WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Urzędnicy pozwolili zburzyć, bo „zapomnieli”, że to był zabytek

KONIN JEST NASZ

Dodano: 12.09.2018 20:44

Świadek wyjaśniła, że zmieniła zdanie po zapoznaniu się z upoważnieniem kierownika delegatury WUOZ i dokładnemu przyjrzeniu się dokumentacji nieruchomości.

- Wcześniej nie znałam tego zabytku i opierałam się tylko na dokumentacji – wyjawiła. - Czy w śledztwie ktoś panią zmuszał do mówienia tego, co pani zeznała do protokołu? – zapytała, wyraźnie zaintrygowana tak radykalną zmianą stanowiska świadka, prokurator Joanna Dopierała. - Nie – odparła Natalia Lipowczyk.

W zeznaniach Jolanty Stefaniak, która w delegaturze WUOZ zajmuje się zabytkami Konina i na zlecenie Janusza T. przygotowała decyzję o rozbiórce, najciekawszy był wątek zaginięcia tak zwanej białej karty. Biała karta to inaczej dokumentacja ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa, która zawiera informacje na ich temat. Budynek po domu talmudycznym miał taką kartę założoną. Jednak kiedy Jolanta Stefaniak przygotowywała dla swojego szkolnego kolegi (w liceum chodzili z Włodzimierzem Maciaszkiem do jednej klasy) decyzję, pozwalającą mu rozebrać budynek domu talmudycznego, owej dokumentacji nie było.

- Dlaczego nie zwróciła się pani do Instytutu Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, żeby nadesłała jej kopię? - zapytał sędzia Przemysław Kowalski.

- Żeby się o to zwrócić, musiałabym pamiętać, że ten budynek taką kartę miał.

- To nie pamiętała pani, że tak znaczący dla Konina obiekt miał białą kartę?

- Nie.

- A przecież wcześniej załączała pani tę dokumentację do planu zagospodarowania przestrzennego dla tych działek – dociekał sędzia.

- To było ze trzy lata wcześniej, więc nie pamiętałam...

Jednocześnie Jolanta Stefaniak zapewniła sąd, że była przeciwna rozbiórce domu talmudycznego i dzieliła się tą swoją wątpliwością z szefem.

- Czy to była trudna decyzja? – zapytał sędzia.

- Tak.

- To jak to się stało, że podjęliście ją państwo w tak ekspresowym tempie, bo wniosek pana Maciaszka został złożony trzynastego kwietnia, a osiemnastego decyzja była już gotowa? Dlaczego nie powołaliście państwo biegłego, który by ocenił stan zabytku?

Jolanta Stefaniak wyjaśniła, że aby powołać biegłego, trzeba by zwrócić się do Poznania o pieniądze na ten cel i właściwie nie wie, dlaczego tego nie zrobili. A biała karta budynku po domu talmudycznym „znalazła się” po czasie za jakąś szafą czy regałem.

Z tego, co można było usłyszeć podczas wczorajszej rozprawy, płynie jeden, dość nieprzyjemny dla koninian, wniosek. Determinacja w obronie byłego szefa, nawet za cenę oskarżenia o składanie fałszywych zeznań, jest wśród pracowników konińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wielka. Z czego wynika, że dobro kolegi  z pracy jest dla nich większą wartością, niż nasze zabytki. W tej sytuacji raczej nie możemy liczyć na ochronę przez rozbiórką niszczejącej od lat synagogi. Patent na jej przeprowadzenia państwo Maciaszkowie mają już przecież przećwiczony...

Chyba że władzę w Koninie zmienimy na taką, która o nasze dziedzictwo historyczne będzie chciała się troszczyć.

Robert Olejnik

koninjestnasz@portal.lm.pl

poprzednia
strona 2/2
slajd 1 z 6
NASTĘPNY SLAJD

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@portal.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

I jak zwykle najprościej jest jechać po prezydencie i Urzędzie Miasta!!! Opanujcie się trochę to że ktoś postanowił wyburzyć "zabytek" to nie znaczy, że prezydent jest "bee.." a wszyscy inni "cacy"!!! Skoro ktoś zdecydował, że należy wyburzyć to niech tak będzie. Za mało macie większych problemów niż jakieś stare ruiny!!! Gdyby Urząd Miasta i prezydent zdecydowali, że należy to coś wyremontować i zachować to mogę dać sobie uciąć głowę, że momentalnie pojawiłyby się komentarze o wyrzucaniu pieniędzy mieszkańców w błoto, bo na co komu jakieś "zabytki", niech je sobie remontuje właściciel, a nie miasto i jego mieszkańcy. Taka jest prawda, gdy się chce kogoś uderzyć to kij sam się znajdzie, tak to wygląda z UM i prezydentem, aby dokopać każdy pretekst jest dobry!!! Nikt się nie zastanowi nad bzdurami, które wypisuje, byle tylko opluć i obrzucić błotem!!!
Dodano: 13.09.2018 08:44    Przez: ~Ryszard D.
No jasne historia, więc czemu budujemy nowe miasta przecież one stają na miejscu historii!?! Rozumując w ten sposób powinniśmy mieszkać dalej w ziemiankach, szałasach i dżungli!!!
Dodano: 13.09.2018 09:35    Przez: ~Ryszard D.
Brednie. Nieprawda, że ten budynek był(a) tam od zawsze. Zanim powstał był tam Zamek Koniński. A synagogi pobudowano z jego cegieł.
Dodano: 13.09.2018 09:32    Przez: ~historyk
wyburzać stare straszydła, szpecą miasto. O zabytki albo się dba i wtedy one czemuś służą natomiast nazywanie rudery zabytkiem to kpina urzędników. Nowe w miejsce starego, to sprawdza się we wszystkich miastach, które "żyją".
Dodano: 13.09.2018 09:04    Przez: ~Radosław
Olejnik manipuluje jak TVPis. Napisał "Chyba że władzę w Koninie zmienimy na taką, która o nasze dziedzictwo historyczne będzie chciała się troszczyć", co jest niezgodne z rzeczywistością. Zabytkami zajmuje się delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, a więc nie jest organem podległym prezydentowi Konina, a jej siedziba jest na ulicy 1 Maja 7, więc nie w urzędzie miejskim. Wymieniona w artykule Jolanta Stefaniak jest pracownikiem tej delegatury, a nie pracownikiem UM w Koninie, (http://poznan.wuoz.gov.pl/delegatu
Dodano: 13.09.2018 08:08    Przez: ~ayan

KOMENTARZE

Na market trochę za mała ta działka, więc po co to zrobili?
Dodano: 13.09.2018 08:26    Przez: ~ww
Co cię to obchodzi,to nie twoja własność
Dodano: 13.09.2018 12:40    Przez: ~Lkm
I jak zwykle najprościej jest jechać po prezydencie i Urzędzie Miasta!!! Opanujcie się trochę to że ktoś postanowił wyburzyć "zabytek" to nie znaczy, że prezydent jest "bee.." a wszyscy inni "cacy"!!! Skoro ktoś zdecydował, że należy wyburzyć to niech tak będzie. Za mało macie większych problemów niż jakieś stare ruiny!!! Gdyby Urząd Miasta i prezydent zdecydowali, że należy to coś wyremontować i zachować to mogę dać sobie uciąć głowę, że momentalnie pojawiłyby się komentarze o wyrzucaniu pieniędzy mieszkańców w błoto, bo na co komu jakieś "zabytki", niech je sobie remontuje właściciel, a nie miasto i jego mieszkańcy. Taka jest prawda, gdy się chce kogoś uderzyć to kij sam się znajdzie, tak to wygląda z UM i prezydentem, aby dokopać każdy pretekst jest dobry!!! Nikt się nie zastanowi nad bzdurami, które wypisuje, byle tylko opluć i obrzucić błotem!!!
Dodano: 13.09.2018 08:44    Przez: ~Ryszard D.
Tyle, że Prezydent Konina nie miał tu nic do gadania, bo ochroną zabytków zajmuje się Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu delegatura w Koninie. Jakiekolwiek mieszanie do sprawy władz miasta jest nadużyciem Olejnika.
Dodano: 13.09.2018 10:14    Przez: ~zeus
Żadne nadużycie, bo ostatecznie zgodę na zburzenie zabytku wydał Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla miasta Konina... Nie rżnij głupa, koleś - na jakichś kursach uczą was tego w urzędzie?
Dodano: 13.09.2018 10:48    Przez: ~Stefan
Stefan sam rżniesz głupa bo organem drugiej instancji w sprawach prowadzonych przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Koninie jest Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Poznaniu.
Dodano: 13.09.2018 11:01    Przez: ~Zbigniew
I co z tego?
Dodano: 13.09.2018 11:03    Przez: ~Stefan
Jak można nie pamiętać co było 3 lata temu... łże ta kobieta ... powinni za to odpowiedzieć... niech skończą się układy w tym mieście. Bo za chwilę okaże się,że pałac Reymonda też zburzą... jaka władza takie miasto.
Dodano: 13.09.2018 08:44    Przez: ~Mieszkanka
Co ma wspólnego magistrat z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Poznaniu?
Dodano: 13.09.2018 10:15    Przez: ~lol
Z WUOZ magistrat nie ma nic wspólnego, ale ze zburzeniem synagogi już tak, bo to Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał ostatecznie zgodę na to barbarzyństwo.
Dodano: 13.09.2018 11:04    Przez: ~Stefan
wyburzać stare straszydła, szpecą miasto. O zabytki albo się dba i wtedy one czemuś służą natomiast nazywanie rudery zabytkiem to kpina urzędników. Nowe w miejsce starego, to sprawdza się we wszystkich miastach, które "żyją".
Dodano: 13.09.2018 09:04    Przez: ~Radosław
Z artykułu: "najciekawszy był wątek zaginięcia tak zwanej białej karty. Biała karta to inaczej dokumentacja ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa, która zawiera informacje na ich temat". Panie Olejnik to ma być ciekawe? Znasz Pan jakiegoś sędziego to idż do niego i zapytaj ile spraw prowadził przeciw administracji jak Zabytki, Lasy Państwowe itp. Pan się dowiesz, że tam w co 2-giej sprawie zaginęła dokumentacja. W sprawach budynki i ziemię - bo jest to powiązane - to geodezje, zabytki, lasy, kasy rolnicze itd co chwila coś gubią. Zawsze tak jest jak idzie na noże o dotacje do areału, wycinki lasów, wyburzenie itd. Niech Pan Olejnik wyjdzie z tej cieplarni w LM to zrozumie czemu już ludzie w du.. mają konstytucję. Co trzeba dodać uczciwie i czemu ludzie naiwnie wierzą, że PiS coś zmieni: a na kogo wymienią tych sędziów czy prokuratorów? Zostają Ci sami. Zresztą w takim Koninie nie ma sędziów PiS czy PO tylko sędziowie wybranych kolegów ...
Dodano: 13.09.2018 09:05    Przez: ~lo
Kamienica na Staszica jak długo będzie zablokowana droga kto za to odpowiada brak decyzji !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dodano: 13.09.2018 09:08    Przez: ~janosik
Pytanie ile jeszcze zabytków musi zniknąć dla przyszłych kolegów królika aby pozyskać intratne grunty w centrum miasta.Obrzydzenie człowieka ogarnia na tą całą sytuację. Karta leżała za szafą i to akurat ta karta nie inna.Mieszkańcy ostatnia szansa w październiku żebyście się obudzili.Zbiornik Jeziorsko wpłynął na ten zabytek. A kto robił jakiekolwiek badania hydrogeologiczne w Koninie. Skoro tak ,to dlaczego inni mieszkańcy nie zgłaszają szkód w swoich budynkach w tym rejonie.
Dodano: 13.09.2018 09:09    Przez: ~zdegustowany
STARE MŁYNY 300 LETNIE NA DĄBROWSKIEGO TEŻ PO CICHU WYBURZONO. JÓZEF POZWALA ABAKUSOWI ROBIĆ CO TEN WYMYŚLI. TU MUSI WKROCZYĆ W KOŃCU CBA
Dodano: 14.09.2018 02:03    Przez: ~cba
Ukarac urzednikow , a obecnemu wlascicielowi nakazac odbudowe zniszczonego obiektu,Mam lat 58 i ten budynek byla tam od zawsze,a jakis ............. niszczy nasze miasto !!!
Dodano: 13.09.2018 09:27    Przez: ~Rodowita Koninianka
Brednie. Nieprawda, że ten budynek był(a) tam od zawsze. Zanim powstał był tam Zamek Koniński. A synagogi pobudowano z jego cegieł.
Dodano: 13.09.2018 09:32    Przez: ~historyk
Nieprawda, synagoga stanęła po drugiej stronie ulicy, a nie w miejscu zamku. A z cegieł z zamkowych ruin wybudowano wtedy w Koninie wiele budynków, bo władze miasta sprzedały je mieszkańcom.
Dodano: 13.09.2018 10:49    Przez: ~Stefan
Stefan, widzę że zaciekle bronisz ruin pożydowskich, czyżbyś i Ty posiadał korzenie żydowskie ?
Dodano: 13.09.2018 11:42    Przez: ~Kaziu
Bardzo chciałbym posiadać korzenie żydowskie, bo to jest niezwykle inteligentna nacja, o wielkiej - dużo dłuższej od polskiej - historii.
Dodano: 13.09.2018 12:50    Przez: ~Stefan
Stefan żałosny konwertyto, dla nich zawsze pozostaniesz gojem, co najwyżej możesz awansować na szabesgoja. Poza tym piszesz nieprawdę. Z cegieł Zamku Konińskiego pobudowano "wyłącznie" synagogi i to chyba o czymś świadczy. W owym czasie Konin był drewniany oprócz fary, klasztoru, ratusza i kamienicy Zemełki. Pierwszy murowany budynek w czasie zaboru rosyjskiego to Hotel litewski z 1840 r. Synagogi powstały w 1818 r. I może "ktoś" celowo chciał rozebrania Zamku Konińskiego?
Dodano: 14.09.2018 05:00    Przez: ~Arjawarta
do RYSZARDA D. szanowny Panie,te i inne stare ruiny to HISTORIA !!
Dodano: 13.09.2018 09:30    Przez: ~Rodowita Koninianka
No jasne historia, więc czemu budujemy nowe miasta przecież one stają na miejscu historii!?! Rozumując w ten sposób powinniśmy mieszkać dalej w ziemiankach, szałasach i dżungli!!!
Dodano: 13.09.2018 09:35    Przez: ~Ryszard D.
No nieprawda, że nowe miasta buduje się w miejscu historii. O historię na całym świecie się dba i na nią chucha i dmucha. Tylko barbarzyńcy, którzy ledwo co opuścili swoje ziemianki, niszczą ślady przeszłości. Na przykład maoiści w Chinach podczas rewolucji kulturalnej, albo Czerwoni Khmerowie. Ładnych patronów sobie żeś, pan, wybrał!
Dodano: 13.09.2018 10:52    Przez: ~Stefan
"Rodowita Koninianka", jaki zabytek, że zwykły mieszkaniec tam mieszkał, gotował, spał i bzykał swoją żonę to już musi być zabytkiem ? Czy zabytkiem chcesz nazwać jedno lub dwupiętrowy ZWYKŁY prosty budynek, bez żadnej sztukaterii, ozdóbek, rzeźb i upiększeń ? Jedynym zabytkiem to jest na ul. Westerplatte dworek znanej pisarki Zofii Urbanowskiej, oraz na Wojska Polskiego dworek Raymonda, ale tylko dlatego, że jest to dość ładna budowla z wieloma ozdóbkami, rzeźbami i "duszą". Reszta to są zwykłe chałupki bez żadnego znaczenia.
Dodano: 13.09.2018 20:48    Przez: ~Matilan
taaaa.... zapomnieli ;) wydający decyzję dostali w łąpę a potem nagle stracili pamięć ;) a UM dał zgodę na ten przekręt.
Dodano: 13.09.2018 09:42    Przez: ~kkk
3 z 5
<<12345>>