WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Rzgów. Wzrosną opłaty za wywóz śmieci oraz stawki podatkowe

Dodano: 10.12.2018 15:21
Źródło: LM.pl

Jedenaście złotych za śmieci segregowane i dwadzieścia złotych za śmieci niesegregowane - to nowe stawki za wywóz odpadów w gminie Rzgów. W poniedziałek radni przyjęli uchwałę o zmianie opłat.

Z propozycją podniesienia stawek za wywóz śmieci wyszedł wójt Grzegorz Matuszak. - W trakcie prowadzenia swojej kampanii głośno o tym mówiłem, że stawka, która jest, a to, co zbieramy od naszych mieszkańców, nie bilansuje się. Mając na uwadze to, że mamy jedne z najtańszych kosztów utrzymania śmieci, stawka powinna wzrosnąć - argumentował wójt. Jak informował podczas poniedziałkowej sesji, Rzgów i Grodziec to jedyne gminy z powiatu konińskiego, które od 2015 roku nie podnosiły stawek za wywóz śmieci.

Do tej pory wynosiły one osiem złotych za śmieci segregowane i piętnaście złotych za niesegregowane. To jednak nie wystarczało na pokrycie należności związanych z wywozem odpadów. W dwóch ostatnich latach z budżetu ogólnego gmina musiała dokładać 54 tys. zł (w 2017 roku) oraz aż 165 tys. zł (w 2018 roku). Prognoza na przyszły rok nie jest lepsza i wynosi 167 tys. zł. 

Pewnym problemem jest to, że nieściągalność opłat od mieszkańców wynosi pięć procent. - Cały czas prowadzimy działania windykacyjne. Dokonujemy wpisów na hipotekę, by nie dochodziło do przeterminowania tych należności. Te pięć procent to nie jest jeszcze aż tak dużo, są gminy, które mają większą nieściągalność - mówiła w poniedziałek skarbnik, a wójt dodawał, że w powiecie jest gmina, w której nieściągalność wynosi aż 27%. Pięć procent w Rzgowie to brak ok. 40 tys. zł w budżecie gminy. 

Radni przychylili się do propozycji wójta i jednogłośnie przegłosowali nowe stawki. Za śmieci segregowane opłata wynosić będzie jedenaście złotych, a niesegregowane - dwadzieścia złotych.

To niejedyny wzrost opłat w Rzgowie. Radni zaakceptowali również zmiany w stawkach podatków od nieruchomości. Ich wzrost jest niewielki i wynosi ok. 1,6 procent. - Zaproponowane stawki wynikają z obwieszczenia GUS. Nastąpił wzrost wskaźnika towarów i usług o 1,6 procent. Stąd też taka propozycja, by stawki podatku wzrosły o ten wskaźnik. Nie są to duże zmiany, zamykają się od kilku do 30 groszy w jednej klasyfikacji gruntowej, czy budynku - tłumaczyła Barbara Fabiszak, skarbnik gminy. 

I tak, podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrośnie z 78 gr do 80 gr, podatek od gruntów pod wodami powierzchniowymi z 4,54 zł do 4,71 zł, podatek od powierzchni użytkowej od działalności gospodarczej z 19,70 zł/m2 do 20 zł/m2, podatek od budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych z 4,61 zł do 4,70 zł, a podatek od pozostałych budynków z 3,78 zł do 3,84 zł. Niezmieniona pozostanie stawka od budynków mieszkalnych, która wynosi 51 groszy. 

Dzięki wzrostom stawek do budzetu gminy w przyszłym  roku powinno trafić ok. 29 tys. zł więcej. Z czego 25 tys. zł to wpływ tylko z podatku od pozostałych gruntów, gdzie stawka wzrosła o trzy grosze. 

Rzgowscy radni zdecydowali również w poniedziałek, by nie podnosić ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawa do naliczania podatku rolnego. Do tej pory wynosiła ona 50 zł, ale GUS zaproponował maksymalną stawkę na poziomie 54,36 zł. Rada Gminy zdecydowała jednak, że pozostawi cenę na dotychczasowym poziomie. 

 



 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

Żenada!!!Zamiast szukać pieniędzy w portwelach mieszkańców powinni szukać oszczędności w urzędzie, przyciągnąć do gminy inwestorów ,osoby odpowiedzialne za rozwój gminy powinny wziąść się do pracy a nie stawiać na lans!!!Gratulacje dla wyborców których przedstawiciele siedzą w radzie gminy i jednomyślnie zagłosowali ZA wzrostem podatków i cen
Dodano: 10.12.2018 20:36    Przez: ~generał
a częstotliwość wywozów będzie ta sama ??? świeżo po wyborach i obietnice wyborcze poszły, podatnika trzeba w-mać
Dodano: 10.12.2018 15:36    Przez: ~wyborca
Nie róbcie sobie jaj, gmina najbiedniejsza a ledwo wybory wygrali już podwyżka. Imprezy, uczty dla wybranych - tak i to co kawałek, a dla biedy co macie? podwyżki. Niedługo bal karnawałowy - popatrzymy, co za elyta bawi się.
Dodano: 10.12.2018 20:55    Przez: ~Qwert
tak se wybrali...tak maja
Dodano: 11.12.2018 07:38    Przez: ~234
Ta sama spółdzielnia odpowiedzialna za wywóz śmieci w gminie już drugi miesiąc brukuje drogę w Sławsku. Cała ta inwestycja i jakość wykonania kwalifikuje się do opisania w gazecie. Warto pokazać szerszemu gronu jakim partaczom zleca się roboty publiczne i to za przyzwoleniem gminy Rzgów.
Dodano: 11.12.2018 10:11    Przez: ~JAK WAM NIE WSTYD?

KOMENTARZE

I bardzo dobrze .
Dodano: 10.12.2018 15:29    Przez: ~Symp.PiS
Oskubać mieszkańców z mamony- może nie starczy im dla plebanów???!!! To przecież dobra zmiana !!! Tak trzymać i nie popuszczać !!! nawet biednych
Dodano: 10.12.2018 18:55    Przez: ~Erwin
tak se wybrali...tak maja
Dodano: 11.12.2018 07:38    Przez: ~234
a częstotliwość wywozów będzie ta sama ??? świeżo po wyborach i obietnice wyborcze poszły, podatnika trzeba w-mać
Dodano: 10.12.2018 15:36    Przez: ~wyborca
Dokładnie mam ten sam problem. Odbiór przez pół roku śmieci zmieszanych czyli tych co jest najwięcej tylko 1 raz w miesiącu.
Dodano: 10.12.2018 17:20    Przez: ~zmieszane x 2
Głosuj na PO, a podwyżki masz jak w banku, już POlitycy z PO zadbają o to aby nam Polakom wyczyścić portfele.
Dodano: 10.12.2018 15:55    Przez: ~Prawdz. Symp. PiS
portfele jak na razie czyszczą nam pisiory ze swoimi sympatykami....
Dodano: 10.12.2018 16:03    Przez: ~zx
@Prawdz. Symp. PiS- dokształc sie bo nieprawde piszesz. Napoludniu, wbastionie PiS, maja podwyzki 47%. W Koninie 34%. I co kłamco?
Dodano: 11.12.2018 11:14    Przez: ~Pn
Pn do budy psie
Dodano: 11.12.2018 11:27    Przez: ~ula
My mieszkańcy Konina też z utęsknieniem czekamy na podwyżki, które nam obiecali POlitycy z PO i dlatego na nich głosowaliśmy.
Dodano: 10.12.2018 16:47    Przez: ~Elektorat PO
W tych miastach, gdzie władzę przejęli POlitycy z PO zapanuje dobrobyt, w Koninie też ?
Dodano: 10.12.2018 17:12    Przez: ~Symp. PiS
Pn popierałeś p. Nowickiego, POtem p. Korytkowskiego, a gdyby tak Prezydentem Konina został p. Chojnacki z PiS-u, to pewnie byś poparł i jego. Ty jesteś tak chwiejny w swoich lewackich POglądach jak trzcina na wietrze. Nie mam za grosz szacunku do takich ludzi jak Ty.
Dodano: 10.12.2018 18:08    Przez: ~Mieszkaniec Konina
I Salomon nic ciekawego nie wymyśli!!!! Rządzi PIS , który ustawami może zmienić wszystko !! ALE ma to gdzieś!!!Potrzebna jest mamona!!! Teraz jedyny cel to oskubać gorszy sort i mieć na nagrody dla siebie i 500 plus!!! "Tak trzymać i nie popuszczać !! nawet wisiorom
Dodano: 10.12.2018 18:42    Przez: ~erwin
erwin synu szatana, jesteś mój -
Dodano: 11.12.2018 11:26    Przez: ~Lucyfer
Żenada!!!Zamiast szukać pieniędzy w portwelach mieszkańców powinni szukać oszczędności w urzędzie, przyciągnąć do gminy inwestorów ,osoby odpowiedzialne za rozwój gminy powinny wziąść się do pracy a nie stawiać na lans!!!Gratulacje dla wyborców których przedstawiciele siedzą w radzie gminy i jednomyślnie zagłosowali ZA wzrostem podatków i cen
Dodano: 10.12.2018 20:36    Przez: ~generał
Dokładnie. W każdym pokoju po kilka pracownic, a jak człowiek coś potrzebuje to musi liczyć sam na siebie. Np składanie wniosku, siedzą 4 i pretensje, ba nawet inf na drzwiach, że przyjmują tylko wypełnione wnioski. Więc przepraszam, od czego One tam są? Od p***rzenia w stolek? Zdarzy się, że interesant potrzebuje pomocy w wypełnieniu więc oczekuje od Nich pomocy, bo chyba idą tam pracować, a nie kawkowac.
Dodano: 11.12.2018 11:19    Przez: ~Mieszkaniec gminy
Nie róbcie sobie jaj, gmina najbiedniejsza a ledwo wybory wygrali już podwyżka. Imprezy, uczty dla wybranych - tak i to co kawałek, a dla biedy co macie? podwyżki. Niedługo bal karnawałowy - popatrzymy, co za elyta bawi się.
Dodano: 10.12.2018 20:55    Przez: ~Qwert
To skoro mamy płacić więcej, to może wójt zapewni lepszą jakość worków, bo te, które są obecnie są fatalnej jakości, kilka sztuk szkła i worek pęka...
Dodano: 11.12.2018 07:24    Przez: ~xyz
Szkło zbierają raz na trzy miesiące i dawają dwa worki to jest jakaś kpina.Podnieś o 1zł to jeszcze ,ale o trzy.Dobrało się piętnastu radnych z jednej kliki i ich przywódca i teraz robią co chcą .Jak na Białorusi
Dodano: 11.12.2018 10:00    Przez: ~dworós
Ta sama spółdzielnia odpowiedzialna za wywóz śmieci w gminie już drugi miesiąc brukuje drogę w Sławsku. Cała ta inwestycja i jakość wykonania kwalifikuje się do opisania w gazecie. Warto pokazać szerszemu gronu jakim partaczom zleca się roboty publiczne i to za przyzwoleniem gminy Rzgów.
Dodano: 11.12.2018 10:11    Przez: ~JAK WAM NIE WSTYD?
1 z 2
12>>