WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Polityczne samobójstwo na inaugurację prezydenckiej kadencji?

KONIN JEST NASZ

Dodano: 8.11.2018 23:06

Piotr Korytkowski dostał w drugiej turze wyborów ponad dwa razy więcej głosów niż w pierwszej. Tak jednoznaczny przepływ poparcia nie zdarzył się jeszcze w żadnej z dotychczasowych elekcji samorządowych w Koninie. Ale to nie wcale nie jest ostatnia z niespodzianek tegorocznych wyborów.

Kandydata Platformy Obywatelskiej poparło w pierwszej turze 7 490 osób (24,53 proc.). I był to wynik lepszy od osiągniętego przez Józefa Nowickiego nie tylko w tym roku (6 054), ale również cztery i osiem lat temu (odpowiednio 7 109 i 7 178). O wszystkim zadecydowała bowiem niezwykle wysoka jak na Konin frekwencja, bo jeszcze nigdy w historii konińskich wyborów samorządowych nie wzięła w nich udziału ponad połowa (51,5 proc.) osób do tego uprawnionych.

Ale dzisiaj są to już tylko ciekawostki historyczne, nas natomiast bardziej interesują źródła i konsekwencje zwycięstwa Piotra Korytkowskiego w tegorocznej drugiej turze.

W październikowym głosowaniu Zenona Chojnackiego poparło 9 305 wyborców, a dwa tygodnie później zagłosowało na niego o 3 299 osób więcej. Można chyba bez obawy o większą pomyłkę przyjąć, że znaleźli się w tym gronie głównie wyborcy Michała Kotlarskiego i Karola Kuznowicza, których było w sumie nieco ponad 4 tys. Natomiast większości zwolenników Józefa Nowickiego i Damiana Kruczkowskiego bliżej było raczej do Piotra Korytkowskiego. Jeśli przyjrzeć się liczbie głosów, jakie przepłynęły na kandydata Platformy między 21 października a 4 listopada, jasnym staje się, że bez poparcia grubo ponad połowy z 6 tys. zwolenników Józefa Nowickiego PO nie miałaby swojego prezydenta.

Po ogłoszeniu przez Kazimierza Pałasza, że konińska SLD popiera w drugiej turze Piotra Korytkowskiego, zapytałem prominentnego polityka Platformy, co obiecali im w zamian.

– Niczego im nie obiecywaliśmy – zapewnił mnie. - Oni byli w sytuacji bez wyjścia i musieli nas poprzeć!

Jeśli przyjąć te słowa za dobrą monetę, to w sytuacji, kiedy w Radzie Miasta mamy chwiejną równowagę - po dziewięcioro reprezentantów PiS i PO, trzech radnych SLD i dwóch z komitetu Michała Kotlarskiego - konińska Platforma Obywatelska i Piotr Korytkowski mają do wyboru trzy możliwe modele rządzenia. Pierwsze dwa to sojusz z resztkami SLD w Radzie Miasta lub z dużym klubem Prawa i Sprawiedliwości. Ten ostatni wariant wydaje się niemożliwy bardziej z powodu oporu centralnych władz obu partii, niż uwarunkowań lokalnych, ale faktem jest, że musiałby nastąpić jakiś cud albo - wręcz przeciwnie – kataklizm, żeby o takim rozwiązaniu można było rozmawiać poważnie.

następna
strona 1/2
  • Polityczne samobójstwo na inaugurację prezydenckiej kadencji?

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Co się dzieje z tymi ludzmi ślepi i głusi mało Po rozgrabiło śmiali wam się w twarz robili ciemną chołotę z was a wy dalej na nich głosujecie to teraz Konin to miasto wegetacji na własne życzenie.BRAWO.
Dodano: 8.11.2018 23:26    Przez: ~Konin
Szybko zapomnieliście jak nas po dymało, jak nic się nie opłaciło w tym kraju i trzeba było wszystko sprzedawać tj. stocznie, elektrownie, cukrownie...itp, i prawie lot sprzedali bo ponoć nierentowny, a dziś przynosi ogromne zyski. Było chyba 16 mega afer, a pieniędzy nie było na nic. Przed wyborami na 500 też nie mieli, jak przegrali to i na pierwsze dziecko obiecali. Przykładów można mnożyć.
Dodano: 9.11.2018 02:03    Przez: ~titi
Jeśli Korytkowski postawi na młodych i wykształconych ludzi i dokona zmian w magisterskie kierując się kompetencjami a nie polityką, to wiele zdziała. Jeśli postawi na polityków to będzie kiepskim Prezydentem. Trzymam kciuki i daję mu szansę.
Dodano: 8.11.2018 23:38    Przez: ~Kolega
A ja nie, niech mają co chcieli ...konsekwencje przyjdą wkrótce; a nie ma gorszej sytuacji jak zawiedziona nadzieja!
Dodano: 9.11.2018 00:19    Przez: ~nowoczesna
a cię kolego to 500+ boli mniej dla ryczących oderwanych od koryta zostanie. Po najgorsze rządy w historii. Ale SB miało dobrze to dlatego tak piszecie. kwik !
Dodano: 9.11.2018 00:15    Przez: ~Konin

KOMENTARZE

OLEJNIK JESTEŚ ŻAŁOSNY I MONOTEMATYCZNY
Dodano: 09.11.2018 08:37    Przez: ~KO
Brawo Panie Olejnik.Czekamy na więcej
Dodano: 09.11.2018 08:39    Przez: ~jola
Prosba do p. Olejnika... Czekam na atykuł, co PiS i p. Chojnacki, przez tyle kadencji (4 kadencje?) dobrego zrobili dla Konina. Pan, jako ceniony historyk i dziennikarz, zapewne dogrzebie się do tych "osiągnięć" i się z nami szaraczkami podzieli. Z góry dziękują za te informacje.
Dodano: 09.11.2018 09:28    Przez: ~Pn
Platforma obywatelska was wydyma drodzy rodacy, za chwilę podwyżki, ludzie marudzą że ich podatki idą na 500 a może warto zapytać gdzie do tej pory szły, będzie pracować do śmierci na niby wyższą emeryturę, a przecież nasi rodzice wcześniej obchodzili z pracy i mają nieźle pieniądze, będziecie czekać po 10 lat na zabieg, a tego nie było przed reforma platformy, rodacy szykować pieniądze dla mafii, band, cieszcie się i radujcie wydymani
Dodano: 09.11.2018 08:47    Przez: ~ Podatnik
Obecnie PiS rządzi w Polsce więc jeżeli podwyżki mają być jeszcze większe to podziękuj im a nie PO. PO nie rządzi już ponad 3 lata więc podwyżki idą na konto PiSu. No chyba, że będziesz ciągle wył, że to wina Tuska, co potraficie idealnie...
Dodano: 09.11.2018 09:30    Przez: ~Pn
Jeszcze nowy prezydent nie został zaprzysiężony, jeszcze nie odbyło się pierwsze posiedzenie nowej rady miasta, a tu już przewidywanie klęski. Czy ktokolwiek /wg redaktora piszącego/ jest kompetentny do rządzenia tym miastem??? Chyba, że tylko Pan redaktor, który posiada receptę na wszystko, jest lekiem na wszelkie zło...Ręce opadają...
Dodano: 09.11.2018 08:52    Przez: ~Dość idiotyzmów...
Mógł pan redaktor startować. Ma tu trochę zwolenników więc wygrałby w cuglach, czyż nie? Lepsze to od plucia na ludzi...
Dodano: 09.11.2018 09:31    Przez: ~Pn
jeśli ktoś to czyta.... Oddałem swój głos dwukrotnie na P.Korytkowskiego z nadzieją, że poprowadzi to miasto w sposób profesjonalny nie Polityczny... Liczę na zwolnienie wszystkich osób powiązanych ze starym układem, Liczę na zatrudnienie osób młodych chcących działać ale także osób z doświadczeniem i wykształceniem...Czas już pozbyć się dinozaurów ze spółek miejskich (zarabiających krocie) młodzi za połowę tych pieniędzy będą pracować dwa razy , trzy razy ciężej....Jeśli ktoś to czyta to uważam, że czas skończyć z układami i polityką czas na działanie jak w prywatnych firmach na efektywność i zysk ciężką pracą...Koniec rozdawania do Pracy!!!! Ciężkiej pracy za dobre pieniądze... P. Korytkowski dajemy panu szanse na zarządzanie Koninem jak dużą firmą liczymy na profesjonalizm i zyski... !!!!
Dodano: 09.11.2018 08:57    Przez: ~Obserwator Taktyczny
Nie zawsze mlodość to atut. W rządzeniu trzeba mieć jakieś doświadczenie a nie ma młodego 24latka, który miałby np 15letnie doświadczenie. Młody musi się uczyć a widzą po młodych to raczej pokolenie FBowe, które po ulicach chodzi jak zombie z telefonami w łapach. Do roboty to cienko ich widzę. Jak już to do gapienia się w ajfona z FB...
Dodano: 09.11.2018 09:33    Przez: ~Pn
Obserwatorze nie łudź się. Pn za to słusznie zauważył, chyba jakiś przypływ intelektu. A po przypływie - odpływ.
Dodano: 09.11.2018 09:55    Przez: ~Arjawarta
No to się żeś przeliczył. Żegnaj Konin. Czekam na następny parkomat pod blokiem
Dodano: 09.11.2018 10:15    Przez: ~o
5 lat daje nam 60 miesiecy, 60x12,000 pensyjki=720 000 pln. Tyle w temacie
Dodano: 09.11.2018 09:04    Przez: ~pensyjka
Lm kasuje komentarze. Obiektywizm dziennikarski? nie tutaj.
Dodano: 09.11.2018 09:19    Przez: ~hg
Dopiero to odkryłeś?
Dodano: 09.11.2018 09:34    Przez: ~Pn
Niech skasuje wszystkie komentarze debi...la Pn co ubliża ludziom.Pytam się Lm dlaczego z tym nic nie robicie?
Dodano: 09.11.2018 10:53    Przez: ~xd
Redakcjo, nie analizujcie, bo Wam to nie wychodzi.
Dodano: 09.11.2018 09:20    Przez: ~gib
i co koninskie ciemniaki?, zobaczcie jak sie smieja z waszej glupoty ci udzialowcy mafi koninskiej, znowu wystrychneli was na dudka, a zreszta , kogos kto sam sobie zaklada kilkakrotnie powroz na szyje, nie warto ratowac, co najwyzej jak sie zdazy , odwiezc do czubkow, w Koninie jest tylu politycznych idiotow, ze raczej wypadalo by wybudowac tu obiekt dla psychicznych niz ich wozic do osciennych osrodkow, milego skomlenia , ze znowu sie pomyliliscie..
Dodano: 09.11.2018 09:26    Przez: ~pro publico bono
Lepsza znana mafia konińska, niż nowa mafia pisowska. W ostatnich dniach PIS pokazał swoją porażającą nieudolność przy okazji organizacji obchodów 100 rocznicy niepodległości i w sprawie ustanowienia 12 listopada dnia wolnego. Zabawniejszego scenariusza nie nie napisałby nawet nawet najzdolniejszy kabareciarz.
Dodano: 09.11.2018 10:02    Przez: ~xeres
sadzisz, ze polskie spoleczenstwo tylko popiera renegatow z PO i Nowoczesnej oraz fundamentalistow z PiSu, sa jeszcze inne polityczne opcje, szkoda ze glupi motloch ich nie widzi..
Dodano: 09.11.2018 10:46    Przez: ~pro publico bono
Gdzie masz tą nieudolność? 12 Listopada masz wolne a 11 Listopada o 15:00 w Warszawie masz Marsz Niepodległości 100 rocznicy
Dodano: 09.11.2018 11:16    Przez: ~hmm?
poczytajcie "Tajne związki Donalda Tuska " a odechce sie wam wiecej głosowac na po !Autor Wojciech Sumliński >
Dodano: 09.11.2018 10:01    Przez: ~ala
I tak to nie przykryje związków niejakiego A.Macierewicza ze służbami pewnego ościennego państwa. Kiedyś za to był pluton egzekucyjny.
Dodano: 09.11.2018 10:05    Przez: ~orkan
Za to co zrobił były prezydent dla Konina przez te zmarnowane lata, powinien być potraktowany jak Jagna z Chłopów Reymonta.
Dodano: 09.11.2018 10:10    Przez: ~xxx
A co zrobil? Moglbys w jednym zfaniu napisac?
Dodano: 09.11.2018 10:20    Przez: ~Pn
myslisz ze powinien go wydymac Antek i wojt, tylko ktory?
Dodano: 09.11.2018 10:49    Przez: ~Boryna
Pn powinni wszyscy wydymać i kopa powinien dostać
Dodano: 09.11.2018 10:54    Przez: ~mm
A co takiego zrobil/nie zrobil?
Dodano: 09.11.2018 11:10    Przez: ~Pn
No właśnie to nic.
Dodano: 09.11.2018 17:04    Przez: ~Aaa
3 z 4
<<1234>>