Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPrzełam strach i umów się do dentysty

Przełam strach i umów się do dentysty

Materiał promocyjny

Dodano:
Przełam strach i umów się do dentysty
Przełam strach i umów się do dentysty

Dentysta to postać, która przeraża. Biały kitel i furkoczące wiertło wywołuje u dzieci i dorosłych negatywny dreszcz emocji. Tymczasem ból zęba, krwawiące dziąsła czy wypadanie zębów, mogą być przyczyną ogromnych trudności ze zdrowiem. Nie tylko, gdy wiążą się z bólem, ale także wtedy, kiedy są przyczyną infekcji i chorób dotyczących całego organizmu, utrudniają przyjmowanie posiłków albo mówienie. Warto zapobiec tym nieprzyjemnościom!

Wpisz wizytę do kalendarza

Pamiętamy o wizycie z psem u weterynarza, o zabiegu depilacji u kosmetyczki czy pędzimy do internisty, kiedy kaszlemy albo mamy podwyższoną temperaturę ciała. Modne jest także regularne ostrzykiwanie się preparatami, które wygładzają cerę lub farbowanie włosów, by ukryć siwiznę. Jednak dbanie o zęby nadal jest traktowane jako czynność mniej ważna. Owszem, szczotkowanie zębów szybko wchodzi w krew, ale regularne sprawdzanie stanu uzębienia czy usuwanie kamienia, przesuwane jest na dalszy plan. Tymczasem do stomatologa powinno się chodzić przynajmniej raz na pół roku, zwłaszcza dotyczy to osób noszących rożnego rodzaju protezy i z problemami nawracających chorób jamy ustnej.

Podczas wizyty kontrolnej stomatolog robi przegląd kontrolny, podczas którego szybko może wykryć ewentualne ubytki, uszkodzenia w szkliwie lub odkładanie się kamienia nazębnego. Niektóre problemy muszą być usunięte natychmiast, inne wystarczy obserwować i zgłosić się z nimi po kolejnych sześciu miesiącach. Wizyta co pół roku nie powinna być więc szczególnie uciążliwa. Profilaktyczne przeglądy pozwalają na uniknięcie nieprzyjemności i kosztów związanych z ewentualnym leczeniem, które może być bardziej skomplikowane, jeśli zmiany w jamie ustnej są już daleko posunięte. To także okazja, by zgłosić pewne niedogodności lub poradzić się dentysty, jakich środków używać do mycia zębów lub co wybrać na bolące dziąsła w przypadku noszenia protez i odczuwania dyskomfortu.

Negatywny wpływ chorych zębów na kondycję organizmu

Choroby jamy ustnej oraz zębów mają negatywny wpływ na zdrowie organizmu. W chorych zębach czy na zakażonych dziąsłach działają chorobotwórcze drobnoustroje, które przenikają do organizmu i mogą wywołać zapalenie stawów, nerek, infekcje układu oddechowego, między innymi zapalenie płuc, chorobę wrzodową, wieńcową, zapalenie pęcherza. Nieleczone zęby to także częstsze bóle głowy, ryzyko zawału, a w przypadku kobiet ciężarnych nawet zagrożenie przedwczesnym porodem.

Co robić, gdy boli ząb?

Ważna jest analiza dotychczasowych nawyków higienicznych, ponieważ ból zęba lub dziąseł może wynikać zarówno z niedoboru witamin, jak i nieleczenia zapalenia błon śluzowych, złej techniki szczotkowania, nieprawidłowego doboru szczoteczki i pasty do zębów (zwłaszcza tych wybielających), a nawet i krzywy zgryz lub nieprawidłowe użytkowanie protez zębowych. Przeczytaj poradnik Co stosować na ból dziąsła, krwawienie dziąseł i stany zapalne? na stronie https://www.protefix.pl/wiedza-i-porady/bol-dziasla-krwawienie-stany-zapalne-co-stosowac/ - pomoże on wskazać jedną z przyczyn problemów w jamie ustnej.

Wizyty u stomatologa mogą odbywać się zarówno w ramach kontraktu lekarza z NFZ, jak i prywatnie. Pamiętać jednak należy, że zarówno na NFZ, jak i do prywatnego specjalisty trzeba czasem długo czekać. Kiedy boli ząb, należy udać się do pogotowia stomatologicznego. Niezależnie od tego, gdzie mieszkamy i kto leczy nas zazwyczaj, lekarz pogotowia musi przyjąć pacjenta z bolącym zębem. Niemniej jednak jest to sytuacja niezwykle stresująca, dlatego regularne kontrole i usuwanie ubytków na bieżąco pozwalają na uniknięcie kłopotów.

Jak pokonać strach przed dentystą?

Strach przed wizytą u stomatologa nazywany jest dentofobią. To rodzaj fobii społecznej, którą odczuwa pacjent przed każdą wizytą. Zwykle ma swoje źródła w czasach dzieciństwa i wiązać się może z negatywnymi doświadczeniami, między innymi ze złym podejściem stomatologa do pacjenta, czy błędnie bądź boleśnie przeprowadzonym zabiegiem. Lęk potęgowany jest przez dźwięki urządzenia stomatologicznego, przede wszystkim charakterystyczny pisk wiertła. Niektórzy pacjenci źle reagują też na zapach unoszący się w gabinecie. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że zmieniły się metody leczenia, a wciąż są one udoskonalane, także w obszarze znieczulania. Żele znieczulające, zastrzyki czy znieczulenie dożylne pozwalają na przetrwanie nawet najbardziej skomplikowanego zabiegu. Sam proces borowania i uzupełniania ubytków trwa zaledwie kilka minut i może być zupełnie bezbolesny. Poczekalnie zaś stają się miejscem, w którym można wygodnie usiąść, poczytać gazetę lub posłuchać relaksującej muzyki.

Znajdź idealnego stomatologa

Jednak równie ważna, jak nowoczesna medycyna, jest też więź z lekarzem. Pacjent ma prawo do swobodnego wyboru stomatologa, dlatego może go zmienić, jeśli lekarz nie wzbudza zaufania lub nie potrafi udzielić informacji na zadane pytanie. Wielu pacjentów lubi, kiedy stomatolog tłumaczy, na czym polega zabieg, w jaki sposób przebiega i jakie będą jego skutki. Stomatolog nie powinien się spieszyć, ale porozmawiać z pacjentem o lękach, udzielić niezbędnych informacji dotyczącej pielęgnacji zębów czy wskazać mu, jak dbać o zęby, co wybierać na bolące dziąsła czy w jaki sposób dbać o piękny, biały uśmiech.

Czytaj więcej na temat:zdrowie, uroda, stomatologia
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole