WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Rolnicy zakończyli żniwa. Trwa szacowanie strat związanych z suszą

Dodano: 9.08.2018 15:15
Źródło: LM.pl

„Tegoroczne żniwa były bardzo trudne” - mówi Władysław Kocaj, wicestarosta koniński. Susza dała się we znaki w niemal całym powiecie.

Około 5900 wniosków w związku z suszą złożyli rolnicy z powiatu konińskiego. Najwięcej, bo aż 700 wpłynęło ich z gminy Wierzbinek. Nieco mniej, bo 650 wniosków złożyli rolnicy z gminy Rychwał, około 500 z gminy Grodziec i ponad 500 z gminy Kramsk.

- Tegoroczne żniwa były lekkie, bo nie było problemu z koszeniem zboża, ale ciężkie jeśli chodzi o plony. Na terenie gminy Kramsk 517 gospodarstw zostało dotkniętych suszą. To bardzo dużo, bo to 60 procent wszystkich gospodarstw – mówi Józef Drop, wójt Kramska.

Działalność rolnicza w powiecie konińskim prowadzona jest w ponad 11 tysiącach gospodarstw, których średnia powierzchnia wynosi blisko 9 hektarów. Jak podkreśla Bożena Frankowska z wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa Starostwa Powiatowego w Koninie, rolnicy obsiali w tym roku zbożami 68,2 tysiąca hektarów ziemi, w tym: 19,3 tysięcy hektarów stanowiło żyto, 6,3 tysięcy - pszenica, 6,8 tysięcy - owies, 8,8 tys. - jęczmień, a 15 tysięcy - pszenżyto. Pozostałe 12 tysięcy hektarów to uprawy mieszanek jarych.

Statystyki pokazują, że ze względu na suszę w tym roku zebrano między innymi: 3,4 t/ha pszenicy ozimej ( w 2017 roku było to 4,5 t/ha), 2,98 t/ha pszenicy jarej (3,88 t/h w 2017 roku), 2,5 t/ha żyta (3,21 t/ha w 2017 roku) i 1,9 t/ha rzepaku ozimego (2,80 t/ha w 2017 roku). Według danych wojewody wielkopolskiego w województwie szkody wystąpiły w ponad 36 tysiącach gospodarstw rolnych, na łącznej powierzchni ponad 620 tysięcy hektarów. Szacuje się je na kwotę 322 milionów złotych. W powiecie konińskim ciągle trwa szacowanie wysokości strat. Według zapowiedzi ministra rolnictwa na pomoc dla poszkodowanych w wyniku suszy rząd przeznaczył blisko 800 mln zł.

fot. archiwum

  • Rolnicy zakończyli żniwa. Trwa szacowanie strat związanych z suszą

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

Jeśli uważasz, że na wsi rolnik pracuje 5 miesięcy w roku to brawo dla ciebie za kompletny brak rozumu
Dodano: 9.08.2018 15:51    Przez: ~Monika
Każdy Polak, który uczciwie zarabia na chleb musi się napracować, samo się nie zrobi, tak jak w przypadku rolnictwa, jak również w przemyśle, czy w budownictwie, niestety taka jest prawda. A więc nie oskarżajmy jeden drugiego, pieniądze z nieba nie lecą, jeśli nawet rolnicy mają dopłaty, to jednak są uzależnieni od warunków atmosferycznych najbardziej. A więc z szacunkiem dla tych co żywią i bronią.
Dodano: 9.08.2018 16:02    Przez: ~Symp. PiS
Jestem rolnikiem jak dla mnie państwo może zabrać wszystkie dotacje, ulgi. Cene ustali rynek. Jak ludzie zaczną płacić 10 zł za bochenek chleba to już go nie zobaczymy w śmieciach. Pozdrawiam serdecznie
Dodano: 9.08.2018 18:52    Przez: ~Rolnik reallll
Jakby nie te" brudasy " to co byś żarł a ty miastuchu idź sie lecz.....
Dodano: 10.08.2018 09:20    Przez: ~Yxs

KOMENTARZE

No tak dopłata do paliwa dopłata do hektara dopłata dodatki za dziecko że wsi same dopłaty no i jeszcze co się okazuje susza. A może zamiast się uzalac I stając całe życie biorąc dopłaty I dojac kasę zainwestować w nawadnianie dac coś od siebie A nie ciągle brać.
Dodano: 09.08.2018 15:31    Przez: ~Ech Krusy
Jak sie kturemu rolasowi nie podoba to niech sprzrda hektaty i idzie do blokow mieszkac i za 1800 zl dymić na kasie w biedronce pozdrawiam placzkow
Dodano: 09.08.2018 21:02    Przez: ~Yh
Czemu jak hektar ziemi był po 3 tyś to sobie Miastowi nie kupili z 30 hektarów i wyprowadzili się na wieś , bo to tylko tak pięknie wygląda z boku że nowe ciągniki itd uwierzcie mi nie chcieli byście tych ciągników i problemów jakie mają rolnicy ten kto zna jakiś rolników wie że tylko duzi mają dobrze i że za 20 lat już małych rodzinnych gospodarstw raczej nie będzie bo biznesmenorolnicy wykoncza polska wies ten kto jest w temacie wie o co chodzi
Dodano: 10.08.2018 17:26    Przez: ~Znajomy rolnika
A jak ktoś w sklepie nie sprzeda chleba albo butów to co ma mówić o nieurodzaju. Rolnik jak zawsze uprzywilejowany. Tak już jest robić 5 m-cy w roku
Dodano: 09.08.2018 15:33    Przez: ~Smutna prawda I wsi
Jeśli uważasz, że na wsi rolnik pracuje 5 miesięcy w roku to brawo dla ciebie za kompletny brak rozumu
Dodano: 09.08.2018 15:51    Przez: ~Monika
Każdy Polak, który uczciwie zarabia na chleb musi się napracować, samo się nie zrobi, tak jak w przypadku rolnictwa, jak również w przemyśle, czy w budownictwie, niestety taka jest prawda. A więc nie oskarżajmy jeden drugiego, pieniądze z nieba nie lecą, jeśli nawet rolnicy mają dopłaty, to jednak są uzależnieni od warunków atmosferycznych najbardziej. A więc z szacunkiem dla tych co żywią i bronią.
Dodano: 09.08.2018 16:02    Przez: ~Symp. PiS
Żywią i co???? Bronią? Poczytaj sobie o powstaniu listopadowym...
Dodano: 09.08.2018 18:12    Przez: ~Dżożzz
Szkoda,że rolnicy nie ubezpieczają swoich upraw - wtedy nie byłoby problemu, ale co tam lepiej liczyć ,że dostanie się za darmochę od państwa! Każdy - rozsądny i myślący- kto ma swoja działalność ubezpiecza ją dlaczego rolnicy nie mogą?
Dodano: 09.08.2018 16:11    Przez: ~pytanie retoryczne
haha miastowy to Ty nawet nie wiesz, ze aby dostać odszkodowanie od państwa trzeba miec ubezpieczone pola
Dodano: 09.08.2018 17:41    Przez: ~debil
Rolnik duzo wiecej sie narobi niz torfiarz,bo prawdziwi gornicy sa na slasku !
Dodano: 09.08.2018 17:41    Przez: ~Ej
Tak homonto na szyję i w pole idą?Wiecznie przepracowane pier...ne rolasy.A maszyny za czyje dopłaty kupują?
Dodano: 09.08.2018 18:55    Przez: ~Symp.PiS
Susza i owszem, widać wszędzie brak wody. Pomóc trzeba, najgorsze jest to że jak zawsze pomoc dostaną nie Ci ktorzy powinni... Na jakiej podstawie komisje szacują straty na danym polu? Wnioski do 15 a 10 skoszone zboże :) i co ma szacować komisja? Rownie dobrze można wpisać 99 % strat. Skorzystają wielkoobszarowcy i cwaniaczki.
Dodano: 09.08.2018 18:45    Przez: ~Łowca absurdu
Jestem rolnikiem jak dla mnie państwo może zabrać wszystkie dotacje, ulgi. Cene ustali rynek. Jak ludzie zaczną płacić 10 zł za bochenek chleba to już go nie zobaczymy w śmieciach. Pozdrawiam serdecznie
Dodano: 09.08.2018 18:52    Przez: ~Rolnik reallll
Nie strasz rolasie bo akurat chleba Polacy jedzą coraz mniej.Do roboty się weź a nie tylko po cudze pieniądze łapy wyciągasz.
Dodano: 09.08.2018 18:57    Przez: ~Symp.PiS
Sama prawda, dopłat nie było, i ludziska żyli spokojnie. Co wyprodukowali to i sprzedali. A teraz? Stres, kredyty, 50 ha za mało, 100 też za mało.. W tyłek z dopłatami gdy musimy je oddać spowrotem niemcom. Dawniej były adekwatne ceny za pridukcje rolna, teraz dostajemy niskie ceny za to konsumenci w sklepie placa pare razy wiecej za przetworzonego bubla.
Dodano: 09.08.2018 19:12    Przez: ~Jestem za
Chleb jest tylko symbolem. Więc jaki ma sens pisanie że jemy go coraz mniej. Chyba że ma pan na myśli że w ogóle konsumpcja żywności spadła. Nie wiem czy pan wie ale tą cała bezglutenową żywność rolnicy tez uprawiają (jej składniki )
Dodano: 09.08.2018 19:15    Przez: ~Rolnik reall
Pyrki uprawiać bo pan prezes uwielbia frytki.
Dodano: 09.08.2018 22:20    Przez: ~symp.PiS
Rolnictwo to podstawa regionu