WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Urzędnicy pozwolili zburzyć, bo „zapomnieli”, że to był zabytek

KONIN JEST NASZ

Dodano: 12.09.2018 20:44

Ekspertyzę, z której wynikało, że dom talmudyczny w Koninie nie nadaje się do użytkowania, sporządził dla Włodzimierza Maciaszka wieloletni znajomy, a decyzję o wykreśleniu budynku z wojewódzkiego rejestru zabytków przygotowywała jego... szkolna koleżanka.

Zeznania ostatnich już świadków w procesie Janusza T., byłego już kierownika konińskiego oddziału Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków (WUOZ), zdumiały nie tylko obserwatorów rozprawy i prokuratora, ale nawet słuchającego ich sędziego Przemysława Kowalskiego.

Prokuratura zarzuciła Januszowi T., że nie miał prawa wydać zgody na zburzenie żydowskiej świątyni, do czego doszło w lipcu 2016 roku. Wczoraj sąd przesłuchał pięcioro ostatnich świadków.

Jak się okazało, Krzysztof Wiśniewski sporządził ekspertyzę stanu technicznego byłego domu talmudycznego bez przeprowadzenia oględzin budynku. Kiedy Włodzimierz Maciaszek poprosił go o jej wydanie, po prostu skopiował zapisy z opinii opracowanej ponad cztery lata wcześniej. W grudniu 2011 r. oceniał już stan tego samego obiektu, żeby właściciel mógł złożyć w magistracie wniosek o zwolnienie go z płacenia podatku od tego budynku, jako nienadającego się do użytkowania, a więc i nie przynoszącego dochodu.

Jak wyjaśnił, od czasu sporządzenia przez niego poprzedniej opinii obiekt stał pusty, a że nie prowadzono w nim żadnych prac remontowych, jego stan mógł się tylko pogorszyć. Wyjawił też, że ponieważ państwo Maciaszkowie są od wielu lat jego bliskimi znajomymi, za ekspertyzę nie wziął pieniędzy.

Jeszcze ciekawsze były wyjaśnienia świadka na temat przyczyn tak fatalnego – jak twierdził – stanu obiektu. Jako najważniejszą wymienił obniżenie się lustra wody w Warcie w wyniku uruchomienia przed laty zbiornika Jeziorsko. To zjawisko spowodowało osiadanie budynku, a jego skutki były o tyle poważniejsze, że – podobnie jak większość dziewiętnastowiecznych budynków w Koninie – postawiony został bez fundamentów, na warstwie kamieni połączonych zaprawą wapienną.

Nieco inne zdanie na temat jego stanu miała Anna Witczak, która na zlecenie miasta sporządzała wycenę tego samego gmachu. Choć przyznała, że nie oceniała jego stanu technicznego, to przypomniała, że aby mówić o konieczności rozbiórki, budynek musi być zniszczony przynajmniej w 75 proc.

Jeszcze bardziej sensacyjne były zeznania dwóch pań z konińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Natalia Lipowczyk, która po zawieszeniu Janusza T., przejęła tymczasowo obowiązki kierownika delegatury, oświadczyła, że jej były szef miał prawo wydać decyzję o rozbiórce żydowskiej świątyni, a poza tym to – jej zdaniem – to nie był już żaden zabytek. Zdumiony sędzia zapytał, dlaczego mówi teraz zupełnie coś innego, niż mówiła w czasie śledztwa, kiedy twierdziła, że tylko Poznań mógł wydać decyzję, skutkującą rozbiórką bes medresz, a sam budynek miał dla Konina istotną wartość historyczną.

następna
strona 1/2
slajd 1 z 6
NASTĘPNY SLAJD

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@portal.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

I jak zwykle najprościej jest jechać po prezydencie i Urzędzie Miasta!!! Opanujcie się trochę to że ktoś postanowił wyburzyć "zabytek" to nie znaczy, że prezydent jest "bee.." a wszyscy inni "cacy"!!! Skoro ktoś zdecydował, że należy wyburzyć to niech tak będzie. Za mało macie większych problemów niż jakieś stare ruiny!!! Gdyby Urząd Miasta i prezydent zdecydowali, że należy to coś wyremontować i zachować to mogę dać sobie uciąć głowę, że momentalnie pojawiłyby się komentarze o wyrzucaniu pieniędzy mieszkańców w błoto, bo na co komu jakieś "zabytki", niech je sobie remontuje właściciel, a nie miasto i jego mieszkańcy. Taka jest prawda, gdy się chce kogoś uderzyć to kij sam się znajdzie, tak to wygląda z UM i prezydentem, aby dokopać każdy pretekst jest dobry!!! Nikt się nie zastanowi nad bzdurami, które wypisuje, byle tylko opluć i obrzucić błotem!!!
Dodano: 13.09.2018 08:44    Przez: ~Ryszard D.
No jasne historia, więc czemu budujemy nowe miasta przecież one stają na miejscu historii!?! Rozumując w ten sposób powinniśmy mieszkać dalej w ziemiankach, szałasach i dżungli!!!
Dodano: 13.09.2018 09:35    Przez: ~Ryszard D.
Brednie. Nieprawda, że ten budynek był(a) tam od zawsze. Zanim powstał był tam Zamek Koniński. A synagogi pobudowano z jego cegieł.
Dodano: 13.09.2018 09:32    Przez: ~historyk
wyburzać stare straszydła, szpecą miasto. O zabytki albo się dba i wtedy one czemuś służą natomiast nazywanie rudery zabytkiem to kpina urzędników. Nowe w miejsce starego, to sprawdza się we wszystkich miastach, które "żyją".
Dodano: 13.09.2018 09:04    Przez: ~Radosław
Olejnik manipuluje jak TVPis. Napisał "Chyba że władzę w Koninie zmienimy na taką, która o nasze dziedzictwo historyczne będzie chciała się troszczyć", co jest niezgodne z rzeczywistością. Zabytkami zajmuje się delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, a więc nie jest organem podległym prezydentowi Konina, a jej siedziba jest na ulicy 1 Maja 7, więc nie w urzędzie miejskim. Wymieniona w artykule Jolanta Stefaniak jest pracownikiem tej delegatury, a nie pracownikiem UM w Koninie, (http://poznan.wuoz.gov.pl/delegatu
Dodano: 13.09.2018 08:08    Przez: ~ayan

KOMENTARZE

Ej KOCIE!!!!!!!!OLEJNIK TO CHOCIAŻ PISZE TO O CZYM WIĘKSZOŚĆ LUDZI WIE!!!!!!!!A tobie kotku co szkoda posadki dlatego tak swoje klaki wystawiasz?pozdrawiam
Dodano: 12.09.2018 23:02    Przez: ~Widzę
Nie będę się wysilał bo ludzi którzy tak postępują nie da się obrazić. Jak ktoś inteligentny powiedział mądremu nie trzeba tłumaczyć a głupiemu nie ma co bo i tak nie zrozumie.
Dodano: 12.09.2018 23:32    Przez: ~Polak 69
Kupił, zburzył jego sprawa. Mogły żydki nie sprzedawać, tylko sobie remontować. Tak samo na Staszica, zburzyć i po problemie. Ale nie, w Koninie lepiej robić objazdy i ludziom utrudniać życie przez jakąś ruderę.
Dodano: 12.09.2018 23:34    Przez: ~Zburzyć ruderę na Staszica
Mam propozycję, Panie Olejnik nich Pan kupi kilka zabytków i je chroni przed zburzeniem i je Pan za swoją kasę zrewitalizuje.
Dodano: 13.09.2018 00:31    Przez: ~TT
Co jeszcze zrobić by przypodobać się żydowskiemu okupantowi? Zburzenie śladów po tych ludziach to czyn wolności.
Dodano: 13.09.2018 01:39    Przez: ~Arjawarta
I sprzedanie potem kolejnemu zydkowi też
Dodano: 13.09.2018 01:45    Przez: ~Liss
wyjedź z kraju
Dodano: 13.09.2018 22:22    Przez: ~kick
A w dupie z jakąś ruina zydowska. Tam na statku powinni już dawno zacząć burzyć te stare straszące kamienice i inne budynki. Poco ma to stać i straszyć.
Dodano: 13.09.2018 01:52    Przez: ~Takie tam
JAK ? SPRZEDANO ? , TO ? SPRZEDAJĄCY POWINIEN ,,BYŁ'' POSIADAĆ WIEDZĘ : -,,ZAKAZU '' ZROBIENIA : ,,SRACZA ''. ....
Dodano: 13.09.2018 02:47    Przez: ~L
Olejnik zaraz się obudzi i siekierą będzie usuwał komentarze. No chyba, że są pochwalne dla Żydów i skaczące na urząd miejski.
Dodano: 13.09.2018 06:28    Przez: ~Arjawarta
Niepodważalne jest to, że było kolesiostwo i za to ktoś powinien beknąć.Inną kwestią jest, że te stare ruiny, nie nadające się do remontu, lub ich wartość kulturowa jest kompletnie nie współmierna do kosztów odbudowy szpecą krajobraz i długo będą jeszcze obrzydzać nam widok za oknami.A jak myślicie, jak długo będzie zamknięta Staszica. Czy ktoś (właściciel) płaci chociażby urzędowe stawki za wyłączenie jezdni i chodnika z ruchu? A koszty poniesione przez mieszkańców z powodu utrudnień. Jednorazowo niewiele, ale przez kilka miesięcy się nazbiera.
Dodano: 13.09.2018 07:49    Przez: ~as
Olejnik manipuluje jak TVPis. Napisał "Chyba że władzę w Koninie zmienimy na taką, która o nasze dziedzictwo historyczne będzie chciała się troszczyć", co jest niezgodne z rzeczywistością. Zabytkami zajmuje się delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, a więc nie jest organem podległym prezydentowi Konina, a jej siedziba jest na ulicy 1 Maja 7, więc nie w urzędzie miejskim. Wymieniona w artykule Jolanta Stefaniak jest pracownikiem tej delegatury, a nie pracownikiem UM w Koninie, (http://poznan.wuoz.gov.pl/delegatu
Dodano: 13.09.2018 08:08    Przez: ~ayan
Ale to Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla miasta Konina wydał ostatecznie zgodę na zburzenie zabytku. Gdyby prezydent chciał to powstrzymać, mógł to zrobić bez problemu...
Dodano: 13.09.2018 10:46    Przez: ~Stefan
do Stefan - Organem drugiej instancji w sprawach prowadzonych przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Koninie jest Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Poznaniu
Dodano: 13.09.2018 10:53    Przez: ~Zbigniew
Dla zburzonego zabytku nic z tego nie wynika, bo całą rzecz przeprowadzono po cichu, a samą dewastację dawnej świątyni zaplanowano na początek weekendu, żeby nikt nie mógł barbarzyńców powstrzymać.
Dodano: 13.09.2018 11:03    Przez: ~Stefan
Polska dla Polaków, czy to ci przeszkadza, jeżeli jesteś prawdziwym Polakiem ?
Dodano: 13.09.2018 11:31    Przez: ~Pytam
"Prawdziwym Polakiem" wedle definicji dzisiejszych "patriotów" na pewno nie jestem i być nawet nie chcę, bo to dla uczciwego człowieka ujma. Jestem Polakiem zwykłym co najwyżej, mówią i myślę po polsku, a potomków Niemców, Szkotów, Rosjan, Żydów, Holendrów, Tatarów i innych , którzy mieszkali przez wieki wśród nas, też uważam za Polaków. Ba, bez wielu z nich (np. Mickiewicz, Baczyński, Lechoń, Tuwim, Brzechwa, Słonimski itd.) naszej polskości sobie nie wyobrażam.
Dodano: 13.09.2018 12:48    Przez: ~Stefan
2 z 5
<<12345>>