WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Kostka brukowa - popularny materiał nawierzchniowy

Materiał promocyjny

Dodano: 29.01.2019 11:07

Kostka brukowa jest od wielu lat niezmiennie bardzo popularnym materiałem, którym pokrywa się chodniki, podjazdy, a nawet mniej uczęszczane ulice. Jakie rodzaje kostki wybieramy najczęściej i gdzie ją kupujemy?

Rodzaje kostki brukowej
Kostkę brukową najczęściej kojarzymy z małymi bloczkami z twardego betonu, wykonanymi w specjalnych formach. Zapominamy czasem, że może być wykonana w droższym wariancie - na przykład z granitu. Taką kostkę stosujemy najczęściej w otoczeniu stylowych domów jednorodzinnych, choć widywana jest również na deptakach w szczególnie reprezentacyjnych punktach miast.
Tańszą wersją, którą można niemniej efektownie wyeksponować, jest często i chętnie stosowana kolorowa kostka brukowa Kalisz jest jednym z miast, gdzie sprzedaje się najwięcej tego rodzaju materiału nawierzchniowego.

Jak wybrać kostkę brukową
Kostka brukowa występuje nie tylko w różnych kolorach umożliwiających układanie efektownych wzorów i różnych kształtach. Różni się również trwałością. Zawsze przed wyborem i dokonaniem zakupu, powinniśmy poinformować sprzedawcę o tym, gdzie zamierzamy układać kostkę. Personel sklepów z materiałami budowlanymi lub producent kostki na ogół potrafi doradzić, jakiej kostki należy użyć w danym przypadku, biorąc pod uwagę natężenie ruchu w danym miejscu.
Inną kostkę ułożymy na przydomowym chodniku, inną na podjeździe, a jeszcze inna zastosowana zostanie do wyłożenia publicznego chodnika, lub ulicy.

Czy kostkę można układać samodzielnie?
Układanie kostki brukowej wydaje się być niezbyt skomplikowanym zajęciem. Wielu panów domu pragnąc zaoszczędzić na wykładaniu podjazdu, próbuje zrobić to samodzielnie. Najwyraźniej jednak sprawa nie jest tak prosta, jak się wydaje. Świadczą o tym ubytki, zapadnięcia i inne defekty, jakie ujawniają się na nawierzchniach ułożonych z kostki samodzielnie, po pewnym czasie użytkowania.

Jakie błędy najczęściej popełnia się przy układaniu kostki?
Kiepsko ułożony podjazd czy chodnik nie zawsze jest dziełem typowo amatorskim. Błędy popełniają również fachowcy zajmujący się brukarstwem na co dzień. Jakie błędy popełniane są najczęściej?

Układanie kostki w czasie mrozów.
Układanie bruku na przemarzniętym gruncie, to ryzyko zapadania się miejscowego nawierzchni w przyszłości. Dzieje się tak wtedy, kiedy kostka wykładana jest na podłoże, które zamarzło po deszczu. Gdy ziemia odmarza i wysycha zmniejsza swoją objętość – chodnik się zapada.

Niewystarczająco utwardzone podłoże
Kostkę powinno się układać na ubitym podłożu z piasku, lub żwiru. Jeśli podłoże nie będzie wystarczająco sztywne, kostka będzie się przemieszczać i zapadać.

Niewłaściwie dobrany rodzaj kostki
Im kostka brukowa trwalsza, tym zazwyczaj jest droższa. Często z oszczędności wybieramy najtańszy gatunek do ułożenia w miejscach intensywnej eksploatacji, gdzie z czasem kostka się zwyczajnie kruszy. Sprawdza się w tym przypadku znane powiedzenie „co tanio, to drogo”, musimy niestety po jakimś czasie robić poprawki, czasem układać całość od nowa.

Zdecydowanie najkorzystniej jest wybrać do układania kostki brukowej zarówno dobrych fachowców, jak i wysokiej jakości materiał.  • Kostka brukowa - popularny materiał nawierzchniowy

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:kostka brukowa,   budowa

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

A co ma kostka betonowa wspólnego z brukiem ?
Dodano: 29.01.2019 16:16    Przez: ~Kocie łby
Ok wiele kwestii poruszonych jest prawdą , ale niektóre sprawy to tematy z przed lat np. nie montujemy już kostki brukowej na samym piasku lub żwirze to odległe czasy. Kostka brukowa najtańsza również długo służy w użytkowaniu jak ta droższa kwestia wykonania właściwej podbudowy. Sprawdza się natomiast powiedzenie co tanio to drogo , wiele firm lub fachowców przebija cenowo oferty firm bardziej doświadczonych po czym odbija się to na jakości i na popularnych tkz. zapadnieciach tanio wykonana usługa znaczy, że płacimy dwa razy.
Dodano: 29.01.2019 18:24    Przez: ~kolega od bruku
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO