Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościLekarze do uczniów i rodziców: bezpieczne ferie zależą od was

Lekarze do uczniów i rodziców: bezpieczne ferie zależą od was

Dodano:
Lekarze do uczniów i rodziców: bezpieczne ferie zależą od was

Tegoroczne ferie zimowe w Wielkopolsce rozpoczynają się 14 stycznia i potrwają do 27 stycznia. Z wypoczynku skorzystają tysiące uczniów.

- Ruch na świeżym powietrzu to nieocenione dobrodziejstwo, szczególnie dla młodego organizmu spędzającego długie godziny nad książkami. To świetna okazja na dotlenienie mózgu i poprawy kondycji fizycznej. Zachęcamy do zabaw na śniegu, ale radzimy unikać ryzykownych sytuacji. Do zjazdów na sankach wybierajmy miejsca z dala od ruchliwych ulic i skrzyżowań. Łyżwiarze powinni korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na zamarznięte tafle jezior, kanałów, czy stawów. Lód, nawet jeśli z pozoru wydaje się gruby, w każdej chwili może się załamać – ostrzega Bożena Janicka.

Bardzo ważny jest sposób ubierania dostosowany do panującej temperatury, tak aby organizmu ani zbytnio nie wychłodzić, ani nie przegrzać. Na głowie zawsze powinna być czapka, a na szyi szal. Ważne są rękawice i ciepłe, nieprzemakalne buty. Na stoku głowę powinien chronić kask, a oczy przeciwsłoneczne okulary lub gogle. Twarz sparujemy kremami z filtrem UV. Minusowe temperatury, mroźny wiatr i rażące słońce to prawdziwa mieszanka wybuchowa dla cery.  Gdy zimno, organizm domaga się ciepła, także od środka. Dlatego ważna jest dieta. W codziennym menu podstawą powinny być warzywa i owoce oraz pełnoziarniste pieczywo. Witaminy A, C i E, zwiększają odporność organizmu i regulują metabolizm (zalecane dostępne pomidory, papryka czerwona, brokuły, seler naciowy i pomarańcze). Jeśli zmarzniemy, nieoceniona jest gorąca herbatka z cytryną i imbirem oraz sok z czarnej porzeczki i dzikiej róży.

- Nasze porady kierujemy nie tylko do dzieci i młodzieży, ale także do rodziców. Interesujmy się tym, jak nasze dzieci spędzają wolny czas – apelują lekarze PPOZ.

Kilka ważnych porad:

- Dużo czasu spędzaj na świeżym powietrzu – pamiętaj sport to zdrowie!

- Uprawiaj sporty zimowe w miejscach do tego przeznaczonych – unikaj zamarzniętych stawów i jezior

- Ubieraj się stosownie do pogody, unikaj wyziębienia i przegrzania

- Pamiętaj o zdrowym odżywianiu i diecie bogatej w witaminy

- Nie korzystaj ze wspólnych naczyń, nie pij z tej samej butelki co inni, nie dawaj „gryza”

- Myj owoce i warzywa przed spożyciem - a przed jedzeniem myj ręce

- Unikaj dużych skupisk ludzi - unikaj kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi

- Przestrzegaj zasad higieny osobistej - gdy kaszlesz i kichasz używaj chusteczek higienicznych do zasłonięcia ust i nosa, a chusteczki wyrzucaj po jednorazowym użyciu

- Nie zawieraj przygodnych znajomości (także przez Internet)

- Nie przyjmuj prezentów od obcych – mogą to być narkotyki!

- Unikaj dopalaczy – to śmiertelnie groźna trucizna!

- Zapamiętaj najważniejsze numery alarmowe: Policja – 997, Straż Pożarna – 998, Pogotowie Ratunkowe – 999, lub 112!

W związku z tym, że wiele osób decyduje się na wyjazd na zimowiska (także za granicę), lekarze PPOZ podpowiadają, gdzie w razie potrzeby szukać pomocy. W kraju, poza miejscem zamieszkania mamy prawo skorzystać z pomocy lekarskiej w przychodni działającej w miejscu tymczasowego pobytu, w godz. 18.00- 8.00 rano oraz całodobowo w dni wolne od pracy należy zgłosić się do ambulatorium tzw. wieczorynki. W sytuacjach poważnego zagrożenia zdrowia pomocy, należy szukać w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć w najbliższym szpitalu. Gdy znajdziemy się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia lub w innych stanach nagłych uzasadnione jest wezwanie karetki pogotowia ratunkowego wykręcamy numer alarmowy 999 lub 112.

W przypadku, gdy dziecko wyjeżdża na obóz zimowy, a cierpi na chorobę przewlekłą, należy zaopatrzyć je w zażywane dotychczas leki i pisemnie poinformować opiekunów o tym, na co dziecko jest uczulone. W razie potrzeby można także skorzystać z wizyty miejscowego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który ma podpisaną umowę z NFZ-em.

Zanim zdecydujemy się wyjechać na ferie za granicę powinniśmy postarać się o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W razie zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku karta gwarantuje darmową pomoc lekarską na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Karta wystawiana jest dla każdego członka rodziny. Podpisany wniosek na wydanie EKUZ można przesłać do oddziału wojewódzkiego NFZ-u pocztą, e-mailem, za pośrednictwem systemu ePUAP bądź faksem. Należy zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w danym kraju. Podczas pobytu na terenie krajów UE/EFTA należy korzystać z placówek działających w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia, za leczenie prywatne płacimy we własnym zakresie.

Czytaj więcej na temat:lekarze rodzinni, PPOZ, Bożena Janicka, ferie,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole