WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Polityczne samobójstwo na inaugurację prezydenckiej kadencji?

KONIN JEST NASZ

Dodano: 8.11.2018 23:06

Piotr Korytkowski dostał w drugiej turze wyborów ponad dwa razy więcej głosów niż w pierwszej. Tak jednoznaczny przepływ poparcia nie zdarzył się jeszcze w żadnej z dotychczasowych elekcji samorządowych w Koninie. Ale to nie wcale nie jest ostatnia z niespodzianek tegorocznych wyborów.

Kandydata Platformy Obywatelskiej poparło w pierwszej turze 7 490 osób (24,53 proc.). I był to wynik lepszy od osiągniętego przez Józefa Nowickiego nie tylko w tym roku (6 054), ale również cztery i osiem lat temu (odpowiednio 7 109 i 7 178). O wszystkim zadecydowała bowiem niezwykle wysoka jak na Konin frekwencja, bo jeszcze nigdy w historii konińskich wyborów samorządowych nie wzięła w nich udziału ponad połowa (51,5 proc.) osób do tego uprawnionych.

Ale dzisiaj są to już tylko ciekawostki historyczne, nas natomiast bardziej interesują źródła i konsekwencje zwycięstwa Piotra Korytkowskiego w tegorocznej drugiej turze.

W październikowym głosowaniu Zenona Chojnackiego poparło 9 305 wyborców, a dwa tygodnie później zagłosowało na niego o 3 299 osób więcej. Można chyba bez obawy o większą pomyłkę przyjąć, że znaleźli się w tym gronie głównie wyborcy Michała Kotlarskiego i Karola Kuznowicza, których było w sumie nieco ponad 4 tys. Natomiast większości zwolenników Józefa Nowickiego i Damiana Kruczkowskiego bliżej było raczej do Piotra Korytkowskiego. Jeśli przyjrzeć się liczbie głosów, jakie przepłynęły na kandydata Platformy między 21 października a 4 listopada, jasnym staje się, że bez poparcia grubo ponad połowy z 6 tys. zwolenników Józefa Nowickiego PO nie miałaby swojego prezydenta.

Po ogłoszeniu przez Kazimierza Pałasza, że konińska SLD popiera w drugiej turze Piotra Korytkowskiego, zapytałem prominentnego polityka Platformy, co obiecali im w zamian.

– Niczego im nie obiecywaliśmy – zapewnił mnie. - Oni byli w sytuacji bez wyjścia i musieli nas poprzeć!

Jeśli przyjąć te słowa za dobrą monetę, to w sytuacji, kiedy w Radzie Miasta mamy chwiejną równowagę - po dziewięcioro reprezentantów PiS i PO, trzech radnych SLD i dwóch z komitetu Michała Kotlarskiego - konińska Platforma Obywatelska i Piotr Korytkowski mają do wyboru trzy możliwe modele rządzenia. Pierwsze dwa to sojusz z resztkami SLD w Radzie Miasta lub z dużym klubem Prawa i Sprawiedliwości. Ten ostatni wariant wydaje się niemożliwy bardziej z powodu oporu centralnych władz obu partii, niż uwarunkowań lokalnych, ale faktem jest, że musiałby nastąpić jakiś cud albo - wręcz przeciwnie – kataklizm, żeby o takim rozwiązaniu można było rozmawiać poważnie.

następna
strona 1/2
  • Polityczne samobójstwo na inaugurację prezydenckiej kadencji?

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Co się dzieje z tymi ludzmi ślepi i głusi mało Po rozgrabiło śmiali wam się w twarz robili ciemną chołotę z was a wy dalej na nich głosujecie to teraz Konin to miasto wegetacji na własne życzenie.BRAWO.
Dodano: 8.11.2018 23:26    Przez: ~Konin
Szybko zapomnieliście jak nas po dymało, jak nic się nie opłaciło w tym kraju i trzeba było wszystko sprzedawać tj. stocznie, elektrownie, cukrownie...itp, i prawie lot sprzedali bo ponoć nierentowny, a dziś przynosi ogromne zyski. Było chyba 16 mega afer, a pieniędzy nie było na nic. Przed wyborami na 500 też nie mieli, jak przegrali to i na pierwsze dziecko obiecali. Przykładów można mnożyć.
Dodano: 9.11.2018 02:03    Przez: ~titi
Jeśli Korytkowski postawi na młodych i wykształconych ludzi i dokona zmian w magisterskie kierując się kompetencjami a nie polityką, to wiele zdziała. Jeśli postawi na polityków to będzie kiepskim Prezydentem. Trzymam kciuki i daję mu szansę.
Dodano: 8.11.2018 23:38    Przez: ~Kolega
A ja nie, niech mają co chcieli ...konsekwencje przyjdą wkrótce; a nie ma gorszej sytuacji jak zawiedziona nadzieja!
Dodano: 9.11.2018 00:19    Przez: ~nowoczesna
a cię kolego to 500+ boli mniej dla ryczących oderwanych od koryta zostanie. Po najgorsze rządy w historii. Ale SB miało dobrze to dlatego tak piszecie. kwik !
Dodano: 9.11.2018 00:15    Przez: ~Konin

KOMENTARZE

Wskazywanie Biedronia jako przykładu jest świadectwem zwiedzenia i oszustwa. Ci, którzy tego nie pojmują są tego ofiarami. Przecież ten człowiek jest jawnym zboczeńcem. Choroba, której sam stał się ofiarą przyjęła postać ideologii. Jej promotorzy próbują już ją wdrażać w oświacie. Poparcie dla homoseksualizmu to z kolei składnik lewackiej ideologii, uważającej się za jedyną słuszną czyli w istocie faszystowskiej. Tak więc oto powojenne, liberalne lewactwo przeszło od krytyki faszyzmu do jego postaci. Ofiara stała się prześladowcą.
Dodano: 09.11.2018 02:37    Przez: ~Arjawarta
Faszystowskie Ideologie promuje PiS. Już wolę "zboczonego" Biedronia, niż jakiego hipokryte z PiS. No i PO jest mniejszym złem niż PiS
Dodano: 09.11.2018 03:05    Przez: ~Beauty
Nic nie zrobi podzielą się stołkami i będzie to samo co było nawet nazwisko dużo mówi
Dodano: 09.11.2018 06:21    Przez: ~xmen
Zawsze sie dziela. Obie strony sibie krsywdy nie zrobia bo od kilku kadencji razem sa i dzialaja klepiac sie pi pikwckach.vi zeby nie bylobmowie o tych i o ich niby przeciwnikach. To jedna klika.
Dodano: 09.11.2018 06:34    Przez: ~Pn
Ludzie zobaczyli że prawicowe watahy wystawiły katechete to musieli zareagować. Dlatego Korytkowski dostał tyle głosów.
Dodano: 09.11.2018 06:43    Przez: ~Q
Za 5 lat zobaczymy efekt pracy i wywiązania z obietnic wyborczych
Dodano: 09.11.2018 07:02    Przez: ~Wyborca
Q słyszałem że jesteś księdzem?
Dodano: 09.11.2018 07:10    Przez: ~ewa
To jest dowód, że wybory to przekręt. Nie wygrywają mandatu kandydaci z największą liczbą głosów, a przynależności partyjne, bo tak ustalono. Wybory wygrały partie, przegrałi obywatele. Demokracja parlamentarna to coś gorszego od przed okrągłostołowej demokracji ludowej. Partyjne układ i knucia, by za wszelką cenę wyszarpać władzę dla samej władzy. Obywatel ma jedynie prawo znać jedną literę alfabetu X.
Dodano: 09.11.2018 06:48    Przez: ~Torent
Nie wierzę że Korytkowski będzie dobrym Prezydentem.
Dodano: 09.11.2018 07:11    Przez: ~czytelnik
ciemny lud nie kupił obietnic? Dlaczego ???
Dodano: 09.11.2018 07:19    Przez: ~Niewdzięczny
Proste... bo jest ciemny...
Dodano: 09.11.2018 09:23    Przez: ~Pn
Mafia i tyle
Dodano: 09.11.2018 07:23    Przez: ~On
Olejnik Trybun ludowy, w swoim mniemaniu oczywiście, jeszcze nowy prezydent rządzić nie zaczął, a ten już paluszkiem wygraża i wskazuje co Korytkowski ma robić bo jak nie to reelekcji nie będzie i ludzie go znienawidzą. Facet nie jesteś omnibusem, a twoje samouwielbienie trąci śmiesznością.
Dodano: 09.11.2018 07:37    Przez: ~zeus
Teraz będzie pluł na nowego Prezydenta... Załosne...
Dodano: 09.11.2018 09:22    Przez: ~Pn
Marny dziennikarzyna z LM uprawia gierki polityczne Robert Olewnik który to ma bardzo zmienne poglądy sam stoi w rozkroku to jest niebezpieczne może dostać kopa w takie miejsce ze będzie bolało. Brak obiektywizmu ,stronniczość ,brak profesjonalizmu, gdybanie, zero konkretów, zaprzeczanie samemu sobie wystarczy przeczytać kilku artykułów i można śmiało powiedzieć ze to Lewak. Co innego mówi ,co innego myśli ,co innego robi ,i na dodatek co innego pisze by ogłupiać ciemny lud .Te sympatie do Kruczkowskiego to wiadomo dlaczego lubi zadeklarowanych chłopców tak mówią na mieście ludziska jest coś na rzeczy . To jest osoba która jest szkodnikiem dla Konina, prowincjonalista. PIS był by głupcem wchodząc w koalicje z PO i SLD szkoda Konina i ludzi wróżę zmarnowane kolejne 5 latszkoda .Jak można tak manipulować ludźmi Niech w Koninie powstaną nowe media dla higieny dziennikarskiej niech czują konkurencję
Dodano: 09.11.2018 08:04    Przez: ~Karol k
Kwiczenie PiSiorów w niebogłosy nabiera na sile - UWAGA kulminacja nastąpi za rok, czas spawać taczki i kraty. Teraz się zacznie złodziejstwo ze świadomością iż mają tylko rok by napachać ile wlezie.
Dodano: 09.11.2018 08:12    Przez: ~SUUUPER GOŚĆ
Nie pij tyle od rana i wyłącz TVN.A taczki będą jeszcze jeździć w tym roku
Dodano: 09.11.2018 08:14    Przez: ~super gościówa
A ty wyłącz tvp info i przestań spalać się na rachonia czy innego lisickiego.
Dodano: 09.11.2018 08:37    Przez: ~tvp
Porazka 107-4 jest dobitniejsza od tej 27-1. Niestety Pycha kroczy zawsze przed upadkiem. Wygrać mogą jedynie wtedy gdy sfałszują wybory lub gdy rzucą kolejne ochłapy typu 300, 500 a może 700? Tylko czy ktoś im da kredyt na te parówki Antosiowe.
Dodano: 09.11.2018 09:25    Przez: ~Pn
2 z 4
<<1234>>
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO