Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

LM.plWiadomościRanking Perspektywy 2019. III LO i „Kopernik” najlepsze w Koninie

Ranking Perspektywy 2019. III LO i „Kopernik” najlepsze w Koninie

III Liceum Ogólnokształcące w kategorii liceów i Technikum w ZS im. M. Kopernika w kategorii techników - to dwie najlepsze szkoły średnie w Koninie według rankingu Perspektywy 2019.

Dziś magazyn ,,Perspektywy" opublikował rankingi najlepszych szkół średnich w całej Polsce. Po raz kolejny najlepszym liceum w Koninie okazało się III Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida. Konińska placówka uplasowała się na 297. miejscu w kraju, awansując aż o 50 pozycji w porównaniu do ubiegłego roku. W klasyfikacji wojewódzkiej zajęła natomiast 23. miejsce.

Na drugim miejscu wśród konińskich liceów uplasowało się II Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego, zajmując 352. miejsce w kraju. To również awans, w zeszłym roku szkoła sklasyfikowana była na 408. miejscu. W rankingu wojewódzkim II LO zajęło 29. miejsce w Wielkopolsce.

Podium konińskich liceów uzupełnia I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki, które jednak zajmuje w porównaniu do dwóch pierwszych szkół dalekie miejsce - 722. w Polsce. W rankingu wojewódzkim I LO nie zostało uwzględnione, nie łapiąc się do pierwszej pięćdziesiątki.

Spośród konińskich techników (które klasyfikowane są oddzielnie) tylko jedna szkoła została uwzględniona w rankingu Perspektywy 2019. To Technikum w ZS im. M. Kopernika w Koninie, które w Polsce sklasyfikowane zostało na 418. miejscu, a w województwie - na 37. pozycji.

W rankingu pojawiają się również szkoły z regionu konińskiego. Wśród liceów najwyższe miejsce uzyskało I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Turku - 431. w kraju i 33. w Wielkopolsce. Na 464. miejscu w kraju i 35. miejscu w Wielkopolsce sklasyfikowane zostało Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka J. Piłsudskiego w Słupcy, a na 556. miejscu w kraju i 43. miejscu w Wielkopolsce Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Kole.

Trzy placówki pojawiają się w rankingu techników. Najwyższe miejsce uzyskało Technikum nr 1 w ZSE w Słupcy - 280. w kraju i 23. w Wielkopolsce. Niewiele niżej uplasowało się Technikum w ZSE-U w Żychlinie - 301. w kraju i 25. w Wielkopolsce. Ostatnią szkołą z regionu zakwalifikowaną do rankingu jest Technikum w Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole, które uzyskało 43. miejsce w Wielkopolsce (w rankingu ogólnopolskim uplasowało się poza pierwszą pięćsetką).

O pozycji w rankingu liceów decydują: wyniki z przedmiotów dodatkowych na maturze (45%), wyniki z przedmiotów obowiązkowych na maturze (25%) i wyniki w olimpiadach przedmiotowych (30%). W rankingu techników kryteria są cztery - wyniki z przedmiotów dodatkowych na maturze (30%), wyniki z przedmiotów obowiązkowych na maturze (20%), wyniki w olimpiadach przedmiotowych (20%) i wyniki egzaminów zawodowych (30%).