali wokół odkrywek,przecież z nimi nikt się nie liczy.Dlaczego kopalnia w Tomisławicach nie zbudowała torów i dróg do transporty węgla tylko niszczy drogi publiczne,nawet jeżeli zbuduje kawałek drogi to i tak jej pojazdy przemieszczają się drogami publicznymi i nikogo z rządzących nie obchodzi że zagrażają oni bezpieczeństwu życia i zdrowia mieszkańców.W Niemczech wydobywa się taki węgiel tylko w sposób nie degradujący środowisko w takim stopniu, z poszanowaniem ludzi tam żyjących.
Dodano: 19.07.2018 13:53    Przez: ~mieszkaniec.
Antytorfiarzu ściągnij tą zacme z oczu pierwsze z brzegu Niemcy wycieli 1000 letnia puszcze pod odkrywkową kopalnie ekolodzy nawet nie zrobili pryk pryk
Dodano: 19.07.2018 21:26    Przez: ~Buuuuuu
Anty-torfiarzu: tu prawica więc My mamy argumenty a nie puste hasła. Twój wycięty las w Niemczech został w 2017 roku. Pisze o tym w listopadzie 2017 niemiecka WP. Las Hambach wycięli pod kopalnie odkrywkowa. Nadrenia-Polnocna. Las miał 12 tysięcy lat i porównywany był z Puszczą Białowieką w Polsce!!! Co, głupio? Nie oczytane te ekologi, anty torfiarze, anty czytelnicy. Sąd odrzucił sprzeciwy ekologów i uznał kopalnie i odkrywkę za sprawę strategiczna ponad ekologię. Pikanterii dodaje fakt że do rozpędzenia demonstracji ekologów pod lasem użyto policji, helikopteru i prywatnej firmy ochroniarskiej z psami, które to pogryzły ekologów. Wjeb dostali taki ... od kopalni i państwa a u Nas obozy robią a górnicy nawet ich nie zjeb...
Dodano: 20.07.2018 00:35    Przez: ~Lo
skoro nie chcą energii na bazie węgla, to wyłączyć im prąd w tym obozie.
Dodano: 18.07.2018 15:07    Przez: ~Żubr
Absolutnie oni nie powinni korzystać z polskiego prądu.
Dodano: 18.07.2018 16:46    Przez: ~Energetyk
Nie od dziś wiadomoo że durnie protestują za pieniądze
Dodano: 18.07.2018 18:02    Przez: ~ja
Jak tak ma wyglądać zielona Polska wg ekologów jak ten obóz, to ja dziękuję. nie chcę żyć w zacofanym państwie, gdzie rządzą ludzie, którzy maja problemy z higieną.
Dodano: 18.07.2018 15:10    Przez: ~Zając
Czy obóz sra po polach? Jeśli tak to zanieczyszczają środowisko bakteriami kałowymi i działają na szkodę przyrody.
Dodano: 18.07.2018 15:11    Przez: ~Tylko nie srac po polach
Jestem za . Powiadomić straż miejską, i obserwować gdzie te durnie srają. A wtedy dopiepszyć mandatami do bulu.
Dodano: 18.07.2018 18:04    Przez: ~ja
Wypowiedz na poziome średniej inteligencji klasy robotniczej jamki są torfiarze. BRAWO!
Dodano: 19.07.2018 15:39    Przez: ~anty-torfiarz
Proszę nie blokować ul.kazimierskiej,bo nie będę mógł dojechać do miasta KONINA na zakupy
Dodano: 18.07.2018 15:12    Przez: ~mieszkaniec kamienicy
Ziemia Koninska to rak,kopalnie,beczki na Przyjmie,ale to miasto już nie ma perspektyw !
Dodano: 18.07.2018 15:20    Przez: ~Jan
No i wpadliśmy w polskie piekiełko. I znowu słowo za słowo. Dobrze jest gdy ludzie się spotykają i dyskutują. Oby konstruktywnie. Błoto jest po deszczu ale nie po to, aby się nim odrzucać. Jeżeli nie bierze ktoś udziału w rzeczowej dyskusji, to niech pozwoli innym dyskutować.
Dodano: 18.07.2018 15:47    Przez: ~Stefan
Kto im to pole wynajął, to są pseudo-ekolodzy. Niech jadą protestować w sprawie zamku w Puszczy Noteckiej, bo tam się czyni bezprawie w środowisku.
Dodano: 18.07.2018 16:53    Przez: ~Noteć
To ja powiem jak jest. Jak piszecie "niech zyja w Polsce bez prądu, albo dlaczego np. nie pojadą np. do Niemiec ?To oczywiste jest dla myślącego ! Każdy domiemywa oco chodzi. Ale chcecie prawdy (takiej nieoficjalnej oco chodzi) ?Moja dziewczyna, za osobiście dwóch z członków "tych organizacji" Ostatnio na imprezie, takiego podpitego członka zaczęli ciągnąć za język. Jak on powiedział: my bronimy ekosystemu - ostro. No ale wiadomo, tam że mamy cynk jak działać, gdzie i czy siłą czy lajtowo. Coś tam potem skapnie...Tyle w temacie. Tyle jeśli chodzi o bezstronnych, czystych jak łza "ekolożków"....
Dodano: 18.07.2018 15:58    Przez: ~Alan
Czyli bezinteresownie nie działają, a są opłacani.
Dodano: 18.07.2018 16:55    Przez: ~Euro
Oczywiście, że są opłacani i to bardzo dobrze :( Taki sposób na życie , ale że blokują wiele decyzji dotyczących kopalni, to ich nie interesuje.
Dodano: 18.07.2018 17:05    Przez: ~As
Skąd masz takie informacje? Podaj źródła? Zdajesz sobie sprawę, że publiczne pomówienia są karalne a ciebie można namierzyć po IP?
Dodano: 18.07.2018 20:34    Przez: ~anty-torfiarz
@ant-torfiarz - chlopcze czy wiesz ile Niemcy pobudowali odkrywek wegla brunatnego w ciagu ostatnich 10 lat (od 2008 r)? I dlaczego tam pseudoeko nie protestowali??
Dodano: 18.07.2018 20:57    Przez: ~Pn
Zgadza się: disappearing lake, 消失的湖 , Znikające jeziora - luty 2017r. Polska. - POLECAM wpisać tą frazę na y-t :))) Sam się zapędziłeś w kozi róg torfiarzu.
Dodano: 19.07.2018 11:55    Przez: ~anty-torfiarz
W regionach Zielonej Góry tam same lasy i to wielkie,czyste tam jest powietrze ! wystarczy jak jestem u rodziny pod Zieloną Górą kilka dni,jak wracam do Konina od razu przez pierwsze dni mnie głowa boli
Dodano: 18.07.2018 16:14    Przez: ~tata
Jedz w okolice Zielonej Góry to zrozumiesz ! wdychaj ten smród koniński nadal !
Dodano: 18.07.2018 16:40    Przez: ~tata
Mnie odpowiada, ja się tu urodziłem i tu umrę. Konin jest nasz i nie oddamy go nikomu, ani Niemcom, ani Żydom.
Dodano: 18.07.2018 16:57    Przez: ~Mieszkaniec
Przecież większość tych wieśniaków mentalnych to nigdzie poza Koninem nie była .Do Poznania to już wielki świat dla nich . A Lubuskie to inne powietrze a i woda lepsza ,niż to co płynie z konińskich kranów ciężko nazwac wodą do picia
Dodano: 18.07.2018 17:35    Przez: ~racja tata
Wynieś się z Konina i nie zanieczyszczaj tu powietrza, mieszkasz tu, a srasz w swoje gniazdo.
Dodano: 18.07.2018 18:08    Przez: ~Konin
Ja tez sie tu urodzilem,ale od dawna wiem,ze w tym Koninie jest fatalnie,nie ma perspektyw,najwieksze bezrobocie,ponad 10.000juz wyjechalo i mieszka za granica,oraz innych polskich miastach
Dodano: 18.07.2018 19:30    Przez: ~Aaa
Co w takim Koninie wiedza o innych regionach,pojechaliby w Lubuskie to by im te czyste,zdrowe powietrze czasem zaszkodzilo,to samo woda czysta,a tutaj powietrze tablica Mendelejewa,a woda z kranu nawet po przegotowaniu juz od lat wali chlorem,ale tu juz przyzwyczajeni,to nie rozumieja tego !
Dodano: 18.07.2018 21:57    Przez: ~A
Jak widać po frekwencji,zorganizowali spotkanie sami dla siebie...
Dodano: 18.07.2018 16:38    Przez: ~fenrys
Oby lunął deszcz, oby pioruny waliły, za uczciwą robotę niech się wezmą.
Dodano: 18.07.2018 17:00    Przez: ~Ala
1 z 5
12345>>
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO