WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Rzgów. Wzrosną opłaty za wywóz śmieci oraz stawki podatkowe

Dodano: 10.12.2018 15:21
Źródło: LM.pl

Jedenaście złotych za śmieci segregowane i dwadzieścia złotych za śmieci niesegregowane - to nowe stawki za wywóz odpadów w gminie Rzgów. W poniedziałek radni przyjęli uchwałę o zmianie opłat.

Z propozycją podniesienia stawek za wywóz śmieci wyszedł wójt Grzegorz Matuszak. - W trakcie prowadzenia swojej kampanii głośno o tym mówiłem, że stawka, która jest, a to, co zbieramy od naszych mieszkańców, nie bilansuje się. Mając na uwadze to, że mamy jedne z najtańszych kosztów utrzymania śmieci, stawka powinna wzrosnąć - argumentował wójt. Jak informował podczas poniedziałkowej sesji, Rzgów i Grodziec to jedyne gminy z powiatu konińskiego, które od 2015 roku nie podnosiły stawek za wywóz śmieci.

Do tej pory wynosiły one osiem złotych za śmieci segregowane i piętnaście złotych za niesegregowane. To jednak nie wystarczało na pokrycie należności związanych z wywozem odpadów. W dwóch ostatnich latach z budżetu ogólnego gmina musiała dokładać 54 tys. zł (w 2017 roku) oraz aż 165 tys. zł (w 2018 roku). Prognoza na przyszły rok nie jest lepsza i wynosi 167 tys. zł. 

Pewnym problemem jest to, że nieściągalność opłat od mieszkańców wynosi pięć procent. - Cały czas prowadzimy działania windykacyjne. Dokonujemy wpisów na hipotekę, by nie dochodziło do przeterminowania tych należności. Te pięć procent to nie jest jeszcze aż tak dużo, są gminy, które mają większą nieściągalność - mówiła w poniedziałek skarbnik, a wójt dodawał, że w powiecie jest gmina, w której nieściągalność wynosi aż 27%. Pięć procent w Rzgowie to brak ok. 40 tys. zł w budżecie gminy. 

Radni przychylili się do propozycji wójta i jednogłośnie przegłosowali nowe stawki. Za śmieci segregowane opłata wynosić będzie jedenaście złotych, a niesegregowane - dwadzieścia złotych.

To niejedyny wzrost opłat w Rzgowie. Radni zaakceptowali również zmiany w stawkach podatków od nieruchomości. Ich wzrost jest niewielki i wynosi ok. 1,6 procent. - Zaproponowane stawki wynikają z obwieszczenia GUS. Nastąpił wzrost wskaźnika towarów i usług o 1,6 procent. Stąd też taka propozycja, by stawki podatku wzrosły o ten wskaźnik. Nie są to duże zmiany, zamykają się od kilku do 30 groszy w jednej klasyfikacji gruntowej, czy budynku - tłumaczyła Barbara Fabiszak, skarbnik gminy. 

I tak, podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrośnie z 78 gr do 80 gr, podatek od gruntów pod wodami powierzchniowymi z 4,54 zł do 4,71 zł, podatek od powierzchni użytkowej od działalności gospodarczej z 19,70 zł/m2 do 20 zł/m2, podatek od budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych z 4,61 zł do 4,70 zł, a podatek od pozostałych budynków z 3,78 zł do 3,84 zł. Niezmieniona pozostanie stawka od budynków mieszkalnych, która wynosi 51 groszy. 

Dzięki wzrostom stawek do budzetu gminy w przyszłym  roku powinno trafić ok. 29 tys. zł więcej. Z czego 25 tys. zł to wpływ tylko z podatku od pozostałych gruntów, gdzie stawka wzrosła o trzy grosze. 

Rzgowscy radni zdecydowali również w poniedziałek, by nie podnosić ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawa do naliczania podatku rolnego. Do tej pory wynosiła ona 50 zł, ale GUS zaproponował maksymalną stawkę na poziomie 54,36 zł. Rada Gminy zdecydowała jednak, że pozostawi cenę na dotychczasowym poziomie. 

  autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

POPULARNE KOMENTARZE

Żenada!!!Zamiast szukać pieniędzy w portwelach mieszkańców powinni szukać oszczędności w urzędzie, przyciągnąć do gminy inwestorów ,osoby odpowiedzialne za rozwój gminy powinny wziąść się do pracy a nie stawiać na lans!!!Gratulacje dla wyborców których przedstawiciele siedzą w radzie gminy i jednomyślnie zagłosowali ZA wzrostem podatków i cen
Dodano: 10.12.2018 20:36    Przez: ~generał
a częstotliwość wywozów będzie ta sama ??? świeżo po wyborach i obietnice wyborcze poszły, podatnika trzeba w-mać
Dodano: 10.12.2018 15:36    Przez: ~wyborca
Nie róbcie sobie jaj, gmina najbiedniejsza a ledwo wybory wygrali już podwyżka. Imprezy, uczty dla wybranych - tak i to co kawałek, a dla biedy co macie? podwyżki. Niedługo bal karnawałowy - popatrzymy, co za elyta bawi się.
Dodano: 10.12.2018 20:55    Przez: ~Qwert
tak se wybrali...tak maja
Dodano: 11.12.2018 07:38    Przez: ~234
Ta sama spółdzielnia odpowiedzialna za wywóz śmieci w gminie już drugi miesiąc brukuje drogę w Sławsku. Cała ta inwestycja i jakość wykonania kwalifikuje się do opisania w gazecie. Warto pokazać szerszemu gronu jakim partaczom zleca się roboty publiczne i to za przyzwoleniem gminy Rzgów.
Dodano: 11.12.2018 10:11    Przez: ~JAK WAM NIE WSTYD?

KOMENTARZE

Jak wróci PO do władzy to Polska stanie się Krajną mlekiem płynąca.Będziemy mieć godnego Prezydenta Donalda i Mądrego i uczciwego Premiera Grzegorza Schetynę.Wszystko wróci jak było i nikt znów nie będzie narzekał.Jeszcze tylko rok i będzie WOLNOŚĆ RÓWNOŚĆ DEMOKRACJA
Dodano: 11.12.2018 13:18    Przez: ~mirek
Przeciez teraz, za nierzadow Pychy i Szmalu mamy rzejomo miec ktaine mlekiem i miodem plynaca. Nawet rzekomo z kolan wstanęliśmy (jeden kurdupel tak długo kleczal, ze teraz czeka govoperacja na kolanko) i odnosimy same zwyciestwa. Jednym jest 1-27...
Dodano: 11.12.2018 18:48    Przez: ~Pn
Zakazalem zonie i dziecia wyrzucanie jakichkolwiek materiałów wtórnych złom Sprzedam makulaturę Sprzedam wszystko co można sprzedać tylko trzeba dobrze poszukać to trzeba sprzedać ode mnie dostają tylko Popioły od pieca i niejadalne odpadki No bo jak proszę państwa można żądać pieniędzy za złom czy inne materiały wtórne które się pójdzie sprzedać nie będę tolerował tego że taka firma zarabia dwa razy Jeżeli tego chcą to niech odbierają ode mnie za darmo a jak nie chcą to nie dostaną nic
Dodano: 11.12.2018 20:48    Przez: ~Pawel
Ps. Samych puszek po rybach dezodorantach czy innych różnych artykułach mam jakieś 150 rocznie więc dobry grill z fajną zabawą więc lepiej chyba to niż dofinansowywać Dziadów
Dodano: 11.12.2018 20:50    Przez: ~Pawel
Zmniejszyć ilość pracowników, bo tylko chodzą wąskim korytarzem, a wypłata wpływa. Same znajomości tam pracują, kilka w pokojach, a łatwic człowiek musi sam. Zostawić 1osoba na stolku i będzie w pracy, a nie na wakacjach przez 8h.
Dodano: 12.12.2018 08:02    Przez: ~Kazik
Firma ,, brukarska ,, Pani M. ze Rzgowa zakończyła swoją karierę na drodze w Sławsku w czwartek 13 grudnia , od poniedziałku ma być inna firma , a dotychczasowa ma tylko dowozić materiał.
Dodano: 14.12.2018 04:09    Przez: ~pn
2 z 2
<<12
Copyright © 1999 - 2019 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO