Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCellulit - zmora kobiet

Cellulit - zmora kobiet

Cellulit - zmora kobiet

Dodano:
Cellulit - zmora kobiet

Cellulit to choroba tkanki tłuszczowej znajdującej się tuż pod skórą. Cellulit nie daje jakichś objawów ubocznych, stąd uważany jest głównie za problem natury kosmetycznej. Według badań schorzenie to dotyka około 80 proc. kobiet (w tym głównie w okresie tzw. pokwitania). Nie jest jednak regułą, że cellulit dotyka starszych osób, niestety, zdarza się i u tych dużo młodszych.

Dla niektórych kobiet tzw. skórka pomarańczowa (zamienna nazywa cellulitu), może być przyczyną dużych kompleksów, a według badań - nawet depresji. Dlatego też, choć to głównie sprawa kosmetyczna, problemu cellulitu nie należy lekceważyć. Każdej kobiecie zależy na pięknym, zgrabnym i zadbanym ciele, stąd tak duży wpływ na psychikę ma pojawienie się cellulitu. Nieestetyczne zgrubienia, uwypuklenia skóry w miejscach typu pośladki, uda, brzuch czy nawet piersi, są zmorą milionów kobiet, które poszukują coraz to lepszych rozwiązań w walce z tą okropną chorobą. Wiele z nich niestety ma po prostu predyspozycje genetyczne do powstawania cellulitu, tak więc ciężko jest się go pozbyć raz na zawsze.

Przyczyny powstawania cellulitu

Według badań około 85-90% kobiet powyżej 20 roku życia cierpi na cellulit (niewielki stopień). Problem ten w głównej mierze łączony jest z okresem dojrzewania, w którego trakcie dochodzi do gromadzenia tłuszczu w tkance tłuszczowej.

Cellulit jest powszechny u kobiet wszystkich ras, ale wydaje się częściej pojawiać u kobiet rasy białej niż u kobiet np. z Azji. Przeprowadzone badania ujawniły też pewien podział, co do wyglądu skórki pomarańczowej u różnych grup wiekowych. Podaje się, że:

  • u kobiet w wieku 20-30 lat, cellulit jest mniej widoczny, powoduje tylko nieliczne wgłębienie/uwypuklenia w skórze,
  • u tych starszych (powyżej 30 roku życia) przybiera bardziej zaawansowaną formę, przez co też jest bardziej widocznych na skórze.

Oczywiście wszystkie te cechy mają swoje uwarunkowania osobnicze, stąd nie jest regułą, jak konkretnie wygląda cellulit u danej osoby.

W większości przypadków odpowiedzialność za powstawanie cellulitu zrzuca się na nadwagę. Jednak jest to tylko jeden z nielicznych powodów. Jak i w przypadku innych problemów zdrowotnych, ogromną rolę sprzyjającą tworzeniu się „skórki pomarańczowej” jest:

  • brak ruchu
  • zaburzenia przepływu krwi w tkance podskórnej (zwykle problemy z krążeniem)
  • zaburzenia hormonalne
  • zaburzenia metabolizmu tłuszczów.

Wiele kobiet cierpi z powodu wahań hormonów, rozregulowanego układu hormonalnego, co sprawia, że komórki tłuszczowe nie rosną w tym samym tempie, a to objawia się cellulitem.

Sposoby na cellulit

Każda kobieta, dotknięta problemem „skórki pomarańczowej” zadaje sobie pytanie: jak się pozbyć cellulitu? Dróg walki z cellulitem jest kilka, każda kobieta powinna wybrać tą najlepszą dla siebie. Walka z cellulitem nie jest prosta, wymaga systematyczności oraz kompleksowego połączenia kilku ważnych czynników:

  • aktywności fizycznej
  • zdrowej diety
  • odpowiednich kosmetyków
  • zabiegów
  • ewentualnie suplementów diety

Kosmetyki na pomarańczową skórkę

Jeżeli chodzi o kosmetyki, rynek oferuje nam ogromny wybór. W walce z cellulitem doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju peelingi, które pobudzają przepływ limfy w naczyniach włosowatych, zmniejszając zastoje limfy. Aplikacja każdego kosmetyku antycellulitowego powinna być poprzedzona peelingiem, gdyż wówczas umożliwiamy lepsze wchłanianie się aktywnych substancji z kosmetyku.

By kosmetyk na cellulit był skuteczny, powinien w swoim składzie zawierać kilka kluczowych składników, odpowiedzialnych przede wszystkim za przyspieszanie metabolizmu i poprawianie krążenia. Kosmetyki powinny też wpływać na poprawę jędrności i elastyczności skóry. Uważane za najbardziej skuteczne składniki, kosmetyków (wspomagające spalanie tłuszczu) to kofeina i teofilina. Związki te mają zdolność wnikania przez skórę i pobudzania spalania tkanki tłuszczowej. Ich działanie polega na stymulowaniu wydzielania tzw. neuroprzekaźników, biorących udział w procesie redukcji tkanki.

Skuteczne są także wszelkiego rodzaju kosmetyki, zawierające w składzie L-karnitynę, która odgrywa niezwykle istotną rolę w redukcji tkanki tłuszczowej, dając również widoczne efekty wyszczuplające. L-karnityna obniża poziom glukozy w komórkach i zapobiega gromadzeniu się substancji tłuszczowych. Tym samym wpływa na przyspieszenie przemiany materii, dzięki czemu zgromadzony w tkankach tłuszczu wykorzystywany jest jako źródło energii. Tak, więc kremy, balsamy czy żele z L-karnityna, kofeiną lub teofiliną na pewno nas nie zawiodą.

Składnikiem pożądanych w kosmetykach na cellulit jest również mentol (często ma dodatkowe działanie chłodzące np. w żelach), wyciąg z miłorzębu japońskiego, wyciąg z gorzkich migdałów, bluszczu czy olej z wiesiołka. Doskonale sprawdzą się także produkty zawierające retinol, który stymuluje regenerację skóry. Z kosmetyków aptecznych powinniśmy wybierać te zawierające np. wyciąg z bluszczu pospolitego, który bogaty jest we flawonoidy, odpowiedzialne za przyspieszanie procesu redukcji tkanki tłuszczowej, a także pobudzanie krążenia krwi, zmniejszanie przepuszczalności naczyń krwionośnych. Wpływa też, na poprawię elastyczność i jędrność skóry.

Wyciąg ze świeżych liści bluszczu przyspiesza usuwanie z tkanek nadmiaru wody i różnych toksyn, a tym samym pobudza przemianę materii i sam proces spalania tkanki tłuszczowej. W podobny sposób działa np. wyciąg z kasztana indyjskiego, kasztanowca pospolitego (usuwa nadmiar wody z tkanek) czy miłorzębu japońskiego. Kosmetyki zwierające te składniki na pewno pomogą w walce z cellulitem. Szukajmy też kosmetyków z algami (działają detoksykująco) lub wyciągiem z ruszczyka kolczastego, nagietkiem, lukrecją czy rumiankiem. Sama forma produktu (krem, żel, masło) nie ma znaczenia- kluczowe są odpowiednio dobrane składniki.
Walka z cellulitem od wewnątrz

Zestawienie kosmetyków na cellulit znajdziesz tutaj: https://zwalcz-cellulit.com/kosmetyki-na-cellulit/

Działaj wielotorowo

Najlepsze efekty w walce z cellulitem daje tzw. kompleksowe działanie, czyli połączenie odpowiedniej pielęgnacji obszarów dotkniętych przez cellulit, z działaniem od wewnątrz. W tym celu zaleca się zażywanie odpowiednich tabletek, suplementów diety. Wszelkiego rodzaju tabletki na cellulit zawierają w składzie wiele dobroczynnych substancji (witaminy, minerały), które zapobiegają lub zmniejszają powstawanie „pomarańczowej skórki”.

Działanie tabletek na cellulit (opisanych szerzej tutaj: https://zwalcz-cellulit.com/tabletki-na-cellulit/) opiera się na przyspieszaniu metabolizmu komórek, a tym samym procesu znanego pod nazwą lipolizy. Lipoliza polega na rozkładaniu tłuszczów do takiej postaci, w której będą one mogły zostać łatwo usunięte z organizmu. Tabletki mogą poprawiać mikrocyrkulację krwi i limfy, dzięki czemu dochodzi do prawidłowego rozkładu komórek tłuszczowych, wraz z usuwaniem zalegających w organizmie toksyn. Niezwykle skuteczne są wszelkiego rodzaju tabletki działające na usuwanie z organizmu wody, która gromadzona w tkankach, powoduje powstawanie tzw. cellulitu wodnego. Z wodą usuwane są też toksyny.

Wśród tabletek szukajmy takich, które zawierają np. wyciąg z morszczynu (odpowiedzialny z a spalanie tkanki tłuszczowej), olej rybi (zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3) pobudzają metabolizm. Suplementy z wyciągiem z zielonej herbaty przyspieszają proces redukcji komórek tłuszczowych, a także zapobiegają utracie jędrności skóry. Doskonale sprawdzą się też suplementy z olejem z ogórecznika (zawiera kwas gamma linolenowy, który wpływa na prawidłową cyrkulację krwi oraz dostarcza do jej komórek potrzebny tlen, wspomaga też proces oczyszczania organizmu z toksyn), wyciągiem z wąkrotki azjatyckiej (wspomaga krążenie krwi i limfy, poprawiając także kondycję włókien kolagenowych, dzięki którym skóra jest bardziej jędrna/zbita). Na cellulit od wewnątrz wpływa też wyciąg z nasion winogron lub wyciąg z czerwonej herbaty (doskonale wpływa również picie czerwonej herbaty).

Warto przyjmować także suplementy bogate w kwas hialuronowy, który poprzez wiązanie wody w komórkach, sprawia, że skóra jest bardziej gładka i mniej podatna na tworzenie się cellulitu. Algi morskie z koeli bogate są w składniki mineralne i witamy i aminokwasy, dzięki czemu stanowią one bombę regeneracyjną na skórę dotkniętą problemem cellulitu. Podobnie będą działać suplementy z witaminami (np. B1 i B2).

Więcej informacji w serwisie zwalcz-cellulit.com

Czytaj więcej na temat:zdrowie, uroda, cellulit
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole