WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Nowicki przegrał, bo chciał „więcej wody” na... tonącym Titanicu

KONIN JEST NASZ

Dodano: 29.10.2018 23:12

W konińskim magistracie czekają na wynik drugiej tury wyborów z niepewnością, ale i nadzieją. Kiedy urzędnicy spekulują po kątach, kto najbardziej ucierpi w wyniku zmiany władzy, prezydent przeżuwa klęskę w zaciszu swojego gabinetu.

W ubiegłym tygodniu prezydent był trzy dni w pracy, ale mało kto się z nim widział. – Wygląda na obrażonego, że urzędnicy nie dość skutecznie namawiali swoje rodziny i znajomych, by głosowali na niego – usłyszałem od jednego z moich rozmówców.

Józef Nowicki rzeczywiście ma nad czym myśleć, bo trzecie miejsce w wyborach to dla niego polityczny nokaut. Choć nie taki znów niespodziewany, bowiem poparcie mieszkańców Konina dla niego nigdy nie było jakoś szczególnie imponujące. Tak osiem jak i cztery lata temu w pierwszej turze poparło go 7,1 tys. wyborców, czego nie da się porównać choćby z wynikiem Kazimierza Pałasza z 2002 r., na którego zagłosowało wtedy (przy bardzo niskiej frekwencji 33,45 proc.) prawie 11,5 tys. (53,9 proc.) wyborców i prezydentem został już w pierwszej turze. Cztery lata później Kazimierz Pałasz pokonał konkurencję dopiero za drugim podejściem, ale w pierwszym głosowaniu poparło go prawie 12,5 tys. uprawnionych do udziału w wyborach. Natomiast Józef Nowicki obie swoje elekcje zawdzięczał raczej umiejętności dobierania sojuszy, które umożliwiały mu sięgnięcie po najwyższy urząd w mieście. I w obu drugich turach poparło go po około 10 tys. osób.

Tym razem, kończący swoją drugą i ostatnią już kadencję, prezydent otrzymał niewiele ponad 6 tys. głosów (19,83 proc.) a więc mniej od trzech kandydatów pozapartyjnych razem wziętych (7 684 głosów czyli 25,16 proc.), z których żaden nie prowadził większej agitacji, więc znani byli głównie tym ludziom, do których osobiście dotarli sami kandydaci lub ich współpracownicy.

Zdecydowanie lepsze poparcie otrzymali kontrkandydaci urzędującego prezydenta z PiS i PO: Zenon Chojnacki 9 305 głosów (30,48 proc.) i Piotr Korytkowski – 7 490 (24,53 proc.), którzy ostatecznie znaleźli się w drugiej turze. Gdzieś przeczytałem, że Józef Nowicki uważa się za ofiarę starcia dwóch wielkich obozów partyjnych. Ale prawda jest przecież taka, że tam, gdzie wyborcy są zadowoleni ze swoich wieloletnich prezydentów, burmistrzów i wójtów, wybierają ich na kolejną kadencję bardzo często już w pierwszej turze, choć z partiami politycznymi ci ludzie najczęściej nie mają nic wspólnego. Tym razem koninianie bardzo zdecydowanie powiedzieli Józefowi Nowickiemu, że mają go dosyć i do drugiej tury już nie dopuścili.

następna
strona 1/2
  • Nowicki przegrał, bo chciał „więcej wody” na... tonącym Titanicu

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@portal.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Konin jest Nasz,   wybory samorządowe 2018

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

I co panie olejnik, dumny pan jesteś z siebie? Jakim trzeba być wyrachowanym c**jem bez skrupułów by pisać te paszkwile? Może pan pozdrowić mocodawców tych wypocin?. Karma wraca'
Dodano: 30.10.2018 11:02    Przez: ~Kiszony Kukumber
...rozliczą i Olejnika przyjmą do urzędu do pracy, od lat ma na to wielka ochotę. Tak kąśliwe teksty tylko on potrafi pisać - mały i zakompleksiony facio
Dodano: 30.10.2018 08:56    Przez: ~hela
teraz nowa miotełka powinna zrobić duży porządek na początek we wszystkich spółkach miejskich i porozbijać te układy, układziki które powstały na przełomie tych lat bo to co tam się dzieje to dramat.... już prezesiki po układach, ci wszyscy kierownicy i ich zastępcy, trzęsą po kątach porami bo nie wiedzą czego się spodziewać... wielki szum się nagle zrobił😯😯 i czekanie z niecierpliwością co będzie dalej, z kim tu się teraz poukładać żeby być bezpiecznym i nie do ruszenia...
Dodano: 30.10.2018 00:02    Przez: ~mieszkaniec i wyborca
No to teraz ludzie rozliczą Marka sekretarz i czarna mambe.
Dodano: 29.10.2018 23:49    Przez: ~Konkursy
Jeśli będzie robił takie porządki, jak robi PIS na szczeblu rządowym, to dziękuję bardzo. Rozwalić wszystko jest łatwo, ale potem doprowadzić do ładu jest zdecydowanie trudniej. W Koninie nie potrzebujemy rewolucji, a niezbędne zmiany muszą być przeprowadzone ewolucyjnie.
Dodano: 30.10.2018 09:14    Przez: ~akro

KOMENTARZE

Pn weż drabinę i idz zrywać truskawki !
Dodano: 30.10.2018 13:36    Przez: ~heniek
Szczaw i mirabelki razem z Niesiołem
Dodano: 30.10.2018 14:18    Przez: ~antyPn
ALle macie ludzie w sobie hejtu i jadu tak samo jak ten kto to napisal. jak mozna byc takim czliwiekiem ??? - ba, to juz nie jest ludzkosc i normalnosc. Kazdy taki artykul ponizajacy kogos w czasach gdzie mamy rodo i nie uzywamy nazwisk powinien byc surowo karalny, rozumiem ze istnieje dziennikarstwo ale to co sie wyprawia na lm to juz jest pudeeeel!! same afery za afera i pranie brudow na ktore nikt nie ma ochoty czytac tylko niepotrzebnie sie denerwuje i stresuje. tuz o 00.00 przed wyborami rowniez byl niefajny artykul dodany, jak ma pan cos do kogos niech powie pan to w oczy a nie bezczelnie tu cisnie pan swoja pilityke i obraza na kazdym kroku Pana J.N. Nie wolno tak . Ludzie uczycie dzieci wysokiej kultury tak? a wy co robicie? tylko hejt za hejtem byleby kogos zniszczyc bo taki rtykul sie pokazuje by tylko oburzac innych i buntowac. Dziadostwo!
Dodano: 30.10.2018 13:40    Przez: ~on
Kolego,żle pojmujesz hejt. Pisanie przez dziennikarza artykułu o publicznej osobie ,która przecież sama poprzez soje działania wystawia sie pod publiczny osąd nazywasz hejtem towarzyszu.Błąd ,wielki błąd. Co utrata wpływów boli....
Dodano: 30.10.2018 13:57    Przez: ~maniek
Nie jestem fanem pana Nowickiego, ale gdyby podał firmę od mostu do sądu to możę miasto by wygrało., ale sprawa toczyła by się 10 lat.
Dodano: 30.10.2018 13:50    Przez: ~kollo
no właśnie pan mógł podać
Dodano: 30.10.2018 14:57    Przez: ~ytgf
Za most to Pałasza trzeba rozliczyć i Sybisa bo on był od spraw gospodarczych , ludzie taką krótka pamięć macie.
Dodano: 30.10.2018 21:08    Przez: ~wyborca
maniek pisze ogolem wqrwiaja mnie juz artykuly kokogolwiek ponizajace, gosciu jestem wyrozumialym obywatelem dojrzalym i jak ktos sobie nei radzi z czyms pisze wypociny by ludzi buntowac przeciw sobie, co bylo przed wyborami o 00.00 ? akrykul jednoznacznie oburzliwy paskudny i nieludzki. I nie myle pojec. Chccecie spokojnego miasta rozwijajacego sie a gdzie kultura wysoka? jakie wplywy? nic do nich nie mam gosciu. mnie nie obejmuja . wiadomo jest 2 tura i to teraz najwanjsze kogo wybiora ludzie a nie do cholery cofanie sie co bylo, to jest nie fair zagranie. panie od artykulu masz cos do kogos powiedz w oczy zdobadz sie na odwge, era kozakow internetowych juz minela dosc chowania glowy w piasek, zalosne jest to co nasza gazeta i portal robi z tym miastem a robi wiele burzy wokol kazdego ,o alarmie w um tez stek bdur by zdjenac sobie swoich by podburzyc mieszkancow. a jeszcze jedno to ze sie osoba godzi na wystaiwnie publiczne jej mienia nie oznacza by bez przerwy jadem pluc widoczn ...
Dodano: 30.10.2018 14:22    Przez: ~on
każdy ma swojego kandydata i nikogo nie przekonasz do innego i .
Dodano: 30.10.2018 14:59    Przez: ~ryl
wybory wyborami, ale zmienia się tylko nazwiska, a system pozostanie ten sam i tego najbardziej się obawiam, pn. wszystkie znaki świadczą o tym... Obym był w błędzie i oby coś się zmieniło w naszym Koninie, aby przestało się wyludniać, bo w końcu nie będzie kim rządzić.
Dodano: 30.10.2018 16:01    Przez: ~Koninianin
Nowicki to już historia ale te nowaki i korytkowskie to dopiero pogrążą region .Wszystko sprzedadzą ,czy proletariat w Kuninie myśli czy tak jak przez ostatnie 20lat.
Dodano: 30.10.2018 16:26    Przez: ~sztandar nie chce wyjść
do puki p Korytkowski jest w grze jest grożny jast 50%-50% trzeba doceniać przeciwnika ja głosuje na p Zenona Chojnackiego
Dodano: 30.10.2018 17:11    Przez: ~max
w końcu koniec Nowickiego jestem super mocno zadowolona
Dodano: 30.10.2018 16:28    Przez: ~aga
w końcu koniec Nowickiego..
Dodano: 30.10.2018 16:29    Przez: ~aga
Z Konina wszyscy się śmieją.Jakie bezpieczeństwo,same rozboje w tym Koninie,bijatyki,patologia.Miasto od wielu lat wypada najgorzej ze wszystkich miast w Wlkp,bezrobocie największe, wiele riune,stadion to juz skansen,kamienice odrapane,jedna juz się zawaliła, amfiteatr sie sypie,nie ma odkrytego basenu,sport kiepski,Dni Konina coraz gorsze,nawet w miasteczkach są lepsze itd. Z miasta 85.000 jest obecnie 72.000,zadnego inwestora,autostrada od 25 lat i nic !
Dodano: 30.10.2018 17:39    Przez: ~Jo
Miasto nudne,ponure,nie ciekawe,dobrze,że Poznań, Bydgoszcz,Toruń w miarę blisko,można pojechać na wydarzenia sportowe,koncerty,galerie,miło spędzić weekend,do Konina do spania i do roboty