WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Urzędnicy pozwolili zburzyć, bo „zapomnieli”, że to był zabytek

KONIN JEST NASZ

Dodano: 12.09.2018 20:44

Świadek wyjaśniła, że zmieniła zdanie po zapoznaniu się z upoważnieniem kierownika delegatury WUOZ i dokładnemu przyjrzeniu się dokumentacji nieruchomości.

- Wcześniej nie znałam tego zabytku i opierałam się tylko na dokumentacji – wyjawiła. - Czy w śledztwie ktoś panią zmuszał do mówienia tego, co pani zeznała do protokołu? – zapytała, wyraźnie zaintrygowana tak radykalną zmianą stanowiska świadka, prokurator Joanna Dopierała. - Nie – odparła Natalia Lipowczyk.

W zeznaniach Jolanty Stefaniak, która w delegaturze WUOZ zajmuje się zabytkami Konina i na zlecenie Janusza T. przygotowała decyzję o rozbiórce, najciekawszy był wątek zaginięcia tak zwanej białej karty. Biała karta to inaczej dokumentacja ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa, która zawiera informacje na ich temat. Budynek po domu talmudycznym miał taką kartę założoną. Jednak kiedy Jolanta Stefaniak przygotowywała dla swojego szkolnego kolegi (w liceum chodzili z Włodzimierzem Maciaszkiem do jednej klasy) decyzję, pozwalającą mu rozebrać budynek domu talmudycznego, owej dokumentacji nie było.

- Dlaczego nie zwróciła się pani do Instytutu Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, żeby nadesłała jej kopię? - zapytał sędzia Przemysław Kowalski.

- Żeby się o to zwrócić, musiałabym pamiętać, że ten budynek taką kartę miał.

- To nie pamiętała pani, że tak znaczący dla Konina obiekt miał białą kartę?

- Nie.

- A przecież wcześniej załączała pani tę dokumentację do planu zagospodarowania przestrzennego dla tych działek – dociekał sędzia.

- To było ze trzy lata wcześniej, więc nie pamiętałam...

Jednocześnie Jolanta Stefaniak zapewniła sąd, że była przeciwna rozbiórce domu talmudycznego i dzieliła się tą swoją wątpliwością z szefem.

- Czy to była trudna decyzja? – zapytał sędzia.

- Tak.

- To jak to się stało, że podjęliście ją państwo w tak ekspresowym tempie, bo wniosek pana Maciaszka został złożony trzynastego kwietnia, a osiemnastego decyzja była już gotowa? Dlaczego nie powołaliście państwo biegłego, który by ocenił stan zabytku?

Jolanta Stefaniak wyjaśniła, że aby powołać biegłego, trzeba by zwrócić się do Poznania o pieniądze na ten cel i właściwie nie wie, dlaczego tego nie zrobili. A biała karta budynku po domu talmudycznym „znalazła się” po czasie za jakąś szafą czy regałem.

Z tego, co można było usłyszeć podczas wczorajszej rozprawy, płynie jeden, dość nieprzyjemny dla koninian, wniosek. Determinacja w obronie byłego szefa, nawet za cenę oskarżenia o składanie fałszywych zeznań, jest wśród pracowników konińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wielka. Z czego wynika, że dobro kolegi  z pracy jest dla nich większą wartością, niż nasze zabytki. W tej sytuacji raczej nie możemy liczyć na ochronę przez rozbiórką niszczejącej od lat synagogi. Patent na jej przeprowadzenia państwo Maciaszkowie mają już przecież przećwiczony...

Chyba że władzę w Koninie zmienimy na taką, która o nasze dziedzictwo historyczne będzie chciała się troszczyć.

Robert Olejnik

koninjestnasz@portal.lm.pl

poprzednia
strona 2/2
slajd 1 z 6
NASTĘPNY SLAJD

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@portal.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

I jak zwykle najprościej jest jechać po prezydencie i Urzędzie Miasta!!! Opanujcie się trochę to że ktoś postanowił wyburzyć "zabytek" to nie znaczy, że prezydent jest "bee.." a wszyscy inni "cacy"!!! Skoro ktoś zdecydował, że należy wyburzyć to niech tak będzie. Za mało macie większych problemów niż jakieś stare ruiny!!! Gdyby Urząd Miasta i prezydent zdecydowali, że należy to coś wyremontować i zachować to mogę dać sobie uciąć głowę, że momentalnie pojawiłyby się komentarze o wyrzucaniu pieniędzy mieszkańców w błoto, bo na co komu jakieś "zabytki", niech je sobie remontuje właściciel, a nie miasto i jego mieszkańcy. Taka jest prawda, gdy się chce kogoś uderzyć to kij sam się znajdzie, tak to wygląda z UM i prezydentem, aby dokopać każdy pretekst jest dobry!!! Nikt się nie zastanowi nad bzdurami, które wypisuje, byle tylko opluć i obrzucić błotem!!!
Dodano: 13.09.2018 08:44    Przez: ~Ryszard D.
No jasne historia, więc czemu budujemy nowe miasta przecież one stają na miejscu historii!?! Rozumując w ten sposób powinniśmy mieszkać dalej w ziemiankach, szałasach i dżungli!!!
Dodano: 13.09.2018 09:35    Przez: ~Ryszard D.
Brednie. Nieprawda, że ten budynek był(a) tam od zawsze. Zanim powstał był tam Zamek Koniński. A synagogi pobudowano z jego cegieł.
Dodano: 13.09.2018 09:32    Przez: ~historyk
wyburzać stare straszydła, szpecą miasto. O zabytki albo się dba i wtedy one czemuś służą natomiast nazywanie rudery zabytkiem to kpina urzędników. Nowe w miejsce starego, to sprawdza się we wszystkich miastach, które "żyją".
Dodano: 13.09.2018 09:04    Przez: ~Radosław
Olejnik manipuluje jak TVPis. Napisał "Chyba że władzę w Koninie zmienimy na taką, która o nasze dziedzictwo historyczne będzie chciała się troszczyć", co jest niezgodne z rzeczywistością. Zabytkami zajmuje się delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, a więc nie jest organem podległym prezydentowi Konina, a jej siedziba jest na ulicy 1 Maja 7, więc nie w urzędzie miejskim. Wymieniona w artykule Jolanta Stefaniak jest pracownikiem tej delegatury, a nie pracownikiem UM w Koninie, (http://poznan.wuoz.gov.pl/delegatu
Dodano: 13.09.2018 08:08    Przez: ~ayan

KOMENTARZE

TVN WP ONET MILCZĄ NA TEMAT ZAMACHU NA WOLNOŚĆ W INTERNECIE. Lewackie media mają zakaz informowania czyżby dlatego że PO PSL głosowało ZA? U nas w mieście stare pryki już nawet nie pamiętają spuścić wodę po sobie.
Dodano: 12.09.2018 21:09    Przez: ~Wolny INTERNET
Można zrozumieć Twe oburzenie - choć jak widać nie bardzo wiesz czego owa rezolucja UE dotyczy. No chyba że jesteś artystą i ludzie bez uiszczenia tantiem autorskich wykorzystują bezprawnie Twoje dzieła i za to kasują na swój rachunek. Radzę więc zapoznaj się wpierw z problemem, a potem komentuj. Nawiasem mówiąc mimo wszystko rozsądniejszym byłoby odnoszenie się do tematu poruszanego w artykule niż do swych obsesji które publikujesz okraszając durnym komentarzem.
Dodano: 12.09.2018 21:22    Przez: ~jaś
Dobrze gada WOLNY INTERNET.Wiecie że zgodnie z dzisiejszym głosowaniem PO PSL w sprawie ACTA 2 jak na przykład wykorzystasz dany materiał jakiejś stacji żeby przedstawić kłamstwo tam zawarte możesz iść do więzienia za nielegalne kopiowanie. Będziesz musiał uzyskać prawa autorskie. Nie będziesz mógł robić memów, przerabiać filmów czy wypowiedzieć się swobodnie jeżeli dany portal nie akceptuje takiego stanowiska?
Dodano: 12.09.2018 22:37    Przez: ~elo
Jaś jak to jaś niezbyt mądry. Myślał że zabłyśnie a został zaorany. Jasiu przeczytaj co zostało zapisane w ACTA 2 i czego się tyczą prawa autorskie a zobaczysz jakie ograniczenia wprowadzają. Wyłącz TV a zacznij czytać.
Dodano: 12.09.2018 22:45    Przez: ~robet
Brawo p.Robercie, czas prawdę o wielu rzeczach ujawniać.
Dodano: 13.09.2018 09:26    Przez: ~mała
Sprawa jest prosta jak cep. Przegłosowali w PE całą ustawę. Takie WP, Onet itp specjalnie żyli art.13, czyli prawami autorskimi. Dali muzyków z Polski jak to ich wykorzystuje YT i inne serwisy. Dali komentarz taki, że przeciętny Polak zrozumiał: Super, że tak mądrzy ludzie jak muzycy zmiany UE popierają. Przecież muzyk jest w TV, w Onecie, w YT, jest czysty i bogaty to musi być mądry a my go przez złymi serwisami z USA chronimy. Zapomnieli dodać, że art. 13 filtruje prewencyjnie treści; zapomnieli dodać o odpowiedzialności za komentarze: jednym słowem niebawem będą Cię ściągać za komentarze jak będą zbyt merytoryczne i odnoszące się do danych z innego portalu a dokładniej to Ci komentarz zblokują prewencyjnie. Na szczęście PO ma komentarze emocjonalne to im nie zblokują bo tam faktów i źródeł trudno szukać. Zaś art. 11 i opłaty za cytowanie zapewni w PL kolejną kasę dla Niemiec za cytowanie ich prasy a mają jej u Nas ponad 80%. Brawo PO! ...
Dodano: 13.09.2018 09:39    Przez: ~lo
skoro to była taka ruina to czemu tam przez wiele lat funkcjonowała biblioteka ? chyba to nie możliwe , żeby w budynku w 75 % zniszczonym pracowali i przebywali ludzie?
Dodano: 13.09.2018 09:40    Przez: ~koleś
Pieniądze sprawiły że zapomnieli. Nic im nie zrobią
Dodano: 13.09.2018 10:48    Przez: ~Hg
Widzę że nadzwyczajna kasta koninakich urzedasów mobilizuje się pod artykułami na temat ich błędów dowodem są te łapki w dół pod każdym komentarzem nie spotykane żeby każdy komentarz miał tyle negatywów
Dodano: 13.09.2018 20:49    Przez: ~Konin nie jest głupi
jaki prezydent takie urzędole... dno i kolesiostwo... Konin pełnym wstydem stoi
Dodano: 12.09.2018 21:21    Przez: ~Jusef
Nie wyrażaj się tak ostro o Adrianie gdyż nie on jest temu winien, że nie ma kolesi a jednak ma swego pana i wykonuje wszelkie jego polecania bez szemrania.
Dodano: 12.09.2018 21:29    Przez: ~jaś
Ty jusef, dnem to są takie komentarze jak twój. A wstydu zapewne nawet nie masz.
Dodano: 12.09.2018 21:30    Przez: ~Prawda
Panie Robercie,w wielu sprawach się z panem nie zgadzam,ale proponuję w przypadku poruszania spraw urzędów i urzędników blokowanie ich komputerów i niech się wypowiadają tylko zwykli obywatele.STOP MANIPULACJI URZĘDASÓW.
Dodano: 13.09.2018 11:03    Przez: ~takaprawda
Tak się dzieje w wielu sprawach, dla znajomych i wpływowych ludzi prawo nie istniejebo urzędasy kręcą lody
Dodano: 12.09.2018 21:24    Przez: ~Poinformowany
Podobny mechanizm działanie w skali dużej, min. wojewódzkiej na szczeblu administracji przedstawia idealnie Amber Gold. Tam też Nikt i Nic nie pamięta; Nikt za nic nie odpowiada; każdy jest przepracowany ściganiem podatników zalegających 2000zł, że zapomina o tych z milionami. Tam urzędy zapominały, że ktoś nie złożył oświadczenia VAT 6 msc z rzędu i zalega im miliony złotych. Taka sieć interesów oplata całą Polskę. Jak ktoś che w Polsce uciąć głowę korupcyjnej ośmiornicy to nie da rady. Nie ma 1 ośmiornicy, są tysiące ośmiorniczek w każdym województwie, mieście, gminie. Konin ma co najmniej kilka ośmiorniczek. Co ciekaw te konińskie ośmiorniczki ze sobą o pokarm nie walczą. Wolą się dogadać ponad podziałami partyjnymi czy nawet chwilowym i własnym interesem byle zachować spokój i ciszę. W ostateczności sąd i tak uniewinni lub da śmieszną karę finansową.
Dodano: 13.09.2018 08:56    Przez: ~lo
W sprawie Amber Gold to winna była przede wszystkim chciwość tych, którzy oddali tym ludziom swoje pieniądze. Bo podobnie jak wcześniej w sprawie Grobelnego mówiło się i pisało, że to śmierdzi przekrętem. Ale inni z kolei krzyczeli, że wara państwu od tego, co wolni obywatele robią ze swoimi pieniędzmi! Że państwo chce tłumić przedsiębiorczość i takie tam bzdety. Przecież sprzedawcy cudownych garnków, kołder leczniczych i maści na wszystko działają jeszcze bezczelniej, a jakoś nikt nie krzyczy, że PiS nic z tym nie robi...
Dodano: 13.09.2018 10:42    Przez: ~Stefan
ręce opadają!!!!ale tak to już jest jak swoje obowiązki urzędnicze traktuje się tylko z perspektywy wygodnego stołka...
Dodano: 12.09.2018 21:31    Przez: ~mieszkaniec
Z się nie burzy, ale dokonuje ich renowacji.
Dodano: 12.09.2018 21:57    Przez: ~koninianin
Olejnik kim ty jesteś aby wydawać wyroki za sąd? Wprowadzasz swoje jakieś urojone historie? Zaraz będziesz pisał, że zbudowałeś Konin! Cenzurę tylko lubisz wprowadzać na komentarze niewygodne dla ciebie!
Dodano: 12.09.2018 22:04    Przez: ~Kot
Jakie wyroki, jakie swoje historie? Przecież chłop cytuje jeno, co same urzędniki opowiadają!
Dodano: 12.09.2018 22:14    Przez: ~ot co
W Malińcu jest jeszcze pałac do wyburzenia,
Dodano: 12.09.2018 22:29    Przez: ~ggg
Na Staszica również.
Dodano: 12.09.2018 23:35    Przez: ~Xyz
Brawo Robert !
Dodano: 12.09.2018 22:47    Przez: ~Anna
To samo z kamienicą na staszica, chcąc mieć problem remontu z głowy można zamanipulować zawalenie i poprosić pana ministra o wydanie zgody na wykreslenie z rejestru zabytków pod pretekstem " nie ma czego ratować" trzeba rozwalić i w ten sposób czysta działka pod nową imwestycję na którą poeniążki się szynko znajda i w rok powstanie nowy budynek pod wynajem . wnioski ze sprawy synagogi wyciagniete i wiedzą że trzeba już inaczej sprawę rozegrać nie na szczeblu konińskim
Dodano: 12.09.2018 22:49    Przez: ~obserwator sprawy mieszkanie ...
a skąd wiesz kto doprowadził do zawalenia się kamienicy na Staszica?
Dodano: 13.09.2018 09:00    Przez: ~hela
OCZYWIŚCIE, I WIĘKSZOŚCI SPRAW POWIĄZANY JEST NIE RZADKO PRZYJACIEL PREZYDENTA, CZYLI ZNANE BIURO ABRA... ZE STARÓWKI /A DOKŁADNIE LOBBUJĄCY WE WSZYSTKIM NA CZYM MOŻNA ZAROBIĆ JEGO ZAŁOŻYCIEL FRANC.....
Dodano: 13.09.2018 12:22    Przez: ~znający
Won złodzieje z tego Konina!!!!!parszywe klamczuchy!!!!!!!
Dodano: 12.09.2018 22:58    Przez: ~Tom
1 z 5
12345>>
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO