WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Konin na trasie rowerowej lekcji historii Miłki Raulin na 100-lecie

Dodano: 8.11.2018 21:11

Miłka Raulin podróżniczka, himalaistka, zdobywczyni Korony Ziemi, przyjechała na rowerze do Konina. W ten sposób realizuje swój projekt na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 

W czwartek, 8 listopada, około godz. 16.00 na plac Wolności wjechała w towarzystwie bluecyklistów, jak ich nazwała, czyli członków sekcji turystyki rowerowej CIKLO z Konina. Niektórzy cykliści towarzyszyli jej na trasie od Turku. 

- Wpadł mi do głowy taki pomysł, aby wspólnie, na sportowo, z dumą i historią świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - mówi Miłka Raulin. - Od 4 do 11 listopada będę przemierzać Polskę wzdłuż, pokonując codziennie dokładnie po sto kilometrów i zatrzymując się na trasie w takich miastach, jak: Myślenice, Trójka Trzech Cesarzy, Częstochowa, Zduńska Wola, Konin, Ciechocinek, Nowe Miasto, Gdynia. Cała trasa liczy 780 km rowerem, około 12 km musiałam przejść z Morskiego Oka. Góry, które kocham łączę z Gdynią, z której pochodzę i tam zakończę podróż 11 listopada o godzinie 11.00.  Bo sport łączy, nie dzieli. Niepodległość bez podziałów!

Na placu Wolności w Koninie himalaistkę i rowerzystkę powitali konińscy cykliści, którzy towarzyszyli jej już po drodze, przedstawiciele miasta i Piotr Rybczyński z Archiwum Państwowego. - A, że z historii nigdy dobra nie byłam, więc zaprosiłam do tego projektu specjalistów – wyjaśnia Miłka Raulin. - To taka rowerowa lekcja historii. W każdym mieście spotykam się z historykiem, dowiadując się o tym jaki był udział danego miasta w odzyskaniu niepodległości. Dziś wysłuchałam smutnej historii. Bo 11 listopada na rynku w Koninie zginęło 7 cywilów. Najstarszy z nich miał 30 lat. Pozostali 14, 15, 16 - uczniowie szkoły handlowej w Koninie. W trakcie rozbrajania Niemców doszło do szeregu niefortunnych zbiegów okoliczności. W pewnym momencie jeden z Niemców wystrzelił z rewolweru. Choć Niemcy mieli opuścić Konin zgodnie z ustaleniami z Radą Miejską, działania POW (Polskiej Organizacji Wojskowej) realizowane w tym samym czasie i zupełnie niezależnie zostały źle zinterpretowane, co doprowadziło do strzelaniny, w której zginęli cywile. Dziękuję Piotrowi Rybczyńskiemu za opowiedzenie tej ważnej historii – podsumowała pobyt w Koninie, Miłka Raulin.

Chcecie poznać Miłkę Raulin? - Przede wszystkim jestem szczęśliwą mamą dwunastoletniego Jeremiego – pisze o sobie. - Z wykształcenia i zawodu jestem magistrem inżynierem trakcji elektrycznej. Z zamiłowania podróżniczką, miłośniczką wspinaczki wysokogórskiej, szybownictwa, motocrossu. W 2011 roku, mając już na koncie zdobyty Mt Blanc pomyślałam, że chciałabym zdobyć wszystkie najwyższe wierzchołki kontynentów. Tak urodziła się "Siła Marzeń - Korona Ziemi". 22 maja 2018 roku ukończyłam projekt stając na szczycie Mt Everestu (8848 m.n.p.m). Była to 9 góra z 9 szczytów w mojej górskiej Koronie Ziemi. Na swoim koncie mam również samotne wejścia na sześciotysięczne szczyty w Himalajach Indii, Nepalu oraz wyprawy w Andy, a także zdobycie najwyższego wulkanu Ameryki Środkowej. Kończąc projekt w 2018 roku zostałam najmłodszą Polką z Koroną Ziemi, pierwszą Gdynianką oraz pierwszą Kaszubką.

slajd 1 z 8
NASTĘPNY SLAJD

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Miłka Raulin,   himalaistka,   niepodległość,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

KOMENTARZE

Widzicie PiSdzielce można ciekawie uczcić rocznice niepodległości ? Można a nie tylko pomniczki i marsze tchórzliwych debili z zakrytymi mordami bredzących coś o białej Europie.
Dodano: 08.11.2018 22:56    Przez: ~smoleński Antek
11 i 12 listopada wolneeeeeeeI jak tu nie kochać PIS u :)
Dodano: 09.11.2018 08:50    Przez: ~Ernest von nogai
ale tłumy, paru starych pryków, reszta pewnie ruszyła na smoleńsk razem z antkiem
Dodano: 09.11.2018 17:38    Przez: ~tosia
Czy Pn ma rower i czy potrafi jeżdzić na rowerze ?
Dodano: 09.11.2018 19:15    Przez: ~Cyklista
Copyright © 1999 - 2019 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO