WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Urzędnicy pozwolili zburzyć, bo „zapomnieli”, że to był zabytek

KONIN JEST NASZ

Dodano: 12.09.2018 20:44

Świadek wyjaśniła, że zmieniła zdanie po zapoznaniu się z upoważnieniem kierownika delegatury WUOZ i dokładnemu przyjrzeniu się dokumentacji nieruchomości.

- Wcześniej nie znałam tego zabytku i opierałam się tylko na dokumentacji – wyjawiła. - Czy w śledztwie ktoś panią zmuszał do mówienia tego, co pani zeznała do protokołu? – zapytała, wyraźnie zaintrygowana tak radykalną zmianą stanowiska świadka, prokurator Joanna Dopierała. - Nie – odparła Natalia Lipowczyk.

W zeznaniach Jolanty Stefaniak, która w delegaturze WUOZ zajmuje się zabytkami Konina i na zlecenie Janusza T. przygotowała decyzję o rozbiórce, najciekawszy był wątek zaginięcia tak zwanej białej karty. Biała karta to inaczej dokumentacja ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa, która zawiera informacje na ich temat. Budynek po domu talmudycznym miał taką kartę założoną. Jednak kiedy Jolanta Stefaniak przygotowywała dla swojego szkolnego kolegi (w liceum chodzili z Włodzimierzem Maciaszkiem do jednej klasy) decyzję, pozwalającą mu rozebrać budynek domu talmudycznego, owej dokumentacji nie było.

- Dlaczego nie zwróciła się pani do Instytutu Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, żeby nadesłała jej kopię? - zapytał sędzia Przemysław Kowalski.

- Żeby się o to zwrócić, musiałabym pamiętać, że ten budynek taką kartę miał.

- To nie pamiętała pani, że tak znaczący dla Konina obiekt miał białą kartę?

- Nie.

- A przecież wcześniej załączała pani tę dokumentację do planu zagospodarowania przestrzennego dla tych działek – dociekał sędzia.

- To było ze trzy lata wcześniej, więc nie pamiętałam...

Jednocześnie Jolanta Stefaniak zapewniła sąd, że była przeciwna rozbiórce domu talmudycznego i dzieliła się tą swoją wątpliwością z szefem.

- Czy to była trudna decyzja? – zapytał sędzia.

- Tak.

- To jak to się stało, że podjęliście ją państwo w tak ekspresowym tempie, bo wniosek pana Maciaszka został złożony trzynastego kwietnia, a osiemnastego decyzja była już gotowa? Dlaczego nie powołaliście państwo biegłego, który by ocenił stan zabytku?

Jolanta Stefaniak wyjaśniła, że aby powołać biegłego, trzeba by zwrócić się do Poznania o pieniądze na ten cel i właściwie nie wie, dlaczego tego nie zrobili. A biała karta budynku po domu talmudycznym „znalazła się” po czasie za jakąś szafą czy regałem.

Z tego, co można było usłyszeć podczas wczorajszej rozprawy, płynie jeden, dość nieprzyjemny dla koninian, wniosek. Determinacja w obronie byłego szefa, nawet za cenę oskarżenia o składanie fałszywych zeznań, jest wśród pracowników konińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wielka. Z czego wynika, że dobro kolegi  z pracy jest dla nich większą wartością, niż nasze zabytki. W tej sytuacji raczej nie możemy liczyć na ochronę przez rozbiórką niszczejącej od lat synagogi. Patent na jej przeprowadzenia państwo Maciaszkowie mają już przecież przećwiczony...

Chyba że władzę w Koninie zmienimy na taką, która o nasze dziedzictwo historyczne będzie chciała się troszczyć.

Robert Olejnik

koninjestnasz@portal.lm.pl

poprzednia
strona 2/2
slajd 1 z 6
NASTĘPNY SLAJD

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@portal.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

I jak zwykle najprościej jest jechać po prezydencie i Urzędzie Miasta!!! Opanujcie się trochę to że ktoś postanowił wyburzyć "zabytek" to nie znaczy, że prezydent jest "bee.." a wszyscy inni "cacy"!!! Skoro ktoś zdecydował, że należy wyburzyć to niech tak będzie. Za mało macie większych problemów niż jakieś stare ruiny!!! Gdyby Urząd Miasta i prezydent zdecydowali, że należy to coś wyremontować i zachować to mogę dać sobie uciąć głowę, że momentalnie pojawiłyby się komentarze o wyrzucaniu pieniędzy mieszkańców w błoto, bo na co komu jakieś "zabytki", niech je sobie remontuje właściciel, a nie miasto i jego mieszkańcy. Taka jest prawda, gdy się chce kogoś uderzyć to kij sam się znajdzie, tak to wygląda z UM i prezydentem, aby dokopać każdy pretekst jest dobry!!! Nikt się nie zastanowi nad bzdurami, które wypisuje, byle tylko opluć i obrzucić błotem!!!
Dodano: 13.09.2018 08:44    Przez: ~Ryszard D.
No jasne historia, więc czemu budujemy nowe miasta przecież one stają na miejscu historii!?! Rozumując w ten sposób powinniśmy mieszkać dalej w ziemiankach, szałasach i dżungli!!!
Dodano: 13.09.2018 09:35    Przez: ~Ryszard D.
Brednie. Nieprawda, że ten budynek był(a) tam od zawsze. Zanim powstał był tam Zamek Koniński. A synagogi pobudowano z jego cegieł.
Dodano: 13.09.2018 09:32    Przez: ~historyk
wyburzać stare straszydła, szpecą miasto. O zabytki albo się dba i wtedy one czemuś służą natomiast nazywanie rudery zabytkiem to kpina urzędników. Nowe w miejsce starego, to sprawdza się we wszystkich miastach, które "żyją".
Dodano: 13.09.2018 09:04    Przez: ~Radosław
Olejnik manipuluje jak TVPis. Napisał "Chyba że władzę w Koninie zmienimy na taką, która o nasze dziedzictwo historyczne będzie chciała się troszczyć", co jest niezgodne z rzeczywistością. Zabytkami zajmuje się delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, a więc nie jest organem podległym prezydentowi Konina, a jej siedziba jest na ulicy 1 Maja 7, więc nie w urzędzie miejskim. Wymieniona w artykule Jolanta Stefaniak jest pracownikiem tej delegatury, a nie pracownikiem UM w Koninie, (http://poznan.wuoz.gov.pl/delegatu
Dodano: 13.09.2018 08:08    Przez: ~ayan

KOMENTARZE

To sa jakies jaja - ktos powinien pojsc za to do wiezienia.
Dodano: 13.09.2018 11:04    Przez: ~Artur G
Niektórzy ludzie to naprawdę ciemna rasa. Najlepiej niech stoji przez kolejne 20 lat i sypie się jak kamienica essowej. Nie wiem czemu ludzie płaczą tak za tym budynkiem. Po pierwsze był brzydki nawet to wyglądu nie miało nie to co np kamienica essowej. Po drugie stał pusty od kilku lat i stałby pewnie dopóki by się nie zawalił. Po trzecie chyba dobrze że powstanie cokolwiek tam powtarzam cokolwiek w miejscu w którym nic nie było.
Dodano: 13.09.2018 11:16    Przez: ~gość
A może w żyłach wielu mieszkańców Konina płynie żydowska krew, że tak zajadle bronią ruin pożydowskich ?
Dodano: 13.09.2018 11:50    Przez: ~Polak to brzmi dumnie !
Ooo
Dodano: 13.09.2018 11:19    Przez: ~Sssssddss
Oprócz konserwatora zabytków Urząd Miejski prowadzi jeszcze własną ewidencję zabytków, nieźle popapraną i niepełną. Kto ciekawy spraw zabytków, niech sobie sprawdzi sesję rady miejskiej z grudnia 2017 lub stycznia 2018, tam jest ciekawie.
Dodano: 13.09.2018 11:45    Przez: ~es
Tych pala...to trzeba pozbawic pencji i im powiedziec, ze ksiegowa zapomniala o nich!!!!!!
Dodano: 13.09.2018 11:57    Przez: ~Rowerek
Dla niektorych patriotyzm lokalny to podejmowanie decyzji zgodnie z oczekiwaniami kolezanek i kolegow, co tam studia, przepisy i po prostu przyzwoitosc... Normalnie rece opadaja. Kiedy urzednik - historyk, archeolog etc. przed sadem mowi, ze nie wie do konca o jaki budynek chodzilo, dawno tam nie byl - litosci. W Starym Miescie, wybudowano parking dla samochodow na terenie wczesnosredniowiecznego podgrodzia ´konserwator z Konina nie mial nic przeciwko, prac archeologicznych nie przeprowadzono. 1000 letnia historia poczatkow miasta ukryta pod warstwa betonu. I o czym tutaj mowimy.
Dodano: 13.09.2018 14:20    Przez: ~Mariusz Ciszak
Nie kłócić się! Tam teraz powstanie super klinika dla piesków i kasa bez kasy fiskalnej będzie szła!!!
Dodano: 13.09.2018 16:05    Przez: ~Hau hau
To jakieś pomieszanie z poplątaniem - w tym budynku pożydowskim była przez wiele lat biblioteka, która musiała się wyprowadzić, kiedy gmina żydowska dostała z powrotem nieruchomość, bo za dużo chcieli za czynsz. Gmina została z ruinami i nawet dostali zwolnienie z podatku od nieruchomości, bo kto płaci za ruinę? Ta sama gmina zrobiła interes stulecia, kiedy się nadarzył kupiec, ale przecież nikt nie kupuje ruin tylko grunt. Trudno winić właściciela za to, że chce zbudować coś nowego i na tym zarabiać. Rzekomego zabytku nikt nie chciał - gmina żydowska, samorząd, państwo, prywatny właściciel. A teraz wielki jazgot i jeszcze bezczelnie manipulujecie ludźmi, że to synagoga! Jak wam nie wstyd!
Dodano: 13.09.2018 17:32    Przez: ~bolesna prawda
Widoczny przekręt. Dla bogatych jest wszystko, kruk krukowi oka nie wykole, więc narazie nie ma co się podniecać a poczekać na finał.
Dodano: 13.09.2018 19:44    Przez: ~qwert
Już bym nawet dokładnie nie zliczył ile LM pousuwał komentarzy, ale dokładnie śledzę ten portal, to wychodzi mi na kilkadziesiąt usuniętych. WSTYD LM-e !!! Jesteście resortowymi dziećmi (bachorami) minionego systemu, gdzie cenzorowanie wypowiedzi było na prządku dziennym. Dziwię się, że jeszcze nikt się za was nie wziął, za blokowanie swobodnego wypowiadania się. Większość tych komentarzy nikomu nie ubliżała, nie było też niecenzuralnych słów, była tylko prawda - pewnie dla niektórych to niewygodna prawda. KOMU SŁUŻYCIE ? DLA KOGO PRACUJECIE ???
Dodano: 13.09.2018 20:23    Przez: ~Tylko pytam
CAŁY UKŁADOWY KONIN I UM PRACUJE DLA ABRA, KU$.A .
Dodano: 14.09.2018 02:09    Przez: ~CBA
4 z 5
<<12345>>
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO