LM.plWiadomościKonin. Przedwyborczej wyprzedaży majątku miejskiego ciąg dalszy

Konin. Przedwyborczej wyprzedaży majątku miejskiego ciąg dalszy

KONIN JEST NASZ

Dodano:
Konin. Przedwyborczej wyprzedaży majątku miejskiego ciąg dalszy

Miesiąc temu najemcy zabudowań po starej kotłowni przy pl. Górnika otrzymali z Urzędu Miejskiego w Koninie pismo z informacją, że nieruchomość jest przeznaczona do sprzedaży. „Cena wywoławcza 355.600 zł.

W przypadku zainteresowania naszą ofertą szczegółowe informacje uzyska pan/pani w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami.” - piszą dalej urzędnicy. Pismo kończy się uwagą, że o terminie przetargu najemcy zostaną zawiadomieni w stosownym czasie.

Moi rozmówcy są zaskoczeni, że tym razem miasto chce sprzedać nieruchomość (fot. 1-7) za kwotę aż o połowę niższą od proponowanej wcześniej. Wtedy na wykupienie swojego lokalu zdecydował się tylko jeden najemca i to on jest obecnie jako jedyny zainteresowany nabyciem całości. Wszystko to staje się bardziej zrozumiałe, kiedy pada nazwisko pana Bogdana, szwagra emerytowanej już pracownicy Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, który dobre interesy z miastem robi już od dawna.

Kotłownię na pl. Górnika zbudowano równo sześćdziesiąt lat temu (więcej na ten temat: „Kiedy mieszkańcy pierwszych bloków dogrzewali się kozą”) dla rozrastającego się osiedla robotniczego. Dzisiaj budynek jest w fatalnym stanie, do piwnic strach wejść – mówią najemcy - a z komina sypią się cegły. Sama jego rozbiórka to koszt około 100 tys. zł. To kolejny przykład – po pawilonach przy Alejach 1 Maja, w których znajduje się między innymi Supersam, i pawilonach przy ulicy Błaszaka – jak dalece władze Konina nie dbają o miejskie nieruchomości („Dowód swoich zaniedbań całkowicie zburzyli”).

Dlatego nikomu z obecnych najemców nie spieszno do zakupu, bo tak naprawdę nawet nie wiadomo, ile pieniędzy trzeba będzie na ewentualny remont wydać.  Wszystkich odstrasza też przykład kupców z pawilonu przy ulicy Błaszaka (fot. 8), których walkę o swoje miejsca pracy warto przy tej okazji przypomnieć, bo mało kto wie, czym się skończyła. A zaczęła się na początku 2013 r., kiedy prezydent zaproponował Radzie Miasta podjęcie uchwały o sprzedaży tej nieruchomości. Na sesji pojawili się zaniepokojeni najemcy, których – jak to jest w zwyczaju w naszym mieście – o niczym wcześniej nie poinformowano, i doprowadzili do tego, że punkt spadł z porządku obrad. W wyniku protestów i rozmów prezydent Józef Nowicki zaproponował kupcom, żeby założyli spółkę, której miasto następnie sprzeda nieruchomość za 2 mln zł. Spółka „Pasaż Marionetka” powstała, najemcy przeprowadzili też na żądanie miejskich urzędników inwentaryzację nieruchomości oraz opracowali projekt budowlany modernizacji pawilonu wraz ze stosowną jej wizualizacją w trzech wariantach (fot. 9, 10), żeby pan prezydent wybrał sobie najładniejszą. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że wszystko to razem sporo kosztowało.

Tymczasem magistrat doszedł do wniosku, że sprzedać pawilonu kupcom nie może, co tylko w części było prawdą, bo wystarczyło, żeby urząd podpisał z ich spółką umowę dzierżawy obiektu na co najmniej dziesięć lat, a przeszkody formalne by zniknęły. Zamiast tego pojawiła się koncepcja modernizacji pawilonu przez Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które następnie sprzeda lokale dotychczasowych najemcom po 4 tys. zł za metr kwadratowy. Na taki wariant chętnych już nie było i w styczniu 2015 r. spółka „Pasaż Marionetka” została rozwiązana, a kupcy zaczęli sobie szukać nowych lokalizacji. Dzisiaj jedna trzecia z nich prowadzi już działalność gospodarczą w innych miejscach Konina.

strona 1 z 2
strona 1/2
Konin. Przedwyborczej wyprzedaży majątku miejskiego ciąg dalszy
1538321054-o681vy-kotlownia-blaszaka2.jpg
1538321054-pbint4-kotlownia-blaszaka3.jpg
1538321054-rr9pjk-kotlownia-blaszaka4.jpg
1538321054-v513k1-kotlownia-blaszaka5.jpg
1538321054-n49ntg-kotlownia-blaszaka7.jpg
1538321055-79krdh-kotlownia-blaszaka6.jpg
1538321055-j55pth-kotlownia-blaszaka9.jpg
1538321055-a3cx3n-kotlownia-blaszaka8.jpg
1538321055-fov_6r-kotlownia-blaszaka10.jpg
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole