WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Polityczne samobójstwo na inaugurację prezydenckiej kadencji?

KONIN JEST NASZ

Dodano: 8.11.2018 23:06

Piotr Korytkowski dostał w drugiej turze wyborów ponad dwa razy więcej głosów niż w pierwszej. Tak jednoznaczny przepływ poparcia nie zdarzył się jeszcze w żadnej z dotychczasowych elekcji samorządowych w Koninie. Ale to nie wcale nie jest ostatnia z niespodzianek tegorocznych wyborów.

Kandydata Platformy Obywatelskiej poparło w pierwszej turze 7 490 osób (24,53 proc.). I był to wynik lepszy od osiągniętego przez Józefa Nowickiego nie tylko w tym roku (6 054), ale również cztery i osiem lat temu (odpowiednio 7 109 i 7 178). O wszystkim zadecydowała bowiem niezwykle wysoka jak na Konin frekwencja, bo jeszcze nigdy w historii konińskich wyborów samorządowych nie wzięła w nich udziału ponad połowa (51,5 proc.) osób do tego uprawnionych.

Ale dzisiaj są to już tylko ciekawostki historyczne, nas natomiast bardziej interesują źródła i konsekwencje zwycięstwa Piotra Korytkowskiego w tegorocznej drugiej turze.

W październikowym głosowaniu Zenona Chojnackiego poparło 9 305 wyborców, a dwa tygodnie później zagłosowało na niego o 3 299 osób więcej. Można chyba bez obawy o większą pomyłkę przyjąć, że znaleźli się w tym gronie głównie wyborcy Michała Kotlarskiego i Karola Kuznowicza, których było w sumie nieco ponad 4 tys. Natomiast większości zwolenników Józefa Nowickiego i Damiana Kruczkowskiego bliżej było raczej do Piotra Korytkowskiego. Jeśli przyjrzeć się liczbie głosów, jakie przepłynęły na kandydata Platformy między 21 października a 4 listopada, jasnym staje się, że bez poparcia grubo ponad połowy z 6 tys. zwolenników Józefa Nowickiego PO nie miałaby swojego prezydenta.

Po ogłoszeniu przez Kazimierza Pałasza, że konińska SLD popiera w drugiej turze Piotra Korytkowskiego, zapytałem prominentnego polityka Platformy, co obiecali im w zamian.

– Niczego im nie obiecywaliśmy – zapewnił mnie. - Oni byli w sytuacji bez wyjścia i musieli nas poprzeć!

Jeśli przyjąć te słowa za dobrą monetę, to w sytuacji, kiedy w Radzie Miasta mamy chwiejną równowagę - po dziewięcioro reprezentantów PiS i PO, trzech radnych SLD i dwóch z komitetu Michała Kotlarskiego - konińska Platforma Obywatelska i Piotr Korytkowski mają do wyboru trzy możliwe modele rządzenia. Pierwsze dwa to sojusz z resztkami SLD w Radzie Miasta lub z dużym klubem Prawa i Sprawiedliwości. Ten ostatni wariant wydaje się niemożliwy bardziej z powodu oporu centralnych władz obu partii, niż uwarunkowań lokalnych, ale faktem jest, że musiałby nastąpić jakiś cud albo - wręcz przeciwnie – kataklizm, żeby o takim rozwiązaniu można było rozmawiać poważnie.

następna
strona 1/2
  • Polityczne samobójstwo na inaugurację prezydenckiej kadencji?

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

Co się dzieje z tymi ludzmi ślepi i głusi mało Po rozgrabiło śmiali wam się w twarz robili ciemną chołotę z was a wy dalej na nich głosujecie to teraz Konin to miasto wegetacji na własne życzenie.BRAWO.
Dodano: 8.11.2018 23:26    Przez: ~Konin
Szybko zapomnieliście jak nas po dymało, jak nic się nie opłaciło w tym kraju i trzeba było wszystko sprzedawać tj. stocznie, elektrownie, cukrownie...itp, i prawie lot sprzedali bo ponoć nierentowny, a dziś przynosi ogromne zyski. Było chyba 16 mega afer, a pieniędzy nie było na nic. Przed wyborami na 500 też nie mieli, jak przegrali to i na pierwsze dziecko obiecali. Przykładów można mnożyć.
Dodano: 9.11.2018 02:03    Przez: ~titi
A ja nie, niech mają co chcieli ...konsekwencje przyjdą wkrótce; a nie ma gorszej sytuacji jak zawiedziona nadzieja!
Dodano: 9.11.2018 00:19    Przez: ~nowoczesna
Jeśli Korytkowski postawi na młodych i wykształconych ludzi i dokona zmian w magisterskie kierując się kompetencjami a nie polityką, to wiele zdziała. Jeśli postawi na polityków to będzie kiepskim Prezydentem. Trzymam kciuki i daję mu szansę.
Dodano: 8.11.2018 23:38    Przez: ~Kolega
a cię kolego to 500+ boli mniej dla ryczących oderwanych od koryta zostanie. Po najgorsze rządy w historii. Ale SB miało dobrze to dlatego tak piszecie. kwik !
Dodano: 9.11.2018 00:15    Przez: ~Konin

KOMENTARZE

Co się dzieje z tymi ludzmi ślepi i głusi mało Po rozgrabiło śmiali wam się w twarz robili ciemną chołotę z was a wy dalej na nich głosujecie to teraz Konin to miasto wegetacji na własne życzenie.BRAWO.
Dodano: 08.11.2018 23:26    Przez: ~Konin
A ten artykuł to czysty przykład na to jak Pan redaktor forsuje Zmieniamy Konin bo siedział u nich w sztabie na wyborach, byleby "wcisnąć" swoich Korytkowskiemu. Totalna masakra...
Dodano: 08.11.2018 23:39    Przez: ~Żenua
Przestań chłopie powtarzać durnowate przekazy propagandy tzw. dobrej zmiany. Tak jak Polska jest rozgrabiana, deprecjonowana, upodlana i żałosna pod rządami kartoflanej mafii oraz jej żołnierzyków w rodzaju Misiewiczów, Obajtków oraz podobnych im Pisiewiczów tego nie było jeszcze w historii. Ale czegóż można oczekiwać od takich nieudaczników z menażerii pisowskiej skoro nie potrafią oni niczego pożytecznego do końca zdziałać? No chyba że chodzi o rozdawanie kasy, niszczenie armii, niszczenie sądów i trybunałów, niszczenie szkolnictwa, awanturnictwa międzynarodowego i tysiąca innych działań charakterystycznych dla zakompleksionych ciemniaków postrzegających świat z perspektywy zahukanego kundelka.
Dodano: 08.11.2018 23:43    Przez: ~Zdzich@
a cię kolego to 500+ boli mniej dla ryczących oderwanych od koryta zostanie. Po najgorsze rządy w historii. Ale SB miało dobrze to dlatego tak piszecie. kwik !
Dodano: 09.11.2018 00:15    Przez: ~Konin
Szybko zapomnieliście jak nas po dymało, jak nic się nie opłaciło w tym kraju i trzeba było wszystko sprzedawać tj. stocznie, elektrownie, cukrownie...itp, i prawie lot sprzedali bo ponoć nierentowny, a dziś przynosi ogromne zyski. Było chyba 16 mega afer, a pieniędzy nie było na nic. Przed wyborami na 500 też nie mieli, jak przegrali to i na pierwsze dziecko obiecali. Przykładów można mnożyć.
Dodano: 09.11.2018 02:03    Przez: ~titi
Zwolennicy dobrej zmiany zagłosowaliby na krowę, gdyby startowała w wyborach do samorządu i miała na sobie logo ich partii. Do rady z tej listy weszły osoby, które mają trudności z pisaniem, nie mają zielonego pojęcia co to jest "miasto", ale będą realizować linię swojej partii. Jak w takim towarzystwie będzie się czuł pan Waszkowiak, pan Eltman? Nie można zawierać sojuszy z Sierpuchowem. Są w tej radzie osoby godne uwagi do współpracy samorządowej. Nie po to wybraliśmy "miasto warte zachodu", żeby się pchać do "miasta wartego wschodu"!
Dodano: 09.11.2018 05:20    Przez: ~Felek Stankiewicz
P Olejnik, ale Ty masz jadu w sobie jesteś żenujący.
Dodano: 09.11.2018 05:43    Przez: ~Vioteczka
@Vioteczka - pan Okeynik dlugo jeszcze nedzie kopal lezacego. Oj dlugo. Jego nienawisc jest przeogromna. Takue podejscie szkodzi nie temu, ktirego kopie, ale jemu samemu. Kiedy pan przystopujesz?
Dodano: 09.11.2018 06:09    Przez: ~Pn
Lm usuwa komentarze!!! Tfu
Dodano: 09.11.2018 09:33    Przez: ~Podpis...
avatar Vox populi ,vox dei.Mieszkańcy się wypowiedzieli i nie chcą ani kopalni ,ani eletrowni,ani hutyy, ani innych zakładów u siebie.Chcą wyjeżdzać do pracy u Szkopa przy usuwaniu nawozu spod zwierząt, a kobiety zarabiac w ich domach publicznych.Dzieci niech emigrują do duzych miast za szkołą i pracą.Tak chcieli i wybrali zeby bylo tak jak było.Teraz czas na podwyzki podatków,biletówz MZK, śmieci,wody i wszystkiego co się da. Brawo mieszkańcy Konina,brawo!
Dodano: 09.11.2018 09:53    Przez: Tomasz Kobrzycki
@titi-sriti - dymue to cie pis. Ja i ten caly nasz region. Od 3 lat nie ma kto papierka A4 (jednej kartki!) podpisac zeby powstala odkrywka. Nie ma tu firm ani inwestorow a pis w imie walki z prywaciarzem powoduje upadek duzego i tak waznego dla Konina i okolic zakladu. Chłopie historie zostaw historykom! Patrz w przyszlosc a dla Konina (po zamknieciu kopalni) cieniutko sie rysuje. Dlaczego nie drzesz ryja kiedy urzednik pis przesuwa kolejne terminy wydania decyxji dot. Oscislowa??
Dodano: 09.11.2018 10:11    Przez: ~Pn
Przepraszam, ale o jakiej transparentności pisze redaktor w stosunku do Prezydenta m. Słupska R.Biedronia. Podczas prezydentury działy straszne rzeczy, a mianowicie - 34-letni Paweł K. (instruktor tańca w Ośrodku Kultury) trafił do aresztu za pedofilię. Wyszło na jaw, że od dłuższego czasu rozpija dzieci i współżyje z 13 i 14-latką. Tygodnik "Polityka" informuje, że Robert Biedroń jest krytykowany również za odrzucenie propozycji Państwowej Inspekcji Pracy o przeprowadzenie w Urzędzie Miasta ankiety antymobbingowej. Gdy nowy prezydent przejął władzę z pracy w Urzędzie odeszło 100 osób. Związki zaw. przeprowadziły ankietę, z której wynikało, że atmosfera pracy jest bardzo zła. Negatywne odpowiedzi na pytania wynosiły 80 %, i były dla pana Biedronia miażdżące. Prawdopodobnie dlatego nie zgodził się na ankietę PIP.
Dodano: 09.11.2018 10:16    Przez: ~Pogodynek
Zmieniamy konin popierając Korytkowskiego ostatecznie staliście się trybikiem układu, z którym rzekomo walczyliście przyczyniając się do tego, że nic się nie zmieniło. W ten sposób PO was zjadło, a waszą decyzję każdy wam przypomni przy następnych wyborach. Powinniście pozostać do końca neutralni, natomiast wybraliście układ, którzy ostatecznie zaorze Konin. Jesteście tacy sami jak oni. Brak różnic. Zapamiętamy.
Dodano: 09.11.2018 10:27    Przez: ~Obserwator życia
Znam Korytkowskiego od wielu lat i stwierdzam, że to nie jest tak lotny umysł, by ogarnąć temat Konina. To bardziej aparatczyk niż wizjoner. Jego prezydentura będzie okresem stagnacji, kolejnej po Pałaszu i Nowickim. W sumie razem będzie to 29 lat. Nie da się tego już odrobić. Niestety Konin przepadł, w wirze układów partyjnych i braku inteligencji jego mieszkańców.
Dodano: 09.11.2018 10:32    Przez: ~Górnik
Żle się stało, że p. Korytkowski został wybrany przez mieszkańców Konina na urząd Prezydenta, to będzie cios poniżej pasa w miasto.
Dodano: 09.11.2018 16:56    Przez: ~Energetyk
~Pn jak TVN
Dodano: 09.11.2018 22:47    Przez: ~bingo
jak Ci się nie podoba Konin to możesz się z niego wyprowadzić. Będzie o jednego pisiora mniej.
Dodano: 10.11.2018 14:03    Przez: ~Arek
Zwycięstwo Korytkowskiego ma wiele przyczyn którymi są przede wszystkim nieporadność, a właściwie zachowawczość i marazm twórczy Nowickiego który obstawiony starymi towarzyszami z PZPR i SLD nie potrafił wykazać się inwencją niezbędną dla nowoczesnego Konina, a Korytkowski reprezentuje opcję polityczną która ma największe osiągnięcia w kreowaniu nowoczesności w życiu gospodarczym i społecznym.
Dodano: 08.11.2018 23:31    Przez: ~Zdzich@
"Korytkowski reprezentuje opcję polityczną która ma największe osiągnięcia w kreowaniu nowoczesności w życiu gospodarczym i społecznym. " - Hellołłłłłłł to chyba w innym kraju żyjesz. Opcja polityczna, o której piszesz potrafi mydlić ludziom oczy i ich łupić samemu się bogacąc. Albo jesteś naiwny jak reszta albo Tobie też na rękę że oni rządzili w państwie i będą rządzić w Koninie. A co do wykreowania życia społecznego to fakt gejów i lesbijek coraz więcej to jest właśnie ich zasługa.
Dodano: 09.11.2018 10:37    Przez: ~max
Dodam Ci Max. Pamiętam jakby wczoraj. Prawa ręka Tusk; super minister ds. cyfryzacji: Michał Boni pytany o to dlaczego w czasie rządów PO przybyło aż tak wielu urzędników podczas gdy mamy boom informatyczny świata odpowiedział mniej więcej: Pani redaktor na cyfryzację brakuje mi rocznie 700 mln zł. Tych pieniędzy nie ma i nie będzie szybko. Trzy lata później partia PiS dała na Plus500 17 miliardów złotych a 4 lata później 23 miliardy złotych przy jednoczesnym wzroście dochodów państwa o 100 miliardów złotych i spadku zadłużenia kraju! Co obiecywała PO przez 8 lat: zmiany prawa, niskie podatki, mało urzędników, cyfryzację. Potworzyli ekipy Palikota do walki z papierkologią. I co? Nie zrobili nawet tych "darmowych" reform w prawie. Wiec jak od nich wymagać modernizacji kraju za pieniądze i ciężką pracę? Przy czym za czasów Tuska dobrze się działo ws. światopoglądowych. Tusk się nie wychylał i niewiele zmieniał. Wcale PO za LGTB nie było ...
Dodano: 09.11.2018 11:28    Przez: ~lo
PO to POlityczne DNO, żadnego sensownego programu dla Polaków, tylko totalny atak na rząd PiS-u. Koninem przez 5 długich lat będzie rządził przedstawiciel PO, czy tak będzie jak za rządu p. Nowickiego z SLD czy może jeszcze gorzej ?
Dodano: 09.11.2018 17:02    Przez: ~Symp. PiS
Jeśli Korytkowski postawi na młodych i wykształconych ludzi i dokona zmian w magisterskie kierując się kompetencjami a nie polityką, to wiele zdziała. Jeśli postawi na polityków to będzie kiepskim Prezydentem. Trzymam kciuki i daję mu szansę.
Dodano: 08.11.2018 23:38    Przez: ~Kolega
:) jako komentarz.
Dodano: 09.11.2018 01:53    Przez: ~titi
Myslisz zapewne o tych z ostatniego zdjęcia w Pałacyku ,oj było ich tam sporo do korytka
Dodano: 09.11.2018 07:32    Przez: ~witek
Witek boli cie to,chciłbyś pewnie też tam być.
Dodano: 09.11.2018 08:23    Przez: ~ewa
Jeśli Korytkowski postawi na młodych i wykształconych ludzi itd. to autor artykułu znów nie ma szans na pracę w magistracie
Dodano: 09.11.2018 08:32    Przez: ~mmm
A dlaczego nie? Każdy chciałby mieć stołek.Nie odbiegam niczym od niektórych tam osób
Dodano: 09.11.2018 08:38    Przez: ~witek
Małyczłek ty już tam nie liż tego roffa Piotrkowi o młodych, bo itak stanowisko masz obiecane pomimo, że nic nie umiesz, nawet jako pierwszy nie jesteś w stanie wejść. Ty nawet na miotle byś nie dał rady, bo albo byś popsuł, albo zgubił. Na miejscu Piotrka to bym Cię całkowicie pominął przy rozdawaniu stołków.
Dodano: 09.11.2018 08:40    Przez: ~lizusplatfus koleganiby
Współczuję mieszkancom Konina...
Dodano: 08.11.2018 23:39    Przez: ~Podpis...
A ja nie, niech mają co chcieli ...konsekwencje przyjdą wkrótce; a nie ma gorszej sytuacji jak zawiedziona nadzieja!
Dodano: 09.11.2018 00:19    Przez: ~nowoczesna
Opozycji? Tez współczuję...
Dodano: 09.11.2018 06:10    Przez: ~Pn
Ja współczuję rodzinie Pn
Dodano: 09.11.2018 11:40    Przez: ~zbiórka na leczenie Pn
będziemy sobie współczuć nawzajem jak się most zawali.
Dodano: 09.11.2018 15:11    Przez: ~czego oczywiście nie życz
Żadna koalicja z PISem! Nigdy! Nie po to oddałem głos na Józefa a później na Piotra żeby teraz PIS współrządził!
Dodano: 08.11.2018 23:44    Przez: ~PiS STOP
Przeciez oni, o czym mowil Mowicki, zawsze byli, sa i neda na NIE. Po prostu jak PO bedzie na takvto oni na nie i bice vwrsa. Tak tovu nich dziala.
Dodano: 09.11.2018 06:12    Przez: ~Pn
No nie wierze ze komuch przegral w koninie
Dodano: 08.11.2018 23:53    Przez: ~Edek
Zmieniamy Konin nie poparło Korytkowskiego. Ponadto jest ewidentnie pompowane przez LM, aż do śmieszności.
Dodano: 09.11.2018 00:24    Przez: ~qwerty
Zmieniamy Konin nie poparło Korytkowskiego. Poparli go wyborcy tego komitetu.
Dodano: 09.11.2018 00:32    Przez: ~ytrewq
@ytrewq a tego nie wiesz ani ty ani ja. Deklaracji liderów, w formie apelu do wyborców, nie było.
Dodano: 09.11.2018 00:56    Przez: ~qwerty
Zmieniamy Konin to jest gromada w stylu Sorosa, czyli Europy dla wszystkich a więc zagłady białej rasy, mieszanego społeczeństwa bezwolnych, bez wyrazu i narodowości ludzi. To pieniądze Sorosa doprowadziły do zmian na świecie, wojen i wędrówki tych, którzy przetrwali. Soros to zbrodniarz przeciwko ludzkości a szczególnie białej rasie. Ci, którzy go nagradzają (jak Komorowski) są jego pokroju.
Dodano: 09.11.2018 02:27    Przez: ~Arjawarta
@Arjawarta - współczuję ci...
Dodano: 09.11.2018 07:30    Przez: ~Pn
Pn, użalaj się nad swoją głupotą i bełkotem.
Dodano: 09.11.2018 08:19    Przez: ~Arjawarta
Dlaczego w tym mieście głosujecie na partie polityczne zamiast na polityków niezrzeszonych?
Dodano: 09.11.2018 00:51    Przez: ~kokoko
Ludzie głosują tak, jak uważają za stosowne. Polityk niezrzeszony, a polityk z partii, to wciąż polityk.
Dodano: 09.11.2018 00:57    Przez: ~qwerty
Niezrzeszony nie ma zaplecza, ukladow....