WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

„Niewidzialna ręka” i Zorro w telewizji a na ścianie wisiał Gomułka

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 11.01.2019 11:49

W czwartkowe popołudnie natomiast był „Ekran z bratkiem” z Adamem Słodowym i jego „Zrób to sam”, „Niewidzialną ręką” i kultowymi serialami, których tytuły potrafię wymienić do dzisiaj - w 1968 roku był to szlachetny Zorro. Nie było jeszcze wtedy ani Teleranka, ani Teleferii, więc wciąż dużą atrakcją były bajki wyświetlane z rzutnika, zwanego epidiaskopem. I nie były to bynajmniej filmy, tylko nieruchome obrazy z podpisami.

Bez basenu, ale z lodowiskiem

Do kina mieliśmy wtedy daleko, bo najbliższy był Górnik w starym Koninie, a obecny KDK został oddany do użytku w 1970 r., natomiast na basen zaczęliśmy chodzić dopiero w czwartej klasie. Z konieczności więc byliśmy skazani na siebie. W klasie było nas bardzo dużo (na fot. 3 widać, że wszystkie klasy były wtedy bardzo liczne), bo aż czterdzieści dwie sztuki, z czego duża część mieszkała w sąsiadujących ze sobą blokach między ulicami Traugutta, Kolejową, Nowotki (dzisiaj Powstańców Styczniowych) i Alejami 1 Maja. Spotykaliśmy się więc często i spędzaliśmy ze sobą dużo czasu.

Zima z przełomu 1968 i 1969 roku była mroźna i śnieżna, ale chyba dopiero rok później pan Stanisław Cieślak (więcej o nim w artykule: „O człowieku, który wygrał dla Konina konkurs pięciu milionów”) rozpoczął wylewanie wody na asfaltową płytą przy szkole. To na tym lodowisku uczyłem się jeździć na łyżwach, przykręcanych do butów, bo prawdziwe hokejówki dostałem dopiero później. Sanki były wtedy mniej popularne, bo najbliższe otoczenie nie obfitowało w zbyt duże górki, a na dalsze wyprawy byliśmy za mali. Pamiętam jedynie, że próbowaliśmy zjeżdżać z niespełna dwumetrowego wzniesienia od strony ulicy Kolejowej.

Karpie nie przeżyły awarii

O srogości tamtej zimy najlepiej świadczą kroniki Huty Aluminium Konin. Bawiąc się beztrosko w śniegu, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że u sąsiada, którego balkon wychodził na plac zabaw przed moim blokiem, pozostawione w wannie karpie wydają ostatnie tchnienie. Dopiero po latach dowiedziałem się, że Hipolit Dragan, bo on był owym sąsiadem, przez kilka dni nie wracał do domu z powodu serii poważnych awarii, które zaczęły się 19 grudnia 1968 i trwały aż do Wigilii.

Awarię spowodowały gazy, wyrzucane poza halę elektrolizy przez potężne wentylatory, które po zetknięciu z niską temperaturą skraplały się i osiadały na izolatorach pobliskiej rozdzielni wysokiego napięcia. A to z kolei doprowadziło do przeskoków napięcia i zwarcia, całkowicie pozbawiając hutę zasilania. Przedłużający się brak prądu mógł doprowadzić do zastygnięciem aluminium w elektrolizerach, a w rezultacie do ich zniszczenia i utraty samego metalu. Hucie groziła prawdziwa katastrofa.

strona 2 z 3
1 2 3
  • „Niewidzialna ręka” i Zorro w telewizji a na ścianie wisiał Gomułka
  • „Niewidzialna ręka” i Zorro w telewizji a na ścianie wisiał Gomułka
  • „Niewidzialna ręka” i Zorro w telewizji a na ścianie wisiał Gomułka

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Mimo wszystko były to fajne czasy.Zylo się spokojniej i radośniej.
Dodano: 11.01.2019 12:17    Przez: ~Agatka
To były czasy ... eh... zostały tylko wspomnienia
Dodano: 11.01.2019 12:21    Przez: ~Bdjfh
Juzek, nie chodzi o władze, chodzi o nadzieje, o ludzi, którzy wtedy byli przyjaźni, a dzisiaj chamscy, wulgarni i wrodzy.
Dodano: 11.01.2019 13:42    Przez: ~hmm
Widzu TVP, nie oglądaj tej stacji, bo kłamie bardziej niż za czasów PRL. Nawet Urban w swoich propagandowych programach starał się zachować jakieś pozory rzetelności, a TVPis już zupełnie nie ma hamulców.
Dodano: 11.01.2019 12:44    Przez: ~Eduardo
Właśnie na V osiedlu aż tłoczno było na "górkach" od zjeżdzającej dzieciarni ( a wśród nich i ja ) 1976-1985 rok.
Dodano: 11.01.2019 13:06    Przez: ~Doktor.

KOMENTARZE

Autorze zapomniał pan o kinie Energetyk, które było bliżej niż Górnik. Do tego kina zawsze było pełno ludzi.
Dodano: 11.01.2019 17:36    Przez: ~nikita
Kiedyś dobre były czasy, Milicja pałowała bez litości, a i ORMO też pałowało, a "towarzysze" wszędzie się szarogęsili, oby te czasy nigdy nie wróciły. Śmierć komunie.
Dodano: 11.01.2019 18:36    Przez: ~Senior
Kiedyś można było spokojnie iść ulicą, obojętnie o której nocnej godzinie. Nie bano się jakiegoś rozboju,gwaltu lub podobnych zdarzeń.Teraz strach wyjść z domu o 18.00.Ciagle się słyszy o przestępstwach.
Dodano: 11.01.2019 19:35    Przez: ~B.B
Do - seniora- Milicja pałowała tych co nie przestrzegali prawa, tak jak teraz !! np.na posterunku w Wrocławiu. Na pewno za komuny się wykształciłeś albo i nie ,bo byłeś ni...rozwój intelektualny !!! Były dobre i złe strony i zawsze trzeba być obiektywny, uwzględniać sytuację międzynarodową itp i itd.
Dodano: 11.01.2019 20:01    Przez: ~Mundek
~Mundek przekonałeś mnie. Teraz już wiem, że ścieżki zdrowia organizowano w trosce o kondycje społeczeństwa, a kąpiel na tamie we Włocławku dla Popiełuszki była treningiem dla adeptów "morsowania". Poza tym zrozumiałem, że społeczeństwo nie chciało żyć zgodnie z prawem i pałowano prewencyjnie w trosce o szacunek do tegoż. Motywowani sytuacją międzynarodową urzędnicy aparatu państwa i stróże prawa bardzo gorliwie wykonywali swoje obowiązki. Я все понимаю
Dodano: 12.01.2019 12:08    Przez: ~Я все понимаю
~B.B wracaj do Polski zanim staniesz się ofiarą.
Dodano: 12.01.2019 12:11    Przez: ~Я все понимаю
To były piękne czasy i cudowna szkoła
Dodano: 11.01.2019 21:41    Przez: ~x
Litości : ŚWIAT BEZ BOGA , BO ? : CZŁOWIEK CZŁOWIEKOWI WILKIEM ,-POGLĄDY LEWICOWCA ,WYWROTOWCA , REWOLUCYJNEGO ANARCHISTY , SŁOWEM ,,TACY ''ZBUDOWALI POLSKIE , REKAMI NIEWOLNIKÓW KATOLIKÓW,MYŚLICIELI ,,CO NIE PODURNIELI '' -ZGŁUPIAŁEŚ PAN? . ...
Dodano: 11.01.2019 23:53    Przez: ~L
Dziękuję za te wspomnienia.
Dodano: 12.01.2019 10:16    Przez: ~gość
Były super gry, zabawy, bawiliśmy się przed blokiem, była skakanka, guma, gra w klasę. Dzisiaj tylko telefony, internet. Przykre.
Dodano: 12.01.2019 18:06    Przez: ~Aga
Apel do młodych ludzi, unikajcie socjalistów POPiS oni już wiedzą jak wam urządzić przyszłość.
Dodano: 12.01.2019 23:30    Przez: ~jkm
Zdjęcie z dziećmi ze szkoły podstawowej nr 6 to z którego roku?
Dodano: 13.01.2019 18:35    Przez: ~Beata
2 z 2
<<12
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO