WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Rzgów. Uczcili pamięć rodziny Stuczyńskich i Leszka Klicha

Dodano: 15.01.2019 11:05
Źródło: LM.pl

Znicze i wiązanki kwiatów złożone zostały pod pomnikami i na nagrobkach członków rodziny Stuczyńskich oraz Leszka Klicha. Siódemka mieszkańców Rzgowa i okolic zamordowana została 74 lata temu przez hitlerowców.

Uroczystości upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia odbyły się w kilku miejscach gminy Rzgów. Sekretarz gminy Alicja Zimna, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Wojciech Koszal oraz dyrektor i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzgowie złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem na Placu Stuczyńskich w Rzgowie oraz na cmentarzu, gdzie pochowani są Walenty oraz Marian Stuczyńscy. Wójt gminy, Grzegorz Matuszak, przewodniczący Rady Gminy Roman Jakubowicz, strażacy i uczniowie oddali natomiast hołd hitlerowskim ofiarom w miejscu pamięci w Kowalewku-Strudze oraz na cmentarzu w Sławsku.

- Spotykamy się w miejscu szczególnym dla historii gminy Rzgów, miejscowości Kowalewek-Struga, ale i dla całego narodu polskiego. Rzeczą bardzo ważną jest, byśmy pamiętali o ludziach, którzy wywalczyli nam wolność, którzy za nią ginęli, a te miejsca, które ich upamiętniają, żebyśmy je czcili, żebyśmy o nich pamiętali - mówił podczas uroczystości wójt gminy Rzgów Grzegorz Matuszak.

Tragiczne wydarzenia rozegrały się w styczniu 1945 roku. 10 stycznia partyzanci z rąk hitlerowców odbili Bolesława Głowackiego. Mężczyzna został rozkuty z kajdan w zabudowaniach należących do rodziny Stuczyńskich w Kowalewku-Strudze. Okupanci stwierdzili, że rodzina Stuczyńskich pomaga partyzantom, za co postanowili wymierzyć im karę.

15 stycznia dom Stuczyńskich został ostrzelany pociskami zapalającymi. W momencie ataku w zabudowaniach znajdowali się: Marianna (76 lat), Michalina (41 lat), Eugeniusz (15 lat), Henryk (5 lat) oraz przebywający w odwiedzinach Leszek Klich (17 lat). Wszyscy ponieśli śmierć na miejscu. Dzień później hitlerowcy zatrzymali jeszcze w Rzgowie dwóch kolejnych członków rodziny - Mariana (18 lat) i Walentego (88 lat). Obaj zostali rozstrzelani. Ciała pomordowanych pochowane zostały na cmentarzach w Rzgowie i w Sławsku.

Uroczystości upamiętnienia tego wydarzenia odbywają się w Rzgowie co roku. Ponadto, ku czci pomordowanych, imieniem rodziny Stuczyńskich nazwany został plac w centrum Rzgowa.

fot. własne / Gmina Rzgów 



slajd 1 z 32
NASTĘPNY SLAJD

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Wiesiek, do tego munduru wypada włożyć spodnie jak inni.
Dodano: 15.01.2019 12:36    Przez: ~kolega
Coś tutaj nie gra , ponieważ z relacji starszych ludzi wynikało, że Leszek Klich został rozstrzelany w Sławsku na placu przy starej pompie. Trzeba to wyjaśnić. Autor pisze, że został spalony ???? W Sławsku żyją jeszcze ludzie , którzy pamiętają jak było!!!
Dodano: 15.01.2019 12:28    Przez: ~Ewa

KOMENTARZE

Bartuś, uczcili pamięć rodziny Stuczyńskich, a nie "uczcili pamięć o rodzinie Stuczyńskich".
Dodano: 15.01.2019 11:13    Przez: ~Krzysztof
A ty pamiętasz "o" czymś , czy pamiętasz "to"? Jest różnica.
Dodano: 15.01.2019 11:20    Przez: ~język polski to jest potęg
Pan Krzysztof ma chyba jednak rację, że poprawnie powinno być ,,uczcić pamięć kogoś", a nie ,,o kimś". W każdym razie - poprawiłem. Pozdrawiam!
Dodano: 15.01.2019 11:30    Przez: B.Skonieczny
Panie Bartku jestem pełen podziwu dla Pana. Niewiele osób umie się przyznać do błędu, który może zdarzyć się każdemu.
Dodano: 17.01.2019 17:42    Przez: ~Krzysztof
Coś tutaj nie gra , ponieważ z relacji starszych ludzi wynikało, że Leszek Klich został rozstrzelany w Sławsku na placu przy starej pompie. Trzeba to wyjaśnić. Autor pisze, że został spalony ???? W Sławsku żyją jeszcze ludzie , którzy pamiętają jak było!!!
Dodano: 15.01.2019 12:28    Przez: ~Ewa
Tak potwierdzam tak był jak pisze Ewa. Rzgowscy włodarze zawsze chcą sobie przypisać nieprawdziwą historię tej małej wioski
Dodano: 17.01.2019 22:31    Przez: ~klemens
Wiesiek, do tego munduru wypada włożyć spodnie jak inni.
Dodano: 15.01.2019 12:36    Przez: ~kolega
Radny Czaja w tych spodniach i mundurze wygląda jak pół dupy za krzaka. Przynosi wstyd wszystkim strażakom w Gminie Rzgów.ŻENADA
Dodano: 15.01.2019 15:03    Przez: ~mieszkaniec gminy
Modlitwa nad grobem to coś osobistego. Flesze aparatów nie pasują do tego miejsca. Po tym można poznać czy ktoś poszedł na cmenarz lub inne miejsce pochówku aby go fotografować czy dla własnego sumienia, z potrzeby. Po co ta cała szopka? Wystarczyło iść, pomodlić się, ewentualnie zapalić znicz i po sprawie. Ale nie.. Trzeba zaświecić....
Dodano: 15.01.2019 17:11    Przez: ~Łowca absurdu
Poszukaj absurdów w swoim życiu.
Dodano: 17.01.2019 10:07    Przez: ~do zazdrosnego/zazdrosnej
Czy delegacja ONR też była złożyć kwiaty ?
Dodano: 15.01.2019 17:14    Przez: ~kowal
Nie ma w komuchowym kuninie i okolicy czegoś takiego - tu już nic nie ma.
Dodano: 15.01.2019 18:39    Przez: ~daria
Język polski? Jak "uczcić pamięć rodziny", której to pamięci "rodzina mieć nie może", bo przecież "odeszła"? Zgodnie z definicjami słownikowymi: "czcić pamięć zmarłych, poległych, ale jeśli pomyśleć, to chyba logiczniej: "czcić pamięć o zmarłych", gdyż nie ich "pamięć" czcimy, ale "naszą" o "nich".
Dodano: 15.01.2019 18:41    Przez: ~logos
Sugeruję skończyć podstawówkę. Nawet zaocznie.
Dodano: 17.01.2019 17:44    Przez: ~Krzysztof
Potomku chłopa pańszczyźnianego, czcimy ich pamięć, a nie pamięć o nich.
Dodano: 18.01.2019 13:06    Przez: ~Krzysztof
Panie Bartusiu drogi!.Chciałbym tylko sprostować , że nikt z zamordowanych z typowym dla niemieckich oprawców bestialstwem nie mieszkał w Rzgowie.Pięć osób zamordowano w ich miejscu zamieszkania , a dwie pozostałe : dziadek i jego wnuk zostali aresztowani w Kowalewku -Strudze , przewiezieni do siedziby żandarmerii do Rzgowa i rozstrzelani pod ścianą (stoi do dzisiaj) ubojni i wędzarni niewielkiej miejscowej masarni.Te dwie ofiary mordu zostały pochowane na rzgowskim cmentarzu w jego wschodniej części.Ponadto wszystkie ofiary były zupełnie przypadkowe i zginęły tylko dlatego że uciekający z Rychwała z odbitym towarzyszem partyzanci maszerując lasem wzdłuż opłotków zabudowań Kowalewka -Strugi dostrzegli w pieńku używanym do rąbania drew na opał tak zwaną babkę (mini kowadło) używaną na wsi do klepania(ostrzenia) kos.Na niej właśnie rozkuli łańcuch od kajdan odbitego w Rychwale więżnia.Jest tylko pytanie - kto powiadomił żandarmerię czy g ...
Dodano: 15.01.2019 19:44    Przez: ~Emski
Nie hitlerowców tylko NIEMCÓW
Dodano: 15.01.2019 20:29    Przez: ~Qwerty
Faktycznie Wiesław Czaja sołtys wsi Sławsk jak zwykle się wyróżnia. Skoro reprezentuje OSP to choć mundur powinien mięć kompletny. Morze biednego nie stać na czarne spodnie. to trzeba mu podnieść dietę radnego itd. No chyba że spodnie gdzieś przepił !!!
Dodano: 15.01.2019 21:57    Przez: ~Miś Koala
Naucz się pisać poprawnie. Bardziej rażące są błędy ortograficzne niż kolor spodni sołtysa!
Dodano: 16.01.2019 10:37    Przez: ~Wzrokowiec
1 z 2
12>>