WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

„Niewidzialna ręka” i Zorro w telewizji a na ścianie wisiał Gomułka

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 11.01.2019 11:49

Tymczasem trzy dni później wszystko się powtórzyło, więc w przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia skierowano wszystkich elektryków do czyszczenia izolatorów z lodu i usuwania uszkodzeń. Na miejscu pojawiła się dyrekcja huty, przedstawiciele władz partyjnych i milicji. Zaczęto już nawet dopytywać, kto jest winien temu, co się dzieje...

Problemy ustąpiły w samą Wigilię około godziny drugiej w nocy, kiedy zmienił się kierunek wiatru i skończyła mżawka. Elektrolizery zostały uratowane, choć 400 ton aluminium trzeba było spisać na straty. - Po bez mała trzech dobach nieobecności w domu karpie wigilijne w wannie mi pozdychały – zapisał we wspomnieniach Hipolit Dragan. - Smród był gorszy niż na elektrolizie.

Książki i bilard po sąsiedzku

Myśmy tego smrodu nie czuli, zresztą problemy dorosłych niewiele nas obchodziły, choć bardzo duża część naszych rodziców (również moja mama) pracowała w hucie. Mieliśmy ferie. A kiedy trzeba już było przyjść do domu, a w telewizji nie było nic ciekawego, pozostawały książki. Ja miałem szczęście, bo bibliotekę, a dokładnie jej filię nr 3 miałem tuż nad swoim mieszkaniem. Obiekty użyteczności publicznej często umieszczano wówczas w blokach. Na cztery mieszkania na parterze, zamieszkałe były tylko dwa, natomiast w dwóch pozostałych urządzono klub Beton-Stalu, który budował wówczas elektrownię Pątnów. W kuchni i przedpokoju jednego z nich zainstalowano recepcję, dla obsługi kilku mieszkań służbowych, z których jedno zajmował Waldemar Kowalczyk, pełnomocnik ministrów budownictwa i przemysłu maszynowego, kierujący rozruchem walcowni aluminium.

Natomiast na pierwszym piętrze, tuż nad naszym mieszkaniem była biblioteka. W klubie o sympatycznej nazwie Besik bawili się dorośli i dzieci tam nie wpuszczano, ale jako sąsiad mogłem czasem wczesnym popołudniem, kiedy gości nie było prawie wcale, pograć w bilard, co polegało w moim przypadku na pukaniu kijem w bile.

Kiedy zniknął Gomułka

Nie pamiętam już, jak długo jeszcze w bloku przy Traugutta 4 funkcjonował Besik, ale zniknął chyba gdzieś tak na początku lat siedemdziesiątych, razem z recepcją i portretami Władysława Gomułki i Józefa Cyrankiewicza, które wisiały na ścianie po obu stronach godła. Wtedy też przeniesiono na parter bibliotekę, która zyskała w ten sposób sporo miejsca.

Dzisiaj o śnieg coraz trudniej, za to dzieci i młodzi ludzie mają do wyboru dużo więcej rozrywek niż my przed pięćdziesięciu, czterdziestu czy nawet trzydziestu laty. Z czego i my sami dzisiaj również z ochotą korzystamy. Tylko ferie od życia już niestety nie są dla nas.

Robert Olejnik

strona 3 z 3
1 2 3
  • „Niewidzialna ręka” i Zorro w telewizji a na ścianie wisiał Gomułka
  • „Niewidzialna ręka” i Zorro w telewizji a na ścianie wisiał Gomułka
  • „Niewidzialna ręka” i Zorro w telewizji a na ścianie wisiał Gomułka

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Mimo wszystko były to fajne czasy.Zylo się spokojniej i radośniej.
Dodano: 11.01.2019 12:17    Przez: ~Agatka
To były czasy ... eh... zostały tylko wspomnienia
Dodano: 11.01.2019 12:21    Przez: ~Bdjfh
Juzek, nie chodzi o władze, chodzi o nadzieje, o ludzi, którzy wtedy byli przyjaźni, a dzisiaj chamscy, wulgarni i wrodzy.
Dodano: 11.01.2019 13:42    Przez: ~hmm
Widzu TVP, nie oglądaj tej stacji, bo kłamie bardziej niż za czasów PRL. Nawet Urban w swoich propagandowych programach starał się zachować jakieś pozory rzetelności, a TVPis już zupełnie nie ma hamulców.
Dodano: 11.01.2019 12:44    Przez: ~Eduardo
Właśnie na V osiedlu aż tłoczno było na "górkach" od zjeżdzającej dzieciarni ( a wśród nich i ja ) 1976-1985 rok.
Dodano: 11.01.2019 13:06    Przez: ~Doktor.

KOMENTARZE

Autorze zapomniał pan o kinie Energetyk, które było bliżej niż Górnik. Do tego kina zawsze było pełno ludzi.
Dodano: 11.01.2019 17:36    Przez: ~nikita
Kiedyś dobre były czasy, Milicja pałowała bez litości, a i ORMO też pałowało, a "towarzysze" wszędzie się szarogęsili, oby te czasy nigdy nie wróciły. Śmierć komunie.
Dodano: 11.01.2019 18:36    Przez: ~Senior
Kiedyś można było spokojnie iść ulicą, obojętnie o której nocnej godzinie. Nie bano się jakiegoś rozboju,gwaltu lub podobnych zdarzeń.Teraz strach wyjść z domu o 18.00.Ciagle się słyszy o przestępstwach.
Dodano: 11.01.2019 19:35    Przez: ~B.B
Do - seniora- Milicja pałowała tych co nie przestrzegali prawa, tak jak teraz !! np.na posterunku w Wrocławiu. Na pewno za komuny się wykształciłeś albo i nie ,bo byłeś ni...rozwój intelektualny !!! Były dobre i złe strony i zawsze trzeba być obiektywny, uwzględniać sytuację międzynarodową itp i itd.
Dodano: 11.01.2019 20:01    Przez: ~Mundek
~Mundek przekonałeś mnie. Teraz już wiem, że ścieżki zdrowia organizowano w trosce o kondycje społeczeństwa, a kąpiel na tamie we Włocławku dla Popiełuszki była treningiem dla adeptów "morsowania". Poza tym zrozumiałem, że społeczeństwo nie chciało żyć zgodnie z prawem i pałowano prewencyjnie w trosce o szacunek do tegoż. Motywowani sytuacją międzynarodową urzędnicy aparatu państwa i stróże prawa bardzo gorliwie wykonywali swoje obowiązki. Я все понимаю
Dodano: 12.01.2019 12:08    Przez: ~Я все понимаю
~B.B wracaj do Polski zanim staniesz się ofiarą.
Dodano: 12.01.2019 12:11    Przez: ~Я все понимаю
To były piękne czasy i cudowna szkoła
Dodano: 11.01.2019 21:41    Przez: ~x
Litości : ŚWIAT BEZ BOGA , BO ? : CZŁOWIEK CZŁOWIEKOWI WILKIEM ,-POGLĄDY LEWICOWCA ,WYWROTOWCA , REWOLUCYJNEGO ANARCHISTY , SŁOWEM ,,TACY ''ZBUDOWALI POLSKIE , REKAMI NIEWOLNIKÓW KATOLIKÓW,MYŚLICIELI ,,CO NIE PODURNIELI '' -ZGŁUPIAŁEŚ PAN? . ...
Dodano: 11.01.2019 23:53    Przez: ~L
Dziękuję za te wspomnienia.
Dodano: 12.01.2019 10:16    Przez: ~gość
Były super gry, zabawy, bawiliśmy się przed blokiem, była skakanka, guma, gra w klasę. Dzisiaj tylko telefony, internet. Przykre.
Dodano: 12.01.2019 18:06    Przez: ~Aga
Apel do młodych ludzi, unikajcie socjalistów POPiS oni już wiedzą jak wam urządzić przyszłość.
Dodano: 12.01.2019 23:30    Przez: ~jkm
Zdjęcie z dziećmi ze szkoły podstawowej nr 6 to z którego roku?
Dodano: 13.01.2019 18:35    Przez: ~Beata
2 z 2
<<12
Copyright © 1999 - 2019 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO