WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

„Niewidzialna ręka” i Zorro w telewizji a na ścianie wisiał Gomułka

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 11.01.2019 11:49

Tymczasem trzy dni później wszystko się powtórzyło, więc w przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia skierowano wszystkich elektryków do czyszczenia izolatorów z lodu i usuwania uszkodzeń. Na miejscu pojawiła się dyrekcja huty, przedstawiciele władz partyjnych i milicji. Zaczęto już nawet dopytywać, kto jest winien temu, co się dzieje...

Problemy ustąpiły w samą Wigilię około godziny drugiej w nocy, kiedy zmienił się kierunek wiatru i skończyła mżawka. Elektrolizery zostały uratowane, choć 400 ton aluminium trzeba było spisać na straty. - Po bez mała trzech dobach nieobecności w domu karpie wigilijne w wannie mi pozdychały – zapisał we wspomnieniach Hipolit Dragan. - Smród był gorszy niż na elektrolizie.

Książki i bilard po sąsiedzku

Myśmy tego smrodu nie czuli, zresztą problemy dorosłych niewiele nas obchodziły, choć bardzo duża część naszych rodziców (również moja mama) pracowała w hucie. Mieliśmy ferie. A kiedy trzeba już było przyjść do domu, a w telewizji nie było nic ciekawego, pozostawały książki. Ja miałem szczęście, bo bibliotekę, a dokładnie jej filię nr 3 miałem tuż nad swoim mieszkaniem. Obiekty użyteczności publicznej często umieszczano wówczas w blokach. Na cztery mieszkania na parterze, zamieszkałe były tylko dwa, natomiast w dwóch pozostałych urządzono klub Beton-Stalu, który budował wówczas elektrownię Pątnów. W kuchni i przedpokoju jednego z nich zainstalowano recepcję, dla obsługi kilku mieszkań służbowych, z których jedno zajmował Waldemar Kowalczyk, pełnomocnik ministrów budownictwa i przemysłu maszynowego, kierujący rozruchem walcowni aluminium.

Natomiast na pierwszym piętrze, tuż nad naszym mieszkaniem była biblioteka. W klubie o sympatycznej nazwie Besik bawili się dorośli i dzieci tam nie wpuszczano, ale jako sąsiad mogłem czasem wczesnym popołudniem, kiedy gości nie było prawie wcale, pograć w bilard, co polegało w moim przypadku na pukaniu kijem w bile.

Kiedy zniknął Gomułka

Nie pamiętam już, jak długo jeszcze w bloku przy Traugutta 4 funkcjonował Besik, ale zniknął chyba gdzieś tak na początku lat siedemdziesiątych, razem z recepcją i portretami Władysława Gomułki i Józefa Cyrankiewicza, które wisiały na ścianie po obu stronach godła. Wtedy też przeniesiono na parter bibliotekę, która zyskała w ten sposób sporo miejsca.

Dzisiaj o śnieg coraz trudniej, za to dzieci i młodzi ludzie mają do wyboru dużo więcej rozrywek niż my przed pięćdziesięciu, czterdziestu czy nawet trzydziestu laty. Z czego i my sami dzisiaj również z ochotą korzystamy. Tylko ferie od życia już niestety nie są dla nas.

Robert Olejnik

strona 3 z 3
1 2 3
  • „Niewidzialna ręka” i Zorro w telewizji a na ścianie wisiał Gomułka
  • „Niewidzialna ręka” i Zorro w telewizji a na ścianie wisiał Gomułka
  • „Niewidzialna ręka” i Zorro w telewizji a na ścianie wisiał Gomułka

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Mimo wszystko były to fajne czasy.Zylo się spokojniej i radośniej.
Dodano: 11.01.2019 12:17    Przez: ~Agatka
To były czasy ... eh... zostały tylko wspomnienia
Dodano: 11.01.2019 12:21    Przez: ~Bdjfh
Juzek, nie chodzi o władze, chodzi o nadzieje, o ludzi, którzy wtedy byli przyjaźni, a dzisiaj chamscy, wulgarni i wrodzy.
Dodano: 11.01.2019 13:42    Przez: ~hmm
Widzu TVP, nie oglądaj tej stacji, bo kłamie bardziej niż za czasów PRL. Nawet Urban w swoich propagandowych programach starał się zachować jakieś pozory rzetelności, a TVPis już zupełnie nie ma hamulców.
Dodano: 11.01.2019 12:44    Przez: ~Eduardo
Właśnie na V osiedlu aż tłoczno było na "górkach" od zjeżdzającej dzieciarni ( a wśród nich i ja ) 1976-1985 rok.
Dodano: 11.01.2019 13:06    Przez: ~Doktor.

KOMENTARZE

Autorze zapomniał pan o kinie Energetyk, które było bliżej niż Górnik. Do tego kina zawsze było pełno ludzi.
Dodano: 11.01.2019 17:36    Przez: ~nikita
Kiedyś dobre były czasy, Milicja pałowała bez litości, a i ORMO też pałowało, a "towarzysze" wszędzie się szarogęsili, oby te czasy nigdy nie wróciły. Śmierć komunie.
Dodano: 11.01.2019 18:36    Przez: ~Senior
Kiedyś można było spokojnie iść ulicą, obojętnie o której nocnej godzinie. Nie bano się jakiegoś rozboju,gwaltu lub podobnych zdarzeń.Teraz strach wyjść z domu o 18.00.Ciagle się słyszy o przestępstwach.
Dodano: 11.01.2019 19:35    Przez: ~B.B
Do - seniora- Milicja pałowała tych co nie przestrzegali prawa, tak jak teraz !! np.na posterunku w Wrocławiu. Na pewno za komuny się wykształciłeś albo i nie ,bo byłeś ni...rozwój intelektualny !!! Były dobre i złe strony i zawsze trzeba być obiektywny, uwzględniać sytuację międzynarodową itp i itd.
Dodano: 11.01.2019 20:01    Przez: ~Mundek
~Mundek przekonałeś mnie. Teraz już wiem, że ścieżki zdrowia organizowano w trosce o kondycje społeczeństwa, a kąpiel na tamie we Włocławku dla Popiełuszki była treningiem dla adeptów "morsowania". Poza tym zrozumiałem, że społeczeństwo nie chciało żyć zgodnie z prawem i pałowano prewencyjnie w trosce o szacunek do tegoż. Motywowani sytuacją międzynarodową urzędnicy aparatu państwa i stróże prawa bardzo gorliwie wykonywali swoje obowiązki. Я все понимаю
Dodano: 12.01.2019 12:08    Przez: ~Я все понимаю
~B.B wracaj do Polski zanim staniesz się ofiarą.
Dodano: 12.01.2019 12:11    Przez: ~Я все понимаю
To były piękne czasy i cudowna szkoła
Dodano: 11.01.2019 21:41    Przez: ~x
Litości : ŚWIAT BEZ BOGA , BO ? : CZŁOWIEK CZŁOWIEKOWI WILKIEM ,-POGLĄDY LEWICOWCA ,WYWROTOWCA , REWOLUCYJNEGO ANARCHISTY , SŁOWEM ,,TACY ''ZBUDOWALI POLSKIE , REKAMI NIEWOLNIKÓW KATOLIKÓW,MYŚLICIELI ,,CO NIE PODURNIELI '' -ZGŁUPIAŁEŚ PAN? . ...
Dodano: 11.01.2019 23:53    Przez: ~L
Dziękuję za te wspomnienia.
Dodano: 12.01.2019 10:16    Przez: ~gość
Były super gry, zabawy, bawiliśmy się przed blokiem, była skakanka, guma, gra w klasę. Dzisiaj tylko telefony, internet. Przykre.
Dodano: 12.01.2019 18:06    Przez: ~Aga
Apel do młodych ludzi, unikajcie socjalistów POPiS oni już wiedzą jak wam urządzić przyszłość.
Dodano: 12.01.2019 23:30    Przez: ~jkm
Zdjęcie z dziećmi ze szkoły podstawowej nr 6 to z którego roku?
Dodano: 13.01.2019 18:35    Przez: ~Beata
2 z 2
<<12
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO