WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Lekarze rodzinni podsumowują mijający rok w ochronie zdrowia

Dodano: 19.12.2018 18:34
Źródło: LM.pl

Dwóch lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej w ciągu ostatnich kilku dni zrezygnowało z pracy. Wszystko przez e-zwolnienia. - Jak będzie dalej? Nie wiemy – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Lekarze PPOZ podsumowali mijający rok. Zwracają oni uwagę na protesty w sprawie wynagrodzeń i informatyzację w ochronie zdrowia.

- Weszliśmy w ten rok protestami rezydentów, czyli problemem kadrowym i finansowym. Potem wylała się fala protestów finansowych różnych środowisk medycznych: pielęgniarki, fizjoterapeuci, ratownicy medyczni i diagności. Drugim problemem tego roku jest informatyzacja, która w szczególny sposób odbiła się na POZ – mówi Bożena Janicka.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie obowiązują od grudnia tego roku. Mimo protestów lekarzy, są one obligatoryjne.

- Staliśmy się zakładnikiem e-ZLA. Okazało się, że papierowe dokumenty nie były i nie są honorowane przez pracodawców. Lekarze próbują na siłę wprowadzać elektroniczne zwolnienia. Mamy jednak sporo kadry wiekowej, która zapowiada odejście. W ciągu kilku ostatnich dni wpłynęły dwie rezygnacje z pracy – mówi Bożena Janicka. - Lekarzy jest coraz mniej. Dzisiaj jest niepokój, który może spowodować kolejne odejścia z pracy – dodaje.

Przed medykami mają stanąć kolejne wyzwania, tj. wprowadzanie e-recept i e-skierowań.

- E-zdrowie to ogromne wyzwanie! Nawet największym i najbogatszym krajom europejskim realizacja systemu zajęła wiele lat, a niektóre nadal go wdrażają. (pierwszy pilotaż e-recepty miał miejsce w Szwecji już w 1981 roku i choć rozwiązania te stosowane są w krajach skandynawskich: Dania, Szwecja czy Estonia, to do dziś nie mają w stu procentach elektronicznej formy. W Wielkiej Brytanii e-recepty wystawiane są w ponad 60 procentach…). Tymczasem Polska na realizację e-zdrowia ma rok! Czy w tym czasie zdoła stać się liderem e-zdrowia w Europie? Przy braku kadr, bałaganie organizacyjnym i niedoborach finansowych? Uważamy, że informatyzacja systemu jest potrzebna, ale przy jego realizacji należy wziąć pod uwagę przede wszystkim możliwości i wydolność polskiego systemu ochrony zdrowia, które w tej chwili pozostawiają wiele do życzenia - podkreślają lekarze PPOZ.

W PPOZ zrzeszonych jest około 500 podmiotów Podstawowej Opieki Zdrowotnej i około 3 000 lekarzy.

  • Lekarze rodzinni podsumowują mijający rok w ochronie zdrowia

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

lekarze emeryci zrezygnują z pracy, młodzi w tym umierajacym mieście nie chca żyć i pracowac, czyli nie będzie miał nas kto leczyc
Dodano: 19.12.2018 19:06    Przez: ~kewin
Jak ich słyszę to szlak trafią,żadnej poprawy w służbie zdrowia,a Ci rodzinni ciągle mało mało mało,a każdy wille luksusowy samochód,dzieci domy wybudowane itd itd itd,a jak ma dbać skierowanie na wyniki to Wieeelka łaska,bo za mało im zostanie,a fundusz co miesiąc grubą forsę płaci im,
Dodano: 19.12.2018 19:59    Przez: ~Pacjent
E-zwolnienia to wygoda dla chorego pacjenta, nie musi chory pracownik z papierem jechać do zakładu pracy.
Dodano: 19.12.2018 19:46    Przez: ~Pracujący

KOMENTARZE

W Kazimierzu w przychodni jest taki bałagan że to masakra. Jeżeli chcesz się umówić do p.Janickiej trzeba dzwonić rano lub popołudniu czy pani doktor lub jej córka się w wgl w dany dzień pojawią!!!!
Dodano: 20.12.2018 22:51    Przez: ~Pacjent
Panie pielęgniarki też są tam dobre! Mają pretensję że się o coś zapytałeś lub umówiłeś na wizytę. Żebym ja rano dzwoniąc nie mógł się umówić do lekarza na popołudnie tylko muszę dzwonić po pewnej godzinie i czekać aż panie łaskawie odbiorą i umówić się na wizytę! To jest przychodnia
Dodano: 20.12.2018 22:55    Przez: ~Ambulans
W NORWEGI ,,MOŻNA NAPISAĆ PODANIE INTERNETEM ''O : ZMIANĘ PŁCI ,I JEST ,,SIĘ'' OD TEGO MOMENTU ,,INNYM ''. INNŚĆI BRAKUJE WŚRÓD : CHAOSU BIEDY , PŁACENIA ZA PACJENTA ,GDY ,,TEN' PRZESTAJE SIĘ LECZYĆ . ZA DUŻA ODPOWIEDZIALNOŚĆ DLA KOBIETY . UCEKAJ PANI ,PÓKI CZAS ,BO SĄD PRZYJDZIE , A KAT W PPOGOTOWIU DO PODJĘCIA WYROKU. ...
Dodano: 20.12.2018 22:54    Przez: ~L
2 z 2
<<12
Copyright © 1999 - 2019 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO