LM.plWiadomościGrunty Konina na medal. W konkursie wzięły udział samorządy

Grunty Konina na medal. W konkursie wzięły udział samorządy

Dodano:
Grunty Konina na medal. W konkursie wzięły udział samorządy

Grunty Konina na medal. W konkursie wzięły udział samorządy z całej Polski. To one wysłały setki ofert spośród których jury wybierało te najlepsze. Pierwsze miejsce w województwie wielkopolskim trafiło do Konina, które przedstawiło ofertę gruntów na terenach inwestycyjnych Konin-Międzylesie.

Mowa o trzech działkach o łącznej powierzchni ponad sześciu hektarów przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod aktywizację gospodarczą. Działki zlokalizowane są w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej DK 25 oraz niewielkiej odległości drogi wojewódzkiej DW 264 i autostrady A-2. Wszystkie są w pełni uzbrojone w sieć wodociągową, kanalizacyjną, gazową, elektryczną. Co więcej, miasto zadbało o połączenie terenów inwestycyjnych z miastem, co zapewnia Miejski Zakład Komunikacji w Koninie. – Powstanie oferty inwestycyjnej na terenach Konin-Międzylesie to wynik wieloletnich zabiegów władz miasta, które chcąc uczynić Konin miastem atrakcyjnym gospodarczo i inwestycyjnie, pozyskały środki zewnętrzne w ramach programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – mówi Roman Karbowy, kierownik Wydziału Obsługi Inwestora Urzędu Miejskiego w Koninie. Na całkowite uzbrojenie i skomunikowanie terenów miasto wydało dziewiętnaście i pół miliona złotych. – Była to inwestycja w przyszłość. Dziś tereny w Międzylesiu cieszą się zainteresowaniem inwestorów z Polski i Europy Zachodniej. Część nieruchomości już sprzedaliśmy. Obecnie promujemy pozostałe jeszcze 14 hektarów przeznaczonych pod działalność usługową oraz 31 hektarów pod aktywizację gospodarczą. Wśród tych ostatnich są działki, które zwyciężyły i zasłużyły na medal. To dla nas ogromne wyróżnienie – mówi Piotr Korytkowski, prezydent Konina.

Miasto, które jeszcze do niedawna kojarzone było głownie z przemysłem ciężkim i energetycznym, dziś stawia na rozwój w oparciu o nowoczesne metody wytwarzania energii. Dlatego też powstał klaster energetyczny „Zielonej Energii Konin”, który został wyróżniony certyfikatem Ministerstwa Energii. Nowy prezydent Konina zapowiada także powstanie Zielonej Doliny Energii, która ma sprawić, że miasto zacznie zbliżać się do gospodarek niskoemisyjnych. Atutem Konina, który w najbliższych czasach będzie zmierzał w kierunku nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań, są źródła geotermalne z najgorętszą woda w kraju o temperaturze 97,5 stopni Celsjusza, zlokalizowane na konińskiej wyspie Pociejewo. – Przewidywane kierunki zagospodarowania źródła geotermalnego to energetyka, rekreacja i balneologia. To tutaj planuje się budowę ciepłowni geotermalnej oraz kompleksu rekreacyjno-leczniczego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakłada również budowę w tym miejscu sklepów wielkopowierzchniowych oraz centrum hotelowo-konferencyjnego – opowiada prezydent Konina.

Miasto prowadzi także usilne prace nad tym, by oferta inwestycyjna z roku na była coraz bardziej atrakcyjna. Jeszcze dwa lata temu Konin mógł pochwalić się działkami o łącznej powierzchni jedynie 60 hektarów. Dziś jest ich już ponad 200 w różnych częściach miasta. – Wzbogacamy ofertę inwestycyjną Konina o działki należące nie tylko do miasta, ale kontaktujemy się także z osobami prywatnymi, których nieruchomości przeznaczone są w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod działalność produkcyjną, usługową, czy aktywizację gospodarczą. Takie działania podjęliśmy już w obrębach Konin-Nowy Dwór, Konin-Chorzeń, Konin –Pawłówek. W ten sposób pozyskaliśmy dodatkowe 35 hektarów powierzchni przygotowanej pod inwestycje. W ostatnich miesiącach podjęliśmy też rozmowy z zarządem Impexmetal S.A. i dostaliśmy zgodę na promocję ich nieruchomości, jako terenów inwestycyjnych. To kolejne ponad 90 hektarów przeznaczonych głównie pod działalność produkcyjną, magazynową i usługową – wyjaśnia Roman Karbowy, kierownik Wydziału Obsługi Inwestora Urzędu Miejskiego w Koninie. Niewykluczone, że niedługo oferta inwestycyjna Konina wzbogaci się o kolejne 300 hektarów zlokalizowanych w północnej części miasta, w sąsiedztwie drogi krajowej DK 25. – To zasługa działającego od niespełna dwóch lat Wydziału Obsługi Inwestora, który we współpracy ze mną będzie robił wszystko, by Konin był atrakcyjny dla inwestorów i szeroko pojętego biznesu – dodaje prezydent Piotr Korytkowski.

Na koniec dodajmy, że celem konkursu było wyłonienie i promocja najlepszych terenów pod inwestycje produkcyjne, a w efekcie przyczynienie się do zwiększonego napływu inwestycji do Polski. Nagrodzone działki w Koninie-Międzylesiu będą promowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu wśród inwestorów polskich i zagranicznych zainteresowanych rozpoczęciem bądź rozszerzeniem działalności gospodarczej w naszym kraju. 

Grunty Konina na medal. W konkursie wzięły udział samorządy
Grunty Konina na medal. W konkursie wzięły udział samorządy
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole