WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Urzędnicy pozwolili zburzyć, bo „zapomnieli”, że to był zabytek

KONIN JEST NASZ

Dodano: 12.09.2018 20:44

Ekspertyzę, z której wynikało, że dom talmudyczny w Koninie nie nadaje się do użytkowania, sporządził dla Włodzimierza Maciaszka wieloletni znajomy, a decyzję o wykreśleniu budynku z wojewódzkiego rejestru zabytków przygotowywała jego... szkolna koleżanka.

Zeznania ostatnich już świadków w procesie Janusza T., byłego już kierownika konińskiego oddziału Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków (WUOZ), zdumiały nie tylko obserwatorów rozprawy i prokuratora, ale nawet słuchającego ich sędziego Przemysława Kowalskiego.

Prokuratura zarzuciła Januszowi T., że nie miał prawa wydać zgody na zburzenie żydowskiej świątyni, do czego doszło w lipcu 2016 roku. Wczoraj sąd przesłuchał pięcioro ostatnich świadków.

Jak się okazało, Krzysztof Wiśniewski sporządził ekspertyzę stanu technicznego byłego domu talmudycznego bez przeprowadzenia oględzin budynku. Kiedy Włodzimierz Maciaszek poprosił go o jej wydanie, po prostu skopiował zapisy z opinii opracowanej ponad cztery lata wcześniej. W grudniu 2011 r. oceniał już stan tego samego obiektu, żeby właściciel mógł złożyć w magistracie wniosek o zwolnienie go z płacenia podatku od tego budynku, jako nienadającego się do użytkowania, a więc i nie przynoszącego dochodu.

Jak wyjaśnił, od czasu sporządzenia przez niego poprzedniej opinii obiekt stał pusty, a że nie prowadzono w nim żadnych prac remontowych, jego stan mógł się tylko pogorszyć. Wyjawił też, że ponieważ państwo Maciaszkowie są od wielu lat jego bliskimi znajomymi, za ekspertyzę nie wziął pieniędzy.

Jeszcze ciekawsze były wyjaśnienia świadka na temat przyczyn tak fatalnego – jak twierdził – stanu obiektu. Jako najważniejszą wymienił obniżenie się lustra wody w Warcie w wyniku uruchomienia przed laty zbiornika Jeziorsko. To zjawisko spowodowało osiadanie budynku, a jego skutki były o tyle poważniejsze, że – podobnie jak większość dziewiętnastowiecznych budynków w Koninie – postawiony został bez fundamentów, na warstwie kamieni połączonych zaprawą wapienną.

Nieco inne zdanie na temat jego stanu miała Anna Witczak, która na zlecenie miasta sporządzała wycenę tego samego gmachu. Choć przyznała, że nie oceniała jego stanu technicznego, to przypomniała, że aby mówić o konieczności rozbiórki, budynek musi być zniszczony przynajmniej w 75 proc.

Jeszcze bardziej sensacyjne były zeznania dwóch pań z konińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Natalia Lipowczyk, która po zawieszeniu Janusza T., przejęła tymczasowo obowiązki kierownika delegatury, oświadczyła, że jej były szef miał prawo wydać decyzję o rozbiórce żydowskiej świątyni, a poza tym to – jej zdaniem – to nie był już żaden zabytek. Zdumiony sędzia zapytał, dlaczego mówi teraz zupełnie coś innego, niż mówiła w czasie śledztwa, kiedy twierdziła, że tylko Poznań mógł wydać decyzję, skutkującą rozbiórką bes medresz, a sam budynek miał dla Konina istotną wartość historyczną.

następna
strona 1/2
slajd 1 z 6
NASTĘPNY SLAJD

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@portal.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

I jak zwykle najprościej jest jechać po prezydencie i Urzędzie Miasta!!! Opanujcie się trochę to że ktoś postanowił wyburzyć "zabytek" to nie znaczy, że prezydent jest "bee.." a wszyscy inni "cacy"!!! Skoro ktoś zdecydował, że należy wyburzyć to niech tak będzie. Za mało macie większych problemów niż jakieś stare ruiny!!! Gdyby Urząd Miasta i prezydent zdecydowali, że należy to coś wyremontować i zachować to mogę dać sobie uciąć głowę, że momentalnie pojawiłyby się komentarze o wyrzucaniu pieniędzy mieszkańców w błoto, bo na co komu jakieś "zabytki", niech je sobie remontuje właściciel, a nie miasto i jego mieszkańcy. Taka jest prawda, gdy się chce kogoś uderzyć to kij sam się znajdzie, tak to wygląda z UM i prezydentem, aby dokopać każdy pretekst jest dobry!!! Nikt się nie zastanowi nad bzdurami, które wypisuje, byle tylko opluć i obrzucić błotem!!!
Dodano: 13.09.2018 08:44    Przez: ~Ryszard D.
No jasne historia, więc czemu budujemy nowe miasta przecież one stają na miejscu historii!?! Rozumując w ten sposób powinniśmy mieszkać dalej w ziemiankach, szałasach i dżungli!!!
Dodano: 13.09.2018 09:35    Przez: ~Ryszard D.
Brednie. Nieprawda, że ten budynek był(a) tam od zawsze. Zanim powstał był tam Zamek Koniński. A synagogi pobudowano z jego cegieł.
Dodano: 13.09.2018 09:32    Przez: ~historyk
wyburzać stare straszydła, szpecą miasto. O zabytki albo się dba i wtedy one czemuś służą natomiast nazywanie rudery zabytkiem to kpina urzędników. Nowe w miejsce starego, to sprawdza się we wszystkich miastach, które "żyją".
Dodano: 13.09.2018 09:04    Przez: ~Radosław
Olejnik manipuluje jak TVPis. Napisał "Chyba że władzę w Koninie zmienimy na taką, która o nasze dziedzictwo historyczne będzie chciała się troszczyć", co jest niezgodne z rzeczywistością. Zabytkami zajmuje się delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, a więc nie jest organem podległym prezydentowi Konina, a jej siedziba jest na ulicy 1 Maja 7, więc nie w urzędzie miejskim. Wymieniona w artykule Jolanta Stefaniak jest pracownikiem tej delegatury, a nie pracownikiem UM w Koninie, (http://poznan.wuoz.gov.pl/delegatu
Dodano: 13.09.2018 08:08    Przez: ~ayan

KOMENTARZE

Na market trochę za mała ta działka, więc po co to zrobili?
Dodano: 13.09.2018 08:26    Przez: ~ww
Co cię to obchodzi,to nie twoja własność
Dodano: 13.09.2018 12:40    Przez: ~Lkm
I jak zwykle najprościej jest jechać po prezydencie i Urzędzie Miasta!!! Opanujcie się trochę to że ktoś postanowił wyburzyć "zabytek" to nie znaczy, że prezydent jest "bee.." a wszyscy inni "cacy"!!! Skoro ktoś zdecydował, że należy wyburzyć to niech tak będzie. Za mało macie większych problemów niż jakieś stare ruiny!!! Gdyby Urząd Miasta i prezydent zdecydowali, że należy to coś wyremontować i zachować to mogę dać sobie uciąć głowę, że momentalnie pojawiłyby się komentarze o wyrzucaniu pieniędzy mieszkańców w błoto, bo na co komu jakieś "zabytki", niech je sobie remontuje właściciel, a nie miasto i jego mieszkańcy. Taka jest prawda, gdy się chce kogoś uderzyć to kij sam się znajdzie, tak to wygląda z UM i prezydentem, aby dokopać każdy pretekst jest dobry!!! Nikt się nie zastanowi nad bzdurami, które wypisuje, byle tylko opluć i obrzucić błotem!!!
Dodano: 13.09.2018 08:44    Przez: ~Ryszard D.
Tyle, że Prezydent Konina nie miał tu nic do gadania, bo ochroną zabytków zajmuje się Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu delegatura w Koninie. Jakiekolwiek mieszanie do sprawy władz miasta jest nadużyciem Olejnika.
Dodano: 13.09.2018 10:14    Przez: ~zeus
Żadne nadużycie, bo ostatecznie zgodę na zburzenie zabytku wydał Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla miasta Konina... Nie rżnij głupa, koleś - na jakichś kursach uczą was tego w urzędzie?
Dodano: 13.09.2018 10:48    Przez: ~Stefan
Stefan sam rżniesz głupa bo organem drugiej instancji w sprawach prowadzonych przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Koninie jest Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Poznaniu.
Dodano: 13.09.2018 11:01    Przez: ~Zbigniew
I co z tego?
Dodano: 13.09.2018 11:03    Przez: ~Stefan
Jak można nie pamiętać co było 3 lata temu... łże ta kobieta ... powinni za to odpowiedzieć... niech skończą się układy w tym mieście. Bo za chwilę okaże się,że pałac Reymonda też zburzą... jaka władza takie miasto.
Dodano: 13.09.2018 08:44    Przez: ~Mieszkanka
Co ma wspólnego magistrat z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Poznaniu?
Dodano: 13.09.2018 10:15    Przez: ~lol
Z WUOZ magistrat nie ma nic wspólnego, ale ze zburzeniem synagogi już tak, bo to Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał ostatecznie zgodę na to barbarzyństwo.
Dodano: 13.09.2018 11:04    Przez: ~Stefan
wyburzać stare straszydła, szpecą miasto. O zabytki albo się dba i wtedy one czemuś służą natomiast nazywanie rudery zabytkiem to kpina urzędników. Nowe w miejsce starego, to sprawdza się we wszystkich miastach, które "żyją".
Dodano: 13.09.2018 09:04    Przez: ~Radosław
Z artykułu: "najciekawszy był wątek zaginięcia tak zwanej białej karty. Biała karta to inaczej dokumentacja ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa, która zawiera informacje na ich temat". Panie Olejnik to ma być ciekawe? Znasz Pan jakiegoś sędziego to idż do niego i zapytaj ile spraw prowadził przeciw administracji jak Zabytki, Lasy Państwowe itp. Pan się dowiesz, że tam w co 2-giej sprawie zaginęła dokumentacja. W sprawach budynki i ziemię - bo jest to powiązane - to geodezje, zabytki, lasy, kasy rolnicze itd co chwila coś gubią. Zawsze tak jest jak idzie na noże o dotacje do areału, wycinki lasów, wyburzenie itd. Niech Pan Olejnik wyjdzie z tej cieplarni w LM to zrozumie czemu już ludzie w du.. mają konstytucję. Co trzeba dodać uczciwie i czemu ludzie naiwnie wierzą, że PiS coś zmieni: a na kogo wymienią tych sędziów czy prokuratorów? Zostają Ci sami. Zresztą w takim Koninie nie ma sędziów PiS czy PO tylko sędziowie wybranych kolegów ...
Dodano: 13.09.2018 09:05    Przez: ~lo
Kamienica na Staszica jak długo będzie zablokowana droga kto za to odpowiada brak decyzji !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dodano: 13.09.2018 09:08    Przez: ~janosik
Pytanie ile jeszcze zabytków musi zniknąć dla przyszłych kolegów królika aby pozyskać intratne grunty w centrum miasta.Obrzydzenie człowieka ogarnia na tą całą sytuację. Karta leżała za szafą i to akurat ta karta nie inna.Mieszkańcy ostatnia szansa w październiku żebyście się obudzili.Zbiornik Jeziorsko wpłynął na ten zabytek. A kto robił jakiekolwiek badania hydrogeologiczne w Koninie. Skoro tak ,to dlaczego inni mieszkańcy nie zgłaszają szkód w swoich budynkach w tym rejonie.
Dodano: 13.09.2018 09:09    Przez: ~zdegustowany
STARE MŁYNY 300 LETNIE NA DĄBROWSKIEGO TEŻ PO CICHU WYBURZONO. JÓZEF POZWALA ABAKUSOWI ROBIĆ CO TEN WYMYŚLI. TU MUSI WKROCZYĆ W KOŃCU CBA
Dodano: 14.09.2018 02:03    Przez: ~cba
Ukarac urzednikow , a obecnemu wlascicielowi nakazac odbudowe zniszczonego obiektu,Mam lat 58 i ten budynek byla tam od zawsze,a jakis ............. niszczy nasze miasto !!!
Dodano: 13.09.2018 09:27    Przez: ~Rodowita Koninianka
Brednie. Nieprawda, że ten budynek był(a) tam od zawsze. Zanim powstał był tam Zamek Koniński. A synagogi pobudowano z jego cegieł.
Dodano: 13.09.2018 09:32    Przez: ~historyk
Nieprawda, synagoga stanęła po drugiej stronie ulicy, a nie w miejscu zamku. A z cegieł z zamkowych ruin wybudowano wtedy w Koninie wiele budynków, bo władze miasta sprzedały je mieszkańcom.
Dodano: 13.09.2018 10:49    Przez: ~Stefan
Stefan, widzę że zaciekle bronisz ruin pożydowskich, czyżbyś i Ty posiadał korzenie żydowskie ?
Dodano: 13.09.2018 11:42    Przez: ~Kaziu
Bardzo chciałbym posiadać korzenie żydowskie, bo to jest niezwykle inteligentna nacja, o wielkiej - dużo dłuższej od polskiej - historii.
Dodano: 13.09.2018 12:50    Przez: ~Stefan
Stefan żałosny konwertyto, dla nich zawsze pozostaniesz gojem, co najwyżej możesz awansować na szabesgoja. Poza tym piszesz nieprawdę. Z cegieł Zamku Konińskiego pobudowano "wyłącznie" synagogi i to chyba o czymś świadczy. W owym czasie Konin był drewniany oprócz fary, klasztoru, ratusza i kamienicy Zemełki. Pierwszy murowany budynek w czasie zaboru rosyjskiego to Hotel litewski z 1840 r. Synagogi powstały w 1818 r. I może "ktoś" celowo chciał rozebrania Zamku Konińskiego?
Dodano: 14.09.2018 05:00    Przez: ~Arjawarta
do RYSZARDA D. szanowny Panie,te i inne stare ruiny to HISTORIA !!
Dodano: 13.09.2018 09:30    Przez: ~Rodowita Koninianka
No jasne historia, więc czemu budujemy nowe miasta przecież one stają na miejscu historii!?! Rozumując w ten sposób powinniśmy mieszkać dalej w ziemiankach, szałasach i dżungli!!!
Dodano: 13.09.2018 09:35    Przez: ~Ryszard D.
No nieprawda, że nowe miasta buduje się w miejscu historii. O historię na całym świecie się dba i na nią chucha i dmucha. Tylko barbarzyńcy, którzy ledwo co opuścili swoje ziemianki, niszczą ślady przeszłości. Na przykład maoiści w Chinach podczas rewolucji kulturalnej, albo Czerwoni Khmerowie. Ładnych patronów sobie żeś, pan, wybrał!
Dodano: 13.09.2018 10:52    Przez: ~Stefan
"Rodowita Koninianka", jaki zabytek, że zwykły mieszkaniec tam mieszkał, gotował, spał i bzykał swoją żonę to już musi być zabytkiem ? Czy zabytkiem chcesz nazwać jedno lub dwupiętrowy ZWYKŁY prosty budynek, bez żadnej sztukaterii, ozdóbek, rzeźb i upiększeń ? Jedynym zabytkiem to jest na ul. Westerplatte dworek znanej pisarki Zofii Urbanowskiej, oraz na Wojska Polskiego dworek Raymonda, ale tylko dlatego, że jest to dość ładna budowla z wieloma ozdóbkami, rzeźbami i "duszą". Reszta to są zwykłe chałupki bez żadnego znaczenia.
Dodano: 13.09.2018 20:48    Przez: ~Matilan
taaaa.... zapomnieli ;) wydający decyzję dostali w łąpę a potem nagle stracili pamięć ;) a UM dał zgodę na ten przekręt.
Dodano: 13.09.2018 09:42    Przez: ~kkk
3 z 5
<<12345>>